Víte, že?

Nové výchovné programy Mláďátka a Zvířátka, Putování se psem, Tajemství staré truhly a Osmá planeta jsou určeny i pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami.

Český den proti rakovině 16. května 2018

Pionýři pomáhají!

Jak jistě víte, Pionýr je už od roku 2008 partnerem sbírky Český den proti rakovině, která je stále známá také pod svým dřívějším názvem Květinový den. Od té doby každý rok vyrazí stovky našich dobrovolníků do ulic v žlutých tričkách a za příspěvek „prodávají“ symbolické žluté kvítky. Za tu dobu pionýři vybrali více než 14 milionů korun na činnost Ligy proti rakovině (výzkum, prevence, podpora onkologických pacientů…) a 16. 5. 2018 do toho šli znovu.

Čekáte na letošní čísla? Po celé republice byste nasčítali 627 pionýrských dobrovolníků v žlutých tričkách (z 61 pionýrských skupin). A kdyby se sypali mince (i když bankovky se také najdou) z pokladních vaků na jednu hromadu, tak těžko říct, kolik by vážila, ale bylo by na ní téměř 1,5 milionu korun! Kč! To je o čtvrt milionu víc než loni!

Pionýrští dobrovolníci letos vybrali téměř 1 500 000 Kč!

Téma letošní sbírky: Nádorová onemocnění tlustého střeva.

Ze zpráv od našich prodejců:

Den proti rakovině letos poprvé také v mobilní aplikaci

16. května se uskutečnil již 22. ročník celonárodní květinkové sbírky, který organizuje Liga proti rakovině. Také v Holešově a okolí jste mohli potkávat mladé lidi, žáky a studenty ve žlutých tričkách, kteří nabízeli žlutou symbolickou květinku. Do této kampaně se zapojily některé školy a organizace. Mezi nimi také již tradičně členové PS M. Očadlíka Holešov. V letošním roce byla novinka – mobilní aplikace sbírky „Den proti rakovině“. Tato aplikace pomohla nejen prodejcům, ale také zájemcům o kytičky rychleji se najít. Kromě toho vám aplikace může připomínat pravidelné preventivní prohlídky (více na www.cdpr.cz). Děkujeme všem, kteří si zakoupili květinku a do 10 pokladních vaků tak přispěli na dobrou věc. Celkem se nám podařilo prodat 1 000 květinek. Rozdávali jsme také letáčky, které měly upozornit na preventivní prohlídky, zvláště co se týká onemocnění tlustého střeva. Z letáčku se všichni dozvěděli o této nepříjemné nemoci a o prevenci včasnou návštěvou lékaře. Poděkování si zaslouží všichni členové pionýrské skupiny, kteří se do této sbírky 16. května aktivně zapojili. Děkujeme také všem, kteří do sbírky přispěli a podpořili tak dobrou věc.

Jarmila Vaclachová, vedoucí PS Dr. Mirko Očadlíka Holešov

Šli jsme do kytek ?

Ani letos jsme nemohli chybět na Českém dni proti rakovině. Vytvořili jsme sedm dvojic a s úsměvem jsme vyrazili do ulic Prahy prodávat kytičky – někteří už v 5 ráno, ostatní se postupně přidávali, stejně jako se začala žlutit celá Praha.
Okolo osmé hodiny jsme kytičkových dvojic potkávali desítky, kolem poledne se vytrácely a odpoledne jsme v Praze prodávali skoro sami. Stejně proměnlivé jako množství prodávajících dvojic bylo i počasí, které nám opravdu nepřálo. Většinu dne pršelo, a tak se prodávalo především ve vestibulech metra.
A ačkoliv jsme s penězi na poště strávili další tři hodiny ? čekáním na spočítání (a že někteří nejen usínali, ale opravdu „vytuhli“) a domů se většina dostala až kolem osmé večer, nelitujeme, pomohli jsme dobré věci a dokázali, že pionýrský Ideál Pomoc není jen slovo.
Narazili jsme i na „hrubce“, ale lidí, kteří si žlutý kvítek vyjadřující podporu a pomoc nemocným koupili, byla většina, včetně několika cizinců. ?
Náš maraton skončil po téměř 14 hodinách, a ačkoliv jsme měli uťapané nožky a vytahané ruce od peněžních vaků, stálo to rozhodně za to – prodali jsme přes 6000 kytiček a vybrali 165 651 Kč, 12 eur a 1 cent. ?
Všem, kteří si od nás, ale i od ostatních prodejců, kvítek měsíčku lékařského koupili, moc děkujeme. Velké díky patří i těm, kteří hodiny a hodiny vydrželi prodávat stovky kytiček.

Vendy, 63. PS Sosna

Pionýrská skupina Švermováček Kladno již poosmé prodávala kvítky naděje. Naše „děti“ z 9. třídy prodaly 450 kytiček a vybraly 9 790 Kč. Přes nepřízeň počasí prodaly všechny kytičky a za to jim patří veliké poděkování.

Alena Šefflová, PS Švermováček

V Hrádku se prodávalo celý den. Ráno to šlo, ale při návratu byli všichni mokří na kost, dobrá nálada je ale neopustila. ? Výsledek je 800 kytiček prodaných za 18 555 Kč. ?

Vlasta Vasková, PS Hrádek

Máme spočítáno ? 900 prodaných kytiček za 20 563 Kč. Hurá!! Krásná práce, díky všem!!

Ivana Mochurová, PS Jitřenka Kdyně

První květinkový den Zárybského oddílu
Náš oddíl funguje od září 2017 a má 22 dětí. Když se dozvěděly o Květinkovém dnu, bylo jasno: jdeme do toho!
Ve středu 16. 5. jsme po vyzvednutí dětí ze školy a školky všichni vyrazili do Brandýsa nad Labem. Počasí nám moc nepřálo, ale byli jsme odhodlaní všechno prodat.

Jak to šlo očima všech účastníků:
Lara 10 let: Prodávalo se mi dobře, ale občas byl někdo zlý.
Boris 9 let: Byl jsem smutný, když jsem někoho oslovil a on mi ani neodpověděl anebo vůbec se na mě nepodíval, ale neodradilo mě to a zkoušel jsem to dál.
Niky 10 let (upoutána na invalidní vozík): Moc se mi líbilo, když za mnou přišla holčička, která byla přibližně stejně stará jako já, a dala nám 5 Kč, co ji zbylo z cesty autobusem.
Anička 11 let: Líbilo se mi, že zastavilo auto uprostřed silnice na „blikačky“ a paní vystoupila a šla si koupit kytičku.
Ondra 5 let: Pizza od vedoucích za odměnu byla super.
Eda 5 let: Mně se líbila paní, která obešla všechny naše tři skupiny a od všech si koupila kytičku, aby to nebylo dětem líto.
Terezka 7 let: Líbilo se mi, že si kytičku koupili lidi, od kterých jsem to nečekala (rockeři, pankáči anebo bezdomovci).
Vedoucí: Líbila se nám paní, která měla jen kartu a tak hodila do vaku 10 euro, anebo několik dalších lidí, kteří řekli, že nemají drobné, ale že si rozmění a vrátí se – a svůj slib dodrželi.
Všichni: Příště do Květinkového dne půjdeme určitě znovu.

za oddíl MartinaEliška a Míša

PS: jsem na děti velice pyšná, že dodržují Ideály Pionýra a pomáhají ostatním, a jsem velice ráda, jak mezi sebe přijaly Nikču a že Niky je s námi ráda a už se těší na přespávání, na kterém posledně nemohla být.