Přivítejte patnáct nových instruktorů!

Do pražských pionýrských skupin míří patnáct nových instruktorů – třetím víkendem, který se konal 18.–20. října 2019, jsme totiž zakončili kurz instruktorů Pionýra, v rámci kterého si účastnici zkoušeli plno věcí, které jim pomohou při činnosti s dětmi v jejich oddílech.

Obrazek

Kurz začal prvním víkendem už v půlce března, na pionýrské základně v Mrtníku u Komárova. Na víkendu jsme se sešli spolu s účastníky kurzu hlavních vedoucích tábora, čehož jsme využili třeba při společném představování našich pionýrských skupin. Počasí bylo sice mrazivé, my se ale o víkendu věnovali otázkám palčivým – právu, bezpečnosti při práci s dětmi, prošli jsme si i první základy zdravovědy. A aby nebyl sobotní večer fádní, vzali jsme po setmění do rukou kriketové hole a v přilehlém lesíku se pustili do speciální terénní varianty této hry.

Druhý víkend kurzu – v půlce května – proběhl v DDM v Berouně. Dozvěděli jsme se něco o hospodaření a účetních dokladech, zažili si několik simulací první pomoci, pečlivě jsme se také věnovali pedagogice a psychologii a o historii Pionýra nám přijel něco říci i předseda Martin Bělohlávek. Sobotní večer jsme si od školení dali pauzu a vydali se po Berouně na zážitkovou hru. O víkendu jsme dále řešili propagaci – třeba to, jak by mohla fungovat propagace na imaginární dokonalé pionýrské skupině Žůžo. Nápady, které jsme vymysleli, zkusíme použít v našich (skutečných) pionýrských skupinách.

Na třetí a poslední víkend jsme se opět vydali do DDM v Berouně. V pátek večer jsme si společně okomentovali fotky, které jsme nafotili na semináři o focení (který se konal pár týdnů předtím), a pak společně debatovali o tom, kde bereme nápady, inspiraci a metodické podklady pro vymýšlení schůzek a dalšího programu, který v oddílech děláme s dětmi. Sobotní dopoledne jsme spojovali znalostí z předchozích částí kurzu a prakticky se zabývali přípravou akce – aby každý instruktor dokázal po organizační stránce nachystat přinejmenším jednodenní akci pro svůj oddíl. Odpoledne jsme si za poslechu slovenského rapu zopakovali zase něco z první pomoci, probrali jsme i běžné dětské zdravotní problémy a drobné úrazy, které se mohou na našich akcí vyskytnout, a zkusili jsme neztratit hlavu i v trochu vážnějších úrazových situacích.

Celé nedělní dopoledne bylo věnované závěrečnému zkoušení. Nebylo to vůbec lehké, ale i tak se nakonec všem účastníkům povedlo zkoušky úspěšně složit a z víkendu tak mohli odjet s certifikátem potvrzujícím získanou kvalifikaci. Papír ale není to hlavní – zejména jsme odjeli se spoustou znalostí a dovedností získaných na kurzu a k navíc s kamarády napříč dalšími pionýrskými skupinami.

Všechny školící víkendy měly skvělou atmosféru – a za to patří dík jak účastníkům, tak všem asi 10 nadšeným lektorům z pražského pionýrského vzdělávacího centra, kteří se do lektorování na kurzu zapojili.

I když se tři výjezdní víkendy (a k tomu dva odpolední semináře v Praze) mohou zdát jako nadbytečně časově náročné pro takovýto kurz, umožňuje tento časový rozsah věnovat se řadě témat nejen teoreticky, ale je možnost si věci vyzkoušet i prakticky a zajímavější formou. Mimo to je program víkendů pro účastníky mnohem příjemnější, protože je i dostatek času na odpočinek a další neformální aktivity i společné hry. Proto i v dalších kurzech (zejména KOV - kvalifikace oddílového vedoucího, který se chystá na příští rok) předpokládáme, že budeme pokračovat v podobném časovém schématu a že se budeme snažit posunout praktickou stránku kurzů zase o něco dále.

30. 10. 2019, Ondra Machulda

 

Odkazy

 

Fotografie