Aktuality

RSAO 2024 Kartelové války – PS Mír Domažlice

Druhý květnový víkend jsme se s oddílem 301. Pionýrská zúčastnili Republikového setkání airsoftových oddílů 2024. Na akci se sešlo téměř 130 hráčů z několika pionýrských skupin. Jedná se o tradiční akci, kterou v rámci Pionýra organizuje každý rok jiná pionýrská skupina, která má airsoftové oddíly. Letošní ročník pořádala PS Hrádek v Mařenicích u České Lípy. Každý rok je téma hry jiné, aby bylo pro děti zajímavé. Kartelové války – to byl název letošního ročníku, kde mezi sebou válčily jednotlivé kartely o svoje základny a nejen to, musely ještě propašovat vyrobený cukr z Mexika do Ameriky. Některým hráčům se pašování zalíbilo natolik, že více pašovali, než stříleli. K hezkému zážitku z víkendu přispělo i krásné počasí a setkání s kamarády z jiných oddílů. Velké díky patří organizátorům za super víkend a už se těšíme na příští ročník.

 

Vláďa Čech
15.5.2024

 


 

Čarodějnice v Dobřanech – PS Dobřany

Tak jsme opět vyvětrali svá „košťata“ a sletěli jsme se v bývalých kasárnách 30. dubna. Čarodějnický rej spojený s volbou Miss Kanimůra pořádaný Pionýrskou skupinou se konal za podpory zahrádkářů a MKS. Malé, větší i velké čarodějnice a čarodějové se sešli na startu a na sedmi stanovištích si postupně vyzkoušeli házet špalíky do pece, lovit pavouky na prut, hledat mezi brouky v pilinách bonbony, házet kroužky na čarodějný klobouk, hod šiškami do kotlíku, hod šipkami na terč s netopýry, složit puzzle s jedovatými houbami. Na závěr každý získal malou odměnu a na startovní lístek si jít ke klubovně zahrádkářů opéct buřta A kolik se nás slétlo? Nepočítáme-li dospělácký doprovod tak skoro 90. A pak přišla volba Miss Kanimůra, na kterou ale nepočkali všechny čarodějnice nebo čarodějové. Porota nakonec ocenila tři nejhezčí a ostatní  alespoň malým dárkem. Tak zase za rok….

 

Libuše Nejedlá
6.5.2024

 

 

Výlet za přírodou – PS Dobřany

27. dubna jsme vyjeli autobusem na výlet směr rozhledna Krkavec u Plzně a Farmapark U Toma v Ledcích. Předem jsme si vyhledali na počítači informace o provozní době, mapy apod. Připraveny byly i otázky o okolí Krkavce, na které jsme měli hledat odpovědi např. o floře – smrkové a borové lesy a fauně – najít zde můžeme chráněné zmije a slepýši, ale i zbyky kaolinových a pískovcových lomů, proč se kopec jmenuje Krkavec. Ale také něco i o rozhledně – jejím vzniku v r. 1901, výšce 18 metrů, leží 504 metrů nad mořem, počtu schodů na nejvyšší ochoz 98, kam jsme vylezli skoro všichni. Vede k ní 6 turistických tras. Původně byl kopec obětištěm, kam lidé přinášeli oběti – zvířata nebo obilí a podle chování krkavců kněží zjistili, jak věštba dopadne. Ve Farmaparku U Toma jsme si hladili a krmili zvířata, zkoušeli jsme, co všechno dokážeme, třeba naložit slámu. Viděli jsme tam hlavně domácí zvířata jako kozy, prasata, ovce, oslíky, krocany, poníky, lamy, dikobrazy nebo králíky.

No a pak jsme jeli zpátky domů. Výlet se nám moc líbit a těšíme se na další setkání s přírodou.

 

Lucie Štychová
                                                                                   6.5.2024

 

 

Kdyňský slet čarodějnic – PS Safír Kdyně

Sobotní odpoledne o posledním dubnovém víkendu patřilo tradičnímu čarodějnickému sletu. Na kdyňském náměstí se sešly na dvě stovky malých čarodějnic a čarodějů, aby postupně navštívily a splnily čtrnáct kouzelných úkolů. Děti se potýkaly s obrovským pavoukem, přes jehož nohy skákaly, závodily ve skoku v pytlích, na létajícím koštěti, nebo prolézaly velkou pavoučí sítí. Na jiných stanovištích měly děti za úkol složit kouzelný obrázek, namotávat provázek s kočkou, namalovat křídou kamaráda pro čarodějnici, trefit se polínkem do pece nebo míčem do branky. Velmi oblíbené bylo také vaření kouzelného lektvaru, který v teplém počasí přišel vhod. Aby se děti také něco nového dozvěděly, chytrá čarodějnice je naučila rozeznat jedovaté rostliny od těch jedlých. Po celou dobu byla na místě také sanitka, kterou si děti mohly prohlédnout pod laskavým dohledem profesionála.

Odměnou za splnění všech čarodějnických úkolů byla taška s hopíkem, lízátkem a magickou pružinou, která se dětem velmi líbila. Závěrem si děti ještě zaskákaly na obří trampolíně a mohly se spokojeně vydat do svých domovů. Fotky z akce najdete na Facebooku PS Safír Kdyně nebo na webu https://safir.pionyr.cz/. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na viděnou na Pohádkovém lese, který se uskuteční přímo na Den dětí 1. června 2024.

 

                                                                                  Pavla Hrubá
                                                                                  2.5.2024

 

Jarní setkání s floristkou – PS Čtyřlístek Domažlice

Na jednu z našich jarních schůzek mezi nás zavítala maminka dvou aktivních pionýrek – paní Pavlína Munzarová – z květinářství Květinka na Chodském náměstí v Domažlicích.  Využila své profese floristky a našim pionýrům, vedoucím i instruktorům ukázala, jak se tvoří přírodní jarní zápich. Každý tak měl možnost si vytvořit krásný rozkvetlý zápich v manžetě a odnést si ho domů. Na předchozích schůzkách si děti vyrobily vykrajované ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty, přilepily je na špejli a ozdobily tak květinový zápich. Řada dětí již věděla, koho obdarují a udělají tímto dárkem velkou radost. Věříme, že se dětem výroba líbila a i po několika týdnech opečovávané kytičky stále ještě zdobí řadu domácností, balkonů či zahrádek. 

Rádi naši spolupráci zopakujeme, třeba v jinou roční dobu s jinak motivovanou výzdobou. Ještě jednou tímto způsobem paní Munzarové moc děkujeme za její ochotu, profesionalitu a přiblížení své profese dětem. 

 

Tým PS Čtyřlístek Domažlice
28.4.2024

 


 

 

Duben u pionýrů v Dobřanech – PS Dobřany

Nevlezli jsme za kamna, i když každou schůzku bylo jiné počasí, ale dál jsme pokračovali v naší hře. Tento měsíc máme „Španělsko“. Nejdřív jsme si o něm řekli nějaké informace. Na první schůzce jsme vyráběli  vědomostní pexesa z chráněných živočichů a rostlin, protože ty mají i ve Španělsku a hráli „kimovku“ s přírodninami. Na druhou schůzku pro nás naši starší kamarádi připravili stopovačku s otázkami v morseovce o zajímavostech ze států, které jsme již „navštívili“. Na cestu nám dali i tahák, protože si většina z nás morseovku nepamatuje. A tak jsme se k ní na další schůzce vrátili. Nejdřív jsme si ale řekli něco o mapách, zejména turistických, abychom se na připravovaném výletu všímali třeba pásového značení na stromech, a pak jsme si zopakovali, z čeho se ta morseovka skládá, co je to tečka, čárka, k čemu je lomítko. Pak jsme skládali z teček a čárek  počáteční písmeno svého jména. Následovalo číselné bingo a po krátké přestávce, kdy instruktoři připravovali další hru s morseovkou – zvířátka, kdy u každého byly tři možnosti psané morseovkou, a měli jsme napsat písmeno správné odpovědi. A než jsme šli hrát naši oblíbenou vybíjenou, tak jsme hráli piškvorky. Na další schůzce nás čeká příprava občerstvení a asi to budou chuťovky, nebo chlebíčky. Těšíme se na výlet na Krkavec a do Farmaparku u Toma a někteří z nás se vydají prodávat „kytičky“ v rámci Dne boje proti rakovině.

Dominik Silovský
                                                                                    22.4.2024

 

 


 

Krajské kolo výtvarné soutěže Pionýrský Sedmikvítek na Zelené Lhotě – PS Dobřany

O víkendu 22. – 24. března 2024 se Pionýrská skupina Dobřany zúčastnila stejně jako další pionýrské skupiny výtvarné soutěže, která se konala v rámci celorepublikové pionýrské akce, Sedmikvítek. Dobřanskou pionýrskou skupinu reprezentovalo 8 děvčat, které doprovázeli 4 instruktoři a vedoucí. Páteční večer patřil tvoření z papíru, sobota byla zaměřena na výrobu z čajových pytlíků, kdy každá kategorie dělala výrobek dle obtížnosti. Po obědě a polední pauze si účastníci akce zahráli venku týmové hry, protože na chvíli svítilo sluníčko. Odpolední aktivity byly pro každou kategorii různé – nejmladší skládali mozaikový obrázek, kategorie B měla za úkol pomocí různých pomůcek vytvářet barevné mandaly a nejstarší vyráběli „kouzelné přáníčko“, které vyžadovalo přesné měření, stříhání a hodně trpělivosti. Neděle pak patřila malování. Akce se moc vydařila, děti se naučily něco nového a hlavně poznaly kamarády z jiných pionýrských skupin Plzeňského kraje. Naše děvčata přivezla každá nejméně 2 diplomy za tvoření ve své kategorii. Prostě úspěch. Tak zase za rok?

 

Libuše Nejedlá
22.4.2024

 

 


 

Jarohraní 2024 – PS Dobřany

Akci „Jarohraní“ aneb tvoření jarních dekorací pořádala Pionýrská skupina v Dobřanech 17. března a moc jsme se na ní těšili. V klubovnách na jejíž provoz nám město Dobřany poskytuje finance z dotace bylo příjemné teplo. Sešlo se nás skoro 20 včetně maminek a to nejen našich členů. Nazdobili jsme velikonoční věnce, kraslice jsme nazdobili peříčky a ubrouskovou technikou, vyrobili jsme hezká velikonoční přáníčka, nazdobili slepičku z kužele a letos nově zajíčka z květníku ale také z kartonu, kterého lze zavěsit třeba na zeď. Všech 7 výrobků se všem moc povedlo a byly krásné a někdo zvládl i 2 stejné výrobky. A zvládli to i kluci, dokonce i ten nejmenší. Příspěvek na materiál nám poskytlo Městské kulturní středisko. 

Teď ještě uvidíme, co budeme vyrábět na schůzkách k Velikonocům. Dále připravujeme výrobky na prodej na Velikonočním jarmarku 23. března na dobřanském náměstí a současně s tím budou naši členi od 22. do 24. března na krajském kole pionýrského Sedmikvítku na Zelené Lhotě.

Lucie Štychová
22.4.2024

 

 


 

Úklid zahrady v MŠ – PS des. St. Roubala Habartov

Hrabání listí v Mateřské škole v Okružní ulici se pro nás habartovské pionýry stalo dlouholetou tradicí. A tak se každý rok na jaře a na podzim snažíme dětem  trochu zvelebit jejich zahradu u školky. Tentokrát se scházíme v sobotu 13. dubna, abychom dohrabali listí, které zde ještě po podzimu zůstalo a pomáháme také roztřídit hračky na písek, nafukujeme kola u koloběžek a míče, aby si děti mohli hrát. Poté bereme do rukou hrábě, rozmísťujeme se po zahradě a už shrabujeme listí na pěkné hromádky. Moc listí zde nezbylo a tak máme brzy hotovo. Ti rychlejší z nás ještě sbírají spadané větvičky a klacky. Čtyři z nás se ještě chopili velkých plachet, aby do nich nahrabané listí nabírali a mohli je odnést na jednu velkou hromadu. Práce nám šla docela od ruky a za hodinu  bylo vše shrabané a uklizené.

 

Anna Kováčová
                                                                                   22.4.2024

 

 

Velikonoční Bystřina – PS des. St. Roubala Habartov

Ve čtvrtek 28.3. 2024  se vydali jako každé velikonoční prázdniny habartovští pionýři na pionýrskou základnu „Bystřina“, která se nachází nedaleko Kostelní břízy, aby se naučili nové a připomněli již naučené znalosti. Měli jsme jen necelé čtyři dny na to, abychom se stačili vše naučit. Po příjezdu a vybalení věcí jsme se hned vrhli na první úkol,  nařezat a naštípat dříví na topení ve srubu. Pro nás už to není žádný těžký úkol a za chvilku už máme hotovo.  Poté, když začalo pršet, jsme se schovali do srubu a učili se nebo si opakovali třeba rostliny, zvířata nebo šifry. Než bude večeře, seznamujeme ještě nováčky, s tím jak to zde chodí. Další den dopoledne byl na srubu připevněn seznam stromů a rostlin, které jsme měli za úkol v lese najít, přinést a později i pojmenovat.  Protože jsou velikonoce, vyráběli jsme si i něco velikonočního. Den předem jsme si nařezali šest koleček ze dřeva, ze kterých jsme si vyrobili krásné velikonoční zajíčky. První skupina šla poté vařit oběd a druhá šla pro dříví na podpal. Po obědě a odpoledním klidu byli čtyři nejstarší Bystřiňáci vysazeni na nedaleké hrázi rybníka s úkolem vrátit se zpět v časovém limitu do tábora. Zbytek Bystřiňáků zkoušel mezitím rozdělat oheň pomocí křesadla, bohužel bez úspěchu. Po svačině byla pionýrská stezka plná zálesáckých úkolů. Kde si vyzkoušíme své znalosti v praxi. Nachystali jsme se na start a postupně v tříminutových intervalech vyrazili na trať. Běžíme po cestě a do startovních průkazů zapisujeme názvy rostlin, souhvězdí, zvířat, mapových a pochodových značek, luštíme morseovku a na stanovišti vážeme vylosovaný uzel. Při doběhnutí do cíle musíme ještě poskládat skládanku z papíru, a máme to za sebou. Po dobré večeři jsme se pořádně teple oblékli, a za tmy vyrazili po jednom do lesa až k připraveným světýlkům, odkud jsme se poté vraceli zpět a dokázali hlavně sami sobě, že se v noci nebojíme. Ten, kdo tuto stezku úspěšně zvládl, získal svého Brontíka odvahy. Zanedlouho už se ve srubu ukládáme ke spánku a posloucháme při tom pohádku na dobrou noc. Následující ráno po snídani jsme stříleli z luku na terč o to, kdo nastřílí víc bodů, a prakem jsme se pokoušeli pomocí šišek dostřelit co nejdále. Po obědě jsme se vydali podívat na nedaleký židovský hřbitov a splnit týmové logické úkoly. Po návratu nás čekalo plnění dalších úkolů.   U každého vedoucího jsme plnili dané úkoly, za které jsme získávali věci potřebné k uvaření čaje na lihovém vařiči.

V neděli nastal bohužel poslední den na Bystřině. Nezbylo nám už tedy nic jiného, než si sbalit věci, uklidit tábor a postupně odjet domů.

 

Simona Kováčová, Adéla Rychlíková
18.4.2024 

 

 

 

Turistické závody – PS des. St. Roubala Habartov

Habartovští pionýři se letos přihlásili na turistické závody, které se konaly v Bukovanech. 

Vydali jsme se tedy v sobotu 6. dubna odhodláni vyzkoušet si své nabyté znalosti na turistických závodech s ostatními závodníky. Sraz jsme měli ráno na náměstí a protože to od nás do Bukovan není daleko a jsme zdatní turisté, vydali jsme se na místo závodu pěšky. Cesta okolo jezera Medard nám umožnila jít krásnou a klidnou cestou až na místo a nemuseli jsme se trmácet po silnici. V deset hodin byl slavnostní nástup, kde jsme si vyslechli popis trasy a slíbili, že budeme závodit čestně a podle pravidel.  Poté již započal samotný závod.  Na těchto závodech probíhá trasu každý sám. První stanoviště, na které jsme doběhli, byly znalostní úkoly, jako dřeviny, hrady a zámky, topografické značky a mezi tím i pár dovednostních jako hod na cíl, uzle a překážka. Nechyběl ani azimutový úsek, který dal zase některým z nás  trochu zabrat. Když jsme doběhli do cíle, pořádně jsme si odpočinuli a následné čekání na výsledky jsme si krátili hrami. Nastalo vyhodnocení. Letos jsme se všichni umístili na stupních vítězů a domů jsme donesli deset medailí. Počasí se tentokrát náramně vydařilo a my se po vyhodnocení vydali zpět na cestu domů. 

1. místo získali – Viktorie Forejtová ,Tereza Rychliková, Nikola Jelínková a Simona Kováčová

2. místo získali – František Kováč, Laura Forejtová, Leoš Pražák, Václav Kdolský a Adéla Rychliková

                                                                      3. místo získal – Martin Jetel

Anna Kováčová
18.4.2024

 

 

Střelnice – PS Mír Domažlice

V sobotu 13.4.2024 jsme se s oddílem 301. Pionýrská vydali na střelnici AVZO TS ČR Postřekov, kde si děti pod odborným vedením člena střelnice, který je zároveň instruktorem AČR, vyzkoušely střelbu z ostré zbraně. První část výcviku obsahovala manipulaci se zbraní a mířenou střelbu. Druhá část patřila střelbě po zátěži. Děti si vyzkoušely, jak se cvičí taková střelba v naší armádě. Součástí sobotního odpoledne bylo i cvičení s airsoftovými zbraněmi a zdokonalování se v taktikách.  Krásné počasí a sladké občerstvení od  maminky člena oddílu přispělo k hezkému zážitku. Dětem se akce líbila a proto už plánujeme další akci na střelnici.

