V Hamrech nad Sázavou jsou Pionýři už čtyřicet let na jednom místě

Nahlédněme společně do klubovny Pionýrské skupiny Hamry nad Sázavou (Kraj Vysočina), která sídlí v novostavbě. Nechala ji pro ně postavit obec, pionýři jsou tu v nájmu. O historii i budoucnosti klubovny povídala Katka Pimpa Součková.

Kde máte klubovnu a jak je velká?

Klubovna se nachází v Hamrech nad Sázavou, v rohu tzv. placu, neformalní návsi. Jedná se vlastně o rodinný domek, kde je v přízemí vstupní veranda s šatnou, chodbička, WC a bezbariérové WC, malá kuchyňka, technická místnost s kotlem a hlavně dvě místnosti (větší a menší). Jsou oddělené zasunovací stěnou, takže je lze spojit. V menší klubovně je cca 15, ve větší 30 míst u stolu. Lze tu sedět v kruhu, ale klidně se můžeme pustit i do drobnějších pohybových aktivit. Velkou výhodou je terasa, kde můžeme být venku pod střechou.

Patro (podkroví) nabízí dva další prostory. Jeden využíváme k uložení materiálu a druhý je kobercová herna sloužící k příležitostnému přespání. V tom případě přijde vhod i sprcha, která je také v patře. K uskladnění materiálu je možné využít i nezateplenou půdu. Posledním prostorem je garáž, zpola zapuštěná v břehu s přilehlým WC.

Je klubovna ve vašem vlastnictví?

Klubovna patří obci, jsme zde tedy v nájmu, i když jsme si o výstavbu tzv. Spolkového domu řekli, připomínkovali návrh, vybavili jsme jej a spravujeme ho. Zatím jsme se o prostor celého domu nemuseli dělit s žádným dalším nájemcem.

Jak dlouho už tu jste?

Na místě stávajícího domu se naše pionýrská skupina schází již přes 40 let. Nejprve to bylo ve staré chaloupce, zděděné po posledním majiteli. Pak chaloupka připadla obci, my jsme podali žádost o místo ke scházení a to nás dovedlo sem. Po žádosti o opravu střechy rozhodlo zastupitelstvo o výstavbě úplně nové nemovitosti. Dočasné útočiště na dobu demolice a následné stavby jsme našli v hasičské zbrojnici. Trvalo to dva roky. Takže jsme stále na stejném místě, jen se změnilo číslo popisné.

Na co jste nejvíce pyšní?

Na to že jsme – jak doufáme – pro obec seriózní a důvěryhodný partner, který si zaslouží podporu v takovém rozsahu.

Jak máte rozdělenou péči o klubovnu?

No, tak tohle je naše slabší stránka. Je to zatím takový pionýrský chaos aneb všichni všechno a nikdo nic. Na tom musíme ještě zapracovat.

Co vám v klubovně chybí, co byste chtěli jinak?

Ještě stále dovybavujeme, takže nám chybí nástěnky, poličky a podobně. Ale nechceme prostor přehltit, takže tomu necháváme čas. Požadavky na změny si nemůžeme u novostavby dovolit

Co je první, co děti po příchodu do klubovny udělají?

Otevřou dveře, odloží si v šatně, přezují se a jdou se posadit na místečko v klubovně.

Máte v plánu klubovnu nějak výrazně upravit, vylepšit či opravit?

Aktuálně pořizujeme poštovní schránku a zvažujeme možnost vývěsního štítu se znakem Pionýra, grafické polepy dveří a oken. A možná dojde i na zahrádku.

1. 10. 2021, ptala se Mirka Tolarová