Víte, že?

Největší akcí pro veřejnost, kterou pořádá Pionýr, je Ledová Praha. První ročník se konal v roce 2000. V posledních letech mívá pravidelně přes 14 000 účastníků.

Táborová nej

NEJkrásnější jsou táborová rána, kdy je všude ticho a klid a je cítit chlad a vůně lesa. Tábor ještě spí, jenom poslední hlídka potichu obchází stany. Je to NEJhezčí a NEJlepší doba na hlídku.

NEJkrásnější jsou táborové večery, když za svitu baterek ve směsici zvuků a hlasů uléhají děti do spacáků. Postupně zhasnou poslední baterky a ze stanů je slyšet jen tichý šepot, při kterém si děti sdělují všechny úžasné zážitky z uplynulého dne. NEJkrásnější jsou na táboře dny plné slunce, tepla a vody v rybníce. Naopak NEJsmutnější jsou ty, které jsou také plné vody, ale z deště a plné zimy a vlhkých nikdy neusychajících bot a oblečení.

NEJlepší na táboře bývají dny, kdy je program tak skvělý, že se hra donekonečna prodlužuje a hraje se pak pro svůj úspěch i třeba několik dalších táborů. NEJvětší odměnou na táboře je pro děti výhra v celotáborovce a pro vedoucí šťastné dětské oči a úsměvy, které potvrdí, že těch 14 dní stálo za to.

NEJzajímavější bývá to, že bouřka přijde vždy uprostřed skvělé hry nebo cestou na výlet. a taky to, že když už se mají rozbít boty nebo přezky u batohu, bude to určitě cestou na výlet – nejlépe dvoudenní. a taky, že sirky a dřevo dojdou vždy, když je venku škaredě.

NEJvíc používané věty: Kde máš pokrývku hlavy? Kde máš pláštěnku a proč proboha běháš v dešti v teniskách – kde máš holinky?

NEJlegračnější pohled je na vrtící se dav lidí, kteří stojí na náměstíčku a snaží se pod náporem kousajících mušek a komárů přežít NEJdůležitější nástup dne – večerní nástup s vyhlášením NEJvýsledků z proběhlých soutěží a úkolů. Chtít po všech, aby v klidu stáli je jeden z NEJnemožnějších úkolů.

NEJzvědavější den tábora je den první – kde budu spát, s kým budu ve stanu, najdu nové kamarády a jaká bude celotáborovka? NEJoblíbenější den je den, kdy je táborák – oheň, špekáčky, zpívání a prodloužená večerka. a NEJočekávanější je den poslední – budeme první? Vyhrajeme NEJvětší dort a NEJlepší ceny?

NEJbáječnější večery jsou u ohně. Děti už šly spát, u ohně zůstali jenom dospělí a potichu hledí do plamenů, a nebo poodejdou do tmy, aby se podívali na NEJkrásnější noční nebe plné hvězd.

NEJsmutnější bývá den poslední, když autobus s odjíždějícími dětmi mizí za poslední zatáčkou …

NEJkrásnější na táborech je, že JSOU.

Radek Novák,
8. pionýrský tábornický oddíl Mustangové