Víte, že?

Činnost pionýrských oddílů a klubů je rozmanitá také díky tomu, že se na její tvorbě podílejí i děti.

Republikové finále Dětské Porty 2018

Folk a country v Hanáckých Athénách

Kdo byl v letošním ročníku úspěšný, najdete ve výsledkové listině.

Zajímavé informace si můžete přečíst ve Strunách – zpravodaji Dětské Porty. 1. vydání obdrželi účastníci při příjezdu a 2. vydání bylo rozdáváno po večerním vyhlášení vítězů.

Byli jste na republikovém finále Dětské Porty? Budeme rádi, pokud nám odpovíte na pár otázek v dotazníku :-).

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili nebo se přijeli podívat na republikové finále Dětské Porty 2018, a za rok se těšíme v Kroměříži opět na viděnou.

XXVII.ročník republikového finále Dětské Porty, soutěžní přehlídky dětské interpretační a autorské tvorby folk a country skupin i jednotlivců, proběhne letos 1. – 2. června v Kroměříži. Vše začne velkým „Koncertem pro Kroměříž“, který proběhne v pátek 1. června od 18.30 na nádvoří Starého pivovaru (vedle radnice) a na němž se představí skupiny A. M. Úlet, Kofé a Vlna a Jamtour. Jako hlavní host večera vystoupí Pavel Dobeš.

Vlastní soutěž republikového finále bude probíhat po celý den v sobotu 2. června od 10.00 a to současně na dvou pódiích. První bude na nádvoří Starého pivovaru, druhé na přírodním jevišti ve dvoře Základní umělecké školy. Dětská Porta pak vyvrcholí v sobotu večer na prvním z pódií. Mimo vyhlášení vítězů a předání cen zde zahrají hosté – Madalen, Stráníci a Marodi. Bližší časový rozpis najdete zde.

Zveme vás

Přijeďte si první červnový víkend do Kroměříže poslechnout nadějné mladé muzikanty i známé hudební hosty a podívat se, kdo si letos odnese vítězné ceny – kytarky a případně i Zlatou Dětskou Portu 2018. * Všechny koncerty či vystoupení republikového finále Dětské Porty jsou zdarma. * V případě nepříznivého počasí máme připravenu mokrou variantu. * Soutěžící, kterým můžete na republikovém finále držet palce. Přihlášení bylo možné na www.prihlasovna.pionyr.cz, kde také jsou bližší informace ke způsobu přihlášení.

Na co se mohou těšit vítězové

Pro letošní rok se součástí každé z 8 cen pro vítěze kategorií stalo i vystoupení vítěze na některém ze známých festivalů. Pražská FONTÁNA COUNTRY RADIA – středa 6. 6. od 16 hodin – Štvanice – věnuje Country radio Brněnská FONTÁNA COUNTRY RADIA – sobota 16. 6. od 15 hodin – Starý pivovar, Řečkovice – věnuje Country radio Ostravská FONTÁNA COUNTRY RADIA – sobota 23. 6. od 15 hodin -Slezskoostravský hrad – věnuje Country radio FINÁLE FESTIVALU PORTA – pátek 28. 6. 2019 – neděle 30. 6. 2019 – Lesní divadlo Řevnice – věnuje Porta FOLKOVÉ SETKÁNÍ – 28. 7. 2018 – Herálec – věnuje skupina Stráníci FOLKOVÉ SETKÁNÍ – 29. 7. 2018 – Herálec – věnuje skupina Stráníci FOLKOVÁ SOBOTA – 4. 8. 2018 – DK Kroměříž – věnuje Dům kultury Kroměříž FESTIVAL POD KOMÍNEM – 23. 6. 2018 –  Záhlinice u Hulína – věnuje skupina Kofe a Vlna (2 uskupení  – Jednotlivec + kapela) MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK – sobota 1. 9. 2018 – Mohelnice – věnuje Mohelnický dostavník

