Víte, že?

Spolupráce probíhá i na místní úrovni - mnohé pionýrské skupiny a oddíly pořádají společné akce s oddíly jiných organizací, domy dětí a mládeže a podobně.

David Joska

starosta obce Čermná nad Orlicí Svitavy

vedoucí pionýrské skupiny

Když jsem ve svých devatenácti letech v roce 1998 v Brně s kamarádem Jirkou podepisoval registrační list naší Pionýrské skupiny Brontosauři, netušil jsem, jaký to pro mě bude mít zásadní vliv. Začala se tím psát významná kapitola mého života, kterou bych za nic na světě nevyměnil. Nejen, že jsem poznal celou řadu skvělých přátel, naučil se věci, které mi mohla dát jen tato zkušenost, připravil se na práci, kterou teď dělám, ale taky jsem se oženil a narodila se mi dcera. A to je to, co bych chtěl popřát Pionýru k 25. narozeninám. Uč se, naslouchej, buď trpělivý, zbav se předsudků a vychovávej nové „špunty“ k tomu, aby padesátiny stály za to!


Za nic na světě bych nevyměnil

V Pionýru jsem od mé nepaměti, tuším někdy od roku 1985, kdy jsem začal chodit do první třídy. U nás byl fenoménem tábor v Kameničkách u Hlinska, který pořádala Pionýrská skupina při ZŠ v Borohrádku. Vždycky jsem se těšil na léto k rybníku Groš, pod stan s podsadou, prostě na skvělých čtrnáct dní pod Volákovým kopcem. Fantastické bylo, že i po roce 89 se na toto místo pořád jezdilo, pořád pod Pionýrem, neustále jsme mohli soupeřit s táborem z Chrasti a Pardubic a užívat letních dnů. V letech 1995 a 1996 jsem měl tu čest jet i jako vedoucí a okusit vše z druhé strany. V roce 97 došlo ke zlomu ve výměně generací, v tomto roce spadlo moc vody a matadoři přistoupili ke střídání stráží. Nastal rok útlumu a na listopad 1998 se datuje počátek mého působení v Pionýrské skupině Brontosauři Čermná nad Orlicí, kterou vedu dodnes. A jsem za to rád!