 

Vláďa Čech
14.4.2024

 

 


 

Krajské kolo výtvarné soutěže Pionýrský Sedmikvítek na Zelené Lhotě – PS Čtyřlístek Domažlice

V sobotu 23. března 2024 se Pionýrská skupina Čtyřlístek zúčastnila výtvarné soutěže, která se konala v rámci celorepublikové pionýrské akce, Sedmikvítek. Domažlickou pionýrskou skupinu reprezentovala děvčata v kategoriích B a C. V doprovodu vedoucích se do Zelené Lhoty vypravila Adélka Lauková, Anežka Kauerová, Adélka Pangrácová a Barča Štichová. Dopolední vyrábění bylo zaměřeno na výrobu z čajových pytlíků neboli výtvarná technika zvaná Tea Bag Folding – každá kategorie dělala výrobek dle obtížnosti. Po výborném obědě a polední pauze si účastníci akce zahráli venku týmové hry, jelikož na chvíli svítilo sluníčko. Odpolední aktivity byly pro každou kategorii různé – nejmladší skládali mozaikový obrázek, kategorie B měla za úkol pomocí různých pomůcek vytvářet barevné mandaly a nejstarší vyráběli „kouzelné přáníčko“, které vyžadovalo přesné měření, stříhání a hodně trpělivosti. Akce se moc vydařila, děti se naučily něco nového a hlavně poznaly kamarády z jiných pionýrských skupin Plzeňského kraje.

Konečné umístění našich členek:

1. místo Bára Štichová v kategorii C za tvoření z čajových sáčků

2. místo Adélka Pangrácová v kategorii B za tečkovanou mandalu 

3. místo Adélka Pangrácová v kategorii C za tvoření z čajových sáčků

                                                                                     Zdeňka Štichová
                                                                                     14.4.2024

Úklid lesa – PS des. St. Roubala Habartov

Již 27 let na začátku jara uklízejí habartovští pionýři část lesa nad Habartovem. Vydáváme se uklidit to, co lidé nanosí a nahází do lesa a aspoň tím trošinku lesu ulehčit. Někdy je to úmorná práce, je tam tolik odpadků a věcí, až nás to vede k údivu. Rozdělili jsme se do dvou sedmičlenných skupinek, rozebrali si pytle na odpad, navlékli rukavice a pustili se do sbírání. Vydáváme se směrem k velkému kameni. Nejvíce odpadků se nalézá kolem cest. Někteří lidé jsou zkrátka „bordeláři“, a neumějí si z lesa odnést papírky a flašky, které si s sebou donesli. Prostě je pro ně jednodušší je v lese odhodit na zem. Opět nacházíme hlavně velkou spoustu plastových lahví od piva, skleněných lahví od lihovin a mnoho plechovek od energetických nápojů.  Dále pak kousek od velkého kamene, u jedné lavičky nacházíme spoustu rozřezaných kabelů a rozbitý počítač. Od velkého kamene jdeme nahoru na cestu, která vede okolo pole a dále sbíráme opět nejvíce plastové lahve, papírky, krabičky od cigaret a plechovky.

Letos po úklidu odnášíme z lesa čtyři plné pytle odpadků.

 

                                                                                    Anna Doušová
                                                                                    3.4.2024

 

Sčítání káňat – PS des. St. Roubala Habartov

Další zimní období se pionýrská skupina Habartov zapojila do každoročního programu na sčítání káňat. Program spočívá v tom, že se třikrát za zimu vydáme na stejnou pětikilometrovou trasu, na které se střídá les a pole a přitom pozorujeme oblohu a stromy. Cílem našeho pozorování a hledání jsou samozřejmě káňata. My jsme si již před lety vybrali trasu od Habartova směrem na Hrádek, Krajkovou a zpět. Scházíme se na kraji lesa pod Baníkem. Do svých sčítacích notýsků si zapisujeme výšku sněhu, srážky a povětrnost. Protože se s námi vydali opět i nováčci, zopakovali jsme si pár pravidel, jak se chovat, když zahlédneme káně nebo nějaké další zvíře. Vyzbrojeni dalekohledy, ostřížím zrakem a trpělivostí se vydáváme na cestu.

V listopadu nám počasí přálo a v lese to vypadalo jako v zimní pohádce. Celkem jsme napočítaly 3 káňata, 3 krkavce, 1 poštolku, 1 luňáka a opět nám v dáli přeběhla liška. Toto sčítání jsme ještě spojily s menší besedou u našeho kamaráda myslivce. Viděli jsme kůži jezevce, vycpanou hlavu divokého prasete a předvedl nám vábničku na jeleny.  Také nám ukázal své krásné fotky srnců, které v lese vyfotil. Podruhé sčítáme v lednu a vidíme celkem tři káňata, luňáka , tři krkavce a poprvé nad námi proletěl kormorán. 

Třetí a poslední sčítání je v březnu.  U lesa na Hrádku vidíme první tři káňata, která se začínají nahánět kvůli samičce. Tu vidíme lítat opodál.   Nedaleko Krajkové před námi nad polem létá další káně. V polovině cesty si dáváme přestávku, při které si letos poprvé opékáme buřta. Posilněni dobrou svačinou, pokračujeme v naší cestě. 

Při těchto výpravách jsme se již několikrát přesvědčili o tom, že i příroda kousek za městem je krásná a plná života.

Anna Kováčová
30.3.2024

 

Jarní prázdniny u Delfínů – PS Dobřany

Od 19. do 23. března jsme společně trávili prázdniny nejen v klubovně při tvoření a hrách. Dva dny jsme věnovali Výletům za přírodou, z toho jeden byl do plzeňské Techmánie. Program pro nás připravili naši starší kamarádi – instruktoři – Dominik a Zuzka. Zvládli jsme vytvořit housenku a kytičku z odpadového materiálu, zahrát si hry, např. hádej, kdo jsem, předváděli jsme pantomimou různá povolání ve dvojicích, jít na vycházky i oblíbené pískové obrázky. Malovali jsme obrázky solí, malovali jsme na kameny, které jsme si donesli z vycházky, ale také barvičkami obrázky na sklo, kterými jsme po zaschnutí zdobili použité sklenice jako recyklace. Ve čtvrtek jsme jeli vlakem do Plzně do Techmánie, kam s námi navíc jeli Ája a Patrik, kde jsme vyzkoušeli řadu přístrojů a i nějaké pokusy. Moc se nám tam líbilo. Také jsme u klubovny jezdili slalom na koloběžkách, prošli se na kopec Kamínek, kdy jsme hráli hry cestou, např. co do přírody nepatří, v klubovně pak luštili křížovky, kdy výsledkem bylo, čí je která zvířecí stopa. Naše poděkování patří za přípravu programu  i vedoucí Medulce, že společně s Dominikem se starali i o zajištění a přípravu obědů.  

 

D. Silovský
                                                                                   21.3.2024

 


 

Kdyňské Deskohraní – PS Safír Kdyně

Letošní ročník Deskohraní opět překonal očekávání. Tato akce se tradičně uskutečnila v prostorách školní jídelny Masarykovy ZŠ ve Kdyni. Nabídka zahrnovala více než padesát moderních deskových her vhodných jak pro děti a začátečníky, tak i pro náročnější hráče se zkušenostmi. Účastníci nemuseli znát pravidla předem, neboť instruktoři z PS Safír Kdyně ochotně vysvětlili každou hru do nejmenších detailů, což usnadnilo začátek i méně zkušeným hráčům. Mezi oblíbené hry se tentokrát zařadily i ty jednodušší, jako Veselý Kurník, Leo musí ke kadeřníkovi, Bobří banda nebo Zajíc a želva. Nicméně nechyběli ani odvážlivci, kteří se pustili do náročnějších her, například Odhodlaní: Normandie či Lovci noci. Součástí akce byl tradiční turnaj ve hře Pakal, kde tři nejlepší hráči získali pěkné ceny. Za bezplatné poskytnutí prostorů patří dík Masarykově ZŠ ve Kdyni, a rovněž děkujeme firmě Albi za sponzorství her. Fotografie z Deskohraní jsou k dispozici v galerii a na Facebooku PS Safír Kdyně.

Petr Dikan
21.3.2024
 

 

Kočka a pes: šílené dobrodružství – PS des. St. Roubala Habartov

Sobotní únorové odpoledne se habartovští pionýři sešli na náměstí, aby společně vyrazili do sokolovského kina Alfa. Po příchodu do kina jsme si odložili bundy do šatny, koupili si občerstvení a za chvilku se pohodlně usazujeme na svá místa. Film brzy začíná. V dobrodružném filmu  Kočka a pes: šílené dobrodružství  od francouzského režiséra Reema Khericiho z produkce Bontonfilmu, jsme viděli Hned dvě naprosto nečekané dvojice, které se spolu musí vydat na dobrodružství a na cestu plnou karambolů a zábavy. Načančaná Monika si hýčká svou internetovou celebritu, kočku Divu. Zloděj Jack právě šlohnul exklusivní drahokam. Jeden psí podvraťák mu ho spolknul, a tak si ho osvojil. Všichni mají stejnou cestu letadlem, jenže zatímco páníčci bez problémů vzlétnou, kočka a pes vypadnou ze zavazadlového prostoru a zůstanou trčet na zemi. Kromě počtu nohou snad ani nemohli být rozdílnější. Přesto se shodou řady událostí spolu ocitnou nafoukaná kočka a zatoulaný pes. A stovky mil od nich se musí spojit vyfintěná Monika a hledaný zloděj. Lidská dvojice se vydává hledat své opravdu drahé a cenné miláčky… a kočka a pes? Ti jsou úplně v koncích. Vyrážejí na zběsilou cestu zasněženou divočinou z Kanady až do New Yorku, kam měli původně letět. Vedle vlastní neschopnosti, divokých zvířat a jiných nástrah čelí ještě jednomu velkému problému. V patách mají policajta, který moc dobře ví o ukradeném drahokamu v psím břiše a chce ho za každou cenu dostat.

Film naštěstí dobře dopadne a zvířata se dostanou v pořádku spět ke svým páníčkům.

 

                                                                                  Anna Kováčová
                                                                                 26.2.2024

 


 

Příměstský tábor – PS Dobřany

Ve dnech 19. – 23. února pořádala Pionýrská skupina v Dobřanech jarní příměstský tábor. Mimo čtvrtka, kdy účastníci navštívili plzeňskou Techmánii, kde si vyzkoušeli řadu pokusů, zůstávali v klubovně. A nejen v ní. Byli například i na Kamínku, kde si zahráli několik her, byli na procházce, hráli vybíjenou, jezdili na koloběžkách apod. V klubovně hráli hry a nejen stolní, např. hádej, kdo jsem, pantomimu ve dvojicích a tvořili. Zvládli vyrobit z odpadových materiálů housenku, kytičku, pískové obrázky, malovali na kameny, malovali výkres solí, barvičkami na sklo, luštili křížovky.

Všem se program připravený instruktory líbil a jen neradi šli v pátek domů.

 

Libuše Nejedlá
26.2.2024

 


 

Maškarní ples oddílů Pecky a Umpalumpové – PS Mír Domažlice

V sobotu 17.2. se v pionýrské klubovně Dřevák konal Maškarní ples. Odpoledne se sešly děti z oddílů Pecky a Umpalumpové a v kostýmech superhrdinů, princezen a dalších postav se zapojily do různých soutěží a her. Děti se učily spolupracovat, tvořit a komunikovat. Nakonec byly vítězné týmy a nejlepší kostýmy oceněny a každé dítě si odneslo nejen malou odměnu, ale i spoustu nových kamarádů. Bylo to skvělé odpoledne plné zážitků, jak pro děti, tak vedoucí. Už teď se těšíme na další společné akce.

 

Petr Ticháček
21.2.2024

 

 

 


 

Masopust – PS Čtyřlístek Domažlice

Ve středu 14. 2. 2024 jsme uspořádali pro děti z PS Čtyřlístek masopustní schůzku. Již na schůzce před jarními prázdninami jsme s dětmi vyráběli masopustní výzdobu – klauny a šašky. Děti odpočatí po jarních prázdninách přišly všechny v krásných kostýmech. Objevil se tam pirát, princezny, kouzelníci a čarodějnice, klaun, Spider-man a spousty dalších. Schůzku jsme zahájili pogratulováním Hynečkovi k svátku a k narozeninám a poté jsme se vrhli na pravou masopustní zábavu. Zahráli jsme si „židličkovanou“, párový tanec s balonky a také jsme si zatančili „ptačí tanec“. Nemohla chybět ani tradiční promenáda masek a tanec „Makarena“. Masopustní schůzku jsme si velmi užili my vedoucí i všechny děti.

 

PS Čtyřlístek
21.2.2024

 


 

Ledová města 2024 „PLZEŇ“ – PS Dobřany

Oddíl Delfíni naší pionýrské skupiny v Dobřanech si v neděli 4. února užil výlet do Plzně v rámci akce Ledová města.

Děti rády cestují vlakem a tak s ním na akci vyrazily v doprovodu instruktorů a vedoucích. Na hlavním nádraží společně obdivovali rekonstrukci hlavní budovy a drážní automobil. Poté se svezli tramvají až na Bolevec, kde prošli trasu Hurvínkova stezka. Na stezce byla zastavení s Hurvínkem a Spejblem s plněním úkolů ve formě různých cvičení. Díky nim si na procházce po stezce užili i legraci. Cestou zpět tramvají do centra města si zašli na malé občerstvení do „mekáče“ a po odpočinku se ještě prošli po náměstí a povídali si o historii Plzně.  

Před odjezdem domů se šli podívat za strašidly do Muzea strašidel, kde si nejenom prohlédli strašidýlka a strašidla a zahráli si i improvizované divadlo.

Všem se akce moc líbila.

 

L. Štychová
                                                                                   8.2.2024

 


 

Ledová města 2024 „PRAHA“ – PS Mír Domažlice

 

Oddíl Pegas

Pololetní prázdniny využily děti z oddílu Pegas stejně jako každý rok k návštěvě Prahy. Zúčastnili jsme se akce Ledová Praha, kterou Pionýr pořádá pro dětské kolektivy z celé republiky. Letos jsme navštívili Národní muzeum a Národní zemědělské muzeum. No a cestou na nádraží nesměla chybět ani zastávka v OC Palladium.

 

Dáša Čechová
7.2.2024

 

 

 

Oddíl Umpalumpové

V sobotu 3.2. jsme se s Umpalumpama vydali na výlet na Ledovou Prahu. Jako první jsme se svezli lanovkou na Petřín. Všichni jsme statečně vyšlapali 300 schodů nahoru na rozhlednu, za ten výhled to stálo!
Prošli jsme si zrcadlové bludiště, kde jsme se nasmáli, jak nás dokáže takové zrcadlo proměnit ve skřítka nebo v žirafu.
Pak už jsme se vydali přes Karlův most ke Staroměstskému náměstí do muzea Madame Tussauds, potkali jsme třeba Freddieho nebo Marilyn Monroe.
Další naše zastávka byla v muzeu ocelových figurín. Od aut, přes dinosaury, Simpsonovi, až po Avengers, Shreka a Mimoně.
Samozřejmě jsme se nezapomněli podívat ani na Orloj.
Prošli jsme Václavské náměstí, vyfotili jsme se a vydali jsme se na vlak.
Moc se nám líbilo, všichni jsme se vrátili v pořádku a už teď se těšíme na příští rok!

 

Pavlína Uhrová
                                                                                   7.2.2024

 

Chemické pokusy – PS Čtyřlístek Domažlice

Oddíl naší pionýrské skupiny Čtyřlístek se opět vydal do chemické laboratoře na Komenského základní škole. Rádi jsme využili pozvání Mgr. Gabriely Milsimerové, která našim malým pionýrům  dalším pokusem přiblížila taje chemie. Tentokráte to byla neutralizace za pomoci jedlé sody, sypkých potravinových barev, kyseliny octové a oxidu uhličitého si děti vytvořily zajímavé obrázky či si jen pohrály s barvami. Nechyběla ani oblíbená návštěva chovatelského kroužku. Děkujeme paní učitelce za velmi vstřícný přístup, ochotu, čas a trpělivost. Samozřejmě díky patří i jejím studentům, pomocníkům. 

Těšíme se na další návštěvu a rozšíření znalostí a dovedností z oboru chemie. 

 

 

Eva Svachoučková
3.2.2024

 

 


 

Jedeme dál – PS Dobřany

Tak naše celoroční etapová hra Ahoj Evropo, pokračuje. V prosinci to bylo Německo, kdy jsme vyrobili korálkové hvězdičky, vánoční přáníčka a sněhuláčka. Proběhla soutěž v hodu šipkami na terč O vánočního kapra, která měla tři vítěze a na závěrečné schůzce to bylo společné posezení u stromečku s občerstvením – mimo cukroví i typickou štolou, kterou mají v Německu místo vánočky a hraní postřehové hry „Hlava, uši, ramena..“, kdy bylo úkolem co nejrychleji získat perníček a na závěr společný zpěv koled při kytaře a flétně.

Další setkání to už bylo v lednu, kdy jsme se „přesunuli“ do dalšího státu Evropy – Finska. Na nástěnce máme jeho vlajku, státní znak a další informace. Navíc nám další zajímavosti připravila vedoucí Lucka. A protože Finsko má i moře, tak jsme tvořili papírovou velrybu a pak hráli stolní hry  – Stiga hokej a fotbal. Navíc jsme si rozdali přihlášky na připravované akce – Ledovou Plzeň, jarní prázdniny, letní tábor a krajské kolo výtvarného Sedmikvítku na táborové základně Zelená Lhota. Na další schůzce jsme se opět vrátili k moři a z papírových talířků tvořili rybičky a na závěr hráli hru „Nápodoba“. Každý si postupně vybral 3 lístečky, podle kterých měl beze slov předvést kdo je, jaký je a co dělá. Například – zamilovaná slepice skáče po jedné noze. Ostatní hádali a moc se jim to líbilo. Jinak Dominik ještě připravoval ořechy pro sýkorky, které lítají na okno ke krmítku u naší klubovny. Další informace najdete i na našem FB Pionýrská skupina Dobřany a fotky na Rajčeti.