Na jaké hosty se můžete těšit

Pavel Dobeš

Frýdecko-místecký rodák, do svých deseti let žil ve Frýdlantu nad Ostravicí. V deseti letech se s rodinou přestěhovali do Ostravy (jeho otec byl krejčí, maminka servírka). 6 let se učil hrát na akordeon. Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou. V 60. letech 20. století hrál v Ostravě bigbeat. V dalších letech se orientoval na country a folkovou hudbu (B-komplex, později Minimum). Přechod k folku je spojen s prvním vystoupením na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983. Jarmila byl jeho první velký hit v roce 1981. U Pavla Dobeše dominuje vlastní tvorba, interpretovaná za doprovodu akustické kytary, převážně dvanáctistrunné. Písně jsou melodicky i harmonicky velmi prosté, hlavní důraz je kladen na text, kytara hraje doprovodnou roli. V minulosti spolupracoval s kytaristou Milošem Dvořáčkem, který oživoval atmosféru koncertů výraznou gestikulací a hudebními groteskami. V současné době je jeho hudebním partnerem Tomáš Kotrba.

Jamtour

Jamtour je folkrocková kapela, která vznikla v roce 2006. Zakládající členové byli tři a repertoár se skládal z písní Marsyas, Vladimíra Mišíka, ASPM, Petra Kalandry….. v té době začaly také vznikat první autorské texty Jany Štěpánové a repertoár se rozšířil o písně Boba Dylana a další folkové ikony. V roce 2013 se kapela rozrostla o další dva členy a začala koncertovat pravidelněji. S rokem 2016 přišla personální změna a kapela zahalila akustický folk do mírně rokového hávu. Nové složení kapely přineslo i nové nápady a nové autorské písničky. V roce 2017 se kapela Jamtour dostala do národního kola Porty v Řevnici u Prahy a do finále Moravského vrabce v Karviné. Hostovala na několika festivalech na Moravě a na Slovensku. V zahraničí navštívila své krajany v Norsku a v Kanadě. V současné době kapela Jamtour natáčí autorské CD, jehož vydání se dočká v září 2018.

KOFE@VLNA

Vznik kapely se datuje na leden roku 2012 ve městě Olomouc. Martin Neumann a Lubomír Vaňka, dva členové zaniklé Ostravské kapely I.C.Q. se po roce opět setkávájí a zakládají KOFE@VLNA. Hned se začíná kolotoč koncertů po festivalech v ČR. Po roce se dvojice rozšiřuje na trio, kdy přichází Marie hrající na příčnou flétnu a KOFE@VLNA tak dostává zcela jiný nádech. Po dalším roce přichází další rozšíření a to o baskytaristu Standu, hrajícího v kapele Pocity. Po pár měsících ve čtyřech Marie odjíždí do zahraničí a na její místo nastupuje Verča ze Zlína. Na jeden rok kapelu rozšířil bubeník Honza z kapely Bujabéza. Od roku 2016 v kapele příležitostně hostují Libor Jandík (bicí, cajon) a Pepa Novák (saxofon). V roce 2017 se lehce mění sestava, kdy za Standu přichází basistka Bára z kapely D.N.A. Kapela hraje vlastní tvorbu v klubech, hospůdkách i na hudebních festivalech. V roce 2016 vydala debutovou desku s názvem „Odlesky pravdy“. Je pořadatelem Festivalu Pod komínem v Záhlinicích u Hulína.

