Zákony týkající se LT

Zde najdete seznam zákonů, včetně výňatků, týkající se letních táborů. Některými zákony se musíte bezpodmínečně řídit, některé stačí vzít na vědomí a některé se vztahují jen na konkrétní tábory (nemáte-li tábor bezprostředně u potoka, řeky nebo rybníka tak vás např. rybářský zákon v zásadě nemusí zajímat).

 

Na stránce se pracuje a počítáme s tím, že ve finální podobě bude představena na oblastních poradách v roce 2025.

Zákon o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství)

Vymezení pojmů

Pro účely tohoto zákona se rozumí

f) výkonem rybářského práva činnost v rybářském revíru povolená právnické nebo fyzické osobě příslušným orgánem státní správy rybářství podle § 19 až 24, spočívající v plánovitém chovu, ochraně, lovu a přisvojování si ryb, popřípadě vodních organizmů, jakož i v užívání pobřežních pozemků v nezbytném rozsahu,

i) pobřežním pozemkem pozemek tvořící břeh koryta vodního toku nebo pozemek sousedící s tímto korytem nebo břehem, jakož i pozemek tvořící břeh uzavřené vody nebo pozemek s ním sousedící,

§ 11

Hospodaření v rybářském revíru

(8) Uživatel rybářského revíru, rybářský hospodář a jeho zástupce, držitel povolenky k lovu a rybářská stráž mohou při výkonu rybářského práva vstupovat na pobřežní pozemky, pokud na ně není vstup zakázán z důvodu obecného zájmu; jsou však povinni nahradit škodu, kterou při tom způsobí.

(9) Vlastník nebo uživatel pobřežního pozemku je povinen strpět označení rybářského revíru, popřípadě chráněné rybí oblasti.

§ 12

(10) Je zakázáno poškozovat nebo ničit rybářská zařízení nebo jejich části, nebo zařízení určená k jejich ochraně, označení nebo vybavení.

(12) Vlastník, popřípadě uživatel pozemku zaplaveného při povodni není oprávněn na tomto pozemku lovit ryby a nesmí činit opatření, jímž by rybám zabránil vrátit se do rybářského revíru. Jestliže uživatel rybářského revíru neučinil do 7 dnů po opadnutí vody opatření k záchraně takovýchto ryb, je vlastník, popřípadě uživatel pozemku, na kterém voda zůstala, oprávněn si tyto ryby ponechat. Uživatel rybářského revíru je povinen uhynulé ryby ze zaplaveného pozemku neprodleně odstranit.

§ 16

Oprávnění rybářské stráže

Rybářská stráž v rybářském revíru je oprávněna

d) vstupovat na pozemky, stavby, jezy, rybí přechody a jiná zařízení v souvislosti s výkonem funkce rybářské stráže, a to v rozsahu nezbytně nutném, a užívat k tomu v nezbytné míře existující přístupové cesty;

§ 17

(1) Rybářská stráž je při výkonu své funkce povinna

a) nosit služební odznak na viditelném místě,

b) prokazovat se průkazem rybářské stráže,

Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon)

Vodní zákon se nás bude především dotýkat, pokud využíváte nebo „manipulujete“ s povrchovými nebo podzemními vodami, zasahujete do vodních koryt a staveb a pokud vytváříte a vypouštíte odpadní vody (např. z kuchyně).

Vodoprávní úřad je orgánem státní moci, který vykonává hlavní kontrolní funkci dle tohoto zákona a ke kterému je potřeba případně směřovat žádosti o povolení s využíváním vod.

Ustanovení, která se nás mohou nejčastěji dotýkat:

  • Je potřeba manipulovat s vodami vždy tak, aby nedošlo k jejich znečištění.
  • Bez povolení můžete čerpat povrchovou vodu jen bez použití technického zařízení (§6).
  • Povolení je potřeba k odběru podzemních vod. U povrchových při použití technického zařízení (§8).
  • Povolení je třeba pokud vypouštíte znečištěné vody do povrchových nebo podzemních vod (§8), pokud se na vás nevztahuje následující výjimka:
    • k vypouštění odpadních vod vznikajících při přípravě jídel, osobní hygieně nebo jako produkt lidského metabolismu při provozu tábora, který je zotavovací akcí nebo jinou podobnou akcí pro děti podle jiného právního předpisu, pokud
      1. počet účastníků ve věku do 15 let nepřesahuje 60,
      2. ubytování účastníků je zajištěno výhradně ve stanech a
      3. jsou provedena opatření k zamezení ohrožení jakosti povrchových a podzemních vod.
  • Potencionálně problémová by mohla být bez povolení chápána činnost, pokud výrazně zasahujete do koryt potoků a řek a například z nich „těžíte“ písek, štěrk, valouny a bahno (§14), nebo na nich provádíte „stavby“(§17).