 

                                                                                    Libuše Nejedlá
                                                                                   16.1.2024

 


 

Novoroční schůzka – PS Mír Domažlice

Prodlouženou schůzkou spojenou s přespáním v klubovně, zahájily děti z oddílu 301.Pionýrská nový rok 2024. Nejdříve si zopakovaly znalosti z orientace pomocí GPS a zakreslováním trasy do vlastnoručně nakreslené situační mapy sídliště. Po návratu do klubovny následoval slavnostní nástup, při kterém byly děti rozděleni do čet. Poté se všichni vrhli na dort, který pro nás upekla maminka Dominika. Byl nejenom krásný, ale moc dobrý, takže nezbyl ani kousíček. Ještě než jsme šli spát, promítli jsme si fotky z akcí a schůzek z minulého roku a pak následoval film na dobrou noc. Protože máme mezi sebou nováčky, patřilo sobotní dopoledne hlavně seznamovacím hrám, hrám pro pobavení a dobrou náladu. Všichni jsme odcházeli domů s pocitem podařené schůzky.     

 

Vláďa Čech
6.1.2024

 

 


 

Vánoční schůzka – PS Čtyřlístek Domažlice

Dne 20. 12. jsme zahájili poslední schůzku v roce 2023. Na schůzku přišla spousta dětí, které si přinesly svoje cukroví, které napekly se svými blízkými a jejich instruktoři a vedoucí, kteří předem ozdobili klubovnu vánočním stromkem. Instruktoři a vedoucí donesli také svoje napečené cukroví, termosky s čajem a hrníčky pro děti. Děti na této schůzce měly možnost si vyzkoušet tradice, které se uskutečňují na Vánoce, například pouštění svíček ve skořápkách od ořechů. Dále si rády společně pobavily a zazpívaly vánoční koledy. Některé děti si navíc přinesly svoje hudební nástroje, a tak jsme měli i předvánoční koncert s houslemi a flétnou. Na konec schůzky každé dítě dostalo od vedoucích prskavku. A na závěr schůzky byla připravena pro děti překvapení v podobě pionýrských tašek plných dárků a popřání hezkých svátků vánočních.

 

Tomáš Jindřich, Eva Kuželková
2.1.2024

 

 


 

Andělské tvoření 2023 – PS Dobřany

Na Andělském tvoření v sobotu 25. listopadu 2023 se nás v pionýrské klubovně sešlo víc jak 20 – maminky, děti, instruktoři i vedoucí a tak jsme vyráběli v obou klubovnách. Jako každý rok jsme tvořili vánoční přáníčka, zdobili andílky, kužely jako vánoční stromeček,  věnce, svícny z podpalových dřívek a navlékali korálky na hvězdičky. Všem se výrobky moc povedly a tak jsme si je pak mohli prohlédnout všechny najednou na lavičkách na chodbě. Na část materiálu nám přispělo dotací MKS Dobřany, protože oproti jiným letům byl materiál dražší.   Poděkování za příjemné dopoledne patří všem, kteří přišli a pomohli – rodičům i vedoucím, kteří dětem pomáhali a MKS za finanční příspěvek. Další fotky mimo zde přiložené najdete na pionyri-dobrany.rajce.idnes.cz, nebo na facebooku Pionýrská skupina Dobřany.

No a některé výrobky bylo možné najít i na Mikulášském jarmarku 3. prosince na náměstí.

Na schůzky máme ještě připravenu výrobu přáníček, korálkových hvězdiček a sněhuláčků a soutěž ve střelbách „O vánočního kapra“ a předvánoční posezení.

Libuše Nejedlá
9.12.2023

 


 

Vánoční stromeček – PS Čtyřlístek Domažlice

Čas vánoční se přiblížil a ani pionýrská skupina Čtyřlístek nezůstala pozadu a na pravidelné schůzce si rozsvítila a ozdobila svůj vánoční stromeček. Letos jsme zvolili výrobu vlastních papírových ozdob, kdy si děti vymalovaly a vybarvily dle své fantazie zvonečky, hvězdičky a stromečky, které poté pověsily na stromeček. Stromeček se moc povedl a teď už musí děti jen čekat, zda se pod stromečkem na poslední schůzce 20. 12. objeví nějaká nadílka 😊

 

 

Vendy Pangrácová
9.12.2023

 

 

 

 


 

Dušičková schůzka – PS Čtyřlístek Domažlice

Dne 1. 11. 2023 pořádala pionýrská skupina Čtyřlístek pro ty nejmenší členy každoroční dušičkovou schůzku. Děti se dostavily do klubovny, která byla vyzdobená různými dekoracemi od pavučin, přes pavouky a svíčky, po dýně. Pro doladění dušičkového reje pionýři zvolili zábavnou hudbu a děti zase měly za úkol přijít v kostýmech s dušičkovým duchem. Mohli jsme zde narazit na čarodějnice a čaroděje, kouzelníky a upíry, kostlivce a duchy nebo klidně princeznu a piráta s doprovodem dýně. Děti si za doprovodu hudby zatančily, zahrály spoustu her a na konci celého reje si vyzkoušely, jaké je to být na módní přehlídce, aby nám ukázaly své masky ze všech úhlů. Pravdě musíme dát, že jsme mohli vidět moc krásné a vymazlené masky.

Po splnění tanců, her a přehlídky si děti zasloužily menší sladkou odměnu. Tímto se můžeme těšit na další akci či dokonce další rej.

Děkujeme všem zúčastněným za účast a všem rodičům za vypravení dětí v maskách.

 

D. Kafková
                                                                                    1.12.2023

 


 

Hrr na listí – PS des. St. Roubala Habartov

Hrabání listí v mateřské školce v Okružní ulici se pro habartovské pionýry stalo již tradicí. Na jaře a na podzim se snažíme dětem ze školky jejich zahradu trochu zvelebit. V sobotu 4.11. jsme se sešli u školky. Počasí letos přálo a svítilo sluníčko. Na zahradu nás dorazilo dvanáct odvážných pracantů. Ihned po příchodu jsme si rozebrali hrábě a začali shrabovat listí na pěkné hromádky. Když jsme měli zahradu uklizenou, vzali jsme si velké plachty, do kterých nabíráme nahrabané listí a odnášíme ho do připraveného kontejneru. V poledne byla práce hotová, a když jsme se rozhlédli po uklizené zahradě, zjistili jsme, že opravdu prokoukla a my jsme se mohli spokojeně rozejít domů na oběd.  

 

Anna Kováčová
14.11.2023

 

 

 


Návštěva základní školy – PS Čtyřlístek Domažlice

Druhou listopadovou středu vyrazila pionýrská skupina Čtyřlístek na exkurzi chemické laboratoře a chovatelského kroužku Základní školy Domažlice, Komenského 17. Za velmi vřelé pomoci Mgr. Gabriely Milsimerové a asistence jejích žáků, mohly děti rozšířit své obzory při jednoduchých chemických reakcích a to při výrobě šumivých bomb do vany z běžných domácích přísad (kukuřičný škrob, kyselina citronová, jedlá soda, esenciální oleje, sušené květy bylin, mořská sůl atd.). Děti si mohly také opět prohlédnout svá oblíbená zvířátka, ale poznat i nová, ta méně známá v místním chovatelském kroužku. Měly možnost si je pohladit, ale i nakrmit. Samy na ně myslely a přinesly jim spoustu sušeného pečiva, mrkve i jablek. 

Jako vždy byla návštěva a spolupráce velmi příjemná a už nyní se těšíme na další! Zvláště naši nejmenší předškoláci byli z prostředí laboratoře a tvorby velmi překvapeni a zaujati. 

Ještě jednou děkujeme paní učitelce a jejím žákům a brzy na viděnou! 

 

Eva Svachoučková
14.11.2023

 

 


Víkendovka s Kocourem v botách – PS Safír Kdyně

Během podzimních prázdnin se konala víkendová akce v Orlovicích, kde děti při příjezdu přivítal Kocour v botách. Rozdělení do týmů proběhlo po vybalení věcí a následně se děti zapojily do řady her, které rozvíjely jejich týmovou spolupráci a dovednosti. Po náročném dni se všichni těšili na večeři. Poté se pouštěl film, jenž byl tématem celé akce. Pak se děti vydaly na procházku do temného lesa, kde se znovu setkaly s Kocourem v botách. V sobotu všichni pokračovali na cestě za spadlou hvězdou, která jim měla splnit přání. Avšak výprava k ní nebyla jednoduchá, děti musely čelit mnoha výzvám a překážkám. Jednou z největších výzev byl únos člena z každého týmu. Ostatní členové museli najít uneseného podle stop, které zanechával. Byl to náročný úkol, ale díky vzájemné podpoře se všichni znovu shledali a pokračovali v cestě. Jejich pouť se blížila ke konci, ale překážek neubývalo, a tak se nesměli vzdát a museli neúnavně pokračovat v boji proti ostatním týmům. Ke konci dne dosáhly děti svého cíle a večer je čekala zasloužená diskotéka. Poslední den zbývalo jen uklidit pokoje, vyzvednout ceny a vyprávět své zážitky rodičům.

Zuzana Andrlíková
4.11.2023

 

 


 

Zoopark Chomutov – PS des. St. Roubala Habartov

V pátek, o podzimních prázdninách, se již tradičně, vydali Habartovští pionýři do Chomutovského Zooparku na podzimní výpravu. Opět se do zooparku vydáváme, pro nás již tradičně, vlakem. Dlouhá cesta nám rychle ubíhá a kolem desáté hodiny již vystupujeme v Chomutově na nádraží. Po pár metrech chůze už stojíme u vstupní brány do ZOO. Po příchodu k bráně, čekáme na vstupenky a pak hurá dovnitř. Kvůli podzimnímu deštivému počasí je v Zooparku jen pár lidí. Tím líp pro nás. Můžeme si v klidu prohlížet všechna zvířata, jak jen dlouho chceme.

Jako první se jdeme podívat do nově vybudovaného medúzária. Medúzy jsou moc zajímavé a hezké. Odtud pokračujeme k výběhu rosomáka. Jakmile nás uviděl, zadíval se na nás, když jsme si ho chtěli vyfotit, začal nám utíkat a hrát si s námi. Vždy nám zapózoval a než jsme si ho stačili vyfotit, odběhl. Od něj, přes voliéry s bažanty, dojdeme k našim oblíbeným medvědům. I přes deštivé počasí leželi oba venku ve výběhu. U rybníčku, který mají ve výběhu buvoli, jsme viděli malé, pár dní staré mládě. Schovávalo se pod zásobníkem se senem. Poté naše cesta pokračuje na statek, kde vidíme spoustu koz a ovcí. Jeden kozel se nechal drbat a ochotně pózoval na focení. Odtud pokračujeme k tuleňům. Zde se musíme dlouho dívat na vodní hladinu, než zahlédneme tuleního samce, proplout kolem nás. Dále se jdeme podívat na výběhy s rysy, díváme se na nezbedné opice a procházíme kolem výběhu kozorožce alpského, až k výběhu pandy červené. Vyhlížíme, jestli nezahlédneme malou tříměsíční pandu. Bohužel kvůli dešti je někde zalezlá a venku ve větvích jsou pouze její rodiče.  Poté si jdeme prohlédnout terária s hady a ještěrkami a poslední výběhy s takiny.  Ve zbytku času si ještě jdeme zakoupit nezbytné suvenýry, což u většiny z nás jsou plyšáci a pak už nás čeká jen cesta zpět na vlak. Unavení, ale šťastní z tak hezkého dne, odjíždíme vlakem zpět domů.

 

Anna kováčová
1.11.2023

 


 

Drakiáda – PS Safír Kdyně

Na nedávné události dne 7. 10. 2023 od 14 h se ve Kdyni sešly desítky dětí a rodin, aby oslavily krásný podzimní den a pouštěly do vzduchu své barevné draky. Drakiáda se stala nezapomenutelným zážitkem pro všechny účastníky. Sobota byla zcela dokonalým dnem pro tuto rodinnou akci, kdy sice bylo zataženo, ale vítr hrál pořadatelům z pionýrské skupiny Safír Kdyně do karet. Děti různého věku se sešly na zdejším kopci a přinesly s sebou své vlastní draky. Byly to různorodé tvary a barvy, od klasických diamantových draků až po pestrobarevné netopýří draky. Při Drakiádě měly děti možnost soutěžit o to, kdo dokáže udržet svého draka ve vzduchu nejdéle. To vyžadovalo jak zručnost, tak trpělivost, a bylo skvělé sledovat, jak děti s nadšením a smíchem sledovaly své draky, kteří tancovali na obloze. Za účast děti dostaly sladké odměny, možnost zahřát se teplým čajem a opéct si vuřt a brambor na ohni. Pro rodiny to byla skvělá příležitost strávit čas venku, užít si krásné počasí a sdílet společný zážitek s dětmi. Zároveň to byla i skvělá příležitost pro děti naučit se ovládat draky a rozvíjet svou kreativitu při jejich vlastním zdobení.

Akce byla skvělým příkladem toho, jak může jednoduchá zábava spojit lidi a přinést radost do jejich životů. Ať už byli draci velcí nebo malí, byli všichni nesmírně oblíbení a dodali tomuto víkendovému dni magický nádech. Těšíme se na další takovéto události, které nám připomenou, že jednoduché radosti v životě jsou často ty největší. Nejbližší je Halloweenský průvod strašidel, který se uskuteční v sobotu 4. listopadu od 18:00 na náměstí ve Kdyni.

 

Radek Šťastný
18.10.2023

 

 

Ve světě Marvel – PS Čtyřlístek Domažlice

V sobotu 21. 9. 2023 pořádala Pionýrská skupina Čtyřlístek akci Pohádkový les, která nesla název Stezka ve světě Marvel. Vedoucí a instruktoři už měli sraz v půl 1 odpoledne na parkovišti U Svatých v Domažlicích. Začal se stavět stan, začala příprava dřevěných lavic, stolů, různých pomůcek, výzdoby, hudby na přivítání účastníků a přijel i na ukázku popelářský a hasičský vůz. Start pro děti byl mezi druhou a čtvrtou hodinou, kdy každé dítě bylo obdařeno papírkem, na kterém byla vytištěna tabulka se 12 poli, kolonka na jméno a pořadové číslo účastníka. Děti se tedy mohly těšit až na 12 stanovišť plných zábavy a výzev. Tyto stanoviště byly rozmístěny na růžově vyfáborkované trase v lesíku na Škarmanu. Stanoviště byly označeny cedulkou s názvem stanoviště a znakem dané Marvel postavy, která byla u daného stanoviště. Na startu účastníky přivítala například Captain Marvel, která sdělovala informace ohledně stezky a plnění stanovišť. Na samotné trase děti mohly narazit na superhrdiny jako Captain America, Wolverine, Hulk, Ironman, Star-Lord nebo dokonce i na samotného ředitele S.H.I.E.L.Du Nicka Furyho. Ale také se mohly střetnout tváří v tvář se záporáky. S Ronanem, Mysteriem a také s největším a nejnebezpečnějším zlounem Thanosem. Děti si vyzkoušely různá stanoviště…od šikovnosti, zručnosti, síly, přesnosti až po paměť. Střelba lukem, střelba na plechovky, pistolky, domino, házení dřevěnými kuličkami a raketkou, jízda na koloběžkách, pexeso nebo třeba i balancovník. Za splnění stanoviště účastník stezky získal razítko. Stezka končila zpět na startu, kde děti musely ukázat svůj vyplněný průkaz s razítky, za který dostaly zasloužené odměny. Poté následovalo už jen rozloučení, společenské hry nebo prohlížení fotoknih z letního pionýrského tábora. Za nás se tato akce vydařila. Počasí se nakonec i umoudřilo, i sluníčko se ukázalo a na nás se přišlo podívat až 200 účastníků s rodiči i s jejich příbuznými. Děkujeme, že jste se na nás přišli podívat a budeme se těšit na další akce pořádané PS Čtyřlístek.

Jindřich Tomáš a Kuželková Eva
9.10.2023

 


CAMP 2023 – PS Mír Domažlice

Víte, že byl minulý víkend úplněk? My ano, protože náš oddíl začal víkendovou akci přestřelkou pouze za svitu Měsíce! Plížení, lasery, nasvětlovací střely, to vše jsme použili při likvidaci nepřítele za tmy.

V sobotu nás čekalo prověření fyzické a střelecké zdatnosti a následně záchrana sestřeleného pilota. A že pršelo? I přes nepřízeň počasí jsme pilota dokázali zachránit a zároveň si užít akci s našimi kamarády z oddílu O.P.A.T.!

A na závěr jsme zakončili víkend akcí plnou adrenalinem, při které týmy soupeřily o obrněnce s kulometem. K tomu jsme si užili oběd (Burgery s trhaným masem) a už se těšíme na další akci. Snad brzy oplatíme návštěvu oddílu O.P.A.T.

 

 

Jakub Čech
                                                                                    4.10.2023

 


 

Víkendovka odd. Pegas – PS Mír Domažlice

Minulý víkend 22.-24.9.2023 jsme si s oddílem Pegas užili na naší táborové základně v Újezdě. Pohybové hry, pátrání a hledání podle mapy, noční bojovka a psychohra, běhání, spousta pohybu a kopec srandy. Zážitky, které se těžko předávají – to se prostě musí zažít!

 

Dáša Čechová
1.10.2023

 

 

 


XAPATAN – Memoriál Lucinky Mrvíkové – PS Čtyřlístek Domažlice

V sobotu 8. září 2023 se na táborové základně v Újezdě uskutečnila každoroční akce Pionýrské skupiny Čtyřlístek s názvem XAPATAN – Memoriál Lucinky Mrvíkové.