A.M.Úlet

Hudební formace fungující od roku 1994 hraje autorskou muziku, textařem je kapelník Janek Adamec. Během existence vystoupila na mnoha hudebních festivalech nejen v Česku, ale také v zahraničí. Skupina hraje v akustické verzi nebo v tzv sestavě „nahlas“. Z hudebních soutěží si přivezla mnohá ocenění, objevila se v médiích (Dobré ráno, Cvrlikání, Mezi pražci…. ) Dramaturgicky se kapela podílí na festivalech a přehlídkách, kde dává příležitost slyšet méně známé kapely z celé ČR.    Již v roce 1996 vydává první album Bez bubnů a trumpet, pak následují další hudební počiny, mimo jiné s Madalen či Silvií Forsyth. V roce 2013 vydává ve spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc výběrové CD Country folk aréna – to nejlepší ze Střední Moravy mapující hudební scénu okolí Olomouce. Poslední hudební lahůdkou je CD Ze slámy betlémské vydané v roce 2017.

Stráníci

Manželská muzikantská dvojice, která spolu hraje třicet pět let směsice folkových, trampských, swingových a folkrockových písní, jak vlastních, tak napsaných známými autory ze zahraničí i z domova. K jejich muzikantské práci patři i pořadatelská. Spolupořádají festivaly na Vysočině, Folkové setkání v Herálci a Vlásenický budík Káji Kocha. Jejich domácí festival Potlach u Stráníků, který dlouhých sedmnáct let pořádali spolu s Vaškem Drexlerem v obci Kalek, bohužel museli po odchodu Václava do míst, odkud není návratu, přenést do svého bydliště v Českém Jiřetíně, do areálu horské chaty Barbora v Krušných horách.  Ti, kteří na potlach přijedou, si mohou užít celou řadu zajímavých hudebních hostů. Letošní osmnáctý ročník je věnovaný právě výročí 35 let Stráníků. Což znamená, že vedle zdravice a přání hostů, by měla od každého z nich zaznít jedna skladba Stráníků v aranži hosta. Termín letošního potlachu je 30. června a čas výkopu 15.00, jste všichni srdečně zváni.

Madalen

Kapela vznikla v roce 1992 kolem kapelníka Honzy Štaigla a první úspěchy se dostavily hned v letech následujících. K největším patří dvojnásobné vítězství v národním finále nejznámější české F&C soutěže „Porta“ (1995,1996) a další odborná i divácká ocenění na známých českých festivalech a soutěžích (Mohelnický Dostavník, Zahrada, Jamboree, Jesenický Nuget, Tovačovský Portál,,…). V roce 1998 vydává Madalen své první profilové album. Úspěšným obdobím byla též spolupráce se členy kapely A.M Úlet. Kapela po deseti letech vydala své druhé CD „Na barvách“, které vyšlo v roce 2008. Madalen můžete slýchat po klubech a na festivalech nejen v České republice, věnují se i pořádání vlastních koncertů. Již dvacetiletou tradici má pravidelný charitativní koncert s názvem „Vzpomínka“, věnovaný dvěma tragicky zesnulým spoluhráčům z kapely. Se svým vánočním programem „s chutí a vůní vánočního čaje“ pak vyjíždějí do blízkého i vzdálenějšího okolí.  V posledním roce obohatila Madalen svůj zvuk o elektrickou kytaru, které se bravurně chopil stálý „host“ Víťa Štaigl (Self Made, Vodníci).

MAROD

Kapela MAROD vznikla v roce 2008 jako rozšířené pokračování dua „Ája a já“ z poloviny devadesátých let. Jde o rodinné uskupení Matlášků, odtud tedy název MAROD (Matláškovic rodina). Kapelníkem, kytaristou a jedním z autorů je René Racek Matlášek. Andrea Ája Matlášková v kapele zpívá a René Tesák Matlášek zdatně autorsky sekunduje otci a ovládá kytaru. Čtvrtým členem kapely je Luboš Vejmola, Rackův spolužák, kontrabasista a zpěvák. Do konce roku 2017 byl MAROD pětičlenný, ovšem Alena Smajlí Matlášková, dcera Áji a Racka kapelu po devíti letech opustila. MAROD získal řadu ocenění v Česku i v zahraničí. Je držitelem Autorské Porty 2012, třinácti diváckých cen z mnoha festivalů a desítky medailí, včetně zlaté, z mistrovství světa v interpretačním umění v Los Angeles, USA. Kapela se netají tím, že divácký ohlas je pro ni tou nejvyšší porotou a divácké ceny, které získala, mají v její síni slávy ten největší význam. Přenos pozitivní energie z pódia do publika a zpět je pro kapelu tím hlavním motorem, tou největší motivací.

