Víte, že?

V roce 1990 byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného sdružení bez vazeb na politické či náboženské ideologie.

Fotogalerie

Častým problémem webové prezentace pobočných spolků bývá fotogalerie. Na webech hostovaných na serveru a doméně Pionýra je na fotogalerie z různých akcí velmi málo prostoru a proto vám zde nabízíme několik variant:

Zonerama

Český výrobce softwaru Zoner Photo Studio nabízí neomezený prostor pro vaše fotografie, bez reklam. Kromě prostoru je také výhodou, že nahrané fotografie nekompresuje a jsou tím pádem nahrávány v plném rozlišení a velikosti. K dispozici je ořezaný hierarchický systém, na hlavní úrovni lze vytvářet složky, v nich pak alba, bez možnosti podsložek. Uživatelé mají možnost alba i fotografie stahovat.

Chcete-li vaše fotogalerie sdílet na webu, nabízí Zonerama tzv. embedding. Tím lze na web vložit menší modul/widget, který bude zobrazovat některé fotografie z určeného alba. Kliknutí na modul pak přesměruje uživatele na celé album. Budete-li chtít tento modul vložit, otevřete album, které chcete zobrazovat, klikněte na tlačítko sdílet. Dále v novém okně ve spodní části vyberte možnost Vložit do stránky. Vygenerovaný HTML kód následně vložte na web, popřípadě ho ještě upravte dle potřeb, zejména co se týče velikosti modulu.

Galerii můžete začít používat na www.zonerama.cz.

Přiklad embeddingu ze Zoneramy:

Google Photos

Intuitivní, moderní služba od Googlu, nabízí 15GB na fotografie v původní kvalitě a další prostor je možné přikoupit. Bohužel neobsahuje možnost embeddingu jako Zonerama, dokáže však najít dle klíčových slov i zapomenuté fotografie. Vše je organizováno v albech, funkce asistent pak dokáže z některých fotek a záběrů vytvářet zajímavá souhrnná videa, animace, koláže či fotoknihy.

Vzhledem k regulacím GDPR je nutné, aby fotografie byly ukládány na účet Google typu G Suite, což je sada nástrojů pro organizace, jejíž zřízení je pro neziskovky zdarma. Další informace o G Suite jsou k dispozici zde.

Službu Google Photos naleznete zde.

Flickr

Výhodou této služby je její „profesionalita“. Obsahuje pokročilý nástroj pro organizace alb a nabízí zdarma místo pro 1000 fotografií bez komprese. Zásadním problémem je zde však reklama, která se při procházení fotografií občas zobrazí mezi fotkami.

Placená verze reklamy odstraňuje a otevírá možnosti navíc, jako jsou například statistiky zobrazování fotek a alb.

Verze Pro vyjde na 4,5 EUR/měsíc při roční platbě.

www.flickr.com