NAVIGACE: Pro média / Aktuality / Divadlo se vrátilo do Českých Budějovic
Informace o zemětřeseních, přešlapech „celebrit“, haváriích, teroristických útocích, … není třeba hledat. Někdy je spíš těžké před nimi utéct. Hledáte i pozitivní témata? Jste tu správně!

Naše výroční zprávy za roky 2011 a 2012 se dostaly mezi 50 nejúspěšnějších v žebříčku CZECH TOP 100.

Divadlo se vrátilo do Českých Budějovic

„To, co předvedly holky ze souboru Šramotík, byl balzám na duši. Bylo vidět, že hrají s chutí a neuvěřitelně je to baví,“ prohlásil porotce Honza Štěch na adresu souboru, který vyhrál republikové finále Pionýrského Sedmikvítku Divadlo. Domácí DS Šramotík byl jedním ze šesti soutěžících, jeho členkami jsou dívky od 11 do 14 let. A o čem hrály? Jejich vystoupení se jmenuje „O rodičích“ a ukazuje, co jsou rodiče v jejich očích zač. „Etudy vymýšlely holky samy a šlo i o částečnou improvizaci,“ podotkla Barbora Fuková, která soubor vede.

Divadlo se vrátilo do Českých Budějovic Druhé místo si odvezli studenti Gymnázia Jateční z Ústí nad Labem, kteří předvedli hru na motivy klasických pohádek. Porota ocenila zejména interaktivní přístup, herci do představení několikrát zapojili i děti z publika.

Třetí místo vybojovaly děti ze souboru Šramotíček, který funguje teprve od září loňského roku, předvedly pásmo na motivy knihy Tetovaná teta od Daniely Fischerové. Šramotíček funguje v Českých Budějovicích a navštěvují jej malé děti, často ještě předškoláci – pro všechny šlo o vůbec první vystoupení před publikem.

Čestné uznání poroty získal Divadelní soubor Lannovka, jehož členové se divadlu věnují zpravidla už několik let. Představení Hvězdy, které připomínalo historické události, se neodehrávalo na jevišti, ale přímo v hledišti mezi diváky a i díky tomu bylo velmi působivé. „Události z roku 1941 (pronásledování Židů) i komunismus známe jen ze školy, takhle jsme si na to mohli sáhnout a lépe si to představit,“ vysvětlovala vedoucí souboru Barbora Fuková, proč sáhli právě po tomto tématu. Porota ocenila zejména výborné využití prostoru, dynamiku a osobní vklad každého z herců.

Vůbec poprvé se na republikové přehlídce objevilo i loutkové divadlo, hru Hloupý Jakub sehrála druhá parta z ústeckého Gymnázia Jateční.

Republikové finále Divadla se do Českých Budějovic vrátilo po osmileté přestávce. „Bereme to jako takový nultý ročník, kdy jsme si vyzkoušeli, že jsme organizaci nezapomněli,“ říká za pořadatele Roman Ondrušek z PS Koloušci Božejov. Věří, že se příští rok přihlásí více soutěžících.

Fotky z této i dalších soutěží Pionýrského Sedmikvítku najdete na našem facebooku.

Mirka Tolarová