V roce 1990 byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného sdružení bez vazeb na politické či náboženské ideologie.

Výsledky 2023

Po loňském rekordním ročníku pionýrské fotografické soutěže Clona přišel slabší ročník. Přihlásilo se 60 účastníků a porota hodnotila 363 soutěžních příspěvků.

Pět věkových kategorií a v každé čtyři tematické, z toho jedno proměnlivé. Systém třídění fotografií zůstal stejný jako v minulém roce a dobrou zprávou je, že naprostá většina soutěžících je mladší 18 let (39 ze 60). Pionýrská Clona tak i v tomto roce zůstává soutěží mladých talentovaných fotografů. Ze statistik také vyplývá, že nejraději fotografujeme přírodu (107 příspěvků) a naši činnost (98 z 363 příspěvků).

Během května se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit internetovou Cenu veřejnosti. Boj o lajky, srdíčka a další reakce byl poměrně vyrovnaný, nakonec zvítězil snímek Moniky Strouhalové (30. PS Mládí) s názvem Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.

Složení poroty:

Vojtěch Langer – redaktor a fotograf pionýrské Mozaiky, který vystudoval fotografii na SŠ oděvní a služeb Vizovice, dřívější častý účastník a vítěz Clony

Václav Křovina – amatérský fotograf a nadšenec, vítěz několika fotografických soutěží

Ladislav Vaindl – novinář (Plzeňský deník, Mladá fronta Dnes) a fotograf

Marek Novák – amatérský fotograf

Miroslava Tolarová – editorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Pětičlenná porota namíchaná z profesionálních i amatérských fotografů posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod. Každý porotce může udělit i tzv. Zvláštní cenu porotce.

Zajímavosti

• V některých kategoriích bylo obtížné vybrat vítěze a často i velmi kvalitní fotografie zůstaly bez ocenění.
• Nejvíce soutěžících (a také snímků) je ve věkové kategorii B (23 ze 60) a A (12), více než polovina účastníků
je tak mladší 14 let.
• Letos se ve velké míře objevovaly snímky, které neměly dostatečné rozlišení, jsou příliš malé a nedají se využít pro další tisk apod. Proto v příštím ročníku přibude pravidlo minimálního rozlišení!
• Více než polovina účastníků letošního ročníku je z Plzeňského kraje (35 ze 60), vždyť třetina soutěžících (21)
je z PS Otava Sušice.

Výsledková listina ke stažení zde.

Mirka Tolarová