Víte, že?

Pokud ve vašem okolí není pionýrský oddíl, můžete ho založit i sami. Ozvěte se nám a my vám rádi poradíme - volejte 777 248 720 nebo pište na adresu pionyr@pionyr.cz.

Literární NĚCO za NĚCO

Když řekneme literatura, leknete se? Ale do literatury patří i komiks… Nebojte se vstoupit do světa příběhů a vyzkoušejte se svými oddílovými dětmi literární Něco za něco.

Nebojte se, nebudete v tom sami. My vám s tím pomůžeme! V každém vydání letošní Mozaiky najdete zadání tématu pro děti na následující měsíc a náměty pro vás, jak dané téma uchopit. A i když jsou v tomto ročníku úkoly pro jednotlivce, nabídnuté aktivity si můžete užít všichni společně.

Úkoly jsou rozdělené na tyto věkové kategorie:

  1. MŠ + 1. třída
  2. 2. – 3. třída
  3. 4. – 6. třída
  4. 7. – 9. třída

Jak to celé bude probíhat?

Každý měsíc bude věnován jednomu tématu:

Říjen – Kdo jsem
Listopad – Krátké příběhy
Prosinec – Vánoce
Leden – Komiks
Únor – Pohádky
Březen – Pověsti
Duben – Jaro
Květen – Básničky
Červen – Dopisy
Červenec, srpen – Kronika

 

První NĚCO

Do projektu se můžete zapojit tak, že nám do konce měsíce zašlete literární dílka svých oddílových dětí na téma vyhlášené pro daný měsíc. Příspěvky posílejte na e-mail necozaneco@pionyr.cz Budeme rádi i za zpětnou vazbu, jak se vám pracovalo s nabídnutými aktivitami.

Co by mělo být v e-mailu, který nám pošlete:

  • Literární příspěvky od dětí (skeny, fotografie, png, powerpointy, wordy). Příspěvky musí být označeny jménem a příjmením dítěte. Seznam dětí nám napište i do mailu – jméno, příjmení a buď třída nebo věk (abychom dokázali vybrat přiměřenou odměnu).
  • Nezapomeňte nám napsat název vašeho oddílu, ať vám potom může pionýrský pes poděkovat. 😊

Co by mohlo být v e-mailu, který nám pošlete:

  • Zpětná vazba na nabídnuté aktivity. Může být nejen od vás, vedoucích a instruktorů, ale i od dětí.

Zasláním práce souhlasí účastník s případným užitím práce v soutěži Pionýrského Sedmikvítku – Literární část. Za informování dětí o možnosti zařazení do soutěže Literárního Sedmikvítku zodpovídá vedoucí oddílu.

 

Druhé NĚCO

Ze zaslaných příspěvků budou za každý měsíc losované děti v každé kategorii. Autoři obdrží jako odměnu knížky nebo pionýrské věci. Zaslaná literární dílka a výsledky losování budou vyvěšeny tady na webu pionyr.cz. Losování bude probíhat vždy první úterý v měsíci.

Už se na literární příspěvky od vašich oddílových dětí a náměty na úpravu aktivit moc těšíme. 😊

Lenka, Darina, Aviča, Renča, Majda, Petra, Jana a Petra

 

 

 

Říjnové Něco za něco má vylosováno: https://www.youtube.com/watch?v=ODSap5xu_gI

 

V aktivitě nazvané Kdo jsem své myšlenkové mapy, života básně nebo charakteristiky poslaly děti z pionýrských skupin Butovická Studénka, Kroměříž, Chropyně, Tuláci Klatovy a Zborovice. Zapojilo se 47 dětí, to je docela dost na to, jak náročné hned první kolo bylo.

Vylosováni byli a knihu dostanou:

Denisa Poláčková a Šimon Drahotušský z PS Chropyně, Sofija Ježová, Lukáš Lacina a Tomáš Spáčil z PS Zborovice. Ze zapojených oddílů byly vylosovány a odměnu pro oddíl dostanou oddíl Táboráček z PS Chropyně a oddíl Stopa z Kroměříže.

