Víte, že?

Vedoucí oddílu své dobrovolné práci v průměru věnuje čas odpovídající polovičnímu pracovnímu úvazku. A za to si zaslouží velký dík.

LTŠ 1999

Končit, pozor, k nástupu! Tak takhle začala první celorepubliková Letní táborová škola připravující instruktory pro zkoušku Vedoucího dětského kolektivu. Někteří z nás pamatují a nebo se doslechli o Letní táborové škole předešlé, a nutno konstatovat, že většina z 50 účastníků letošní Letní táborové školy na Kamenci sem jela vybavena právě těmito informacemi.
Jako vedoucí úseku systému přípravy jsem si nemohl dovolit, a v pravdě řečeno udělal jsem to rád, nezahájit akci takového rozsahu. I na mě byli pořadatelé Letní táborové školy, vedoucí z pionýrské základny Hvězdička a Kamenec, přísní, a to, co ukázali při nástupu, bylo opravdu drsné. No mohu konstatovat, že když jsem večer Letní táborovou školu opouštěl, říkal jsem si, že až přijedu předsedat zkušební komisi, zbude tady z účastníků tak polovina, neboť ostatní odjedou během týdne domů. O to bylo příjemnější překvapení, když tomu tak nebylo a všech padesát účastníků se stalo úspěšnými absolventy první Letní táborové školy připravované podle akreditovaného systému. Účastníci to neměli jednoduché a sami při závěrečném pohovoru konstatovali, že to bylo fyzicky i psychicky náročné, no zkrátka lidovou mluvou řečeno – byl to záhul. Jak již to tak bývá, přesto zcela potěšeni, školu všem, kteří si na to troufnou, doporučují, konec konců to doka¬zují i vzkazy pro budoucí účastníky připojené na konci tohoto článku.
Konec prázdnin nebyl na Kamenci a v úseku systému přípravy jen ve znamení jedné Letní táborové školy. Názor na úseku systému přípravy – „jen houšť a větší kapky“ znamenal, že souběžně v Jiskrárně – což je jedna z budov na PZ Kamenec, probíhala první celorepubliková Letní škola pro zdravotníky zotavovacích akcí. Zkrátka sešli se zde ti, kteří chtěli na závěr složit zkoušky a stát se zdravotníky na našich táborech a našich akcích. Výzva této akce byla vysoká, přesto se ve sdružení nesetkala s takovým zájmem, jaký jsme očekávali. Na kurzu, tedy Letní táborové škole pro zdravotníky, bylo sedm účastníků a všichni na konci dostali osvědčení s platností tři roky. Dost možná to bylo malým počtem a tím i možností věnovat se skoro individuálně každému z účastníků, jinak by nebylo možné, aby sítem náročného testu a ústních a praktických zkoušek všichni prošli.
Závěrem lze konstatovat, že obě Letní táborové školy měly úspěch a na úseku systému přípravy již pracujeme na přípravě dalšího ročníku. Nechci předbíhat událostem, ale veřejně se mluví o pokračování Kamence, kurzech pro zdravotníky a tajně pak o dalších dvou Letních táborových školách pro instruktory. Ta první, místo na tábornicko-turistické dovednosti (ty má Kamenec), bude zaměřena na vodu (plavecké soutěže, lodě a podobně) a ta druhá bude pro všechny, kteří staví, neboť na ní se bude pracovat s hangárem, stavět srub, táborová brána, no zkrátka táborové stavby. Ták sledujte Mozaiku a v některém ze zimních čísel se dozvíte více. Zatím se mějte fajn a nezapomeňte „Pokud chcete stačit dětem, které máte v oddíle, je třeba stále učit se a učit se a opět učit se“.

(ŠzP)

Vzkazy z Letní táborové školy na Kamenci těm, co chtějí jet příště, od těch, co tu letos byli:

Ze začátku jsem se trochu bál, ale potom to nebylo tak hrozné. A docela se mi tady líbilo a hlavně tady byla dobrá parta.

Ondra

LTŠ bych Vám vřele doporučila, jelikož jsem se toho tady hodně nového naučila a tím i „nabrala“ spoustu nových, zajímavých a hlavně praktických věcí a zkušeností, které budu dál předávat. Sice je to tu dost fyzicky i psychicky náročné, ale proto tu jsem, abych se překonala a až do konce vydržela.

Radka


Připrav si svaly – je to tu fyzicky náročné. Připrav si mozek – budeš se učit. Je to tu skvělé. Teplé oblečení-je tu zima

Tomáš


Ze začátku je to pro každého trochu tvrdší, ale na to si v průběhu toho týdne každý zvykne. A vůbec mu to potom nepřijde jako tvrdej výcvik. Je to tu SUPER!

Pavlína


Bacha na medvídka. Bacha na provazovou lávku. Čekej nečekané i nemožné, počítej s horším a doufej v lepší.

Standa


Ahoj! Jmenuji se Pavel a možná, že už tím instruktorem konečně budu. I když jsem všechny testy nezvládl nejlíp, myslím si, že mám naději. Je to ale makačka na fyzičku i psychická. Nenechte se odradit!

Pavel


Pořádně posilujte, naspěte, těšte se na krásnou pí cí. na strašnou zimu v noci. Jo a jinak tu skvěle vařej.

Ivan