30 let po svém

Do oslav 30. výročí obnovení samostatné činnosti Pionýra tvrdě zasáhla pandemie koronaviru – a některé aktivity musely být zrušeny. Z plánovaných akcí k výročí nás ale ještě čeká v září Pionýrská apatyka (dříve Malá obsahová konference) a v listopadu společenské setkání.

o1
o2

V roce 2020 oslavíme 30 let od obnovení samostatné činnosti Pionýra.

 

Před 30 lety jsme se v Brně rozhodli, že tu Pionýr zůstane. Od té doby na stovkách míst pracují skvělé oddíly, připravujeme báječné akce, pořádáme opravdu dobré tábory. Prostě děláme dobrou práci. Pojďme to v roce 2020 všem říct.

Jde o dosud nejdelší období nepřerušené činnosti Pionýra (anebo některé z předchozích pionýrských organizací) u nás. Období samostatné, bez vazeb na ideologie, kdy si své záležitosti spravujeme „Po svém“.


Pojďme slavit společně

…protože čím víc z nás se zapojí, tím více si oslavy užijeme a také budou lépe vidět navenek.

Takže rozhodně platí: Co děláme, děláme společně!

Stáhni a využij grafiku 30. výročí obnovení samostatného Pionýra.

Co se chystá

Pro oddíly

Některé zážitky prostě sám neseženeš. Potřebuješ na ně partu kamarádů, jakou je ideálně dobrý oddíl. A ještě na ně můžete společně vzpomínat. Připravujeme pro nový pionýrský rok sbírku námětů pro oddílové aktivity. Jak tenhle nápad uchopíte a využijete, kolik času mu věnujete a jak moc se nám se svými zážitky pochlubíte, necháme na vás.

Pro každého

Na březen je připravována soutěživější hra pro jednotlivce – děti i dospělé. Půjde při ní i o to vzájemně se vyhecovat, motivovat k něčemu, co třeba úplně běžně neděláme.

Hlavním motivem zde bude sedm Ideálů Pionýra a k nim dílčí úkoly – z velké nabídky si pak bude moci každý vybrat ty, které mu „sednou“ – ale samozřejmě čím víc, tím líp. V červnu se ukáže, kdo se do plnění úkolů obul pořádně.

Pokusíme se o rekord?

Jak spojit něco typicky pionýrského s oslavami a ještě se přitom zviditelnit? V tradiční den spojený s počátkem jara – v sobotu 21. 3. – na co nejvíce místech po celé republice zapálíme v podvečer ohně. Přivítáme tak jaro a s ním i přilétající vlaštovky, a kdo ví, možná se nám podaří vytvořit český rekord v počtu ohňů zapálených ve stejný čas!

Samozřejmě je možné tuto společnou aktivitu spojit s jarními akcemi oddílů a skupin zapálit oheň například i v cíli první jarní výpravy apod.

Ať tak či tak si do svých oddílových plánů zapište, že 21. 3. v 16.30 společně přiložíme louče k dílu!

 

RESET 2020

RESET (čili REpublikové SETkání pionýrských oddílů) byl z původně plánovaného roku 2019 přesunut na červen 2020 právě proto, aby mohl být součástí oslav 30. výročí. Bude se konat v Brně a v následujícím ročníku Mozaiky se o něm budete postupně dozvídat všechny důležité informace.

Už teď si ale určitě do svých plánů poznamenejte datum 5. až 7. 6. 2020, ať se nás v Brně sejde co nejvíc!

 

„Malá“ obsahová konference

Bude se konat 4. – 6. září 2020 a měla by být prostorem, kde se poradíme, co na naší práci v oddílech a klubech ještě vylepšit a vyměníme si zkušenosti. Předcházet jí budou jarní pracovní jednání v rámci jednotlivých KOP.

Společenské setkání

Poslední listopadovou sobotu roku 2020 oprášíme obleky a šaty a vyrazíme do Prahy na společenské setkání, které bude spojeno s oceňováním a nabídne i zajímavý program.

Co dalšího?

Zapojeny budou tradiční akce – Ledová Praha, koncert Děti dětem, ale také Otevřené klubovny. Uvažujeme třeba též o založení výroční pionýrské kešky, o nových předmětech do E-mošky či drobnostech, jako jsou tematické rámečky k profilovým fotkám na sociální sítě a tak dále…

Pár plků na konec

Anketa

Na zářijovém setkání zástupců krajských organizací Pionýra „MOST 2018“ byla část programu věnována diskuzi k tomuto výročí, a to jak z hlediska celkového pojetí oslav, tak i konkrétních aktivit. O záležitosti se dále volně diskutovalo a v květnu 2019 byla možnost se k námětům vyjádřit či nabídnout ještě své vlastní prostřednictvím online dotazníku. Celkem odpovědělo 726 členů Pionýra ze 170 pionýrských skupin. Děkujeme všem, kdo se vyjádřili, a třeba i vzali náměty z ankety jako inspiraci.

Pionýrská výročí

Máte pocit, že je těch pionýrských výročí nějak moc? Pojďme si v tom stručně udělat pořádek.

1949: Vznikla Pionýrská organizace Junáka, z ní se později stala Pionýrská organizace Československého svazu mládeže. Proto jsme v dubnu 2019 hovořili o 70 letech od skutečného vzniku (nesporná návaznost tu je).

1968: Pionýr se oddělil od Československého svazu mládeže. Proto jsme si v roce 2018 připomínali 50 let od chvíle, kdy se stal samostatnou organizací s vlastními orgány, předpisy, bez přímého diktátu shora. Vydrželo to jen do roku 1970, kdy došlo opět k vytvoření pouze jediné organizace dětí a mládeže – šlo o Pionýrskou organizaci Socialistického svazu mládeže.

1990: Obnovení samostatné činnosti – a jsme u třicítky, kterou oslavíme příští rok. 20. 1. 1990 proběhla Mimořádná celostátní konference pionýrských pracovníků, na které se rozhodlo, že Pionýrská organizace SSM nezanikne, bude dál pokračovat v činnosti s dětmi a přijme obecně užívaný název Pionýr. Od té chvíle Pionýr existuje jako samostatná organizace – a určitě ještě dlouho bude!