Akce začala v sobotu ráno rozdělením dětí do soutěžních družstev a poté následovala rozcvička v podobě štafetových soutěží. Po skvělém výkonu proběhl pietní akt k uctění památky naší bývalé vedoucí a kamarádky Lucinky Mrvíkové, které je celá akce věnována. Poté už se jelo autobusem na Bystřici, odkud jsme šli zpět do tábora pěšky. Cestou na nás čekaly různé aktivity jako například stolní tenis, terče s šipkami, celty, papír a nůžky, pistolky i mnoho dalších. Po náročné cestě plné soutěží jsme se dostali do tábora, kde na všechny ve večerních hodinách čekalo vyhlášení vítězných družin a odměny. Vítěznou skupinou se stala skupina s názvem “Gerbery”, ve které soutěžili Marco Mrkonja, Tereza Kupilíková, Jan Čmolík, Ema Brunnerová, Isabella Johannah Stirczula a Barbora Štichová. Vítězům blahopřejeme.

Celá akce se moc vydařila i díky slunečnému počasí, které nás doprovázelo. Děkujeme všem zúčastněným a příští rok se budeme opět těšit.

 

 
PS Čtyřlístek
1.10.2023

Výpravy za poznáním – PS Čtyřlístek Domažlice

Pionýrská skupina Čtyřlístek pořádala ve dnech 21. – 25. 8. 2023 týdenní akci – Výpravy za přírodou.

Akce započala v pondělí 21. 8. příjezdem dětí v 7:15 a základní administrativou. První den tradičně obnášel seznamovací hry a výrobu vlastních upomínkových předmětů z pryskyřice. Den jsme si odlehčili ve znavujících soubojích na laser game ve Stardoms arena Domažlice. V 16:00 si rodiče své děti vyzvedli, aby se mohli řádně připravit na další den.

V úterý děti opět přijely v 7:15. Tentokrát jsme se těšili na prohlídku dolu NA KOLE, kde jsme obdivovali pozůstatky po těžbě slídy z dob druhé světové války. Odpoledne jsme zavítali do chovatelského kroužku a laboratoře ZŠ Komenského 17, kde děti viděly zvířata různých druhů a poté si vyrobily modelínu do vany.

Následující den jsme se hned po srazu ve Dřeváku odebrali do Hánova parku, kde nás čekala Markéta Skalová s jejím kolegou z Domažlických městských lesů se svou přednáškou o lesním ekosystému a jejich práci s ním. Po obědě jsme využili hromadné dopravy a dojeli do Kdyně, kde jsme navštívili tamější informační centrum a muzeum. Čekání na autobus zpět do Domažlic jsme si zkrátili zaslouženým odpočinkem ve kdyňském parku.

Předposlední den byl již od rána velmi programově zaplněn naším přesunem do lomu na Škarmaně, kde nás uvítal Dostřel, z.s., děti si vyzkoušely různé typy střelby, od luků po pušky. Odpoledne jsme strávili ve Dřeváku, kde děti hrály deskové hry a také jsme dokončovali své výrobky z pryskyřice.

Výpravy jsme zakončili návštěvou Muzea Chodska a Galerie bratří Špillarů, kde jsme si připomněli dědictví naší národopisné oblasti. Při cestě na oběd jsme vyšplhali na šikmou věž v Domažlicích, za což jsme byli odměněni panoramatickým pohledem na Domažlice a jejich okolí. Ve 14:00 jsme se konečně dočkali vrcholku Baldova. Zde se konalo slavnostní zakončení, které pomohl zrealizovat pan Holub. Opekli jsme si špekáčky a děti dostaly na památku diplomy společně s mnoha menšími dárečky.

Za pomoc s realizací děkujeme:

Kuchyni ZŠ Komenského 17 za obědy a svačiny na celý týden

Panu Čánimu a jeho týmu za prohlídku dolu NA KOLE

Paní Jankovcové za pozvání do Informačního centra Kdyně

A ostatním zmíněným

V poslední řadě děkujeme rodičům za spolupráci a Evě Svachoučkové za organizaci celé akce.

Těšíme se na Vás na dalších akcích pořádaných naší skupinou PS Čtyřlístek.

 

Denisa Kafková a Matyáš Mlnařík
21.9.2023

 


Habartovské toulky – PS des. St. Roubala Habartov

Příjemné počasí letošního podzimu vylákalo na toulky okolní barevnou přírodou v sobotu 16. září celkem 188 lidí. Turistický pochod pořádá naše pionýrská skupina Habartov již 32 let, tradičně druhou sobotu v září. 

letos jsme jako vždy připravili trasy kratší, delší i cyklotrasy. Nejvíce turistů se letos vydalo na naší rodinnou trasu 12 kilometrů. Jako tradičně na všechny turisty čekala po cestě kontrola na hradě Hartenberg v Hřebenech, kde si mohli opéct buřty a odpočinout na nádvoří hradu.  

S největším úspěchem se ovšem opět setkala trasa pro nejmenší děti nazvaná Pohádkový les. Holčičky i kluci se tu setkali s muchomůrkami,  princeznou, rytířem, šaškem, drakem, katem, červenou karkulkou a dalšími postavami z pohádek, které si s dětmi na různých stanovištích rády zasoutěžili. Děti se trefovaly do plechovek, shazovaly obří kuželky, skákaly v pytli, trefovaly se na terč, chytaly rybičky, hráli maxi pexeso apod. Na hřišti na Kluči si děti zaházely podkovami, zahráli piškvorky a po splnění všech dalších úkolů, které si na ně pohádkové bytosti přichystali, si  vyzvedly u čarodějnice diplom a sladkou odměnu.

Mezi dětmi se opět pohyboval i náš pionýrský maskot (pejsek Davídek), se kterým si děti mohly popovídat, nebo se nechat vyfotit.

Procházka lesem se určitě všem líbila a tak se již těšíme na další  ročník našeho „toulání“  a přejeme si, aby bylo stejně pohodové jako letos.

Anna Kováčová
21.9.2023

 

Odpoledne plné her ve Kdyni – PS Safír Kdyně

Po absolvování prvního týdne školního roku si děti mohly přijít odpočinout u množství tradičních i netradičních zábavných her a úkolů na sídliště Na Koželužně. Jako každý rok se tam totiž v sobotu 9. 9. 2023 konala akce Odpoledne plné her, pořádaná Pionýrskou skupinou Safír Kdyně. Mezi připravenými aktivitami se dalo najít skákání v pytlích, míče Bubble ball, chůze po slackline, kop do brány a mnoho dalších her.

V areálu klubovny pionýrské skupiny Safír „U Čápa“ pak na děti čekala trampolína, oblíbená jízda po lanovce a přímo uvnitř klubovny pak malá deskoherna.

Počasí se více než vydařilo a akce přilákala skoro půl druhé stovky účastníků.

 

Tomáš Gruber
11.9.2023

 


Svět není jen pohádka – PS Dobřany

7. srpna se sešlo 15 dětí a 3 vedoucí v klubovně Pionýra. Pro začátek si zahráli stolní hry, ozdobili kamínky, šli se podívat na výstavu o železnici v IC, na výstavu obrazů v kostele sv. Víta s na závěr vylezli do věže až pod zvony. Po návratu do klubovny si nazdobili trička, společně si pochutnali na pizze a vyrobili ještě krabičku a obálku na dárky. Stihli si i zahrát vybíjenou a spokojeně odešli domů.      V úterý ráno než přijel autobus, si vyžehlili nazdobená trička a pak všichni společně odjeli, díky špatnému počasí, místo do Solfronky do plzeňské Techmánie. Prozkoumali všechna možná stanoviště, vyzkoušeli všechny možné pokusy, vyfotili se i v skafandru kosmonauta a pak už byl čas se vrátit do klubovny, zahrát si s míčem a projet na koloběžce no a domů se vyspat, před dalším výletem.  V Rokycanské  hvězdárně jsme se dověděli plno zajímavostí o vesmíru, hvězdách a souhvězdích apod. Po přesunu do restaurace Vignetta jsme se pokoušeli o hru bowlingu, nakoupili  si občerstvení no a pak jsme jeli zpět do klubovny. Z ní jsme ve čtvrtek ráno odjeli busem na přehradu Hracholusky, abychom se svezli parníkem. Nejel sice až na konečnou na Butov, ale otočil se za železničním mostem a jel zpět, protože je málo vody. Chvíli jsme si hráli na prolézačkách na hřišti, nakoupili si občerstvení a pak jeli zpátky do Dobřan.

V pátek jsme byli celý den v Dobřanech. Recyklovali jsme staré sklo – sklenice od kávy, zkoušeli akvarelové malování s razítky a po obědě jsme navlékali korálkové náramky, jezdili na koloběžkách a hráli vybíjenou. Pak jsme převzali odměny, rozloučili se a šli domů. Týden krásný, ale krátký. Poděkování si zaslouží nejen město za poskytnutý grant, ale i vedoucím za jejich trpělivost.

7.9.2023
Libuše Nejedlá

Svět za zrcadlem – PS Dobřany

16.července v neděli přijely děti na TZ v Újezdu u Plánice, kterou si půjčujeme, ubytovaly se a šly na vycházku do okolí, přinesly dřevo z lesa a večer si zazpívali všichni u malého symbolického ohně.

V pondělí dopoledne je čekalo rozdělení do oddílů, vymýšlení názvu, pokřiku a zdobení triček karetními symboly. Následovala Stezka po stopách bílého králíka, vypití nápoje zmenšení a prolezení norou do Světa za zrcadlem, předvedení vedoucích v kostýmech  a hra Živé pexeso. V úterý se všichni učili poznávat zvířata a jejich stopy, odpoledne řešili hádanky s Absolomem na hřišti u bazénu a večer se sešli na diskotéce a na noční vycházce do lesa. Středa to bylo poznávání stromů, výroba rozcestníků, příprava na piknik a hádání pohádkových písniček. Další den díky dešti došlo na výrobu Kloboučníka z podpalových dřívek, učení stromů, kytek, a soutěžní zdobení konviček a večer posezení u ohýnku. Průběžné hodnocení: 1. Kloboučníci 26 bodů, 2. Dubínci 23 bodů, 3. Potrhlíci 20 bodů.

Další den byl připraven turnaj v hodu kartami, kriket – se Srdcovou královnou, odpoledne – stopovačka kytky a běhací hra barvení kytek a večer – diskotéka. Další den piknik, vyrábění – klobouků z kartonu, kytek z krepového papíru, učení tance – Futrováku a večer jejich předvedení.

V neděli 23. července byl den slavnostní, děti sice hrály hry jako jindy, ale na návštěvu přijela za Medulkou (L. Nejedlou) část vedoucích, kteří dříve na tábor jezdili popřát jí k životnímu jubileu, ale i se podívat, jak to teď na táboře vypadá a společně si zavzpomínat. Nechyběly dorty, grilování atd. Další den se děti učily uzly, ohně, mapové značky a pracovat s buzolou, následovala stopovačka, odpoledne Olympiáda na zahradě + klubovně, zvítězili Potrhlíci a večer  procházka po obci. V úterý byla na programu: 1. pomoc a 1. pomoc hrou, hry HUTUTUTU, Červená a černá, fotbal, vybíjená, ringo a večer Hádání pro královnu – Activity. Ve středu se hrály hry Prostěradlo, Židličkovaná, Živé pexeso, odpoledne film Alenka v říši divů a Alenka za zrcadlem, večer opékání uzenin, oheň, zpěv.

Předposlední den byly na programu střelby šipkami a flusačkou, hod tenisákem, zkoušky chuti, hmatu a čichu. Následovala diskotéka a noční hra po budově. Poslední den měli službu Kloboučníci. Na dopoledne byl připraven návrat do Světa před zrcadlem, předání pamětních listů a odměn. Celkově vyhráli Kloboučníci před Potrhlíky a Dubínky. Pak oběd, balení, úklid a odjezd domů. Velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě a průběhu tábora podíleli.

7.9.2023
Libuše Nejedlá

Vodácký tábor na řece Otavě – PS Safír Kdyně

V minulých letech byl vodácký tábor vždycky ve znamení úmorných veder, proto se vedoucí z PS Safír Kdyně na podobný scénář připravovali i letos a snažili se program maximálně přizpůsobit horku. To byla očividně chyba. Na tábor se totiž odjíždělo na konci července, kdy se razantně ochladilo a od té doby víceméně dva týdny pršelo. Co naplat, bylo třeba na místě trochu improvizovat. Naštěstí nepršelo úplně v kuse, takže děti v pohodě zvládly cestu od vlaku i postavení stanů ve vodáckém tábořišti v Čepicích. Tam také proběhly úvodní hry, podle kterých se pak děti rozdělily do vyrovnaných skupin.

Po večerním opečení buřtů následovalo první čtení z tajemné knihy, která děti zavedla daleko do minulosti a představila jim legendární říši Atlantidu. Právě nalezení tohoto potopeného kontinentu bylo tématem celotáborové hry. Hned druhý den ráno pak začal kolotoč výcviků, kde nechyběla střelba ze vzduchovky, hry s vysílačkami, savování vaků na záda, výcvik na lodích i rozdělání ohně. V sobotu se děti vyluštěním šifry dozvěděly, že mapa k Atlantidě je ukrytá na Islandu a je třeba se tam vypravit. Proto se všichni ještě za vydatného deště vydali na autobus (který měl mimochodem 40 minut zpoždění) a odjeli do Sušice. Mezitím se naštěstí vyčasilo a navzdory všem předpovědím proběhla hra ve městě úplně v suchu. Zpět do tábořiště pak už všichni vyrazili na lodích a vyzkoušeli si tak funkčnost posádek i svoje vodácké dovednosti.

Na další den byl v plánu přejezd do dalšího tábořiště, ale vzhledem k proměnlivé předpovědi počasí čekali vedoucí s rozhodnutím do poslední chvíle. Ráno ale bylo rozhodnuto a začalo balení tábora, který se po vodě přesunul do nedalekého tábořiště ve Velkých Hydčicích. V jeho blízkosti se nachází parádní fotbalové hřiště s mimořádně vstřícným správcem, takže si zde děti užily běhací rozcvičky, hru na ponorky, přenášení věcí i KIN-BALL. Při špatném počasí se zahrál tematický turnaj v deskové hře a nechyběl ani autobusový výlet na nedaleký hrad Rabí. 

Z vedoucích se mezitím stali profesionální meteorologové, kteří pomocí různých aplikací, modelů a radaru věštili, jestli je správný čas na přejezd na další tábořiště. Ještě další den ráno to vypadalo celkem nadějně, takže byl vydán povel k balení a odjezdu. Tentokrát to ale nebylo moc dobré rozhodnutí a tahle trasa celá propršela. S čím se ale nedá nic dělat, to se musí brát s humorem. Děti se tím naštěstí také řídily, takže do vodáckého tábořiště v Katovicích dorazila celá parta v dobré náladě. V kempu s názvem „Vodácký ráj“ se děti utábořily na soukromé louce a po dobré večeři a zpívání u táboráku se každý rád uložil k zaslouženému spánku.

Následující den bylo celkem rozumné počasí, takže kromě lehce bojových her si děti užily i koupání v řece, vodní skluzavku a polévanou se zavázanýma očima. Ještě před závěrečnou noční hrou vypluly děti na lodích na poslední krátký výlet a po západu slunce už skupinky postupně vycházely s cílem zachránit Atlantidu. Po odemknutí zářícího zámku a vložení „Kopí osudu“ do spouštěcího mechanismu se totiž aktivovali dva kamenní obři, kteří vytáhli Atlantidu zpět na povrch. Dětem se hra plná světelných a kouřových efektů moc líbila a vedoucí byli rádi, že se vše stihlo ještě před deštěm. Ten totiž přišel hned po půlnoci a neustal až do konce tábora, takže slavnostní oheň i předávání cen bylo poněkud ovlhlé a do pozdních nočních hodin vydrželi jen ti nejotrlejší. Dětem ale déšť a nánosy bláta pramálo vadily a do svých domovů všichni vyrazili sice špinaví, ale spokojení.

 
Pavla Hrubá
31.8.2023

 

LPT MARVEL – PS Čtyřlístek Domažlice

Ve druhé polovině července v termínu 16. – 28.7. se naše Pionýrská skupina Čtyřlístek usadila v táboře Újezd u Domažlic. Z táborníků se stali superhrdinové v zácviku, a tak začala cesta světem Marvel.

Mladí superhrdinové byli na počátku pobytu rozděleni Martinem Pangrácem alias Nickem Furym do družin Avengers, Strážci galaxie, Agenti S.H.I.E.L.D. a X-Men. Úkolem dětí bylo zastavit titána Thanose a získat všech 6 kamenů nekonečna dříve než on. Při snaze dosáhnout cíle narážely na různé superhrdiny a pomohly jim zastavit jejich protivníka, za což si někdy vysloužily jeden z kamenů nekonečna.

Děti každý den plnily různá tematická stanoviště, narazily i na ranní rozcvičky, vyzkoušely si chůzi na skákacích botách či jaký je život s rukou v sádře. Nesměly chybět ani tradiční pionýrské aktivity jako Morseova abeceda a jiné šifry, vázání uzlů a typické sváteční ohně. Tábor nám obohatili SDH Domažlice předvedením své techniky, skupina Fireflies Poběžovice se svým ohnivým vystoupením a návštěva na dopravním hřišti v Domažlicích. Velice všem děkujeme.

Bojovníci Thanose úspěšně přemohli. Nejlépe si vedla skupina Strážci galaxie, vzápětí Agenti S.H.I.E.L.D., Avengers a nakonec X-Men. Za odměnu byl tábor zakončen slavnostním táborákem, dorty a diskotékou.

Všem děkujeme za skvěle užitý tábor a těšíme se na Vás na dalších akcích v tomto roce.

28.8.2023
Denisa Kafková a Matyáš Mlnařík

 


 

Klíče od pevnosti Bystřina -PS des. St. Roubala Habartov

Letošní soustředění oddílů bylo inspirováno televizní show Pevnost Boyard.

