V Kroměříži se opět celý den hrálo a zpívalo

Tak ahooooj zase za rok! Těmito slovy se na republikovém finále Dětské Porty v Kroměříži rozloučily moderátorky Jana Rychterová a Jana Štěpánová se soutěžícími, jejich rodinami i diváky. A mohly si to dovolit, už teď je jasné, že i 34. ročník se bude konat právě na Moravě.

Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat na letošní 33. ročník, který se konal v sobotu 1. června opět na nádvoří Starého pivovaru v centru Kroměříže. Od rána se tu na dvou pódiích vystřídala více než čtyřicítka zpěváků a hudebních uskupení, které hodnotila čtyřčlenná porota. Soutěž byla po několika letech opět mezinárodní, kromě dvou slovenských zpěvaček zahrála i sedmnáctičlenná skupina Maslo, která si velmi rychle získala publikum i porotu a na závěr dne si odnesla jednu z vitrážových kytar z dílny kroměřížského výtvarníka Milana Šandy. A pozor, zda kapela získala cenu oprávněně, můžete posoudit i vy. Slovenská kapela zahraje na příštím koncertu Děti dětem, který je součástí Ledových měst.

Dětská Porta je sice zejména soutěž, ale má velkou přidanou hodnotu – takřka domácí atmosféru, přátelské vztahy, úžasná podpora od publika a dalších soutěžících. A přesně tohle si pochvaluje řada návštěvníků, porota i soutěžících. „Je tu vždycky super atmosféra, hraje se mi tady vždycky skvěle,“ řekl například šestnáctiletý Jakub Lang, člen kapely Sananaj, který letos soutěžil i sólově. Zatímco v kategorii sól obsadil stříbrnou pozici, s kapelou získal stříbro. Prvenství z loňského roku obhájili sourozenci Jan a Antonie Novorkovi z Tábora. Udělena byla také Autorská porta, vitrážovou kytarku si za píseň Jaro odvezla Tereza Rychecká, která získala i stříbro v sólové kategorii. Jednou z jejích soutěžních písní byla Nevidomá dívka od Karla Kryla. „Vybrala jsem ji záměrně, protože letos je to 80 let od narození a 30 let od smrti tohoto zpěváka, který se právě v Kroměříži narodil,“ vysvětlila čerstvá maturantka Tereza.

Navzdory nejisté předpovědi nakonec počasí umoudřilo a finálový den mohl proběhnout venku. Několikrát sice přišly menší přeháňky, ale diváky to neodradilo. A bonusem byla duha na obloze přímo nad nádvořím Starého pivovaru.

Také letos byla součástí Dětské Porty anketa Tleskáme soupeřům, v níž mohou jednotliví vystupující ocenit ty účinkující, kteří jim jsou sympatičtí. „Děkuji, že tleskáte soupeřům a dokážete ocenit ty, proti kterým soutěžíte,“ řekla při vyhlášení předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová a cenu, háčkovaného trampa s malým zpěvníčkem v brašně, předala skupině Kolibříci. Tato skupina, která hraje i na violoncello, si také odvezla zvláštní ocenění za originální interpretaci skladby Bohemian Rhapsody od kapely Queen.

Pošesté v porotě, ale poprvé jako její předseda. Hudebník Jan Kamír na Dětskou Portu jezdí často a s hodnocením výkonů mladých muzikantů má zkušenosti. „Úroveň soutěže má vzestupnou tendenci, nikdy nebylo rozhodování tak složité. Ale vždy jsme se nakonec shodli,“ říká Kamír. A co by vzkázal začínajícím zpěvákům? „Hlavně vydržet! Není to jen o tom, že se narodíte a umíte hrát na housle. Deset procent jsou vlohy ke hře na housle a devadesát procent je touha chtít trénovat a nezabalit to po prvním neúspěchu – to je talent,“ říká zkušený muzikant a porotce.
A jak to tedy bude s příštím ročníkem? Jak je možné, že už teď víme, že se bude i poosmé konat v Kroměříži? Zásluhu na tom má kroměřížský radní pro kulturu a velký podporovatel Dětské Porty Jiří Kašík. „Když se finále Dětské Porty v Kroměříži před sedmi lety poprvé objevilo, byl to pro mě úkaz. Našel jsem partu lidí, kteří jsou ochotni pro děti, rodiče i pro společnost něco udělat ve svém volném čase a z čistého entuziazmu a proto, aby děti a mladá generace měly možnost si zasoutěžit a podívat a poslechnout si jeden druhého. Postupně jsme se dopracovali k tomu, že jsme letos podepsali memorandum, díky kterému má Porta jistotu, že v Kroměříži dostane v příštích pěti letech podporu a bude tady moct být. A co je pro mě jako pro radního pro kulturu důležité, Kroměříž má jistotu, že tady Dětská Porta skutečně bude,“ potvrdil Kašík. Tak ahooooj zase za rok!

Mirka tolarová

17. 6. 2024, Michal Rejzek