V roce 1990 byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného sdružení bez vazeb na politické či náboženské ideologie.

Dopis delegátů mimořádné celostátní konference předsedovi vlády ČSSR (1990)

Dopis delegátů mimořádné celostátní konference
předsedovi vlády ČSSR

v Brně, 20. 1. 1990

Vážený pan
Marián Čalfa
předseda vlády ČSSR

Vážený pane předsedo vlády ČSSR,

my, delegáti mimořádné celostátní konference pionýrských pracovníků, se na Vás obracíme s  následujícím podnětem, týkajícím se tvorby státního rozpočtu:

Naše společnost připravuje mnoho změn k lepšímu ve všech oblastech života. Tyto příznivé změny by se podle našeho názoru rozhodně neměly vyhnout ani dětem. v  současné době probíhá řada jednání, jejichž výsledkem pravděpodobně bude mnohem pestřejší struktura dětských společenských organizací a  organizací, pracujících s dětmi, než tomu bylo doposud.

Lze předpokládat, že byť tyto organizace budou mít rozdílnou obsahovou náplň, některé organizační a technické problémy budou mít společné (např. uvolňování vedoucích na činnost, materiální a finanční zajištění činnosti).

Naše organizace má z minulosti smutnou zkušenost. Léta jsme mnohem častěji než konkrétní pomoc poznávali podporu spíše proklamovanou. Nevěříme sice tomu, že by se v nových společenských podmínkách nepamatovalo na dotaci pro činnost s dětmi a pro děti, ale přesto považujeme za nezbytné navrhnout, aby ve státním rozpočtu byla na činnost dětí v dětských organizacích vydělena samostatně částka, která by zajišťovala na tomto poli alespoň základní možnosti. Nedá se totiž předpokládat, že dětská organizace, v níž naprostou většinu členstva tvoří nezletilí, se bude schopna samofinancovat. Státní příspěvky jsou proto jednou z rozhodujících možností, jak zajistit činnost dětských organizací, kterým je v  nastávajícím období nutno věnovat mimořádnou péči a pozornost.

Věříme, že náš návrh podrobně uvážíte a uděláte vše pro jeho prosazení ve federální vládě. Zároveň bychom uvítali, kdybyste obdobný postup podpořil i v obou republikových vládách. Při akceptování našeho podnětu by tak naše vlády pomohly v příštím období vytvořit alespoň základní finanční předpoklady pro činnost dětských organizací.

Delegáti mimořádné celostátní
konference pionýrských pracovníků