Každý den bylo několik soutěží, ve kterých tři týmy sbíraly klíče a indicie, aby se na konci tábora dostaly k pokladu. V neděli po příjezdu, jsme po slavnostním nástupu byli rozděleni do tří oddílů a zahráli si společně několik seznamovacích her. Večer u slavnostního táboráku jsme mezi sebe přivítali nové pionýry, seznámili se s celotáborovou hrou a za tmy nás čekala první stezka odvahy.

Pondělní dopoledne jsme si vyráběli cedulky na stany a sáčky na mince. Kdo měl namalováno, vydal se do lesa na pamatovací cestu. Šlo o to, kdo si zapamatuje nejvíc obrázků z dvaceti, ti nejlepší si jich zapamatovali šestnáct. Po svačině proběhla miny stopovačka, kdy jeden z týmu šel jako zvěd s jiným týmem schovat vlajku a pak tam zavedl svůj tým. Hrálo se o to, kdo bude v táboře zpátky jako první. Za splnění úkolu a získání vlajky jsme dostali první klíč. Večer měly všechny týmy za úkol připomenout si nebo se naučit vázat devět základních uzlů a na získání indicie u ohně uvázat jako tým dohromady nejméně 25 uzlů. Jako správní zálesáci, jsme si na táboře jednu noc vyzkoušeli jaké to je, spát pod širákem.  

Další dny probíhaly dopoledne boje o klíče. Třeba jeden z úkolů byl doprava materiálu. Každý tým měl jednoho „pavouka“ ( kroužek, od kterého je nataženo šest provázků), na kterého se posadil míček a musel se přes určenou cestu dostat do cíle. Tým, kterému míček spadl nejméně, vyhrál. Proběhla také stavba lodiček z přírodního materiálu a jejich pouštění po potoku, vodní hry, nebo zkouška paměti, kdy jeden vedoucí si na sebe oblékl deset nesmyslných věcí a celý tým si musel zapamatovat, co to bylo. Lovili jsme také karty s názvy zvířat, na kterých byly napsané body, kdo získal nejvíc bodů, vyhrál. Odpoledne byly boje o indicie. Jedna hra byla třeba hodně na trpělivost. Lovily se tři klíče pomocí háčku na prutu z kelímku a šlo o to, kdo bude první. Nebo jsme stáli na jedné noze na špalku a naším úkolem bylo rozvazování šesti uzlů na čas nebo vypít jako první hrneček čaje brčkem. Ve dvou velkých sklenicích s „hnusem“, do kterých jsme ponořili ruce a hledali malý klíček. Kdo úkol zvládl, získal pro tým jednu indicii.

V pátek nás čekaly souboje s velmistry. Museli jsme vždy z našeho týmu vybrat jednoho, který bude bojovat o klíč k pokladu. Bojovalo se v zatloukání hřebíků, držení hořící vlaštovky, hraní piškvorek, držení závaží v natažené ruce nebo řešení tangramu.

Všechny týmy nakonec uhodly heslo k pokladu a nalezly potřebný klíč k odemčení truhly.

Všem se naše táborové soustředění moc líbilo a plni vzpomínek se těšíme na příští rok, až se spolu na táboře zase sejdeme.

26.8.2023
Simona Kováčová

 


 

Rozloučení se školním rokem – PS Čtyřlístek Domažlice

Poslední červnovou středu –  28. 06., se děti z PS Čtyřlístek zúčastnily rozlučkové schůzky. Děti se sešly kolem 16 hodiny v domažlickém lomečku Na Hvízdalce. Zde si mohly vyzkoušet střelbu z luku šípem či střelbu náboji z menších pušek. Děti byly poučeny o bezpečnosti, jak s nástroji zacházet a jak se v areálu chovat. Po vyzkoušení všech stanovišť proběhla soutěž v lukostřelbě, která našla své vítěze i poražené. Děti si následně s rodiči opekly vuřty a naplnily své žaludky. Celé odpoledne bylo zakončeno slavnostním rozdáním menších pozorností dětem a rozloučením se. 

Děkujeme dětem i rodičům za hezké odpoledne a klidně prožitý školní rok. Těšíme se na všechny opět v září či na letním táboře, který se uskuteční v druhé polovině července.

Denisa Kafková
15.7.2023

 

 

 

 

 


 

Víkendovka na Zelené Lhotě – PS Čtyřlístek Domažlice

V pátek 9. června odpoledne nástupem do autobusu začalo naše celovíkendové dobrodružství na Zelené Lhotě. Po příjezdu na místo se děti domluvily, kdo s kým bude spát, vybalily si věci a utíkaly si hrát ven, kde strávily celý zbytek dne hraním přehazky, s padákem a na hřišti. Sobotní ráno začalo rozcvičkou, pokračovalo snídaní a rozdělením do čtyř skupin (Tasmánský čert, králíček Bugs Bunny, Kačer Daffy, kuřátko Tweety). Dopoledne proběhlo utkání v Člověče, nezlob se! Po obědě následovala chvilka klidu a poté jsme vyrazili na trasu s úkoly pro skupiny. Tato výprava končila u restaurace, kde jsme si koupili nanuky. V noci děti prokázaly svoji odvahu při noční hře. Odměnou za svou šikovnost dostaly dárek v podobě batůžku s překvapením. Po náročném dni velmi rychle usnuly. V neděli už jsme se pouze sbalili, uklidili a vyrazili směrem domů, kde již netrpělivě čekali rodiče. Víkendovou akci jsme si všichni velmi užili.

 

Ilona Hemalová Krbcová
16.6.2023

 

Pouť pro MŠ – PS des. St. Roubala Habartov

Dětem, které navštěvují mateřskou školku v Okružní ulici, připravili habartovští Pionýři ke Dni dětí odpoledne plné her a zábavy. Než se děti vyspaly po obědě, vyrostla na zahradě ve školce spousta soutěžních stanovišť. Již tradičně si děti mohly nakreslit obrázek křídami na chodník, chytit si pár rybiček, poshazovat pyramidu z plechovek, trefit se pytlíkem na velký terč, přenést míček na pálce, trefit míček pejskovi do košíku, přeskákat hopsadlo, zahrát si maxi pexeso, zaskákat si v pytlích, nebo namalovat cokoli hezkého na zeď. Za každý splněný úkol získávaly kartičky, které si poté vyměnily za několik sladkostí a bezva hopíka. Největším lákadlem pro děti opět bylo setkání s naším plyšovým maskotem pejskem Davídkem. Děti si nemohly samozřejmě nechat utéct příležitost se s pejskem pomazlit a některé se nechaly na památku s pejskem i vyfotit. Plno dětí potěšil a rozesmál. „Běhat v  plyšové masce  je sice velice náročné, ale výsledek je vždy kouzelný a nenahraditelný.

Všem dětem se tento den moc líbil a už se těší na příští rok, až je zas pozveme na další pouť v mateřské školce. 

 

Anna Kováčová
                                                                                   11.6.2023

 


 

Pohádkový les – PS Safír Kdyně

Slunné sobotní odpoledne o prvním červnovém víkendu přilákalo na tradiční Pohádkový les více než 320 dětí, mnohdy s velmi početným doprovodem rodičů i prarodičů. Vedoucí z pionýrské skupiny Safír si pro ně přichystali 13 pohádkových stanovišť s jednoduchými úkoly.

Na začátku lesní cesty pod vrchem Škarmanem je přivítali dva šašci, kteří pak pohádkové nadšence postupně pouštěli na trasu. Na té se děti setkaly s mnohými pohádkovými bytostmi – pomohly dvěma farmářům vytáhnout velikou řepu, chytily princi žábu, aby ji políbil, s kovboji zaháněly dobytek, zapomětlivému králi našly věci, které mu chyběly, a Asterixovi s Obelixem ulovily kance k večeři. U draka s princeznou děti prokazovaly svoji obratnost na překážkové dráze a pak je čekala obtížná míse rytířů jedi z Hvězdných válek. Již pod vrchem Rýzmberk natrhaly děti vílám kvítí na jejich věnečky a Machovi se Šebestovou našly poztrácená sluchátka. Piráti dětem půjčili mapu k pokladu a na dalším stanovišti se s králíky z klobouku kouzelníka Pokustóna trochu protáhly před finálním výstupem na hrad. Před ním je ještě čekalo plnění dobrých skutků s Nastěnkou a Ivánkem a pojmenování všech sedmi trpaslíků u Sněhurky. 

Na hradě Rýzmberku si děti vyzvedly odměnu za všechna razítka, která od pohádkových bytostí do svých kartiček dostaly, mohly si opéct buřta, zaskákat na velké trampolíně a třeba i vylézt na rozhlednu. 

Fotky z akce najdete jako vždy na webu https://safir.pionyr.cz i Facebooku pionýrské skupiny Safír Kdyně.

Jakub Hrubý
6.6.2023

 

RSAO APEX 2023 – PS Mír Domažlice

Třetí květnový víkend se pionýrské airsoftové oddíly z Domažlic, Horažďovic, Prahy, Jihlavy, Mostu a Ústí nad Labem sešly na republikovém setkání airsoftových oddílů APEX 2023, které pořádala naše PS Mír Domažlice. V pátek odpoledne přijelo celkem 120 účastníků a organizátorů do táborové základny Lomíček v Hradci u Stoda v Plzeňském kraji. Jakmile se účastníci na základně zabydleli a posilnili večeří, zahájili setkání slavnostním nástupem, kde se dozvěděli legendu k airsoftové hře. Hned poté byli rozděleni do dvou týmů – partyzány a armádu. Zástupci týmů obdrželi rozkazy na další den, následovaly přípravy vybavení a vymýšlení strategie.

V sobotu ráno začaly bojové frakce plnit své úkoly. Hráči museli obsadit a opevnit své základny a poté získat mapy se strategickými body z nepřátelských základen. Všichni své základny ubránili, žádná mapa nepadla do rukou nepřítele. Při odpolední části oba týmy musely strategické body najít a udržet pod svou kontrolou celou hodinu. Zástupci armády byli úspěšnější, obsadili víc strategických bodů, což jim přineslo výhodu pro další den v podobě bonusových životů. Přes tuto výhodu se v neděli dopoledne v airsoftové hře vedlo lépe frakci partyzánů, vítězství však bylo těsné – o pouhých pět životů.

Kromě airsoftu byl pro účastníky setkání připraven i „civilní“ program. Pětičlenné hlídky, ve kterých byli zastoupeni členové z různých oddílů, soutěžily v úkolovce, která prověřila jejich schopnost spolupracovat, domluvit se a najít společně co nejrychleji řešení. Tři nejlepší hlídky získaly malou odměnu. Krásný slunečný víkend plný pohody utekl jako voda. Na závěrečném nástupu obdrželi účastníci pamětní list a dřevěnou píšťalku s věnováním jako upomínku na povedenou akci a po bleskovém úklidu se všichni rozjeli v dobré náladě domů.

Rád bych touto cestou poděkoval všem účastníkům za férovou hru a dodržování pravidel, bez toho se prostě airsoft dělat nedá. Také veliké díky všem, kdo větším či menším dílem přispěli ke zdárnému průběhu celé akce, zejména organizačnímu týmu z PS Mír Domažlice, pionýrské skupině Hradec za pronájem jejich hezké základny, pracovníkům ústředí Pionýra za podporu a Ministerstvu obrany ČR, které naši akci finančně podpořilo.

Vláďa Čech
24.5.2023

 


Výlet na Cibulku – PS des. St. Roubala Habartov

Třetí květnovou sobotu se habartovští pionýři vydali na dvanáctikilometrovou výpravu z Oloví do Habartova. V devět hodin ráno se nás sešlo na autobusovém nádraží celkem osm turistů. I když je obloha dosti zamračená a fouká docela silný vítr, nevzdáváme to a odjíždíme do Sokolova a odtud vlakem do Oloví.

Od vlakového nádraží začínáme naši výpravu. Už od začátku nás vede naše cesta do kopce k místnímu kostelu Sv. archanděla Michaela, kde se napojujeme na žlutou turistickou značku, která vede až k rozhledně „Cibulka“. Cesta nás vede lesem opět do strmého kopce. Abychom si trochu odpočinuli, než vyjdeme až nahoru, děláme si menší pauzy. Už máme jen kousek k rozhledně. Hurá jsme na kopci a před námi se tyčí „Cibulka“ . Po svačině se jdeme podívat nahoru. Naštěstí se alespoň částečně utišil vítr a my se mohli v klidu podívat do dálky. Odtud nám zbývá ještě pěkných pár kilometrů, než dojdeme domů. Vydáváme se tentokrát po zelené turistické z kopce směrem na Hřebeny. Cestou si dáváme hádanky, zkoušíme uhodnout hlášky z pohádek a hrajeme hru na Klíště. Kousek od hradu si odlovujeme svou dnešní jedinou keš a po poslední větší pauze a pár kilometrech dorážíme docela znaveni zpět domů.        

Anna Kováčová
                                                                                    23.5.2023

 

 

Kytičkový den – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýři pomáhají, jak jen mohou, a proto se již po patnácté opět zapojili do prodávání žlutých kytiček, které symbolizují měsíček lékařský, v rámci 27. ročníku celonárodní veřejné sbírky, Českého dne proti rakovině. Proto i  naše pionýrská skupina Habartov nezahálela a zúčastnila se ve středu 10.5.2023 Kytičkového dne, aby pomohla lidem a dětem nemocným rakovinou. Sešli jsme se již brzy ráno, připravili jsme si kytičky, kasičku, oblékli žlutá trička a vyrazili do „terénu“ prodávat. Tato akce je hodně známá i v našem malém městě a někteří lidé nás dokonce sami vyhledali, aby si kvítek od nás zakoupili. Postupně jsme prošli skoro celé město Habartov a snažili se vybrat co nejvíce peněz na činnost Ligy proti rakovině.  Dopoledne jsme zašli na Městský úřad a pohybovali se po náměstí. V odpoledních hodinách jsme se vydali prodávat k místnímu Tescu. Společně se zakoupenou kytičkou jsme rozdávali leták zaměřený výhradně na nádorové onemocnění děložního čípku a varlat.  
Letos jsme prodali 350 kytiček a vybrali za ně úžasných 9259,-korun. Za sedmnáct let, co již s touto sbírkou pomáháme jste pomohli a zakoupili si kytičky za úctyhodných 131 696,– korun.
Děkujeme všem, kteří si kytičku zakoupili a že tato částka mohla pomoct alespoň trochu zlepšit kvalitu života onkologických pacientů a vybavení onkologických center.

Anna Kováčová
                                                                                    23.5.2023

 


 

RESET – PS Mír Domažlice

Minulý víkend strávili členové oddílu Pegas u Kamencového jezera v Chomutově na republikovém setkání pionýrských oddílů. Užili jsme si nabitý program – navštívili jsme zoopark i historické centrum Chomutova, zahráli si šifrovanou a pokladovku, projeli se na kánoi a raftu, prostě bylo toho dost. Škoda, že nebylo víc sluníčka, ale i tak máme na co vzpomínat. Díky všem organizátorům akce, zvládli jste to na jedničku! 🙂

 

 

 

Dáša Čechová
19.5.2023

 

 

 


Jaký byl Slet čarodějnic – PS Safír Kdyně

Sobotní odpoledne o posledním dubnovém víkendu patřilo tradičnímu čarodějnickému sletu, který pořádala Pionýrská skupina Safír Kdyně. Na kdyňském náměstí se sešly na dvě stovky malých čarodějnic a čarodějů, aby postupně navštívily a splnily 13 kouzelných úkolů.

Děti se potýkaly např. s obrovským pavoukem, přes jehož nohy skákaly, závodily ve skoku v pytlích nebo na létajícím koštěti, prolézaly pavoučí sítí a nebo vařily šumivý čarodějný lektvar. Velký úspěch mělo také foukání bublin na čarodějnici, hledání žab a pavouků ve sklenici a malování obrázků křídou na chodník. Odměnou za splnění všech úkolů dostaly děti tašku s omalovánkami, míčkem a dalšími pěknými cenami a mohly si zaskákat na obří trampolíně.

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na viděnou na Pohádkovém lese o prvním červnovém víkendu.

 

Jakub Hrubý
                                                                                    3.5.2023

Turistické závody v Bukovanech – PS des. St. Roubala Habartov

I letos se habartovští pionýři opět přihlásili na turistické závody, které se konaly v Bukovanech, aby si poměřili své nabyté znalosti s ostatními závodníky. Sešli jsme se v sobotu 22. dubna ráno na autobusovém nádraží a nechali se dovézt autobusem do  Bukovan.

Závodilo se od tamní základní školy. V deset hodin byl slavnostní nástup, kde jsme si vyslechli popis trasy a slíbili, že budeme závodit čestně a podle pravidel.  Poté již započal samotný závod. Dostali jsme přidělené startovní číslo a už jen čekali, až půjdeme na start. Hned po startu nás čekal hod na cíl. Házelo se z mety deseti metrů a zde většina z nás ze tří pokusů uspěla pouze jednou. Dále byly uzle, orientace mapy, překážka a také znalostní úkoly. Jako je poznání šesti druhů dřevin, dvanácti hradů a zámků a  topografických  značek. Pro starší kategorie nechyběl ani azimutový úsek, který nám dal  trochu zabrat, ale zvládli jsme ho. Když jsme doběhli do cíle, pořádně jsme si odpočinuli a následné čekání na výsledky jsme si krátili hrami na dětském hřišti. Nastalo vyhodnocení. Za naší pionýrskou skupinu nás závodilo osm. Získali jsme celkem osm medailí, což je obrovský úspěch. 

Protože to z Bukovan do Habartova není daleko a jsme zdatní turisté, vydali jsme po skončení závodů domů pěšky. Cesta okolo jezera Medard nám umožnila jít krásnou a klidnou cestou a nemuseli jsme se trmácet po silnici.  Za necelou hodinu jsme byli doma a už dnes víme, že se  turistických závodů příští rok opět zúčastníme. 

