Víte, že?

Pionýr je jedním ze zakládajících členů České rady dětí a mládeže, která je dnes uznávanou reprezentací dětí a mládeže.

Staňte se televizními reportéry

iREPORTÉR ČT

Pošlete video do ČT. Uvidíte ho na obrazovkách

Nová webová stránka iReportér je novým projektem České televize. Staňte se součástí zpravodajské redakce ve veřejnoprávní České televizi. Posílejte aktuální videa. Uvidíte je na obrazovkách České televize.

Aktuální zpravodajské video může být cokoliv. Událost ve vaší obci, nehoda na dálnici, přelet balonů, místní fotbalové utkání. Zkrátka poptávka v České televizi po vašich videích je veliká a rozmanitá. Nikdy nevíte, co se hodí pro odvysílání ve veřejnoprávní televizi. Sledujte témata, která zpravodajství ČT poptává, a buďte rychlí. Pokud tedy natočíte video, je důležité, aby se video dostalo do naší redakce co nejrychleji.

Jak k nám video poslat

K dispozici jsou vám naše stránky iReportéra, kde vpravo nahoře stačí kliknout na „nahrát video přes web“. Samo vás to pak navede, jak video nahrát. Ke stažení jsou i mobilní aplikace, které jsou k dispozici ke stažení pro smartphony v AppStore nebo na Google Play.

Těšíme se na vaše videa. Sledujte naše stránky (www.ceskatelevize.cz/ireporter), kde vás budeme každý den informovat o tématech, o která máme aktuálně zájem a která určitě pošleme do České televize. …

Co můžete nabídnout

Není to tak těžké. Právě se to děje, jste u toho, je to zajímavé, důležité pro vaši obec, kraj? Zajímalo by to zbytek republiky? Událost, jako byl výbuch v Litvínově v polovině srpna, je aktuální. Takové video naši redakci, ale i Českou televizi, zajímá.

Stejně tak ale můžete posílat videa, jak vaši obec navštíví prezident republiky, nebo i hejtman vašeho kraje. Můžete natočit, co vás trápí, jako nedokončený chodník, hlavní silnice bez semaforu, nefungující světelný přejezd, …

Koná se u vás ve městě či vesnici nějaká velká akce, kulturní událost jako veletrh nebo i průvod? I taková videa z těchto nevšedních akcí zajímá Českou televizi. Kam nemůže reportér s kameramanem, tam nasadíme vás.

Dodržujte 4+2

KDO, CO, KDY, KDE a PROČ a JAK. Pokud Vaše video neodpoví a tyto otázky, tak na ně odpovězte v popisu videa. Je důležitá aktuálnost, ale také přesnost faktů a ty nám mohou pomoci získat více informací. …

Autor: Tereza Kušová

www.ceskatelevize.cz

ČT DÉČKO

Pořad zprávičky se vysílá každý den v 18.40 – 18.45 a je určen přímo pro dětské diváky. Pro vytvoření vlastního příspěvku do Zpráviček nemusíte mít žádné speciální vybavení, stačí domácí kamera, foťák nebo lepší mobilní telefon. Při natáčení je třeba dodržet několik pravidel, aby vaše podklady pro reportáž byly použitelné.

  • Redaktorem by mělo být dítě školního věku (pozor, zde je nutný souhlas zákonného zástupce). Klade otázky, odhlásí se do kamery a namluví komentář.
  • Natočit pár minut záběrů z akce (bez komentáře redaktorů nebo kameramana na místě). Lepší je natáčet statické záběry bez pohybu kamerou, a to několik samostatných videoklipů (+/- 10 zapnutí kamery), ale zato z více různých pohledů a prostředí.
  • Natočit 1 – 3 rozhovory s dětskými účastníky (cca 1 minuta jeden rozhovor). Pokud je to vhodné, tak natočit i rozhovor s organizátorem.
  • Natočit odhlášení redaktora do kamery např. „Pro Zprávičky Vilemína Králíčková, Pionýrská skupina Za plotem, Jahodnice.“
  • Kvalita zvuku musí být taková, aby bylo rozumět, co lidé říkají. Je vhodné točit rozhovory z blízka (tzn. co nejblíže před obličejem, kde ještě kamera dokáže zaostřit obraz) a pokud možno v klidu (ne ve větru ani v hluku nebo při muzice). Je-li ke kameře možné připojit externí mikrofon, je to ta nejlepší volba.
  • Pozor na kvalitu obrazu, je třeba točit video ve vyšším rozlišení.
  • Video-soubory by měly být ve formátu MPG4, AVI, MOV.

Všechny podklady zašlete na zpravicky@ceskatelevize.cz. V případě, že jsou data příliš velká, využijte například uschovna.cz.

Nezapomeňte!

Před odesláním obrazového materiálu je nutné zkontrolovat, zda odesíláme opravdu to, co chceme prezentovat na veřejnosti – pěkný obraz podkreslený nevhodnými výrazy není úplně to nejvhodnější.

Myslete také na to, že z reportáží by mělo být vidět a slyšet, že se jedná o pionýrskou akci.

DALŠÍ MOŽNOSTI, JAK SE PREZENTOVAT

K propagaci své činnosti nemusíte využívat jen televizní stanice. Přínosné je také rozesílat články do regionálních tisků, určitě také vychází ve vašem městě nějaké místní noviny…

Kulturní přehledy

Další možností je zveřejňovat své akce mezi různé kulturní přehledy na webech tomu určených. Stačí se jen zaregistrovat a po obdržení přihlašovacích údajů, které vám přijdou na e-mail, se na stránkách přihlásit a vložit svůj článek a fotku. Někde dokonce ani přihlášení nevyžadují, stačí zaslat svůj „tip“ pomocí jednoduchého formuláře.

Občas je potřeba zmenšit fotku na únosnou míru, kterou web vyžaduje. Pomůžou vám prográmky jako např. IrfanView nebo Image Resize.

Navštěvované weby jsou např. Atlasceska.cz, Kdykde.cz, Kudyznudy.cz, Kamsdetmi.com, Pidak.cz.

Tematické weby

Můžete si také vyhledat na internetu stránky, které se věnují našim tématům, jako děti, tábory apod. a zašlete jim článek o tom, co děláte. Zkuste využít třeba stránky Ceskaskola.cz, Borovice.cz, Adam.cz nebo Child.cz. Stačí zaslat článek na e-mail uvedený v kontaktech daného webu.

Pionýrské informační kanály

Prezentovat se lze také přes naše informační kanály. Tady na webu www.pionyr.cz můžete vkládat články do aktualit, otevřené akce, tábory…

Využívat lze také náš Facebook www.facebook.com/Pionyr.cz.

A samozřejmě, nezapomínejte posílat své příspěvky do Mozaiky!