Podle respondentů v projektu Umačkáni dětmi musí být dobrovolník pracující s dětmi především hodný, trpělivý a přátelský.

Podíl na řízení PS

Demokracie v praxi. Takto jednoduše by se dal vystihnout život oddílu a pionýrské skupiny.

• Každý člen má proto právo podílet se přiměřeně svému věku na rozhodování o činnosti svého oddílu či PS (PC).
  • Instruktoři, vedoucí a každý, kdo byl zvolen nebo jmenován do nějaké funkce (tj. pionýrský pracovník), mají právo (povinnost) se podílet na řízení oddílu nebo PS. Zároveň jsou členy rady PS.
  • V praxi ale platí, že čím aktivněji se zapojuješ do dění své pionýrské skupiny, do přípravy schůzek, akcí, zajištění zázemí, tím větší máš vliv na rozhodování o činnosti svého oddílu a PS (PC).

Rada pionýrské skupiny je nejvyšším orgánem PS a schází se nejméně jednou ročně.

• Schvaluje rozpočet a účetní závěrku, výši členského příspěvku atd.
  • Hodnotí a plánuje činnost.
  • Volí a odvolává vedoucího a hospodáře PS a další funkcionáře.

Prakticky se ale každá pionýrská skupina schází častěji a méně formálně – na akcích, víkendovkách, táborech, poradách apod. kde postupně plánuje a realizuje svoji činnost.

Pokud tedy máte pocit, že se váš kolektiv příliš nepotkává, obraťte se na vašeho vedoucího oddílu nebo pionýrské skupiny.

Základní strukturu řízení na pionýrských skupinách určují Stanovy Pionýra.