Ideály Pionýra, jež jsou základní osnovou naší výchovné práce, vycházejí z tradičních evropských hodnot a pravidel chování. Jejich cílem je vychovat slušné a aktivní občany, lidi vnímavé a ohleduplné k bezprostřednímu i širšímu okolí.

První kroky do oddílu

Rozhodnutí o tom, zda bude dítě členem oddílu, musí být založeno na vzájemné dohodě dítěte s rodičem.
Možná začínáte od nuly a přemýšlíte, zda by oddílová činnost vůbec byla pro vás. Nebo už máte nějaký oddíl vyhlédnutý, třeba na doporučení spolužáků či známých. Ať tak, či onak, vždy je dobré zvážit následující, než přistoupíte k dalším krokům.

• Časová náročnost
    Schůzky se konají zpravidla jednou týdně, výpravy bývají jednou za měsíc, k tomu tábory v období jarních a letních prázdnin.
  • Finanční náročnost
    Je nutné počítat s určitými výdaji. Kromě členského příspěvku jde hlavně o poplatky za akce a tábory. V každém oddíle se tyto výdaje mohou lišit, je proto dobré si o nich udělat představu. Celkově ale činnost v Pionýru zatíží rodinný rozpočet relativně málo, protože je zajišťována především dobrovolníky.
  • Součinnost rodiny
    Bude ve vašich silách umožnit dítěti pravidelnou účast na činnosti oddílu? Časté absence z jiných než zdravotních důvodů staví děti do pozice „nespolehlivých“ parťáků. Vhodnější možností pak může být některý z našich otevřených klubů.

Pokud jste vše zvážili, shodujete se, že činnost v oddíle je pro vaše dítě to pravé, a máte některý oddíl vyhlédnutý, je vhodné postupovat následovně:

Zjistěte si co nejvíce informací o oddílu, zejména:

• zaměření oddílu (všeobecný, turistický, výtvarný, modelářský, sportovní, hudební, taneční, …);
  • jak často se schází a pořádá akce;
  • jak je činnost náročná;
  • jakou má „pověst“.

Cenným zdrojem informací mohou být zkušenosti vrstevníků, kteří jsou již členy oddílu, a jejich rodičů. Prohlédněte si web (fotografie, aktuálnost článků, kalendář akcí, apod.), nástěnky, některé oddíly si vedou i kroniky. Řada oddílů má také své vývěsky a pořádá otevřené akce.

Ujistěte se, že činnost oddílu odpovídá zájmům a představám dítěte.

Kontaktujte oddílového vedoucího a zjistěte, zda je možné vaše dítě do oddílu přihlásit. Zároveň se můžete ptát na vše, v čem nemáte jasno. Opravdu dobrý oddíl nemá co skrývat.

Nestyďte se zeptat i na věci jako sociální zázemí v klubovně. Při návštěvě klubovny si všímejte, zda je uklizená a zdá se vám bezpečná. Pokud vám vybraný oddíl vyhovuje a u vašeho dítěte trvá opravdový zájem o to stát se jeho členem, dohodněte s vedoucím oddílu bližší podrobnosti (termín první schůzky a blízkých akcí, potřebné vybavení, …).

Některé oddíly mají pro zájemce o vstup nováčkovské „zvykací období“.