Víte, že?

Autorem grafického návrhu logotypu Pionýra je Jiří Pokorný a grafický manuál na tomto znaku založený zpracovalo renomované grafické studio Kafka Design.

Pionýrská neděle (2021)

Pionýrská neděle

14. 11. 2021

Bude!

Jen se přesune do virtuálního prostředí.

Přijď zčeknout, jestli to bude mega pruda nebo super čelenž.

Přeloženo do jazyka fosilů: V neděli proběhnou čtyři pracovní sekce pro přípravu obsahové konference a tři kulaté stoly k aktuálním tématům.

Co je Pionýrská neděle?

Je to prostor pro debaty nad tím, kam by se měl Pionýr ubírat v budoucnu.

Pravidelně pracující oddíly a lidi kolem nich jsou to nejcennější, co spolek má, na jejich názorech a potřebách záleží i naše další směřování.

Je to start diskuzí, které budou probíhat před obsahovou konferencí.

Debaty o tom, kam směřovat a jakou podporu oddíly a skupiny potřebují, považujeme za velice důležitou, potáhne se jako červená nit rokem 2022 od oblastních porad, jejichž součástí krajská obsahová jednání budou až po VZP (pokud to nedopadne v Pardubicích ještě jinak), jehož součástí bude i nedělní obsahové jednání. A pokud nebude vůle svolat na září roku 2022 XI. VZP? Nevadí, pak bude prostě Konference o činnosti v září o den delší.

Nalaďte se v neděli 14.11. na Pionýrskou neděli a pojďme si povídat a vzájemně si naslouchat.

Kde se můžete na Pionýrské neděli potkat?

  • Osobně, na místech, kde se účastníci jednotlivých pracovních sekcí a kulatých stolů potkají (místa najdeš na Přihlašovně).
  • On-line na odkazech, které jsou uvedeny u pracovních sekcí a kulatých stolů níže a na Přihlašovně.

I když ne každému musí debaty prostřednictvím „obrazovky“ vyhovovat, chybí tam osobní setkání, pohled do očí a kdo ví, co všechno ještě. Ale už jsme se s tím tak nějak naučili žít. Ono má totiž i pár výhod, třeba šetří čas. Nemusíte nikam jet a přesto budete přítomni. Je to příležitost, jak se „potkat“ a probrat to, co vás k dané oblasti napadá, tíží, nebo si jen poslechnout názory ostatních.

A že jste se ještě na Pionýrskou neděli na Přihlašovně nestihli přihlásit? Pokud se zúčastníte on-line, tak ani nemusíte (i když budeme rádi, když budeme vědět, kolik lidí máme v které sekci čekat), stačí se v neděli připojit.

O čem budeme diskutovat?

Přemýšlíš někdy, při své dobrovolnické práci v Pionýru, proč ji vlastně děláš? Proč ji dělají ostatní? A dělají ji všichni správně? A co je všechno vlastně při naší dobrovolnické práci správně? Samozřejmě existují zákony, tam jsme si jistí, co můžeme a co nesmíme, ale je mnoho otázek, které jsou sporné. Nejspíš tušíme, co je dobře a co ne, ale nemáme se o co opřít. Možná by nám pomohla mravní opora ve formě etického kodexu.

Jestli se chceš k tomuto tématu vyjádřit ještě před nedělním setkáním, zapoj se do diskuse k tématu Etický kodex dobrovolníka v Pionýru na Pionýrském fóru.

 

  • Komunikace a propagace Pionýra – pracovní sekce a kulatý stůl
    Setkání proběhne v Praze v kancelářích ÚP, Senovážné náměstí 24, Praha 1, 5. patro. On-line se s účastníky sekce můžeš potkat na https://meet.google.com/cgh-irfq-agp

Štve tě, jak aktuálně (ne)funguje komunikace uvnitř spolku? Nelíbí se ti, jak Pionýr komunikuje s veřejností? Nejsi spokojený s grafickým manuálem Pionýra? Jsi kreativní a napadá tě, jak by se to dalo všechno zlepšit? Pokud máš aspoň 2x ano, jsi na správném místě!
Po společném úvodu se rozdělíme na dvě skupiny – komunikace a grafika.
Komunikace:
Pionýr disponuje několika komunikačními kanály, a to jak vnitřními, tak vnějšími. Cílem této sekce je tyto kanály rozebrat, přiznat si slabé i silné stránky a přijít na to, jak to dát dohromady a posunout se na další level 8). Aby bylo možné dobře komunikovat, je nutné nejdříve definovat značku.
Grafika:
Grafický manuál Pionýra vznikl v roce 2008 a od té doby se prakticky nezměnil. Je pro všechny členy stále použitelný? Víš, jak vytvořit návrh v pionýrské grafice? Cílem tohoto kulatého stolu je vytvořit první výkop modernizace grafického manuálu.

Jestli se chceš k tomuto tématu vyjádřit ještě před nedělním setkáním, zapoj se do diskuse k tématu Komunikace na Pionýrském fóru.

 

Co je pro tebe idea pionýrství? Jednota výchovných cílů? Obhájování názvu spolku Pionýr?

Kde všude by se o ní mělo mluvit? Ve vzdělávání vedoucích? Měla by se odrážet v materiální podpoře oddílové činnosti? Jsou oceněním či motivací akce pro dospělé a náctileté (ve stylu Kamínek)? Mělo by potřebu motivace zohledňovat financování činnosti pro dospělé (vzdělávání a síťování)?

Zapoj se do diskuse k tématu Motivace a oceňování na Pionýrském fóru.

 

Jak vnímáš význam tradic a rituálů v oddílech, jak přispívá budování vlastních tradic a rituálů k lepší práci oddílu, k pevnějšímu vztahu členů k oddílu, skupině a spolku obecně, nastavení vnitřních pravidel života oddílu?

Je dostačující a atraktivní pro práci oddílu současná nabídka – výchovné programy, jejich využití, odborky? A co problematika zájmových oddílů?

Máš zkušenosti s distančními aktivitami z období omezení práce oddílů a skupin?

Jaké jsou podle tebe základní předpoklady opravdu dobrého oddílu?

Zapoj se do diskuse k tématu Opravdu dobrý oddíl na Pionýrském fóru.

 

Co je vlastně táborová PS? Jak jí definujeme? Dělá jenom tábor? Proč je táborová PS jen táborová a nemá pravidelnou činnost? A co je to vlastně ta pravidelná činnost?

Spousta otázek a nejasné odpovědi. Zdá se, že je čas s tím něco dělat. Připojíš se?

 

Příroda a Poznání jsou Ideály Pionýra, které dávají znát, že je environmentální výchova nedílnou součástí činnosti v oddíle i na skupině. Pojď s námi hledat cesty k lepší metodické podpoře a dalšímu směřování environmentální výchovy v Pionýru. Protože ochrana přírody by neměla končit u sběru a třídění odpadků.

 

Nabídku znáte a teď je už jen na vás, kam se přijdete podívat nebo připojíte.
Těšíme se na setkání.