Víte, že?

Zaměření pionýrských oddílů je rozmanité, najdou se například indiánské, rybářské, myslivecké, modelářské a další.

Kam už jsme jeli

Dne 9. 8. se naše malá skupina, složená ze zástupců organizací České rady dětí a mládeže, vydala do Izraele na kongres na téma plasty a životní prostředí. Čekalo nás přátelské přivítání hostitelských rodin, u kterých jsme strávili víkend, kdy jsme podnikali výlety a navštívili jsme tržiště, pláže, prozkoumali Tel Aviv a někteří navštívili i Černé moře. Po takto příjemně stráveném víkendu jsme se vydali do místního školního komplexu na kongres. Po prvních přednáškách a večeři jsme se společně vrhli na nacvičování vystoupení na Gala Night, které mělo reprezentovat náš stát. V počtu čtyř holek a sedmi kluků jsme se rozhodli nacvičit náš nejkrásnější tanec, a to tradiční českou polku. Gala Night bylo skvělé.

Krom kongresu jsme navštívili Jeruzalém (muzeum, Chrám božího hrobu, Zeď nářků). Další zastávkou byl přírodní park kousek od hranic s Libanonem. Dále jsme se vydali do Nazaretu, kde jsme navštívili Baziliku panny Marie, utratili poslední šekely a jeli zpátky do kampusu na rozlučkovou oslavu. Na všech výletech nás doprovázel úžasný průvodce, který nám vyprávěl zajímavé bájné i historické příběhy.

Myslím, že to byl opravdu skvělý kongres a jsem moc ráda, že jsem měla možnost se ho zúčastnit. Mám spoustu nových informací, které doufám brzy využiji. Moc děkuji za celou naší skupinu Aničce Mindlové, která nás měla na starost, protože chvílemi to s námi opravdu nebylo jednoduché.

Pár poznatků z Izraele, které mluví za vše:

  1. Nezáleží, jak silný opalovací krém používáš, beztak se spálíš.
  2. Když ti někdo řekne, že tam máš být v devět, doraz až v půl desátý, i tak tam budeš mezi prvními. Říká se tomu židovský čas.
  3. Je normální přijet z Izraele v srpnu s rýmou. Klimatizované jsou snad i polorozbořené budovy v jižním Tel Avivu. Problém však nastává, když opustíš budovu. Rozdíl teplot je často i přes 10 stupňů.
  4. Češi mají pivo levnější než vodu. To je známá věc. V Izraeli mají zase mléko levnější než vodu. Vlastně mají hodně věcí levnějších než vodu.
  5. Používání blinkrů je v Izraeli aristokratický přežitek, naprosto nevyužitý v praxi.
  6. Stačí ujet autem 50 kilometrů a podnebí se ti diametrálně změní. Především tedy vlhkost vzduchu, že jo.
  7. Izrael se honosí přezdívkou „start-up nation“. Země je údajně plná mladých ambiciózních lidí s neotřelými nápady a skvělým vzděláním dosaženým povinným vojenským výcvikem. (Je zde povinná vojna od 18 na 2,5 roku, jak pro holky tak kluky.)
  8. Izraelská kuchyně je důkaz toho, že aby se člověk pořádně, chutně a zdravě „nažral“, nepotřebuje maso (po týdnu z nás byli skoro vegetariáni).
  9. Pokud nevíš, jak rozjet párty, tak promítni na plátno „Just Dance“. Každý půjde tancovat.

Helena Nesvačilová, 63. PS Sosna Praha 8

Ve Štrasburku se o víkendu 1. až 2. června konalo Evropské setkání mládeže (European Youth Event), což byla akce pro zhruba 10 000 účastníků z celé Evropy, pořádaná Evropským parlamentem (většina přednášek a workshopů se odehrávala přímo v budově Evropského parlamentu a také zde bylo možné se potkat s českým europoslancem Tomášem Zdechovským). Zhruba 300 účastníků bylo z České republiky a Pionýr zde měl také zastoupení. Jedné naší „vyslankyně“ Veroniky Jirmanové z PS Přátelství jsme se zeptali, jak na ni tahle ohromná mezinárodní akce zapůsobila.

Odkud ses dozvěděla o možnosti jet na EYE 2018?
O této možnosti jsem se dozvěděla z Horkých novinek, které mi chodí na e-mail. Zaujalo mě to.

Proč ses rozhodla jet, co tě k tomu přesvědčilo?
Byla to lákavá a neopakovatelná nabídka, jak reprezentovat Pionýr i v zahraničí. Přihlásila jsem se a vyšlo to.

Jaké aktivity sis vybrala?
Vybrala jsem si seminář zaměřený na budoucnost Evropy – návrat šampiona, to byl jeden z hlavních. Byla to diskuze a zapojit se mohl každý. Další semináře pak byly o školství, dobrovolnictví a možnosti vycestovat.

Co ti to přineslo?
Hromadu zkušeností, spoustu zážitků a především nová přátelství. 

Jela bys znova?
Určitě a doufám, že jsem nejela naposled. 

Pět věcí, které tě okamžitě napadnou, když si vzpomeneš na EYE.
Seskupení mladých lidí, spolupráce, lidé z celého světa, parlament a croissant. 

Plusy a mínusy?
Plusy – jedinečná příležitost, získání nových kontaktů a překonání sama sebe.
Mínusy – málo času na obrovské množství aktivit, seminářů, workshopů a náročnější cesta autobusem. 

Co bys řekla ostatním, abys je motivovala k účasti na EYE v roce 2020?
Aby se přihlásili, nic jednoduššího neznám.