NAVIGACE: Kdo jsme / Ideály Pionýra / Pravda

Spolupráce probíhá i na místní úrovni - mnohé pionýrské skupiny a oddíly pořádají společné akce s oddíly jiných organizací, domy dětí a mládeže a podobně.

Pravda

„Pionýr chrání pravdu, je spravedlivý, plní dané slovo a hraje fér.“

Odvaha pravdu vidět, říkat, řídit se jí – to není žádná samozřejmost. Pionýrská činnost nabízí cesty, jak úctu k pravdě vštěpovat i těm nejmenším dětem:

• příklad vedoucího – jednota slov a činů;
  • rozlišování správného a špatného chování v mnoha situacích;
  • slovo dané před celým oddílem nejde jen tak porušit;
  • děti se učí přijmout prohru či oprávněnou kritiku.

Výchova hrou

Hry jsou základní a nejúčinnější výchovný nástroj v Pionýru. Děti se jimi učí nejen čestně jednat, ale posiluje se i jejich respekt k pravidlům obecně a snaha je pochopit. Do života navíc získávají cennou zkušenost, že soupeř není totéž, co nepřítel.

Pravda a slušnost

V pionýrských oddílech jsou děti vedeny k pravdomluvnosti a dodržování slibů. Učí se pochopit, že je i pro ně lepší problém přiznat, než ho zamést pod koberec. Podílem na rozhodování o činnosti poznávají váhu svého slova a potřebu nést za něj odpovědnost.

Má pravda nemusí být jediná

Pionýr tvoří kolektivy dětí i dospělých – skupiny, ve kterých mají příležitost naučit se naslouchat ostatním, vnímat jejich názory, ale také prosadit své. Pionýr spolupracuje u nás i v zahraničí s organizacemi, z nichž některé jsou i zcela odlišně zaměřené. Zajímají nás jejich postupy, srovnáváme se s nimi a netrváme jen na svém úhlu pohledu. Hlavní je vzájemný respekt a přínos pro děti a mladé lidi.