Víte, že?

Ideály Pionýra, jež jsou základní osnovou naší výchovné práce, vycházejí z tradičních evropských hodnot a pravidel chování. Jejich cílem je vychovat slušné a aktivní občany, lidi vnímavé a ohleduplné k bezprostřednímu i širšímu okolí.

O Kamínkách v Mozaice

Kamínka 2023 v Jihlavě

Hned na začátku, tedy v pátek večer, jsme se všichni sešli v tělocvičně a odstartovali Kamínka úvodními slovy organizátorů – Lídy Kočí, Dušana Pěchoty a Radky Dojčánové, ale také předsedkyně Pionýra Dariny Zdráhalové.

Každý účastník měl na Kamínka přivézt metr provázku, který mohl jakkoli vyzdobit či vylepšit tak, aby ho charakterizoval. A při zahajovacím rituálu právě na tento špagát došlo. Společně jsme navázali jeden dlouhý provaz, který se následně namotal do klubíčka. Krásně a názorně jsme tím potvrdili motto letošních Kamínek: „Táhneme za jeden provaz!“

V sobotu už odstartovala ta pravá akce. Každý si už předem sestavil vlastní program, vybírat si mohl ze spousty dílniček zaměřujících se na různé aktivity. Ať už to bylo vyrábění, sporty, povídání si o různých tématech, nebo dokonce střílení z laserových zbraní na terč. Dokonce se letos díky chystané spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR konala dílnička, v níž si lidé mohli vyzkoušet separovat DNA jahody.

Celý článek zde.


Kamínka 2019 v Praze

Na tom, že Praha je uzel mnoha dopravních tras, křižovatka nespočtu spojů a řady druhů dopravy, byla postavená grafika letošních ročníku Kamínek (od webu a facebooku, přes informační materiály, visačky, trička…), orientační systém i všemožné nápisy a cedule v ZŠ Jižní. Především se to ale ukázalo v praxi, protože cestu do Prahy si ve dnech 12. až 14. dubna našel v posledních letech nevídaný počet účastníků. Na letošním ročníku největší pionýrské vzdělávací akce se jich za inspirací, výměnou zkušeností a setkáním s kamarády sešlo přes 250.

Mé první setkání s pionýry, kteří na Kamínka zavítali, proběhlo trochu překvapivě už cestou. Poněkud prochladle jsem přešlapoval na zastávce autobusu, který mě měl dovézt posledních pár stanic, když kolem mne probíhala skupinka mládežníků povzbuzovaná vedoucím. Asi nějaký sportovní tým, říkal jsem si, dokud jsem si nevšiml pionýrských multifunkčních šátků na hlavách a krcích. V tu chvíli jsem věděl, že jedu správně. A v přehledu programů jsem pak zjistil, že jsem se potkal s účastníky programu nazvaného Ranní výklus po pražských památkách… (účastník Kamínek Kuba) 🙂

Celý článek v Mozaice.


Kamínka 2018 v Mladé Boleslavi

Kdo Kamínka zná, ten ví, jakou umí tahle akce mít pohodovou atmosféru, že nabízí setkávání se starými kamarády i poznávání nových a taky příležitosti dozvědět se a vyzkoušet si věci, které neznám, stejně jako podělit se o ty, které znám a snad i umím. Ostatně tomu odpovídá i název, který symbolizuje místo, kam může každý přijít, ohřát se, ale také přihodit své polínko do ohně.

Letos se tahle největší vzdělávací akce Pionýra konala v Mladé Boleslavi od pátku 13. do neděle 15. dubna a temnými pověstmi opředené datum účastníkům (kterých bylo celkem 129) na dobré náladě nijak neubralo.

Páteční večer byl věnován hlavně setkávání, posezení v bufetu, čajovně či herně deskových her MINDOK. Připravena byla také výstava oceněných snímků z Clony (fotografické oblasti Pionýrského Sedmikvíteku) a hlavně zahajovací rituál. Letos při něm účastníci vytvořili řadu koláží a kreativních staveb například na témata: dopis z tábora, proč jsem pionýr, Pionýr a příroda a další.

Celý článek v Mozaice.


Kamínka nepřestávají hřát (2017)

Letošní Kamínka se konala v Jihlavě a shodou několika okolností patřila k těm menším – v budově Základní školy Seifertova se nás sešlo asi 150. Nic to ovšem neubralo na atmosféře, která byla velmi vstřícná a přátelská. Ti, kdo tam byli, se shodují, že na Kamínkách (ostatně jako téměř pokaždé) panovala příjemná nálada a člověk si tam připadal jako doma. Velmi tomu pomohlo i prostředí samotné školy – vše bylo přehledné a při ruce. Ano, až na ty schody, ale s tím se zkrátka nic dělat nedá… ?

První účastníci dorazili v pátek v podvečer, do doby, než začal úvodní rituál, si mohli projít školu, zabydlet se anebo vyrazit na obhlídku města. Krátce po 21. hodině Kamínka oficiálně zahájili hlavní organizátoři akce – Lída Kočí a Dušan Pěchota. V tělocvičně už byla na zemi připravena písmenka a každý si některé „obsadil“. Postupně byla vyvolávána slova a písmena se postupně škrtala – ubývala. Zkrátka typická osmisměrka s tajenkou, v níž se skrývalo město konání příštích Kamínek. Kde to bude? Nechejte se překvapit.

Celý článek v Mozaice.