CLONA: Nejlepší fotky roku 2021

88 soutěžících a úctyhodných 457 soutěžních příspěvků. Taková je bilance posledního ročníku pionýrské fotografické soutěže Clona.

Obrazek

Pět věkových kategorií a v každé čtyři tematické. Systém třídění fotografií zůstal stejný jako v minulém roce a dobrou zprávou je, že většina soutěžících je mladší 18 let (56 z 88). Pionýrská Clona tak zůstává soutěží mladých talentovaných fotografů. Ze statistik také vyplývá, že nejraději fotografujeme přírodu (162 příspěvků z celkových 457) a naši činnost (127 příspěvků).

Potřetí se porotcem stal plzeňský fotograf a lektor Josef Cvrček a poprvé také fotograf spolupracující s MF Dnes a iDnes Michal Turek, který se nejraději věnuje reportáži, s oblibou zachycuje témata spojená se sociální tematikou a také témata o přírodě a člověku.

Počátkem května se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit internetovou Cenu veřejnosti. Zvítězila fotografie Kráska v trávě od Jaromíra Jiříčka (PS Plši). Na vítězství mu stačilo 27 hlasů, po skončení hlasování jich však nasbíral několik dalších.

Složení poroty:

Josef Cvrček – profesionální fotograf, lektor fotografování a autor on-line tréninku pro fotografy

Michal Turek – fotograf společnosti MAFRA, který získal v soutěži Czech Press Photo 2021 3. místo v kategorii Člověk a životní prostředí

Václav Křovina – amatérský fotograf a nadšenec, vítěz několika fotografických soutěží

Marek Novák – amatérský fotograf

Miroslava Tolarová – editorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Pětičlenná porota namíchaná z profesionálních i amatérských fotografů posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod. Každý porotce může udělit i tzv. Zvláštní cenu porotce.

• V některých kategoriích bylo obtížné vybrat vítěze a často i velmi kvalitní fotografie zůstaly bez ocenění.
  • Absolutním vítězem se stal snímek Zahalen v dýmu od Ondřeje Brýdla (14. TSP Zeměpisná společnost Po cestách vlasti), kterému všichni porotci přiřkli první místo a který dokonce získal i Zvláštní cenu porotce
  • Téměř třetina účastníků letošního ročníku je z Plzeňského kraje (28 z 88). Nejvíce fotografů soutěžilo z PS Zborovice (15), PS Tuláci Klatovy (10) a PS Čestice Podlesáci (10).
  • Pokud víte o někom, kdo by se v příštím ročníku mohl stát porotcem, pošlete nám na něj kontakt na mozaika@pionyr.cz

1. 6. 2022, Mirka Tolarová