Moravskoslezský kraj - kam za zábavou a poučením

U prvního tipu zamíříme pod zem. Hornické muzeum na Landeku, taktéž známé jako Landek park, je bývalým dolem Anselm a zároveň nejstarší ostravskou důlní šachtou. Dnes je z něj však největší hornické muzeum v ČR, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet život tehdejších horníků – od příchodu na šachtu, převlékání se v historických šatnách, cestu dolů do dolu v těžní kleci až po cestu v šachtě na příslušné pracoviště. Kromě všech těchto věcí se také dozvíte spoustu informací o historii těžby v Ostravě.

Pro zvídavé děti a vedoucí tady máme Velký svět techniky v Ostravě. Toto populárně naučné centrum v Dolních Vítkovicích vám hravou formou představí svět vědy a techniky. Pomocí interaktivních exponátů se můžete dozvědět zajímavá fakta o lidském těle, historii naší země, přírodě a planetě Zemi a o mnohých dalších oblastech. Zapomínat nesmíme ani na pomyslného sourozence Velkého světa techniky, a to Malý svět techniky U6. Je zaměřen pouze na zmíněnou techniku a vynálezy největších mozků lidské historie.
Pro nejmenší děti zde máme Muzeum hraček v Ostravě, ve kterém si děti mohou prohlédnout více

než tisíc exponátů pocházejících z druhé poloviny 19. století až doposud. Uvidíte tu tak hračky historické, retro hračky či celou sekci hraček zasvěcených Waltu Disneymu. Dokonce se zde nachází i sekce Sběratelství, která každého půl roku představuje novou sbírku od různých sběratelů po celé ČR.

Teď se ale z vnitřních expozic přesuneme ven. Zamíříme do města Štramberk, který je známý a velmi navštěvovaný převážně pro svou zříceninu hradu Strallenberg (Štramberk) a jeho válcovou věž zvanou Trúba. Původně sloužila jako strážní věž, dnes ale tento 40m vysoký kolos slouží jako turistická rozhledna. V areálu zříceniny můžete nalézt také občerstvení a prodej výrobků lidových řemesel. A pokud do Štramberku zavítáte, nesmíte si nechat ujít lahodnou cukrovinku Štramberské uši.

Pokud byste si ale raději zařádili, můžete se vydat na Mauglího stezku v Bohumíně. Na této dvoupatrové lanové atrakci si užijete mnoho zábavy, například lezení po laně, chození přes visuté mosty nebo rychlou jízdu po skluzavce a tobogánu. Ačkoliv to ale zní nebezpečně, opak je pravdou. Vše je opatřeno sítěmi, aby se děti nezranily, a co víc, celá atrakce je přístupná pro děti již od tří let.

A nakonec trocha přírody. Park Boženy Němcové v Karviné je místem plným odpočinku i zábavy. Tento původně zámecký park byl založen roku 1804, dnes se ale z původního parku dochovaly pouze některé stromové aleje a solitéry. Hlavní zajímavostí parku je hrobka hraběcího rodu Larisch-Mönnichů. Pokud sem ale přijíždíte za zábavou, je na místě připomenout, že je park plný dětských hřišť, odpočinkových zón s občerstvením či zookoutek s výběhy například pro daňky.


Vojta

20. 5. 2024, Michal Rejzek