Celotáborová etapová hra
To je věc!
Hovoří se o ní jako o českém vynálezu a je častým programovým doplňkem náplně našich táborů. Celotáborová etapová hra není název přesný, ale protože na lepší zatím nikdo nepřišel, užívá se a přidržíme se ho i my. Z nejobecnějšího pohledu by totiž bylo nejvhodnější používat termín etapová hra. Etapových her ovšem existuje celá řada a lze je hrát kdekoli – třeba i od zimy do jara v Hodkovičkách. Pro odlišení a vyjádření, že se jedná o etapovou hru, hranou na táboře a určenou pro celý tábor a probíhající často po celý tábor, je nejvýstižnější název „CELOTÁBOROVÁ ETAPOVÁ HRA“ s příhodnou zkratkou CETEH.
Název „Celotáborová etapová hra“ se používá jako vžitý terminus technicus pro jednotný, uzavřený programový systém, spojený centrální motivací a dělený do několika etap. Etapy jsou rozloženy nejméně do 1/3 doby trvání tábora.
Proč ji hrajeme:
- zaujme děti
- poskytuje jim možnost dobrodružství, romantiky, fantazie
- umožňuje vzájemné srovnání a hodnocení
- vede děti k práci pro kolektiv
- nenásilnou formou učí a prověřuje znalosti
- specifikuje a charakterizuje tábor, činí ho neopakovatelným
- zanechává trvalou vzpomínku
- vyzdvihuje přednosti dětí
- pomáhá vytvářet dětem nové obzory
- vnese do obvyklého denního rytmu ruch a napětí
- dává dospělým šanci na pozitivní „předvádění se“
Každá činnost v režimovém výchovném zařízení (a tím tábor bezesporu je), vyžaduje určitou přísnost a kázeň, danou každodenním soužitím ve větším kolektivu, respektování zásad bezpečnosti a pravidel organizace.
CETEH svým silným emociálním působením pomáhá tuto určitou striktnost vyrovnávat.
Celotáborové etapové hry, jako komplex motivovaných činností umožňují využít v táborovém prostředí všechny základní pedagogické principy a jsou tak bezprostředním výsledkem jejich konkrétního uplatnění.