Anna Kováčová
                                                                                    3.5.2023

 


 

Airsoftová neděle – PS Mír Domažlice

V neděli jsme si byli zahrát se přáteleným oddílem O.P.A.T.
I když to nejdříve vypadalo na déšť, nakonec se mraky roztáhly a svítilo na nás sluníčko. Promíchané týmy se spolu utkali v boji o čas…nebo spíše o šachové hodiny, kde museli protivníkovi ukrást všechen čas.
Děkujeme za skvělou hru a doufáme, že se někdy zase utkáme, snad ve větším počtu.

 

Kuba Čech
27.4.2023

 

 


 

Velikonoční Bystřina – PS des. St. Roubala Habartov

O velikonočních prázdninách vyrazili habartovští pionýři na pionýrskou základnu „Bystřina“, která se nachází nedaleko Kostelní břízy, aby se zdokonalili v  zálesáckých dovednostech a znalostech.

Hned po příjezdu jsme se ubytovali a udělali si malou procházku po okolí srubu. Po té jsme  dostali první úkol. Měli jsme nařezat a nasekat dřevo. Ze začátku se nám tento úkol zdál docela těžký, ale za chvilku bylo hotovo. Než bude večeře, hrajeme vybíjenou a seznamujeme nováčky, s tím jak to zde chodí. Po dobré večeři jsme se pořádně teple oblékli, a za tmy vyrazili po jednom do lesa až k připraveným světýlkům, odkud jsme se poté vraceli zpět a dokázali hlavně sami sobě, že se v noci nebojíme. Ten, kdo tuto stezku úspěšně zvládl, získal svého Brontíka odvahy. Zanedlouho už se ve srubu ukládáme ke spánku a posloucháme při tom pohádku na dobrou noc.

Ráno, po snídani jsme byli rozděleni do tří družstev a čekal nás další důležitý zálesácký úkol. Na srubu byl vyvěšen seznam ze čtyřiceti šesti názvy rostlin a stromů. Naším úkolem bylo, jich co nejvíce vypátrat a donést. Měli jsme na to určený limit hodinu a půl. Ze začátku jsme trochu tápaly, ale nakonec jsme zvládli nalézt celkem třicet rostlin. Po zvládnutí tohoto úkolu šlo jedno družstvo pomáhat do kuchyně vařit oběd a ostatní si zatím ve srubu hráli společenské hry nebo si prohlubovali své zálesácké znalosti. Po obědě nás čekala nejtěžší zálesácká zkouška. Tentokrát máme za úkol my menší sami rozdělat oheň a po dobu patnácti minut ho udržet.  Pro veškeré dřevo si musíme zajít do lesa. Máme štěstí, že je dřevo suché. Vzpomněli jsme si, jak jsme si na schůzce povídali o tom jak rozdělat oheň a za chvíli, pod dozorem vedoucího, škrtáme první sirkou a během chvilky už oheň hoří. Družstvo starších má za úkol, na ohništi uvařit čaj z lesních plodů. Netrvalo dlouho a čaj už se vařil. Opatrně sundáváme ešus a necháváme ho vychladnout. Poté naši vedoucí ochutnali, jak se nám čaj povedl, a ohodnotili naše snažení. Starší a zkušenější z nás plní ten nejtěžší úkol, což je sami upéct pro všechny buchtu. Po chvíli strouhání a míchání už  se kuchyní valí omamná vůně. Večer si hrajeme ve srubu a pak už jen hup do spacáků a jdeme spát. V sobotu odpoledne se vydáváme na znalostní stezku, kde si vyzkoušíme své znalosti v praxi. Nachystáme se na start a postupně v tříminutových intervalech vyrážíme na trať . Běžíme po cestě, která je značena táborkami a do startovních průkazů zaznamenáváme odpovědi na otázky. Při doběhnutí do cíle musíme ještě uvázat vylosovaný uzel, a máme to za sebou.   

V neděli než odjedeme domů, uklízíme srub a hrajeme ještě různé hry. Opět jsme prožili zajímavé velikonoční prázdniny a doufáme, že jsme nasbírali spoustu zálesáckých znalostí.

Anna Kováčová
21.4.2023

 


 

Maškarní bál – PS Jitřenka Kdyně

Ve Kdyni vždycky býval maškarní karneval pro děti, ale poprvé jej pro veřejnost v letošním roce připravila naše Pionýrská skupina Jitřenka ze Kdyně.

Bylo to naše poprvé“ a neměli jsme žádné porovnání. Snažili jsme se zcela po svém připravit akci pro nejenom kdyňské děti. Musím pochválit své dobrovolné vedoucí, kteří se do příprav vrhli po hlavě a na samotném maškaráku všichni přiložili ruku k dílu. O výzdobu sálu se postarali rukodělný oddíl pátečních pionýrů.

Vůbec jsme netušili, kolik asi tak může přijít lidí a co jim vlastně nabídnout. A tak jsme připravili hudbu, soutěže a nějaké doprovodné aktivity, jako třeba foto koutek, malování na obličej, modelovací balonky a pionýrskou cukrárnu, kam napekli naši malí kuchtíci pod vedením táborové kuchařky Lidušky plno dobrot.

Maškarní karneval zahájila svým předtančením taneční skupina z Domažlic pod vedením paní Denkové.

Tradiční soutěže o nejhezčí masky jsme tentokrát pojali zcela jinak, vymysleli jsme slosovatelné vstupenky masek a rozdávali od sponzorů dorty, velké LEGO hry, obří plyšáky, poukázky do bazénu a poukázky na laser game. Kromě soutěží jako židličkovaná nebo podlézání pod tyčí jsme zařadili také společné tanečky, kdy nám 5 želv ninja předtancovávalo a děti a rodiče mohli tančit podle nich.

Poděkovat musím našim kamarádkám maminkám a babičkám, které se nám postarali a prodej vstupenek, o šatnu, o vydávání tomboly a o foto koutek.

Děkovat budu také všem rodičům, kteří nám věnovali plno plyšáků i hraček do tomboly, ale i sponzorům, za jejichž peníze jsme mohli zaplatit poplatky OSE, nebo jsme nakoupili mnoho balonků, ale i sponzorům věcným. Všem ještě jednou velké Díky !!   

 Vaness Vaníčková
12.4.2023

 

 


Školení nových instruktorů – PS Hrádek u Rokycan

Pionýrská skupina Hrádek v termínu 24.3.-26.3. 2023
uskutečnila víkendové školení nových instruktorů, kterých bylo 32 ze skupin Domažlice, Hrádek, Šťáhlavy, Hradec a Strašice. Probíhala intenzivní výuka teoretická i praktická.
Díky organizátorům, lektorskému sboru i frekventantům za bezvadný výsledek.

Vlasta Vasková
30.3.2023

 

 


 

Návštěva nové služebny městské policie v Domažlicích – PS Čtyřlístek Domažlice

Ve středu 22. 3. 2023 jsme se místo obvyklé schůzky v klubovně vydali s našimi nejmladšími pionýry na exkurzi do nové policejní služebny, která se nachází v  budově dřívější knihovny. Po našem příchodu nás přivítala paní Mgr. Ludmila Chladová, kterou ti již školou povinní mohou vídat ráno u základní školy na přechodu pro chodce. Ještě před začátkem prohlídky děti předaly dary v podobě kartonových policejních aut, které samy vyrobily. Následně nám paní Chladová ukázala halu přístupnou veřejnosti, úschovnu kol, kde měly děti možnost vidět policejní botičky a místa, kam už normální lidské oko nedohlédne. Pro děti byla připravena i soutěž ve dvojicích s dopravními značkami, která je moc bavila. Poté jsme se přesunuli do místnosti, kde si děti sedly na koberec a povídaly si s paní policajtkou. Ta jim vysvětlila, co která značka znamená a co má městská policie v popisu práce. Děti dále seznámila a poučila, co dělat v případě, že by našly injekční stříkačku. Ke konci prohlídky přišlo zkoušení policejních uniforem a samozřejmě focení. Posledním bodem byla návštěva místnosti s kamerami. A nadešel odchod domů. Mockrát děkujeme za exkurzi paní Chladové, která byla moc milá a děti prohlídka s ní moc bavila.

 

Ilona Krbcová
                                                                                   26.3.2023

 


Viděli jsme Mumii – PS des. St. Roubala Habartov

 

V polovině února jsme se vydali s našimi nejmladšími členy na animovaný film Mumie. Sobotní odpoledne se habartovští pionýři sešli na náměstí, aby společně vyrazili do sokolovského kina Alfa. Po příchodu do kina jsme si odložili bundy do šatny, koupili si občerstvení a za chvilku se pohodlně usazujeme na svá místa. Film brzy začíná.

V animovaném dobrodružném filmu Mumie od španělského režiséra Juana Jesúse Garcíi Galochy z produkce Warner Bros Pictures jsme se vypravili do Egypta, kde se v útrobách země, nachází 3000 let staré město mumií. Z císařského pověření se princezna Nefer musí provdat za Thuta, ale ani jednomu se do toho nechce: Nefer touží po svobodě a Thut je alergický na závazky. Přání bohů je však nevyhnutelné a Thut si bude muset Nefer vzít za pouhých sedm dní a přinést na svatbu starobylý prsten, který mu věnoval faraon. Mezitím na zemském povrchu lord Silvester Carnaby provádí archeologickou expedici, při níž poprvé najde něco podstatného: egyptskou hrobku, kde kromě několika trofejí najde i snubní prsten. Je to jeho příležitost zapsat se do historie a splnit si svůj sen, ale nepočítá s tím, že tento prsten už má svého majitele… Když Thut zjistí, že mu prsten někdo ukradl, nezbývá mu nic jiného než se vydat do světa lidí a proniknout do současného Londýna. Doprovází ho jeho mladší bratr Sekhem, osmiletý chlapec, který chce získat zpět Thutův status závodního hrdiny a krokodýl, mládě krokodýla a Sekhemův domácí mazlíček, a také Nefer, která využívá příležitosti utéct z manželství a jít za svými sny. Tři mumie se budou muset společně zorientovat v současném Londýně, získat zpět prsten, který ukradl lord Silvester Carnaby, a – což nebylo v plánech Thuta a Nefer – naučit se mít se rádi. 

Film se nám moc líbil, hodně jsme se nasmáli a určitě se zase někdy na nějaký další vypravíme.

Anna Kováčová
20.3.2023

 

 

Úklid lesa – PS des. St. Roubala Habartov

Již 26 rokem uklízejí habartovští pionýři část lesa nad Habartovem.  Každé jaro se vydáváme uklidit to, co lidé nanosí a naháží do lesa a aspoň tím trošinku lesu ulehčit. Někdy je to úmorná práce, je tam tolik odpadků a věcí, až nás to vede k údivu.

Rozdělujeme se do tří skupin. Jedna skupina se vydává sbírat nad Baník a cestu směrem k vodárně. My ostatní sbíráme směrem k velkému kameni. Někteří lidé jsou zkrátka „bordeláři“, a neumějí si z lesa odnést papírky a flašky, které si s sebou donesli. Prostě je pro ně jednodušší je v lese odhodit na zem. Opět nacházíme hlavně velkou spoustu plastových lahví od vína, skleněných lahví od lihovin a mnoho plechovek od piva.  Dále pak u velkého kamene, kde letos byli před naším úklidem odstraněny zbytky rozbitého posezení kolem ohniště, jsme našli rozbitý monitor.

Od velkého kamene jdeme nahoru na cestu, která vede okolo pole a dále sbíráme především plastové lahve, papírky, plechovky a tentokrát i dost rozřezaných kabelů.

Letos po úklidu odnášíme čtyři plné pytle odpadků z lesa. Zkuste si někdo spočítat, kolik je to pytlů za období od prvního úklidu až do dnešního dne.

 

Anna Kováčová
20.3.2023

 

 

Sčítání káňat – PS des. St. Roubala Habartov

 

Další zimní období se pionýrská skupina Habartov zapojila do každoročního programu na sčítání káňat. Program spočívá v tom, že se třikrát za zimu vydáme na stejnou pětikilometrovou trasu, na které se střídá les a pole a přitom pozorujeme oblohu a stromy. Cílem našeho pozorování a hledání jsou samozřejmě káňata. My jsme si již před lety vybrali trasu od Habartova směrem na Hrádek, Krajkovou a zpět. 

Poprvé jsme vyrazili v listopadu, podruhé v lednu a potřetí v březnu. Scházíme se na kraji lesa pod Baníkem. Do svých sčítacích notýsků jsme si zaznamenali výšku sněhu, směr větru a povětrnost. Protože se s námi vydali opět i nováčci, zopakovali jsme si  pár pravidel, jak se chovat, když zahlédneme káně nebo nějaké další zvíře. Vyzbrojeni dalekohledy, ostřížím zrakem a trpělivostí se vydáváme na cestu.  U lesa na Hrádku jsme objevili sedět na stromě naše první dnešní káně. Než jsme prohlédli okolí, přidalo se k němu ještě jedno a společně odlétli přes pole pryč.  Nedaleko Krajkové vidíme před sebou po poli běžet lišku. V polovině cesty si dáváme přestávku, při které si letos poprvé opékáme buřta. Posilněni dobrou svačinou, pokračujeme v naší cestě. Kousek od našeho krmelce vidíme v lese probíhat srnku a nad polem kroužit dva krkavce a ještě jedno káně.

Při těchto výpravách jsme se již několikrát přesvědčili o tom, že i příroda kousek za městem je krásná a plná života.  

Anna Kováčová
20.3.2023

 

 


Dobrovolná práce pro veřejnost – PS Hrádek u Rokycan

Jarní prázdniny mohly děti v Hrádku využít ve společnosti pionýrských vedoucích. Formou příměstského tábora byla nabídka denních aktivit  různorodá. Vycházky do okolí, vlastivědná činnost ale i rukodělné vyrábění   a příprava jednoduché  gastronomie .   Nechyběla návštěva v místní hasičské zbrojnici se zajímavým výkladem o protipožární prevenci. Do programu se vešla i tábornická praxe v lese u chatek při táboráčku.  Naše jarní prázdniny byly v době inaugurace nového prezidenta Petra Pavla , kterou mohly děti sledovat v klubovně a  byl to pro ně velký zážitek.

V současné době vrcholí odevzdávání přihlášek na letošní letní tábory.  Dále nás čeká :

-v  sobotu 1.4. a další soboty až do 20.5. nácviky na staročeské máje ,vždy od 13,00 hod. v předsálí domu kultury

-od čtvrtka 6.4. do pondělí 10.4. budou v okolí DDM rozmístěny  velikonoční úkoly od králíka Felixe a v úterý 11.4. si budou moct děti vyzvednout odměny od 17,00 do 18,00 hodin na stejném místě.

-v sobotu 15.4. v 9,00 hodin je sraz účastníků krajského  závodu  Pionýrská stezka  u pionýrských chat.

-v sobotu 22.4 a neděli 23. 4. se v DDM  uskuteční   kurz pro nové oddílové vedoucí.

-v pátek  28.4. od 16,00 hod. bude příprava a odvoz obecní májky z lesa.

-v neděli 30.4.od 15,00 hod. se bude vztyčovat májka a pálit čarodějnice a budou  následovat  soutěže, řízené hasiči  jen pro čarodějnice a černokněžníky. Pro všechny děti bude  pohoštění u táboráku věnované naším  městem.

 

Vlasta Vasková
16.3.2023

 

 

 


Deskohraní – PS Safír Kdyně

Letošní Deskohraní jako v minulých letech proběhlo ve školní jídelně Masarykovy ZŠ ve Kdyni. Na výběr bylo z více než 50 moderních deskových her a to jak pro děti a začátečníky, tak náročné hry pro zkušené. Hry nebylo nutné umět dopředu, neboť instruktoři z PS Safír Kdyně velice ochotně vysvětlili hry do nejmenších detailů, takže si lidé nemuseli lámat hlavu s pravidly.

Mezi nejoblíbenější hry tentokrát patřili jednodušší hry jako například Skákající králíček, Leo musí ke kadeřníkovi, Zajíc a želva, ale i přesto se našli odvážlivci, kteří si troufli na náročnější hry, jako například Dva bratři, nebo Dračí srdce.

Během této akce se také již tradičně konal turnaj, tentokrát ve hře Bobří banda, ve kterém tři nejlepší hráči získali od firmy Albi pěkné ceny.

Na závěr bychom rádi poděkovali Masarykově ZŠ ve Kdyni za poskytnutí prostorů zcela zdarma a firmě Albi za věnování her.

Fotky z Deskohraní si můžete prohlédnout v naší galerii na webu safir.pionyr.cz a na facebooku PS Safír Kdyně.

 

                                                                      Petr Dikan
                                                                                   16.3.2023

 


Jarní prázdniny u Delfínů – PS Dobřany

Od 13 do 17. března jsme společně trávili prázdniny nejen v klubovně při tvoření ale i výlety – v úterý do plzeňské Techmánie a ve čtvrtek do Zoologické zahrady. Zvládli jsme vytvořit pískové obrázky, přes síto ozdobit tričko a přes šablonu bavlněnou tašku. A také i nakreslit obrázky na kameny. Do Techmánie jsme jeli vlakem a vyzkoušeli tam řadu přístrojů a i nějaké pokusy.

Ve středu jsme vyrobili svíčku gelovou i ze sypaného vosku, jeden rámeček doplnili 3D efektem o motýla a druhý o ptáčka a malovat na porcelánový hrneček. A před odchodem domů jsme si  vyzkoušeli vypalování do dřeva a broušení do skla. Nejvíc se nám líbilo v ZOO, kdy bylo krásné počasí, zvířata byla ve svých výbězích venku a tak bylo na co se dívat.

V pátek jsme zdobili panenky, hráli si venku a jezdili na koloběžkách a zopakovali si pískové obrázky. Hezký, ale krátký týden.

