Víte, že?

Autorem grafického návrhu logotypu Pionýra je Jiří Pokorný a grafický manuál na tomto znaku založený zpracovalo renomované grafické studio Kafka Design.

Znak, maskot a logo Pionýra

Znak vyjadřuje Ideály Pionýra

Základní kruhová stylizace znázorňuje planetu Zemi a vyjadřuje demokratický princip rovnosti práv a povinností členů Pionýra. Ve tvaru znaku je vidět i stylizovaný list lípy. Vlaštovka je symbolem štěstí a jara, počátku nového života. Směr letu vzhůru znamená úsilí o naplnění Ideálů Pionýra, pokrok a poznávání. Připomíná ptačí let, hravost i lidský um a nápaditost. Zvýrazňuje, že pionýři jsou tvořiví, bystří a odvážní. Skládání papírových vlaštovek je tradiční hrou a soutěží. Bílá spolu s červenou a modrou barvou národní trikolóry zdůrazňuje i myšlenku vlastenectví a občanství. Převažující bílá symbolizuje pravdu, mír a naději.

Maskotem Pionýra je pes

Maskot je určen především pro děti, proto se vyskytuje na tiskovinách právě pro ně, dále jim dělá radost v podobě plyšové hračky, přívěsků a podobně. Pes symbolizuje přátelství, je dětem věrným průvodcem i ochráncem. Pionýrský pes je navíc oblečen v kroji s šátkem.

Ke stažení

Vertikální variantu logotypu (kombinace znaku a nápisu Pionýr na výšku) vždy upřednostňujeme. Pouze tam, kde je prostor pro logo výrazně úzký, je možné použít doplňkovou horizontální variantu.

Stáhnout v PNG | Další varianty (vektorová, černobílá atd.)

Horizontální varianta logotypu (kombinace znaku a nápisu Pionýr na šířku). Je možné použít tam, kde prostor pro logo výrazně úzký (např. na propisce).

Stáhnout v PNG | Další varianty (vektorová, černobílá atd.)

Maskot Pionýra – základní podoba psa a fenky. Jako součást grafického manuálu je k dispozici i sada dalších podob maskota a objektů, ze kterých jdou skládat různé ilustrace.

Stáhnout v PNG (pes)Stáhnout v PNG (fenka) | Další varianty

Grafický manuál stanovuje pravidla pro užívání vizuálních jednotících prvků Pionýra.

Otevřít PDF

Kompletní sadu variant a formátů znaku, logotypu a maskota Pionýra (včetně vektorových, CMYK atd.) je možno procházet zde.