Víte, že?

Převážné většiny soutěží, které Pionýr pořádá, se můžete zúčastnit, i když nepatříte mezi jeho členy.

Orgány PS

Tady najdeš stručný přehled informací o jednotlivých orgánech pionýrských skupin. Ke každému také přidáváme odkaz na části Stanov Pionýra a Směrnice o hlavní činnosti (příp. další předpisy), kde se o daných orgánech hovoří blíž.

Rada pionýrské skupiny

Základní popis: Nejvyšší orgán PS, schází se minimálně jednou ročně. Je tvořena pionýrskými pracovníky (dle článku V.4.b Stanov Pionýra). Jednání rady se mohou účastnit i ostatní členové pionýrské skupiny s hlasem poradním.

Náplň práce: Řídí činnost pionýrské skupiny; volí a odvolává vedoucího a hospodáře PS, volí a odvolává další členy vedení PS; volí a odvolává delegáty PS na Výroční zasedání Pionýra, na KSD a KRP, na další jednání, kde má být PS na základě delegačního principu zastupována. Schvaluje účetní závěrku a rozpočet PS; schvaluje výši členského příspěvku pro členy registrované PS; schvaluje podání návrhu na udělení souhlasu k prodeji nemovitého majetku pionýrské skupiny; schvaluje podání návrhu na zrušení, sloučení či rozdělení pionýrské skupiny; schvaluje vyloučení člena PS. Hodnotí činnost PS v předchozím období a plánuje činnost v období následujícím.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VI.A.6.a)

Směrnice o hlavní činnosti – část IV. čl. 4.2.

Vedení pionýrské skupiny

Základní popis: Výkonný orgán pionýrské skupiny, řídí činnost pionýrské skupiny mezi zasedáními rady PS. Má minimálně tři členy, automaticky jimi jsou vedoucí PS a hospodář PS.

Náplň práce: Plní usnesení rady pionýrské skupiny. Schvaluje návrh programového a organizačního zajištění akcí PS, včetně jejich rozpočtu; rozhoduje o zřízení či zrušení oddílů a volnočasových klubů v rámci PS. Jmenuje a odvolává jmenované funkcionáře PS; schvaluje registraci nových členů.

Vedení PS nemusí být ustaveno, pokud tak rozhodne rada PS. Jeho působnost pak vykonává vedoucí pionýrské skupiny s tím, že hospodář PS odpovídá za svou oblast činnosti (viz dále) a vedoucí PS odpovídá za veškerou ostatní činnost.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VI.A.6.b)

Směrnice o hlavní činnosti – část IV. čl. 4.2.

Vedoucí pionýrské skupiny

Základní popis: Statutární orgán PS, je oprávněn za ni jednat ve všech věcech v rozsahu právní osobnosti PS.

Náplň práce: Vykonává usnesení rady PS a vedení PS (je-li ustaveno) a obstarává její chod v běžných záležitostech. Pokud rada PS nejpozději na svém posledním jednání, předcházejícím jednání krajské schůze delegátů ČRP, nezvolí řádného delegáta PS, vykonává jeho funkci.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VI.A.6.c)

Směrnice o hlavní činnosti – část IV. čl. 4.2.

Hospodář pionýrské skupiny

Základní popis: Spravuje finanční záležitosti PS.

Náplň práce: Zajišťuje zejména vedení hospodářské a účetní agendy PS; připravuje a zpracovává podklady pro jednání orgánů PS v hospodářské oblasti; eviduje, opatruje a spravuje majetek PS; zanikne-li výkon funkce vedoucího PS, přechází na něj všechna práva a povinnosti statutárního orgánu až do nejbližšího zasedání rady PS.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VI.A.6.d)

Směrnice o hlavní činnosti – část IV. čl. 4.2.

Revizor pionýrské skupiny

Základní popis: Je-li zvolen, vykonává kontrolní a metodickou činnost v rozsahu stanoveném radou PS.

Náplň práce: Pro zajištění dodržování obecně platných předpisů a vnitřních předpisů sdružení, ověřování průkaznosti, kompletnosti a správnosti účetních záznamů na úrovni PS může rada PS zvolit revizora PS a stanovit rozsah jeho úkolů a pravomocí.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VI.A.6.e)

Delegáti PS

Základní popis: Volení zástupci PS pro jednání v orgánech spolku.

Náplň práce: Zastupují pionýrskou skupinu v daných orgánech spolku a přiměřeně hájí její zájmy. Podílejí se aktivně na činnosti orgánu, do kterého byli vysláni. Zároveň zajišťují přenos informací mezi PS a orgánem.

Pokud rada PS delegáta nezvolí, nebo ten rezignuje, či nemůže ze závažných okolností vykonávat funkce, tak PS zastupuje vedoucí PS. Delegát se „automaticky“ nestává členem rady PS.

Definice:

Stanovy Pionýra – čl. VIII.1.b)

Oddílová rada

Základní popis: Nepovinně zřizovaný aktiv členů oddílu.

Náplň práce: Zajištění podílu členů (s přihlédnutím na jejich věk) na řízení činnosti oddílu – zejména při rozhodování o programu činnosti, přípravě jednotlivých akcí, stanovení vnitřní organizační struktury oddílu, přijímání nových členů, udělování vyznamenání, odměn, ocenění a trestů.

Definice: Stanovy Pionýra – čl. VII.6.