 

L. Silovský
12.3.2023

 

 

Krajské kolo Pionýrského Sedmikvítku – PS Dobřany

Devět zástupců Delfínů z Dobřan odjelo v pátek 17. března na táborovou základnu v Zelené Lhotě, aby ve společnosti kamarádů z dalších 3 pionýrských skupin prožili tři dny plné tvoření a soutěžení. Jednalo se o tvoření, kdy výtvory byly hodnoceny do krajské výtvarné soutěže. Malovalo se na sklo vitrážovými barvami, tvořila se krásná prostorová přáníčka, vybarvovaly se antistresové omalovánky, společná práce byla na téma Pomoc, soutěžilo se v „piškvorkách“ za domem a než nastal čas odjezdu, došlo na pískové obrázky. Jako odměnu na skupinu. jsme získali hru Alenčina zahrádka. Moc se nám tam líbilo, výborně tam vařili a nejelo se busem, ale vlakem a celou cestu tam i zpět bylo plno legrace. Příště pojedeme zas.

 

L. Štychová
12.3.2023

 

 


 

 

Maškarní karneval – PS Dobřany

Konal se 29. ledna 2023 a až do poslední chvíle jsme byli napjatí, jak to dopadne po dvouleté odmlce. Ono plánovat něco v listopadu, shánět catering do bufetu, hudbu, sál, obsluhu do šatny a navíc udělat k tomu rozpočet, propagaci a další není nic lehkého. Nakonec ale vše dobře dopadlo, alespoň si myslíme. Tančili všichni, děti i rodiče. I s miminky v kočárku a pořadateli se sešlo skoro 190 lidiček. Děti nejen tančily, ale i recitovaly a soutěžily v tanci s míčkem mezi čely. Tentokrát nebyly vyhodnocovány masky, protože přišlo několik Speidermanů, princezen, přišla i žirafa, potápěč, klaun, čarodějnice a další. Proběhlo slosování dětských vstupenek a alespoň malou odměnu pak dostaly i ostatní děti.

Poděkování si zaslouží město i MKS Dobřany za pomoc při zajištění sálu, DJ Víťa, Tomáš z bufetu, ale hlavně pořadatelé z Pionýrské skupiny v Dobřanech.

L. Štychová
5.3.2023

 

 

 

 

Ledová města – PS Dobřany

V sobotu 4. února se 9 členů Pionýrské skupiny Dobřany zúčastnilo akce Ledová města konkrétně Ledové Plzně. Po cestě vlakem bylo naše první dobrodružství v Depu 2015. Děti si prohlédly venkovní exponáty, do některých se mohly i podívat a poté si šly již užívat expozici LEGA. Všem se nejvíce líbil „Bradavický“ hrad, následně si všichni postavili vlastní stavby z LEGA. Když nás kostičky omrzely, vyrazili jsme do Muzea strašidel na náměstí. V něm se děti nejen bály, ale také se poučily o českých pověstech. Z podzemí se strašidly jsme vystoupali až na Plzeňskou věž. A děti si tak mohly nejen prohlédnout, kde už dnes byly, ale užít si i výhled na celou Plzeň. Výlet jsme zakončili nezapomenutelnou jízdou plným trolejbusem a pak vlakem do Dobřan.

 

V. Tichotová

5.3.2023

 

 


 

Masopust – PS Čtyřlístek Domažlice

Ve středu 22. 2. 2023 se na Pionýrské skupině Čtyřlístek uskutečnila masopustní schůzka. Prastará tradice, která se v posledních letech vrátila téměř do všech měst i vesnic, má z hlediska folkloru, historie a výtvarných činností i zajímavý vzdělávací charakter, proto jsme se rozhodli uspořádat masopust i v jedné z našich schůzek. Kromě dovádění při hudbě si děti vyzkoušely štěstí v různých soutěžích. Soutěžili jsme, povídali si o tradicích masopustu a hlavně tancovali. Masopustní diskotéka se všem líbila. Nechyběly ani sladké odměny za soutěže.  Vedoucí a instruktoři, kteří celý masopustní program připravovali, nezapomněli ani na výzdobu, a tak byla klubovna plná balonků a papírových šašků, které vyráběly samy děti na předešlé schůzce.

 

Vendy Pangrácová
26.2.2023

 

 


 

Masopustní rej masek-PS Hrádek u Rokycan

Masopustní rej masek, pojali pionýři před mnoha lety , jako vynášení zimy , kterou symbolizuje basa. Bylo tomu tak i letos. Jeden podvečer strávený v tělocvičně udělal radost  sedmdesátce účastníků. Soutěže a hry vystřídalo předání odměn zajímavým maskám . Všichni přivítali pionýrského maskota, psa Tobíka, který asistoval při rozdělování suvenýrů a sladkostí. V závěru děti vynesly z tělocvičny basu a rozloučily se  zimou s pokřikem:„zimo, zimo, jdi už spát, už si s tebou nechceme hrát!“

Vlasta Vasková
19.2.2023

 


 

Zazvonil zvonec a roku 2022 je konec – PS Dobřany

Blížící se konec roku byl poznat i v činnosti Pionýrské skupiny Dobřany. Prodávali jsme výrobky na Mikulášském jarmarku. Část vybraných peněz jsme věnovali na Fond Klíček. Na schůzkách jsme zdobili perníčky, vyráběli paňáčky ze šišek, zdobili přáníčka, přišli i Mikuláš s čertem a andělem a rozdávali dárky. Pekli jsme cukroví, vyráběli řetěz, kterým jsme ozdobili chodbu a na poslední schůzce jsme nejen dostávali dárečky, ale i jsme měli soutěž O vánočního kapra v hodu šipkami na terč. Na prvních místech se umístily Zuzka, Hanička a Michala, které převzaly „kapry“. A aby ani sýkorky, které létají kolem klubovny, nepřišly zkrátka, tak jsme jim připravili něco k snědku. Fotky lze najít nejen u článku, ale i na Rajčeti.

Naše poděkování patří městu za přidělený grant na provoz klubovny, protože střecha nad hlavou je střecha nad hlavou, poděkování si zaslouží všichni, kdo nám na akcích pomáhají – MC Budulínek, MKS Dobřany či zahrádkáři, ale i rodiče našich dětí, instruktoři a vedoucí.

Přejeme všem nejen hezký konec roku 2022, ale hlavně šťastný rok 2023 – plný zdraví, dobré nálady a spokojenosti.

Libuše Nejedlá
20.12.2022

 


 

Stále se něco děje – PS Dobřany

V klubovně jsme společně strávili podzimní prázdniny 26. a 27. 10. 2022, kdy jsme tvořili, hráli si a tak.      

Tak jako skoro každý rok se Pionýr v Dobřanech podílel na akci Průvod se světýlky 28. října 2022. Od nádraží odcházeli rodiče s dětmi po 18 hodině, bylo hezké se dívat, jak se dětem líbí světýlka v lampionech. Většina z nich měla světlo na baterku a tak cestou nedošlo k žádnému požáru. Před nimi šli členi Klubu vojenské historie v Dobřanech v uniformách a skauti a společně došli na náměstí, kde následoval pietní akt u pomníku obětem válek a proslov zástupce města k 104. výročí vzniku Československa.

Další akcí byla Drakiáda 5. listopadu u starého mostu, která byla odložena z října kvůli špatnému počasí. A snad i to mělo vliv na nižší účast draků oproti předcházejícímu roku, kdy svítilo sluníčko. Ale i tak se k nebi vzneslo skoro 30 soutěžních draků. Největšího draka měl Matěj Štěpánek, nejvýš vyletěl drak Kryštofa Dudy a nejdéle na obloze vydržel drak Miriam Brendelové. Odměnu ale získali všichni za to, že se zúčastnili i přes ne zrovna příjemné počasí za což patří poděkování i MKS, které poskytlo finanční prostředky.

A aby to nebylo jen o akcích, na schůzkách děláme pořád něco nového.  Děvčata se učila háčkovat, kluci pracovali se dřevem. Na schůzce 3. listopadu, jsme byli na radnici, kterou nám ukázali pan starosta M. Sobotka s paní místostarostkou J. Umnerovou. Provedli nás po radnici a dozvěděli jsme se plno nových věcí.

Zatím poslední akcí bylo Andělské tvoření v klubovně Pionýra 19. listopadu, kde si děti a nejen děvčata, ale i kluci spolu se svými maminkami mohli vyrobit andělíčka, přáníčko, dřevěný a skleněný svícen, dekorační měsíc a ozdobit věnec. Spolu s maminkami a vedoucími, kteří pomáhali dětem, které sebou nikoho neměly, si 23 účastníků akce povídalo i o vánočních zvycích, přípravě na pečení vánočního cukroví a kdo má jaké nejraději a o tom, co by si přáli pod stromečkem.  Naše poděkování patří nejen těm, co přišli, ale i MKS, která přispěla na nákup materiálu na vyrábění.

Ještě nás čeká prodej výrobků na Mikulášském jarmarku.

Výše uvedený výčet doplňujeme několika fotografiemi, další najdete na

pionyri-dobrany.rajce.idnes.cz, nebo na facebooku Pionýrská skupina Dobřany.

 

Libuše Nejedlá
19.12.2022

Hrr na list – PS des. St. Roubala Habartov

Hrabání listí v mateřské školce v Okružní ulici se pro habartovské pionýry stalo již tradicí. Na jaře a na podzim se snažíme dětem ze školky jejich zahradu trochu zvelebit. V sobotu 5.11. jsme se sešli u školky. Počasí nám moc nepřálo, a proto nás na zahradu dorazilo pouze čtrnáct odvážných pracantů. Ihned po příchodu jsme si rozebrali hrábě a začali shrabovat listí na pěkné hromádky. Když jsme měli zahradu shrabanou, vzali jsme velké plachty, do kterých nabíráme nahrabané listí a odnášíme ho do připraveného kontejneru. Ten se rychle plnil a tak bylo potřeba několikrát listí sešlapat, aby se nám tam vše vešlo.

V poledne byla práce hotová a když jsme se rozhlédli po uklizené zahradě, zjistili jsme, že opravdu prokoukla a my jsme se mohli spokojeně  rozejít domů na oběd.  

 

Anna Kováčová
11.11.2022

 


 

Halloweenský průvod strašidel – PS Safír Kdyně

V sobotu 29. listopadu pořádala Pionýrská skupina Safír Kdyně Halloweenský průvod, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 246 dětí. Jako každým rokem se na náměstí shromažďovali nadšenci ještě před začátkem samotné akce, většinou to byly rodinky s těmi nejmladšími, kteří si šli akci proběhnout jako první, aby mohli jít včas spát. Kdyňské náměstí se začalo postupně plnit množstvím dětí převlečených za upíry, čarodějnice, kostlivce a jiná stvoření temnot. Všichni účastnění dostali svítící náramek a společně, pod vedením ducha a Bílé Paní, vyrazili do Kdyňských ulic. 

Po návratu z průvodu dostal každý soutěžící kartičku, se kterou se vydal hledat sedm strašidel čekajících v parku. Cesta do parku vedla skrz strašidelný tunel plný pavučin, pavouků, brouků různých druhů, hadů a lebek. Nechyběla tam ani rakev s kostlivcem. Park byl posetý náhrobky s lampióny, u kterých čekala strašidla s úkolem. Od nich pak děti dostaly razítko na kartičku, kterou na konci vyměnily za bohatou odměnu. 

Další fotografie z této akce najdete na http://safir.pionyr.cz/ nebo na facebooku PS Safír Kdyně

 

Filip Šmucr
2.11.2022

 

 

Orlovice mezi draky – PS Safír Kdyně

Od 21. do 23. října se opět konala tradiční víkendovka v Orlovicích, které se účastnilo bezmála 30 dětí. Po příjezdu a vybalení věcí, čekalo na účastníky promítání filmu a odhalení, že se nachází na ostrově Blp. Protože byl tématem víkendovky oblíbený film Jak vycvičit draka, užily si děti ještě v pátek noční lov draků. Druhý den nastal čas na výcviky, aby se z dětí stali praví vikingové a následovala výprava za dračím hnízdem. Po náročném dni už na děti čekala mnohými vytoužená diskotéka a mnoho zábavných malých her. Třetí a zároveň poslední den na děti čekalo přebírání cen, sbalení, uklízení budovy a pak už jen cesta domů.

 

 
Denis Gruber
2.11.2022
 

 


Zoopark Chomutov – PS des. St. Roubala Habartov

Poslední říjnový víkend, se již tradičně, vydali Habartovští pionýři do Chomutovského Zooparku na podzimní výpravu. I tentokrát se do zooparku vydáváme pro nás již tradičně vlakem. Dlouhá cesta nám rychle ubíhá a již vystupujeme v Chomutově na nádraží. Po pár metrech chůze už stojíme u vstupní brány do ZOO. Po příchodu k bráně čekáme na vstupenky, a pak hurá dovnitř. Letos se podzimní počasí vydařilo a je zde moc krásně. Sluníčko svítí a hřeje, takže si můžeme v klidu prohlížet všechna zvířata, která se v předchozích letech, kvůli zimě schovávali.

Jako první se jdeme podívat k výběhu rosomáka. Jakmile nás uviděl, začal se procházet po výběhu. Od něj jdeme přes voliéry s bažanty k našim oblíbeným medvědům. Tentokrát byli ještě oba venku ve výběhu a spát se jim ani moc nechce. V rybníčku, který mají ve výběhu buvoly, se nacházelo velké hejno kachen. Poklidně si plavali na hladině a zvědavě po nás pokukovali. Naproti buvolům mají výběh losi. Loňské losí mládě se na nás přišlo podívat až k plotu. Poté naše cesta pokračuje na statek, kde vidíme spoustu koz a ovcí. Odtud pokračujeme ke Kamennému rybníku. Zde je spousta vodního ptactva, dokonce ke břehu připlul i pelikán.  Dále se jdeme podívat na výběhy s rysy, koukáme na nezbedné opice a procházíme kolem výběhu Kozorožce alpského směrem k výběhu charzy žlutohrdlé. Tentokrát byly aktivní. Jedna charza se procházela po výběhu a v rohu se vždy zvláštně přetočila a mazala zase projít své kolečko. Stáli jsme tam snad čtvrt hodiny a koukali na ni. Poté pokračujeme k pandám červeným. Na tento rok jsme jim přispěli sponzorským darem na jídlo.

Poté je čas si dát menší pauzu od zvířat, posilnit se menší svačinkou a jako vždy si zakoupit nezbytné suvenýry, což u většiny z nás jsou plyšáci. Odtud jdeme kolem poníků, k tuleňům a oslům. Ve zbytku času se společně fotíme na hřišti u velké pandy a pak už nás čeká jen cesta zpět na vlak, unaveni ale šťastní z tak hezkého dne, odjíždíme zpět domů. 

                                                                                    Anna Kováčová
                                                                                    1.11.2022

 


Kdyňská drakiáda – PS Safír Kdyně

Opět po roce pořádala pionýrská skupina Safír Kdyně tradiční drakiádu a letos konečně po třech letech bezvětří se dostavil i vítr. Ačkoliv nebylo úplně slunečno, dorazilo letos přibližně 200 účastníků, za což jim všem velmi děkujeme. Po celou dobu akce byla k dispozici várnice s čajem, odměny pro malé piloty a táborák k opečení buřtů či marshmallownů. Po zhruba dvou a půl hodinách se začali vydávat i poslední účastníci k domovu a konečně vysvitlo sluníčko. Za organizátory chceme ještě jednou poděkovat všem dětem a rodičům za účast a už teď se všichni těšíme na příští rok.

Petr Mišek
10.10.2022

 

 

 

 


Republikové setkání airsoftových oddílů 2022 – PS Mír Domažlice

Druhý zářijový víkend se náš oddíl zúčastnil RSAO (Republikového setkání airsoftových oddílů). Jako vždy i letos jsme se moc těšili, až se znovu setkáme s našimi kamarády z celé republiky, tentokrát na akci na téma války ve Vietnamu. A jelikož jsme jeli za stranu US Army, tak se přece nic špatného nemohlo stát, že? Víc jsme se mýlit nemohli. Hned při první misi (najdi a znič muniční sklady) si na nás nepřítel počkal a jednoho po druhém dostal. Druhá mise, při které jsme měli bránit předsunutou základnu, nešla o mnoho lépe a díky přesile nás i tentokrát nepřítel udolal. Trochu demoralizované síly US Army se na poslední den stáhly do pevnosti, kde jsme se bránili náporu Viet Congu. Nepřítel se naštěstí nedokázal přiblížit k naší pevnosti a došlo tak jen k „přestřelování“, kdy zazářili naši zdravotníci, kteří zachránili nejméně 30 svých spoluhráčů (a budou za to náležitě odměněni)! Nakonec jsme pevnost ubránili a mohli se z Vietnamu bezpečně stáhnout.
Nyní si léčíme rýmu a těšíme se na další setkání, které bude nejspíše v naší režii!
 
Jakub Čech
28.9.2022
 

 

Pohádkový les – PS des. St. Roubala Habartov

V sobotu 17. září pořádali Habartovští pionýři již dvacátý druhý ročník Pohádkového lesa, kterého se zúčastnilo, bohužel kvůli špatnému počasí jen  47 dětí a 20 rodičů. Tuto akci pořádáme ve spolupráci  s habartovským Domem dětí a mládeže a Městem Habartov. Každý dostal na startu obrázek s pionýrským psem na razítka za splněné úkoly a pak už mohli vyrazit na trasu dlouhou tři kilometry do společnosti pohádkových bytostí. Hned na začátku lesa na ně čekala čarodějnice, u které měly děti za úkol shodit maxi kuželky. Poté pomáhaly pirátovi zahrát si pexeso, mravencům posbírat poztrácená vajíčka, s drakem lovily rybičky, o kus dál házely míčky pejskovy do košíku, a u čtyř muchomůrek si vyzkoušeli hod na cíl. Na hřišti na Kluči si děti zaházely podkovami a po splnění všech úkolů, které si na ně pohádkové bytosti přichystali, si  vyzvedly diplom a sladkou odměnu. Mezi dětmi se opět pohyboval i náš pionýrský maskot (pejsek Davídek), se kterým si děti mohly popovídat, nebo se nechat vyfotit.     

Doufáme, že se dětem i přes nepřízeň počasí Pohádkový les líbil a těšíme se zase napřesrok.

