Hrst praktických informací před tábory

Tábory jsou už skutečně nedaleko, či již vlastně v běhu, a tak nabízíme shrnutí informací, které se mohou hodit při dokončování příprav nebo i během táborů samotných.

Letní činnost Pionýra 2020 bude nakonec podobná jako v letech předcházejících, a přesto i odlišná – všichni se totiž musíme ohlížet na epidemickou situaci a být více ve střehu!

Obrazek

Úvodem připomeneme, že letošní tábory jsou odlišné mimo jiné omezením návštěv, ať už ze strany Pionýra nebo třeba novinářů. Přesto ale chceme, aby se o našich táborech vědělo. Proto počítáme s průběžným zasíláním informací do médií. S tím ale potřebujeme pomoc od vás – posílejte na adresu pionyr@pionyr.cz fotky, videa, zprávy, poznatky, zkrátka vše, co by mohlo média zajímat.

Teď už ale ke slíbenému shrnutí různých tipů:

 

Horké linky hygienických stanic

Některé krajské hygienické stanice zřizují na letní prázdniny tzv. horké linky, na které se lze dovolat i mimo běžnou pracovní dobu, získat informaci, radu, konzultaci… Podívejte se proto na stránky „své“ hygienické stanice, případně si zavolejte a ptejte se, tohle číslo by se totiž mohlo opravdu hodit.

 

Horká táborová linka Pionýra

Pionýrská (letní) horká linka 777 248 720 je o prázdninách v provozu nonstop. Slouží pro situace, kdy máte potíže a potřebujete navázat kontakt s ústředím nebo vedením Pionýra. Nevyřeší vše hned, ale zachytí váš problém a případně ho předá dál (podle jeho povahy).

 

Co dělat, když přijde malér?

Nechceme nic přivolávat, ale když už se přihodí, tak je po ruce poradna nazvaná Pionýrská situace“ na internetu, která nabízí několik základních rad a informací pro krizové události a jejich řešení přímo na místě.

 

Přehledně jsou různá sdělení shrnuta na webu dobrytabor.cz

Všechny podstatné informace k dění a souvisejícím mimořádným opatřením (včetně několika odkazů na aktuální vzory a další podklady) shrnujeme na našem www.dobrytabor.cz, je to například:

- Prohlášení o bezinfekčnosti

Nejde o formalitu, ale o závazné prohlášení, které opravdu musí mít všichni účastníci podepsané (u dětí zákonným zástupcem). Využívejte jeho aktuální vzor pro letošní rok.

- Dohoda o výkonu funkce na táboře

Základní písemná dohoda se všemi táborovými pracovníky by měla být součástí dokumentace tábora. Využít můžete například tento vzor.

- Zdravotní deník tábora

K dokumentaci tábora patří i záznamy o zdravotním stavu dětí. Pro ně poslouží Zdravotní deník tábora, který lze stále ještě objednat v tištěné verzi přes E-mošku (čím dříve, tím lépe) nebo je možné využít i jeho elektronickou verzi.

 

Důležité odkazy

Kromě zmíněného webu www.dobrytabor.cz jsou i tu i další stránky a dokumenty, které je účelné mít na paměti.

Už obecně známý základní dokument Ministerstva zdravotnictví, ze kterého je třeba vycházet, jsou Hygienicko-protiepidemická opatření stanovená pro zajištění sezóny letní dětské rekreace 2020.

Česká rada dětí a mládeže vydala ve spolupráci s hlavní hygieničkou MUDr. Jarmilou Rážovou dvě sady otázek a odpovědí (první v květnu v návaznosti na vydaná opatření Ministerstva zdravotnictví, druhou v červnu na základě dalších dotazů pořadatelů).

Nu a nejaktuálněji:

Abyste byli v obraze – sledujte průběžně také „koronavirový“ web Ministerstva zdravotnictví, kde najdete nejaktuálnější informace o vývoji epidemiologické situace.

 

Tohle vše jsou letošní „speciality“, přesto – jak je uvedeno výše – letní činnost zůstane v mnoha ohledech stejná: tábory naplněné soutěžemi, hrami, zážitky: zkrátka nefalšovaným pionýrským dobrodružstvím.

Držíme palce – pro dobré počasí, úspěchy i zvládnutí případných nesnází. Ze srdce přejeme táborníkům – dětem i dospělým dny plné radosti, pohody a dobrodružství zásadně jen s dobrým koncem!

24. 6. 2020, Martin Bělohlávek