Osvědčilo se nám

Chcete ušetřit a kupujete korálky v mixu? Pak musíte mít dost dětí na třídění.

Více...


Jak se dá využít příroda

Čas přípravy
do 15 minut
Čas realizace
do 5 hodin
Místo
les, tábořiště
Roční období
jaro - podzim
Počet účastníků
do 30
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
10. 5. 2022
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P19, příroda v praxi, přírodní barvení, vaření v přírodě
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Environmentální
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence k řešení problémů
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, k řešení problémů, sociální a personální, pracovní.


Prohloubení znalostí přírody.

Motivace

O přírodu se samozřejmě musíme starat, ale i ona nám má hodně co nabídnout. Chceš mít tričko obarvené přírodními barvami? Není to tak těžké, jak by se mohlo znát. Stačí jen znát ty správné přísady. A velmi podobné je to i s čajem. Ano, vyvařit v ešusu se dá téměř všechno, ale ne všechno se dá i vypít. Proto experimentujte, ochutnávejte a najděte ten nejlepší poměr mezi jednotlivými ingrediencemi. Ale pozor na jedovaté rostliny!!!

Potřeby

Viz dále.


K tomuto metodickému listu je k dispozici pracovní list P19A.

Provedení

 

Přírodní barvení

Čas přípravy: 5 minut

Čas realizace: 2—3 hodiny

Pomůcky: ešus, zápalky, voda a dvacet proužků látky pro každý oddíl

Každý oddíl dostane 20 proužků bílé látky a jejich úkolem je docílit přírodním barvením toho, aby co nejvíc proužků mělo jinou barvu. K dispozici jsou dětem přírodní materiály z okolí, případně mohou požádat o surovinu z kuchyně. Družstvo si musí nejen obstarat vhodné suroviny k barvení, ale také vhodný materiál na rozdělání ohně a jeho udržování. Také si musí vytvořit takové ohniště, na němž lze vařit. Každý dostane k dispozici krabičku s deseti zápalkami, vodu, ešus a proužky bílé látky. Pozor na místo, kde budou oddíly rozdělávat oheň, je nutné, aby s každým oddílem byl vedoucí nebo instruktor, který dohlédne na ohniště.

Poznámka: Odvary lze zesvětlit přidáním octa, trvanlivost obarvení lze podpořit použitím sody.

Čím lze barvit:
žlutooranžová – cibulové slupky, třezalka tečkovaná (až do červena), zrnková káva
světle žlutá – lipový květ, kmín, vnitřní strana jabloňové kůry
citronově žlutá – kopřivový kořen
červená – slupky červené cibule, ocet, červené zelí, maliny
růžová – šťáva z červené řepy, černý bez
fialová – borůvky, ostružiny
hnědá – dubová kůra, zelené slupky ořechů, silná turecká káva
modrá – olšová kůra a šištičky olše, jasanový kořen, květy stračky
zelená – mladé žito, kopřivové listy, špenát

 

Čaj svépomocí

Čas přípravy: 5 minut
Čas realizace: 1–1,5 hodiny
Potřeby: zápalky, ešusy, pitná voda

Úkolem každého družstva je uvařit čaj z toho, co najdou v lese – jehličí, borůvčí, maliní, listy břízy. Družstvo si musí nejen obstarat vhodné suroviny k barvení, ale také vhodný materiál na rozdělání ohně a jeho udržování. Také si musí vytvořit takové ohniště, na němž lze vařit. Každý dostane k dispozici krabičku s deseti zápalkami, pitnou vodu a ešus.

Je naprosto nezbytné, aby byl s každým družstvem vedoucí nebo instruktor, který dohlédne na ohniště. Také je vhodné nechat vždy vzorek toho, co který oddíl při vaření použil. Po dovaření se hodí i chutnost nápoje.

Z čeho se dá také vařit: malinové, ostružinové nebo jahodové listí, mladé borůvčí i s borůvkami, mateřídouška, vřes, máta, třezalka, květy divizny, podběl, černý bez (sušený ve stínu), šípkové plody – zvolené druhy smícháme ve stejném nebo různém poměru.

Poznámka: Více tipů, z čeho všeho se dá vařit, lze najít na přiloženém USB flash disku.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda, Poznání, Přátelství a Překonání.

 

Pozor na

 

Je třeba dát velký pozor při rozdělávání ohně v přírodě! Pozor na jedované rostliny!


Moje poznámky:
Je vhodné s určitým časovým předstihem nechat děti vyhledat, čím vším se dá barvit nebo z čeho se dá uvařit čaj (např. pomocí tajenek, šifer, osmisměrek apod.).

 

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

 

Zejména u dětí hyperaktivních je nutné zajistit zvýšený dohled – pozor na opaření, drobné šarvátky a pošťuchování u ohně, vhodnější jsou spíš malé skupiny, aby každý měl co dělat.

Zejména u dětí hyperaktivních je nutné zajistit zvýšený dohled – pozor na opaření, drobné šarvátky a pošťuchování u ohně, vhodnější jsou spíš malé skupiny, aby každý měl co dělat.