Těšíme se na další literární tvorbu tentokrát na téma Krátké příběhy. Bližší informace najdete v Mozaice.

 

 

 

Listopadové Něco za něco

jsme losovali v bojových podmínkách, protože na ústředí Pionýra se maluje: https://www.youtube.com/watch?v=ODSap5xu_gI

 

V aktivitě nazvané Krátké příběhy, kdy úkolem dětí bylo vymyslet příběh, v kterém použijí tři zadaná slova, poslaly své práce děti z pionýrských skupin Butovická Studénka, Kroměříž, Chropyně, Tuláci Klatovy- oddíly Rangers i Robinsoni a Zborovice. Zapojilo se 59 dětí, což je o dost víc, než bylo minule. Příště můžete být mezi zapojenými i vy s vaším oddílem.

Protože se blíží Vánoce, naděloval i pionýrský pes a to deseti vylosovaným dětem:

Váša Brad, Vojta Opálko, Jan Wabi Ryvola a Tomáš Tichý z oddílu Rangers a Tereza Holá z oddílu Robinsoni a to vše v PS Tuláci Klatovy, Lili Stoklásková a Kája Bartošová z PS Chropyně, Jan Chytil z PS Zborovice, Eliška Krčálová z PS Kroměříž z oddílu Stopa a Sabina Klossová z PS Butovická ze Studénky. Ze zapojených oddílů byly vylosovány a odměnu od nás dostanou oddíl Rangers z PS Tuláci Klatovy a PS Butovická Studénka.

Třetí kolo se váže k vánoční tématice, podrobnosti najdete v  prosincové Mozaice. Termín zasílání prací bude zase prodloužen a to do neděle 14.1., losování proběhne 16.1.

Přejeme hezké Vánoce s příběhy soutěžní hry Něco za něco.

 

Prosincové Něco za něco zná vylosované účastníky

– https://www.youtube.com/watch?v=rA6CJgho08w.

 

Úkolem bylo zpracovat rozhovor s prarodiči o tom, jak trávili své Vánoce, jaké dostávali dárky, jaké dodržovaly jako děti tradice a na co nejraději vzpomínají. Vánoční úkol řešilo jen 29 dětí z pionýrských skupin Butovická Studénka, Kroměříž, Chropyně, Tuláci Klatovy- oddíly Rangers i Robinsoni a Zborovice. Pes losoval nejprve šest soutěžících, jejichž práce byly nejhezčí, nejnápaditější, nejzajímavější. Oceněnými autory byli Šimon Pospěch z PS Zborovice, Tereza Večerková z PS Chropyně, Václav Brad z oddílu Rangers  PS Tuláci Klatovy, Vendula Klossová z PS Butovická Studénka a z oddílu Robinsoni PS Tuláci jsou to dva vybraní autoři Stella Havlíková a Dominik Adamec. Vedle těchto oceněných pionýrský pes vylosoval i šest náhodných soutěžících: Anička Cihlářová, Tuláci Klatovy oddíl Rangers, Kája Bartošová, Táboráček Chropyně, Jakub Pavelka, PS Kroměříž, oddíl Stopa, Klára Matyščáková, PS Butovická Studénka, Šárka Pitrová,  Tuláci Klatovy, oddíl Robinsoni a Štěpán Pospěch, PS Zborovice Mláďata. Oddílová odměna putuje do Chropyně k dětem z oddílu Táboráček. Příště můžete být mezi zapojenými i vy s vaším oddílem, stačí se podívat do Mozaiky na lednový úkol, kterým je komix. Těšíme se na nové soutěžící a gratulujeme vítězům.

Termín zasílání prací bude  do neděle 11.2., losování proběhne 13.2.

Přejeme hezké oddílové zážitky s příběhy soutěžní hry Něco za něco.

