Orgány Pionýra

Tady najdeš stručný přehled informací o jednotlivých orgánech Pionýra. Ke každému také přidáváme odkaz na části Stanov Pionýra a Směrnice o hlavní činnosti (příp. další předpisy), kde se o daných orgánech hovoří blíž.

Výroční zasedání Pionýra

Základní popis: Je nejvyšším orgánem Pionýra, koná se nejméně jednou za 5 let, účastní se ho delegáti všech pobočných spolků.

Náplň práce: Rozhoduje o změnách Stanov Pionýra a Programu Pionýra, hodnotí a plánuje činnost spolku, volí a odvolává předsedu a místopředsedy Pionýra, ekonoma Pionýra a další členy VV ČRP, předsedu, místopředsedu a členy Kontrolní komise Pionýra a  Rozhodčí komise Pionýra, schvaluje a mění Řád pro přípravu a jednání VZ Pionýra.

Definice:

Usnesení


Česká rada Pionýra (ČRP):

Základní popis: Řídí Pionýr mezi výročními zasedáními; zasedá zpravidla dvakrát ročně; tvoří ji zvolení delegáti zastupující jednotlivé KOP (jeden za každých započatých 6% členské základny Pionýra registrovaných KOP a pobočnými spolky v její působnosti).

Náplň práce: Rozhoduje o jednacích řádech orgánů celorepublikové úrovně, vnitřních směrnicích spolku, rozpočtu a závažných ekonomických otázkách; uděluje a odnímá vyznamenání; zřizuje pracovní orgány – sekce; svolává tematicky zaměřené konference a schvaluje jejich závěry; může rozhodnout o svolání Výročního zasedání Pionýra. Projednává zprávy VV ČRP a KKP; rozhoduje o způsobu zrušení pobočných spolků atd. Pokud zanikl výkon funkce předsedy Pionýra, může potvrdit do této funkce místopředsedu Pionýra, potvrzuje kooptaci členů VV ČRP, KKP a RKP. Má pravomoc odvolat předsedu Pionýra a na jeho návrh ostatní členy VV ČRP.

Definice:

Usnesení


Předseda Pionýra:

Základní popis: Statutární orgán Pionýra, je oprávněn za něj jednat ve všech záležitostech.

Náplň práce: Je členem VV ČRP; obstarává chod běžných záležitostí Pionýra; řídí činnost Ústředí Pionýra a odpovídá za ni; svolává jednání České rady Pionýra a Výroční zasedání Pionýra, porady předsedů KOP, případně dalších funkcionářů.

Definice:

Pokyny předsedy


Místopředsedové Pionýra

Základní popis: Jsou dva – prvý a druhý dle návrhu předsedy Pionýra.

Náplň práce: Jsou členy VV ČRP; první místopředseda je druhým statutárním orgánem Pionýra a při zániku výkonu funkce předsedy na něj přechází jeho práva a povinnosti; jeden z místopředsedů je pověřen řízením úseku výchovné činnosti Pionýra, není-li touto agendou pověřen jiný člen VV ČRP; zastupují předsedu Pionýra.

Definice:


Ekonom Pionýra:

Základní popis: Spravuje finanční záležitosti Pionýra.

Náplň práce: Je členem VV ČRP; je zodpovědný zejména za vedení hospodářské a účetní agendy spolku; připravuje podklady pro ostatní orgány (např. návrh rozpočtu Pionýra), dohlíží na čerpání rozpočtu Pionýra, jedná s orgány státu ve věci čerpání dotací pro Pionýr atd.

Definice:


Výkonný výbor České rady Pionýra (VV ČRP):

Základní popis: Výkonný orgán České rady Pionýra, má nejméně 7 členů, každý odpovídá za dílčí úsek činnosti. Členové jsou volení Výročním zasedáním Pionýra.

Náplň práce: Uskutečňuje usnesení VZP a ČRP; řídí činnost Pionýra mezi zasedáním ČRP; schvaluje návrh POZ akcí Pionýra, včetně jejich rozpočtu; jmenuje a odvolává jmenované funkcionáře spolku; rozhoduje o udělení souhlasu k nestandardnímu nakládání s majetkem pobočného spolku; rozhoduje o zrušení nebo novém zřízení Ústředí Pionýra; rozhoduje o dalších záležitostech dle vnitřních předpisů.

Definice:

Usnesení


Kontrolní komise Pionýra:

Základní popis: Zajišťuje kontrolní činnost ve spolku Pionýr, má nejméně 3 členy.

Náplň práce: Provádí kontroly (účetní, hospodářskou i dodržování vnitřních předpisů) v Pionýru a u pobočných spolků, metodicky řídí kontrolní komise KOP, pro zajištění své kontrolní činnosti může pověřit dílčími úkony kontrolní komise KOP, ověřuje správnost volby delegátů do České rady Pionýra.

Definice:


Rozhodčí komise Pionýra:

Základní popis: Rozhoduje vnitřní spory a podává výklady Stanov Pionýra a vnitřních předpisů spolku, má nejméně 3 členy.

Náplň práce: Přijímá rozhodnutí k doručeným podáním např. ve věci sporu mezi členem a spolkem o placení členských příspěvků, rozhodnutí o vyloučení člena ze spolku, rozhodnutí o okamžiku vzniku či zániku funkce, existence pobočného spolku, odvolání proti rozhodnutím orgánů atd. Dále podává výklady všech vnitřních předpisů Pionýra.

Definice: