Víte, že?

Autorem grafického návrhu logotypu Pionýra je Jiří Pokorný a grafický manuál na tomto znaku založený zpracovalo renomované grafické studio Kafka Design.

LTŠ 2002

Taková byla putovní LTŠ Jeseníky 2002

Putovní tábor – pod těmito dvěma slovy si každý asi představí něco jiného, ne každý z nás ho totiž prožil a ještě méně je těch, kteří tuto formu letní činnosti organizují.
Co to vlastně obnáší, poznávali účastníci putovní LTŠ Jeseníky 2002.
Základní cíl byl jednoduchý – ukázat, co to takový puťák je. K dosažení cíle vedla stejně jednoduchá cesta – frekventanti se střídali v programových a hospodářských službách a ve dvojicích tak prakticky organizovali denní program či naopak pečovali o žaludky ostatních. Večerní rozbor jejich snažení byl vždy využit pro nabytí dalších vědomostí či dovedností nutných pro získání kvalifikace vedoucího dětského kolektivu.
Někteří frekventanti připravovali časový rozvrh a denní program, vyhledávali dopravní spojení a organizovali přesuny, učili se zařazovat hry i volný program tak, aby den byl programově vyvážený. Další zase vařili, nakupovali a vymáhali k nákupům doklady, které by obstály v očích hospodářů, a počítali i drobné, protože pro každý den byla určena přesná částka na útratu.
Počasí, které se letos o prázdninách zrovna dvakrát nevyvedlo, vyčerpávalo účastníky puťáku asi nejvíc. Déšť se k nim připojil už cestou do Jeseníků a rozloučil se s nimi den před odjezdem domů. V praxi si tak frekventanti vyzkoušeli, co dělat se stanem, kterému noční silný vítr polámal tyčky, jak zabezpečit věci ve stanu tak, aby ani ve chvíli, kdy se kemp změnil v jedno velké koupaliště, zůstalo vše suché, jak se bezpečně přesouvat s kolektivem v mlze husté tak, že by se dala krájet, jak vařit venku na ohni v dešti, protože jíst chtějí všichni….
Každý očekával od akce něco jiného, ale všichni se shodli na tom, že takovéhle počasí nečekal nikdo. Deset dnů rychle uběhlo, zůstaly jen zážitky, pár fotek a pár stránek kroniky. Účastníci LTŠ se však zase sejdou, protože na další pionýrský rok jim vzdělávací centrum připravilo tři víkendovky rozšiřující přípravy. No a na jejich konci zase putovní LTŠ, tentokrát po Českém Ráji.