Víte, že?

Opravdu dobrý tábor pomáhá dětem a rodičům s výběrem táborů už od roku 2005. Cenné rady nabízí i návodná videa na našem YouTube kanále.

Umění

Vyzkoušeli jste z oblasti Umění a poslali nám své postřehy. Děkujeme.

 

Mláďata ze Zborovic se pustila do focení

Putování se psem – U7 – Zachycujeme oddíl fotografií

Metodický list jsme spíš brali jako inspiraci, fotili jsme na několika schůzkách (průběžně se snažíme děti vést k focení na akcích celoročně – někdy to vyjde, jindy ne). Protože se pokoušeli fotit všichni, kdo měl zájem, nedodrželi jsme věkové zařazení. Nejmenší si to prostě vyzkoušeli, střední fotili i na mobily (Víme, že mobil nenahradí foťák, ale některé děti mají už hodně dobré mobily :-D) a vlastní foťáky – fotky jsme prohlíželi společně, „hodnotili“ jsme co a jak je dobře a co se nepovedlo. Některé z fotografií odešly do Clony. Za nás je metodický list využitelný.

Lenka Sakařová, PS Zborovice

 

 


Správný táborník se chystal na Velikonoce

Tajemství staré truhly – U15 – Velikonoční kraslice a jiné dekorace

Protože se blíží Velikonoce, přemýšleli jsme, jakou parádu vyrobit. Přemýšleli jsme nad enkaustikou, ale tu jsme vyzkoušeli na táboře. Z fima jsme dělali ovečky a lžičky. Nakonec jsme se pustili do výroby kraslic. Oddíl máme věkově prostupný – děti jsou ve věku 7-19 let. Kraslice jsme se rozhodli dělat 3D, ale děti během schůzky začaly spontánně vyrábět i jiné dekorace – pomlázky, řetěz z králíků, králíky, malovaly vajíčka, vyrobily 3D vejce i 3D králíka, … Vše z papíru.

Alena Petrželová, PS Vysočina Svitavy

 

 


Robinsoni vyzkoušeli up-cyklaci

Tajemství staré truhly – U6 – Sáčky od čajů – Tea bag folding

Tvořily děti ve věku 10 až 15 let. Metodický list jsme doplnili nejdříve up-cyklací kartonového obalu o d mléka, džusu atd., ze kterého jsme vytvořili např. květináč na jarní květiny nebo stojan na tužky, které jsme následovně jarně dozdobili. Větší děti si na dozdobení vytvořily hvězdy ze sáčků od čajů. Samotné skládání hvězd děti bavilo, naučily se, že někdy je přesnost opravdu třeba, a nakonec zjistily, že využití hvězdy pro dozdobení je dobré. Některé menší děti využily sáčky od čajů na přímé ozdobení květináče.

Renča a Aviča, PS Tuláci

 

I kluci z Rangers si vyzkoušeli tvoření

Tajemství staré truhly – U11 – Obrázky z lékařských špachtlí a U15 – Velikonoční kraslice a jiné dekorace

Vyráběli jsme ozdobný truhlík na jarní osení z krabic od mléka či jiných nápojů (kvůli nepropustnosti). Místo špachtlí jsme použili „podpalinky“, které jsme měli k dispozici, lepidlo, malé ruční pilky, nůžky, řezáky, svorky, podložky. Dále jsme potřebovali zeminu a oves na osetí „truhlíku“, ubrousky na dozdobení.

Krabici jsme ustřihli tak, aby vypadala jako truhlík a nařezali (zkrátili) podpalinky. Postupně od spodu jsme lepidlem lepili dřívka nad sebe a stahovali svorkami. Schnutí bylo vcelku rychlé, nutné bylo ohlídat, aby děti nenanášely velkou vrstvu lepidla. Vhodné bylo nalepit jednu stranu a při schnutí si připravovat další podpalinky. Toto zabralo celou schůzku. Na další schůzce někteří ještě dolepovali podpalinky a pak už jsme začali zdobit. K ozdobení jsme využili klasickou ubrouskovou techniku, případně dozdobení tím, co bylo k dispozici.  Časově je nutné s touto aktivitou počítat 10–14 dní před Velikonocemi. Do vyrostlého obilí potom přijdou velikonoční dekorace.

Co jsme trénovali?  Manuální zručnost – stříhání, řezání, měření, lepení (práce s různými nástroji), práci dle návodu, spolupráci a další využitelnost odpadového materiálu. Po Velikonocích se mohou do tohoto truhlíčku zasadit další květiny.

Dětem se aktivita líbila, protože výrobek má využití. Vzhledem k tomu, že v oddíle je hodně kluků, tak vytváření není příliš žádané, ale toto mělo chlapský kutilský nádech.

Willy, PS Tuláci

 

 


Oddíl Táboráček tvořil celý březen

Tajemství staré truhly – U1 – Smaltovaný šperk

Děti chtěly dělat šperky, tak jsme místo smaltu pracovali s křišťálovou pryskyřicí. Pro děti to byla velmi zajímavá aktivita.

Putování se psem – Panáček z drátku

Drátkování se dětem líbilo, Občas děti měly problém s tuhostí drátků, další práci s drátky plánujeme na podzim a budeme dělat vánoční dekorace.

Tajemství staré truhly – U10 – FIMO hmota
Pracovali jsme poprvé s fimem. Děti se seznamovaly s hmotou, bylo to pro ně nové a zajímavé. Bavilo je to. Zkoušeli jsme magnetky, přívěsky, náušnice. Nedělali jsme složité věci. Výrobky mohly být lepší, ale že to dělaly poprvé, tak myslím, že dobrý. S fimem budeme dále pokračovat, na květen máme naplánovanou sobotní dílnu. Děti si vyzkouší ozdobit lžičku.

Marcela Hrdličková, PS Obránců míru Chropyně

 


Oddíl Stopa se nechal inspirovat

Tajemství staré truhly – U7 – Stavitelství

Využili jsme jen námět a obrázky finálních výrobků včetně modelů Eifelovky. Práci s 3D perem jsme rozložili do několika lekcí, už v minulosti jsme se učili dělat 2D obrázky, abychom si na práci s perem zvykli. Teď jsme využili námět Stavitelů pro prostorové výrobky. Metodický list pro práci s 3D perem můžeme na vyžádání zpracovat.

Tajemství staré truhly – U23 – Malířství

Ve druhé části programu jsme místo hry Handicapovaní malíři, kterou známe a často hrajeme, zařadili hru Malující loutky. Děti soutěžily ve trojicích – jeden z nich byl malíř, další dva loutkovodiči. Malíř – loutka měl na dominantní ruku přivázány dva provázky, tedy 4 konce provázků. Každý z loutkovodičů držel dva konce. Před malířem ležel jednoduchý obrázek, který měla trojice překreslit. Loutkovodiči tahali za provázky a vedli ruku, kterou malíř sám nesměl hýbat. Postupně se každá trojice vystřídala v roli malíře i loutkovodičů.

Metodický list bychom neupravovali, hru bychom zařadili jako samostatnou novou aktivitu nebo jako alternativu k Handicapovaným malířům.

Tajemství staré truhly – U10 – FIMO hmota

Využili jsme celý metodický list v části, popisující práci s hmotou, následně jsme dělali magnetky.

Snoopy – Vladimír Snopek, PS Kroměříž