Osvědčilo se nám

Pokud si půjčíte kolíky od stanu z jiného stanu, vždy je tam vraťte.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Jedeme do zoo
         

Ptáček - Připravuji výzdobu

Čas přípravy
1 hodina
Čas realizace
45 minut
Místo
místnost, klubovna
Roční období
zima
Počet účastníků
od 2
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Mláďátka a Zvířátka
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: občanská, pracovní.

Rozvoj jemné motoriky ruky, rozvoj estetického cítění, kolektivní práce pro zkrášlení prostředí klubovny.

Motivace

Děti by si měly uvědomit, že u nás v různých ročních obdobích slavíme různé svátky. Například čas Vánoc je spojen s vůní purpury a vánočního cukroví, se zpíváním vánočních koled a se zdobením vánočního stromku. Pomozme jim tedy se do příprav oslav našich svátků zapojit…

Potřeby

Dle níže vybraných výrobků, váza a smrkové či jiné větvičky, dle možností digitální fotoaparát.
K tomuto metodickému listu není žádný pracovní list.

Provedení

Vánoční ozdoby
Vybereme jednu z nabízených možností a předem si ji vyrobíme, ukážeme dětem a navodíme chuť do práce; zároveň si tak procvičíme výrobní postup.

Papírový řetěz
Pomůcky: barevné papíry, nůžky, lepidlo.
Barevné papíry nastřiháme na proužky cca 1,5 centimetru široké a 15 centimetrů dlouhé. Oko vzniká slepením proužku na jeho koncích. Řetěz vznikne tak, že do prvního oka provlečeme další proužek a opět slepíme. Tak pokračujeme, dokud není řetěz celý.

Papírové „perníčky“
Pomůcky: čtvrtky, pastelky, nůžky, šablony nebo vykrajovací formičky na vánoční cukroví.
Děti si podle formiček vánočního cukroví obkreslí na čtvrtku různé tvary, vystřihnou je a vymalují podle své fantazie. I těmito „perníčky“ můžeme ozdobit větvičku či stromeček.
Obměny:
• Použijeme tmavohnědý karton z výtvarných potřeb a bílé pero s plastickou stopou.

• Použijeme hnědou tuš a zmizík (viz podobně Modrotiskové ozdoby).

Voňavý dárek
Do mandarinek zapichujeme hřebíčky (koření), vytváříme zajímavé ornamenty. Chceme-li je pověsit jako ozdoby na stromeček, převážeme je předem do kříže šňůrkou. Krásně voní!

Vánoční dekorace
Vybereme jednu z nabízených možností, případně – máme-li k dispozici více instruktorů, můžeme rozdělit děti do skupin podle zájmu a dělat více věcí současně.

Trnková větvička
Na trny pěkné trnkové větvičky napícháme kousky kandovaného ovoce, sušených švestek, hrozinky, křížaly. Spodní konec větvičky zašpičatíme a zabodneme do naleštěného jablka, které jsme předtím přepásali zlatou šerpou.
Obměna: Na trny napichujeme malé čtverečky kanafasu či bíločerveně kostkované látky a napučený hrášek. Vznikne pěkná staročeská dekorace – ozdoba vánočního stolu, případně i krásný dárek.
Metodická poznámka: Děti pracují po skupinkách vždy s jedním instruktorem na jednom kolektivním díle. Čtverečky látky je lepší předem propíchat např. tkací jehlou, svidříkem nebo důlčíkem. Hrách napíchneme předem jehlou.

Svícínek z borové šišky
Pěkně rozvinutou šišku u stopky nožem srovnáme, aby měla stabilitu. Špičku šišky vyřízneme a špičatým nožem vyvrtáme otvor pro svíčku. Děti pak mohou zespoda do šišky vbodnout tři napínáčky pro zvýšení stability, nahřát svíčku a vsunout ji do vyvrtaného otvoru. Ozdoba vánočního stolu na vánoční slavnost, dekorace pro posezení při svíčkách nebo dárek pro rodiče je hotov.
Metodická poznámka: Šišky musí být před schůzkou upravené dospělými.
V závěru schůzky naaranžujeme do vázy zelené chvojí a zavěsíme na ně vlastnoručně vyrobené ozdoby.

Metodická poznámka:
Pokud je to možné, vyfotografujeme dekorace i s dětmi. Naskenujeme, vytiskneme — pro každého kartičku s přáním … do nového roku. Předáme dětem na poslední schůzce před Vánoci, na vánoční slavnosti, apod. Na zadní stranu se pak mohou všichni, kdo si navzájem přejí…, každému podepsat. Děti si zřejmě budou chtít vyrobit i některé výrobky pro sebe, aby si mohly vyzdobit své domovy. Je však nutno počítat s větší spotřebou materiálu a také delším časem, který aktivity zaberou.

Doporučená a použitá literatura:
BUDÍNSKÁ, HANA – PILKOVÁ, SOŇA Čtyři barevné kapky, MF 1979.
HRUBÍN, FRANTIŠEK Dvakrát sedm pohádek, Špalíček pohádek.
PLICKA, KAREL – VOLF, FRANTIŠEK – SVOLINSKÝ, KAREL Český rok v pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách.

Na aktivity navazuje nabídkový program Pionýrského Sedmikvítku v oblasti výtvarné a rukodělné činnosti.

Pozor na

Upozornit na správné zacházení s nástroji — nůžkami — případně nožíky, lepidlem. Zase nás navštíví detektivové. Schválně, děti, že nenajdou nic, na co by si mohli stěžovat!

Nabídková legenda

Ptáček …… dnes lítal po lese a viděl dřevaře, jak porážejí mnoho malých smrčků a boroviček, a také obrovské náklaďáky, jak je odvážejí pryč. Nevíte děti, proč to dělají a co s nimi bude?
Máte rádi Vánoce? Těšíte se na ně? Na co si vzpomenete, když se řekne slovo Vánoce? Ano, také slavnostně nazdobený vánoční stromeček. Víte, že to tak nebývalo vždycky?
Dříve k výzdobě světnice patřily jedlové větvičky nebo vršky jehličnatých stromků zavěšené nad stolem špičkou dolů. Zdobily se cukrovím, ořechy, panenskými jablíčky. Teprve ve druhé polovině 19. století u nás postupně zdomácněl zvyk zdobení vánočního stromku. Jeho ozdoby původně bývaly prosté, podomácku vyrobené z různých materiálů (z papíru, slámy, perníčků, vizovického těsta, dřeva, suchých květů, barevných stužek, korálků) a doplněné zapálenými svíčkami.
Jaké ozdoby dáváte na stromeček u vás doma? … Vidíte, možností je opravdu velká spousta. Pojďte, vyrobíme si společně ozdoby na stromeček do klubovny, aby nám čas čekání na Vánoce rychleji uběhl.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Dohlížejte při výrobě vánočních ozdob na všechny děti, aby postup správně dodržely a aby se nezranily. Dopřejte jim dostatek času a prostoru na tvoření. Všechny výtvory pochvalte a vyzdobte jimi klubovnu, děti budou nadšeny. Některé ozdoby či přáníčka mohou darovat svým blízkým, čímž jim pomůžete upevnit jejich vztah s rodinnými příslušníky.