Bledule v Pekle

První březnovou výpravou vodácko-turistického oddílu Vydry z 1. PTS Táborník Mladá Boleslav byla cesta za bledulemi jarními do Národní přírodní památky Peklo.

Turisticky atraktivní přírodní památka Peklo se rozkládá ve skalnatém údolí Robečského potoka a je známá množstvím bledulí, které každoročně zkrášlí údolí potoka vlévajícího se do meandru Ploučnice. Načasování bylo skvělé, bledulí byly tisíce, jen ten nahoře nám nepřál a během noci zasypal údolí sněhem. Ovšem ani sníh a teplota na hranici bodu mrazu nás neodradily a my si cestu, která se z plánovaných osmi kilometrů proměnila v třináctikilometrový výšlap, parádně užili. Naše kroky nejprve vedly k zámku Zákupy. Následná cesta pod starým železničním mostem, který byl v Zahrádkách postaven ještě za Rakouska-Uherska, nás přivedla k bráně do samotného Pekla. Tři kilometry podél Robečského potoka i přes původní obavy nakonec ukázaly bílé kvítky bledule jarní a my spokojeně mohli svou cestu ukončit u Skautské skály a následně přeběhnout na vlak do České Lípy. Ale rozhodli jsme se cestu si ještě zpestřit, a tak jsme se vypravili k pomníku obětem pochodů smrti, který nad Skautskou skálou stojí na památku sedmnácti mrtvých. Poté jsme zamířili k Ploučnici, která nás dovedla do České Lípy. Po pozdním obědě a obhlídce historického náměstí už nás čekal vlak zpátky do Mladé Boleslavi.

Oddíl Vydry, 1. PTS Táborník Mladá Boleslav

13. 4. 2023, Tereza Paulíková Trojanová