 

Lednové něco za něco mělo rekordní účast

 

Lednové něco za něco bylo hodně jiné, což se odrazilo i ve výběru „vítězů“. Tentokrát byl tématem komiks a autoři úkolů se opravdu trefili do vkusu soutěžících. Z pionýrských skupin a oddílů se sešlo rekordních 115 prací a my jsme vybrali ty, u kterých jsme doporučili postup do republikového finále Literární části Pionýrského Sedmikvítku. Knížkou a postupem jsme ocenili 23 autorů: Petr Jonák, Karel Smolík,    Tereza Šváchová, Zdeněk Kušnír, Melanie Kraumanová a Laura Míčová z PS Kamarád Jihlava, Kája Bartošová, Natka Dobiášová a Eliška Navrátilová PS Chropyně, Sofie Machovská z oddílu Stopa a Elizabeth Pejsarová a Adéla Baňáková z oddílu   Zárybáci , oba oddíly pracují na 2. PS Kroměříž, z PS Zborovice Jan Chytil a Klára Pospěchová, z PS Butovická Studénka Vendula Klossová, z oddílu Rondel při POP Emma Angelovská, z PS Tuláci Klatovy z oddílu Robinsoni Zdenda Zeman, Vítek Zeman a Šárka Pitrová, z nově zapojeného oddílu Tuláčci Sára Cihlářová. Poslední zapojenou pionýrskou skupinou byl Brodek u Prostějova a nejlepší byli Eliška Smočková, Liselota Křivánková, Eliška Mahovská, Stela Sochůrková a Lucie Dřízgová. Ke všem vítězům už putovaly odměny, odměněni byli také nové účastníci soutěžní hry – PS Kamarád Jihlava, oddíl Rondel při POP, PS Brodek u Prostějova a oddíly Tukáčci z PS Tuláci Klatovy a Zárybáci z 2. PS Kroměříž.

A že jde literární tvoření spojit i třeba s víkendovou akcí, o tom nás přesvědčil krásný mail z PS Kamarád Jihlava:

„Komiksový úkol jsme spojili s lednovou výpravou. Celým víkendem nás provázel komiks sněhové vločky Sněžinky, prostřednictvím kterého děti dostávaly úkoly. Za každý splněný úkol dostaly další kousek komiksu. Poslední úkol potom děti motivoval k vytvoření vlastního komiksu o zvířátkách.

 

Komiksová výprava děti nadchla, těšily se na každou další část, kterou dostaly. Před samotným kreslením jsme si vyzkoušeli skládání různých komiksů a převyprávění příběhů. Ačkoli to byl úkol doporučený až pro starší kategorie, na tomto se vyřádili i ti nejmladší. Hezky se jim dařilo přemýšlet o tom, jak na sebe komiksová okýnka navazují, a dokonce si chtěly dobrovolně vyzkoušet co nejvíce komiksů (z toho měli radost hlavně vedoucí).

 

I zpětné vazby od vedoucích a instruktorů byly pozitivní. Užili si dětské příběhy, pomáhali dětem dávat dohromady náměty, motivovali je. Nejmladším pomáhali se samotnou tvorbou.“

 

Losování se psem jsme tentokrát museli vypustit, v době, kdy se pracovníci ústředí střídají na jarních pobytových akcích s dětmi, to nebylo časově řešitelné, o to rychleji k zapojeným putovaly odměny.

Na další zapojené skupiny u nás čekají ozoboti, sportovní vybavení, stavebnice Merkur nebo big-shoty. A na autory prací ještě spousta knížek. Jak na to? Podívejte se na přílož Mozaiky a pusťte se s dětmi do psaní pohádek. Dětská fantazie nemá žádné hranice a pro nesmělé dospěláky je součástí listu i popis toho, jak schůzku zorganizovat.