Co nám o sobě prozradili moderátoři

Jana Štěpánová

Narodila jsem se v Kroměříži a jako velmi aktivní dítě sportovala (judo, volejbal, gymnastika), zpívala a hrála na kytaru. Vzdělání jsem ukončila bakalářským titulem pro ekonomiku a zahraniční obchod, se synem v náručí a následně ještě své lenošení na mateřské okořenila dcerou. Bylo mi ale pořád do zpěvu, protože mne život spojil s báječným mužem a výborným muzikantem. No a zpíváme si už 32 let. Osm let jsem pracovala jako „programová“ na klubu mládeže a tady přičichla ke kultuře a k realizaci kulturních akcí. A to mi zůstalo, přesto, že jsem dalších 26 let strávila v soukromé firmě, která neměla s kulturou vůbec nic společného. Skoro 30 let hraji aktivně ochotnické divadlo. Podílím se na organizaci a vedení našeho divadelního spolku, který si i v rámci republiky získal svůj ohlas a jméno. Několikrát nás naše snažení dovedlo až na Hronov a doma mi visí na zdi zlatý odznak J.K.Tyla. Takže jsem v hronovské síni slávy. Zahrála jsem si i televizní a filmové role (Ranč u Zelené sedmy, Četníci z Luhačovic, Sněženky a machři po 25 letech, Román pro muže…) V posledních pěti letech jsem se zaměřila více na muziku a zpívání,  a taky začala psát texty. Oprášili jsme naše letité sdružení Jamtour a postavili nový repertoár. V něm kromě česky otextovaných písní Boba Dylana, Roda Stewarta, Michaela Bubleho a dalších, hrajeme naše vlastní skladby. Na podzim bychom rádi pokřtili nové CD. Tak nám držte palce! Co mi ale dělá v poslední době největší radost, je vnuk Eduard. Už teď se mi v hlavě honí, na jaký hudební nástroj za pár let na Portě zahraje, a co zazpívá…. no, budu se muset hodně snažit …

Augustin Gusta Skládal

Na hlavním podiu finalové soutěže bude moderovat zápolení mladých muzikantů nepřehlédnutelná postava moderátora Augustina ( Gusty) Skládala. Požádali jsme ho o stručnou vizitku, aby se nepídil jen po vizitkách těch, které bude uvádět, a tady je:

  • táta, železničář, moderátor, divadelník, trenér florbalu, fantasta a improvizátor v jedné osobě
  • občanské povolání – technik Depa kolejových vozidel Olomouc
  • Miluji jakoukoliv živou muziku, která mi dává energii, a texty, které mne nutí se zamyslet.
  • Zkušenosti – malinké – přes dvacet ročníků Dětské Porty a Folkového guláše v Olomouci, moderátor celoměstské slavnosti Hanácké Benátky v Litovli – již letos podvanácté (Hradišťan, AG Flek, Poletíme, Tomáš Kočko Orchestr aj.), dramaturg minifestivalu Folkového Pomoraví, Musici Poetici a Open Mic večerů, pomocník na Ekologických Dnech v Olomouci a organizátor Folkového Pacifiku na Ramzové
  • Ve volném čase hraji všemožné sporty od fotbalu až po discgolf, koukám na dobré filmy a rád chodím po horách.

 

Minulý ročník

Chcete-li se podívat, jak to probíhalo v minulém ročníku, kdo vyhrál v jednotlivých kategoriích a kdo získal Zlatou Dětskou Portu, podívejte se zde. Na těchto stránkách budeme postupně doplňovat aktuální informace.