Víte, že?

Spolupráce probíhá i na místní úrovni - mnohé pionýrské skupiny a oddíly pořádají společné akce s oddíly jiných organizací, domy dětí a mládeže a podobně.

Pomoc

„Pionýr pomáhá ostatním nezištně a z přesvědčení, je solidární, zastává se slabších.“

Ideál Pomoc je v naší výchovné práci přítomen jako obecná zásada i jako součást řady konkrétních aktivit:

  • vzájemná pomoc a spolupráce dětí při hrách;
  • Spoluúčast na přípravě aktivit, péči o klubovnu…
  • Otevřenost oddílů i dětem se zvláštními potřebami ve vzdělávání (např. i díky využití nových výchovných programů);
  • pomoc v okolí i při společných akcích Pionýra;
  • i pro toho nejmenšího nacházíme cesty, jak může pomoct.

Český den proti rakovině

je nejstarší a nejznámější sbírková akce probíhající tradičně v květnu v městech a obcích po celé ČR. Pionýr se do této sbírky zapojoval nejprve místně, od roku 2007 je ale jejím partnerem a pomáhá po celé republice. Naši dobrovolníci předají Lize proti rakovině v průměru přes milion korun ročně.

Zdravá pionýrská krev

Tato iniciativa vznikla před mnoha lety v Brně pod hlavičkou Městské rady Pionýra. Od roku 2001 se rozšířila do celého Pionýra. Její hlavní náplní je darování krve. Účastnit se mohou jen pionýři starší osmnácti let, dárci stále přibývají. Uvědomujeme si, že každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev někoho jiného. Věříme, že darovat i kus sebe sama pro záchranu života ostatních má veliký smysl.

Parťáci

Letních pionýrských táborů se tradičně účastní i děti z dětských domovů. V roce 2008 proto vznikl projekt Parťáci, jehož cílem je na letních táborech vytvořit prostředí pro jejich opravdové začlenění mezi ostatní děti. Vybraného tábora se proto účastní vždy jen malá skupinka „parťáků“, která přirozeněji splyne s ostatními dětmi. Nejde o jednorázovou akci, ale o pomoc se začleněním těchto dětí do běžného života.