 

Únorové něco za něco bylo pohádkové

Losování najdete na adrese https://www.youtube.com/watch?v=gOERO2WqLfg

Úkolem dětí bylo vymyslet pohádku O kapce vody, O zablácené botě nebo  O bojácném strašidle. Nejmladší účastníci pak měli za úkol nakreslit ilustraci k pohádce, kterou si spolu s vedoucími na schůzce přečetli A jak to dopadlo? Zapojilo se 45 autorů ze šesti oddílů a skupin.

Hodnotitelé vybrali práce, které doporučují pro účast v republikovém finále Literárek a jejich autoři byli oceněni. Jsou to:

Mateřská škola až 1. třída:

Jan Chytil, Zborovice

Vítek Zeman, Robinsoni, PS Tuláci

Klára Matyščáková, Butovická Studénka

 

  1. až 3. třída: Dítě napíše pohádku o kapce vody.

Ivo Smékal, Brodek

Magdalena, Brodek

Zdenda Zeman, Rondel

 

  1. až 6. třída: Dítě napíše pohádku o bojácném strašidle.

Kiki a Vašík, Plši

Amálie Dostálová, Brodek

 

  1. až 9. třída: Dítě napíše pohádku o zablácené botě.

Jajda Jiříček, Kája Březík, Kajka Davidová, Toník Havran – Plši

Adéla Zenklová – Robinsoni, PS Tuláci

Pes pak ještě vylosoval další čtyři děti – Lucku Dřízgovou, Paťku Václavíkovou a Isabelu Hartmanovou z PS Brodek u Prostějova a Davida z oddílu Rangers z PS Tuláci Klatovy. I k nim putují knížky.

Oddílovou odměnu – big shot dostává nově zapojená pionýrská skupina Plši z Olomoucko-zlínské KOP.

 

Určitě už píšete své pověsti, v tomto čísle Mozaiky máte nové zadání a my se těšíme na losování březnového kola, které se uskuteční ve středu 10.4. Do tohoto data můžete své pověsti posílat.

 

Něco za něco – literární soutěžní hra v měsíci březnu

Napsat hned po pohádce pověst bylo nejspíš těžké a odrazilo se to na počtu soutěžících. Kde je více jak stovka soutěžních komixů. Ze 38 soutěžících jsme vybrali ty, u kterých jsme doporučili postup do republikového finále Literární části Pionýrského Sedmikvítku. Knížkou a postupem jsme ocenili 8 autorů individuálních a jednu trojici kolektivní práce. Jsou to z oddílu Robinsoni, PS Tuláci  Klatovy Tereza Holá, z pionýrského oddílu RONDEL- POP  Radwan Rjaibi, z PS Zborovice hned tři soutěžící Sofija Ježova, Filip Kobzinek a Klára Pospěchová, v PS Brodek u Přerova opět trojice Amálie Dostálová, Evelyna Symonenko a Patrície Václavíková.  Nově zapojená PS Zlínská Radooost poslala kolektivní dílo  trojice   Adéla Manová, Laura Vokounová a  Natálie Váchová.

Pes pak ještě vylosoval čtyři soutěžící a těmi byli Adéla Zenklová z PS Tuláci, Šimon a Štěpán Pospěchovi z PS Zborovice a Natálie Václavíková z PS Brodek u Prostějova. Ke všem vítězům i vylosovaným účastníkům už putují odměny, odměněn byl také nový účastník soutěžní hry – pionýrská skupina Zlínská Radooost – jak jinak než ze Zlína.

Losování se psem najdete na adrese https://www.youtube.com/watch?v=VuB80UhFe8c

Na další zapojené skupiny u nás čekají ozoboti, sportovní vybavení, stavebnice Merkur nebo big-shot. A na autory prací ještě spousta knížek. Jak na to? Jako vždy – podívejte se na přílož Mozaiky a pusťte se s dětmi do psaní. Děti to určitě zvládnou a pro ty dospěláky, kteří o sobě pochybují, je součástí listu i popis toho, jak schůzku zorganizovat.