Anna Kováčová
20.9.2022

 

 

 

Habartovské toulky – PS des. St. Roubala Habartov

V sobotu 17. září se i přes docela zamračené a deštivé počasí vydalo dvacetšest zdatných turistů na každoroční akci Habartovské toulky, kterou pořádají habartovští pionýři ve spolupráci s Klubem českých turistů, habartovským Domem dětí a mládeže a Městem Habartov.  Účastníci si mohli zvolit různě dlouhé trasy pochodu od 12 do 30 km pěšky, nebo 15 až 70 km na kole. Trasu si mohl každý zvolit sám dle chuti i svých možností. Všechny trasy vedly od startu k pomníku padlých četníků u náměstí, kde se  napojily na zelenou turistickou značku, která vede přes Habartov na Hřebeny. Jako tradičně na všechny turisty čekala po cestě kontrola na hradě Hartenberg v Hřebenech, kde si mohli opéct buřty, koupit si občerstvení nebo nějaký suvenýr a hlavně si zajít na skoro hodinovou prohlídku opravovaného hradu i s průvodcem.        

V cíli cesty pak získali všichni účastníci diplom a pár předmětů na památku.  Většina turistů se už těší, že si příští rok půjdou opět protáhnout své nohy na náš pochod.

Anna Kováčová
20.9.2022

 

 


 

Xapatán – Memoriál Lucinky Mrvíkové – PS Čtyřlístek Domažlice

Pionýrská skupina Čtyřlístek uspořádala o víkendu 9. – 11. 9. 2022 tradiční a dětmi velmi oblíbenou akci Xapatán – Memoriál Lucinky Mrvíkové.

V sobotu dopoledne proběhl pietní akt, kde jsme si připomněli nečekaný odchod členky naší pionýrské skupiny Lucinky Mrvíkové, která zemřela při tragické autonehodě před 6-ti lety.

Celkem bylo 32 účastníků a ti nejmenší byli v doprovodu rodičů, kteří jsou na této akci také vítáni. Celou akci organizačně zajišťovali vedoucí a instruktoři, samozřejmě i personál kuchyně. Děti byly rozděleny do 6 družin a po obědě je odvezl autobus na Vavřineček, kde začínala „výprava Xapatán“. Na trase bylo celkem 12 stanovišť, kde děti plnily různé úkoly – někde bylo třeba fyzické kondice, jinde postřeh, znalosti či náhoda.

Po večeři bylo vyhodnocení a vítězná družina mohla jako první „lovit“ odměnu v podobě sladkostí, které byly v areálu tábora. Následovala další družstva a pak rozdělování úlovku. Účastníci i organizátoři si víkend moc užili, i přes nepříznivé počasí.

Pokud by někdo měl zájem zažívat podobná dobrodružství, tak je vítán na pravidelných schůzkách každou středu v 16 hodin v pionýrské klubovně Dřevák. Pro více informací můžete kontaktovat vedoucího pionýrské skupiny Jana Pangráce na tel. 604 644 135.

                                                                                   Zdeňka Štichová
                                                                                  18.9.2022

 


 

Odpoledne plné her – PS Safír Kdyně

Letošní Odpoledne plné her se v sobotu 10. září i přes nepřízeň počasí náramně vydařilo. O zábavu se postarali vedoucí a instruktoři pionýrské skupiny Safír Kdyně a Policie ČR. U té si děti mohly prohlédnout policejní vůz a vyzkoušet různé vybavení např. neprůstřelnou vestu, houkačky, … Na stanovištích s Bubble bally, slacklinou, mikroskopy a dalšími 10 stanovišti, která děti splnily, dostaly body. Za body si mohly ve stánku „koupit“ odměnu. Mezi aktivitami nesměla chybět tradiční lanovka, které se i ti nejmenší nebáli a chtěli jet vícekrát. Děti mohly také zajít do klubovny a vyrobit si různé kytičky, obrázky i postavičky ze šišek, větviček, listí a podobně.

Všem účastníkům moc děkujeme a dále bychom chtěli děti pozvat na tradiční Drakiádu v sobotu 8. 10. od 14:00. Kromě pouštění draků se můžete těšit také na teplý čaj, pečené brambory a posezení u ohně. Buřty a deku s sebou! Sejdeme se na louce pod Škarmanem nad silnicí „k houpačkám“, tedy Herštýnskou ulicí. Na každého malého letce čeká pěkná odměna.

 

Luboš Heidtke
12.9.2022

 

 


 

Po stopách času – PS Dobřany

V pondělí jsme malovali na kameny a zdobili fixy hrnečky, měli jsme soutěž v hodu šipkami a stříleli jsme flusačkou. Navíc jsme zvládli i fotbal, vybíjenou a jezdit na koloběžkách. Po obědě jsme malovali obrázky pískem a těšili se na výlety.  V úterý ráno pro nás přijel autobus a vyrazili jsme na výlet na Železnou Rudu, kde jsme měli domluvenou návštěvu Muzea historických kol, motocyklů a aut a Muzea Šumavy, kde jsme mohli vidět nejen její historii, ale i současnost včetně ochrany přírody v rámci Národního parku. Cestou zpět jsme se zastavili v Klatovech u kolonády a zkoušeli jsme naši tělesnou zdatnost na různých prolézačkách a stezce korunami stromů. Ve středu jsme jeli autobusem do Zeměráje – zábavního parku v Kovářově. Procházeli jsme se bosou nohou po stezce z různých druhů materiálu, složili si hlavolam, prošli bludištěm z kůlů, viděli jsme, jak se dřív mlela mouka, spřádala vlna, hráli jsme si na archeology a z hlíny jsme si na kruhu mohli vyrobit mističku. Čtvrteční výlet byl pro tento zajímavý týden poslední. Tentokrát jsme jeli na druhý konec Plzně do Sofronky. Viděli jsme včelí královnu, ukázky výcviku služebních psů, meteostanici, kolomaznou pec, různé druhy stromů i jak se dřív kácely, ale nejvíc se nám líbilo stádo daňků, které jsme mohli sami krmit jablky a mrkví a otili jsme se s Hurvínkem na jeho stezce v okolí. V pátek jsme jezdili na koloběžkách, stříleli lukem, hráli fotbal a stolní hry. Nejvíc se nám líbila hra Milujeme Šumavu, Stiga hokej a Abalone. K tomu jsme zdobili smaltem krabičky a šperk pro maminky, malovali voskem a žehličkou, odlévali mýdlo, vyškrabávali obrázky a malovali na batohy. Na závěr  došlo na hodnocení celého týdne s rozdáním odměn, diplomů a placek.

No a to byl celý týden pod názvem Po stopách času, kdy jsme viděli jak historii, tak i současnost. Naše poděkování za přípravu a zajištění patří vedoucím Šárce, Týně i Medulce a i městu za finanční příspěvek v rámci grantu města a MŠMT za dotaci.

 

 

Cesta minulostí – PS Dobřany

V neděli 17. července jsme přijeli na táborovou základnu v Újezdu u Plánice. Postupně jsme se ubytovali, seznámili mezi sebou i s okolím, z lesa přinesli dříví a poseděli u ohně. A pak to začalo. Letošní téma hry bylo zajímavé. Vrátili jsme se o zhruba o 100 let zpátky v čase na jednu z vesnic, abychom si prošli to, co se na ní po celý rok dělo. Oslavy různých svátků, tradic a podobně. Rozdělili jsme se do 3 gruntů (statků) a při soutěžích jsme získávali podle umístění groše, za které jsme si postupně kupovali pole na mapě a tak jsme měli přehled, podle barev, kdo vede. Také jsme měli rychtáře a obecní radu (vedoucí). Rok jsme začali Třemi králi, pak jsme si obarvili trička, oslavili masopust diskotékou v maskách, prošli se v noci po lese, následoval „den naruby“, vedro venku jsme přežili při výrobě pískových obrázků, spali venku pod širákem, koupali se a hráli hry u vody. Také jsme slavili Velikonoce i s pomlázkami a zdobením kraslic, těmi jsme pak nazdobili jabloň. Zdobili jsme smaltem přívěšky na  krk a odlévali mýdlo. Kdo netvořil, připravoval dřevo na oheň a zdobil čarodějnici na večerní upálení. Následovala noční hra a ráno pak poznávání kytek a stromů. Ve hře vedli zelení před červenými a další body si připsali za stopovačku. Pak přijeli zdravotníci, kteří nám ukázali, jak poskytovat první pomoc nejen na figurantkách, např. otevřenou zlomeninu, ale i na figuríně dýchání z úst do úst a masáž srdce. A my jsme pak na třech stanovištích na zahradě ukazovali, co jsme si z toho zapamatovali. Večer jsme pak hráli bingo a šli se projít po vesnici, ve které je náš tábor. Týden byl skoro za námi a před námi další hry, například hledat obilí k zasetí, výroba vidlí na přenášení sena. A protože se slunce střídalo s dešťovými kapkami, tak jsme průběžně vyráběli „dešťové hole“, abychom přivolali déšť na naše suchá pole. Večer jsme pak malovali na kameny. Oslavili jsme i Vánoce a Silvestra, vyrobili salát, pomazánky, dali společnou večeři, a co bylo mezi tím?

14 dnů letního tábora se prostě do daných 2500 povolených písmen textu nevejdou, tak pokračování najdete na našem webu http://dobrany.pionyr.cz a fotky k tomu všemu najdete pionyri-dobrany.rajce.idnes.cz. Máte tu jen 407 slov a 2 429 písmen.

Nakonec celou hru vyhráli zelení, všichni jsme dostali věcné odměny, čestné občanství obce Újezdu a diplom na památku.

A když to dobře dopadne, sejdeme se příští rok………………….

                                                                                   Libuše Nejedlá
                                                                                   18.8.2022

 


Ještě jednou o nás – PS Dobřany

Dozvěděli jsme se výsledky sbírky „Kytičky“ ke Dni boje proti rakovině. V rámci kraje bylo prodáno 4 612 kytiček za 143 090 Kč, z toho naše pionýrská skupina prodala 450 kytiček za 14 205 Kč.

Následovaly oslavy Dne dětí 4. června, kdy jsme se jedním stanovištěm podíleli s našimi Šmouly  – Luckou,  Lenkou, Haničkou a Matějem, kde se házelo freesbem na terč. Současně tam rozdávali odměny delfína s bonbonem, aby napověděli  název našeho oddílu.

Ve stejnou dobu 3. – 5. června, ale o několik kilometrů dál se devět zástupců účastnilo Krajského setkání pionýrských oddílů na táborové základně v Přebudově u Kasejovic pod názvem Zlatokopecká horečka. A co tam zažili? Citujeme: V pátek, se celá naše skupina po 17. hodině vydala na setkání. Po příjezdu na základnu  jsme se navečeřeli, ubytovali a zahráli pár seznamovacích her. Rádo došlo na volbu šerifů. Za naši skupinu to byla Zuzana Pilsová.  Následovala cesta do lesa na hru Lov kožešinové zvěře, kdy bylo úkolem každé skupiny obléci co nejvíce kusů oblečení, kdy jsme dali dohromady 91 kusů.  Následoval  běh Chilkootský průsmyk, oběd a polední klid. Pak naši vedoucí hráli „Kasino“, kdy děti musely plnit úkoly, aby dostaly čísla, která sloužila k tomu, aby se vedoucí mohli pohybovat po herním poli. Pak byl táborák s opékáním buřtů a zpěvem a když se setmělo šli jsme na další hru Polární záře, chytat meteority. Ráno jsme po snídani hledat zlato v potoce, našli jsme 27 kusů zlata.

Na závěr bylo vyhodnocení a získali jsme pro skupinu 1. místo a tak se těšíme na další rok.

Zbývají nám poslední schůzky a pak hurá na tábor v červenci stálý a v srpnu příměstský.   

                                                                                    Libuše Nejedlá
                                                                                   12.6.2022

 

Výlet do ZOO Praha – PS Dobřany

V sobotu 21. května se u autobusu na výlet do pražské ZOO připravený pionýrskou skupinou v Dobřanech sešlo 35 účastníků z řad dětí a jejich rodičů. Při cestě autobusem se všichni dobře bavili, z připravených podkladů se dozvěděli něco o historii i současnosti ZOO Praha, kde se pak rozdělili na menší skupinky a vydali se na obhlídku jednotlivých expozic, tedy výběhů a pavilonů. Pochopitelně nestihli projít všechno, protože rozloha ZOO je víc než 50 hektarů, na kterých je 14 pavilonů a víc než 150 expozic, kde se každý rok narodí skoro 1500 mláďat u skoro 200 druhů. V ZOO žije přes 680 druhů zvířat, které mají dohromady zhruba pět a půl tisíce jedinců, například 38 druhů hadů, kterých je dohromady 326. Tím nejmladším mládětem v nedávné době je velbloudě, které se narodilo velbloudici Fidorce. A ZOO se rozšířilo 15. května letošního roku o další druh – 2 luskouny, ze ZOO v Thaipej na Thajvanu. Ve své zemi je ohrožen pro šupiny, které pokrývají jeho tělo. O zvířata se stará zhruba 250 zaměstnanců od krmičů, přes ošetřovatele až po ředitele. Pokud se týká krmení, tak například se jedná každý den o 20 kilo banánů, 200 kilo mrkve, 100 kilo jablek, 150 kilo masa, 80 kilo mořských a přes 100 kilo sladkovodních ryb přes 200 kilo slámy a tunu sena. A to nepočítáme myši, brouky a další, kterými jsou zvířata krmena. Nakonec byla provedena anketa o tom, kdo byl kdy a kde poprvé v ZOO. Z větší části to poprvé byla ZOO v Plzni, někdo poprvé před 40 lety, někdo před rokem. V oblíbenosti vede ZOO Praha a jako nejoblíbenější zvířata se na předních místech umístili pandy, lemuři a tučňáci, ale i opice.

Výlet se všem moc líbil a už  se těšíme na další.

Libuše Nejedlá
                                                                                   12.6.2022

 


Pohádkový les – PS Safír Kdyně

V sobotu 4. 6. se konal každoroční Pohádkový les pořádaný PS Safír Kdyně. Na místě se objevily postavy z Asterixe a Obelixe, Mrazíka nebo Městečka záhad. Typické postavy jako vodník, čaroděj a víly samozřejmě také nechyběly. Na akci dorazila spousta dětí, které v cíli dostaly malou odměnu, mohly si zaskákat na trampolíně nebo si nechat namalovat obrázek na obličej. Každoroční déšť samozřejmě také nechyběl. Ale odvážní účastníci se ho nezalekli a pokračovali dál v cestě. Ještě že byl v cíli rozdělaný oheň, který všechny zahřál a zároveň umožnil opéct si buřta. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další rok.

 

 

Natálie Jandová
10.6.2022

 

 


Pouť pro mateřskou školku – PS des. St. Roubala Habartov

Dětem, které navštěvují mateřskou školku v Okružní ulici, připravili habartovští Pionýři ke Dni dětí odpoledne plné her a zábavy. Než se děti vyspaly po obědě, vyrostla na zahradě ve školce spousta soutěžních stanovišť. Již tradičně si děti mohly nakreslit obrázek křídami na chodník, chytit si pár rybiček, poshazovat pyramidu z plechovek, trefit se pytlíkem na velký terč, přenést míček na pálce, trefit míček pejskovi do košíku, prolézt housenkou, zahrát si maxi pexeso, nebo si zaskákat v pytlích. Za každý splněný úkol získávaly kartičky, které si poté vyměnily za sladkosti a hopíka. Největším lákadlem pro děti opět bylo setkání s naším plyšovým maskotem pejskem Davídkem. Všem dětem se tento den moc líbil a už se těší na příští rok, až je zas pozveme na další pouť v mateřské školce. 

 

 

Anna Kováčová
17.5.2022

 


 

Děti ze Safíru zasadily první rostlinky – PS Safír Kdyně

V loňském roce byl v areálu klubovny U Čápa zbudován nový plot a v rámci stavebních prací byl zpevněn břeh pomocí svahových tvarovek. Toho nyní využily děti, které s pomocí svých šikovných vedoucích osázely nově vzniklý prostor prvními rostlinami. V plánu je okrasná a bylinková zahrádka, malá jahodová plantáž, kanadské borůvky i několik druhů nenáročných skalniček. Děti rostliny nejenom zasadí, ale budou se o ně i celoročně starat, odstraňovat plevel a zalévat je. Odměnou jim pak budou nejenom sladké plody a voňavé bylinky, ale také stálezelené trvalky, které postupně pokryjí celý svah, budou zabraňovat erozi půdy a poskytnou úkryt a životní prostor mnoha živočichům. Jakmile se bylinky trochu rozrostou, mohou je používat oddíly na vaření, pro přípravu mýdel, mastiček i vonných sáčků, ale i při učení názvů rostlin. Finanční prostředky na nákup sazenic, semínek a materiálu získala PS Safír v rámci dotačního programu „Oddíl na zeleno“, za podporu moc děkujeme. 

 

Pavla Hrubá
23.5.2022

 

 

Víkendovka na Orlovicích – PS Safír Kdyně

O druhém květnovém víkendu se uskutečnila tradiční víkendovka na „Orlovicích“. Tentokrát se děti vydaly do světa pohádky Hotel Transylvánie Transformánie. Rodiče při příjezdu dětí tajně předali vedoucím kostýmy příšer. Jakmile se děti ubytovaly, čekala je první seznamovací hra a rozřazení do jednotlivých týmů. Večer se pak děti vydaly na oslavu do hotelu Transylvánie, kde jediný člověk v hotelu Johnny, očaroval kouzelným měničem vodu, aby mohl být také příšerou. Této vody se děti po doporučení Johnnyho napily, naneštěstí ale nastala potyčka Johnnyho s ostatními příšerami, která vyvrcholila rozbitím krystalu v měniči. V sobotu ráno děti po snídani pocítily proměnu v příšery, a tak započaly dlouhou cestu za krystalem. Tato cesta vedla přes džungli, poušť a děti prověřila ve všech možných dovednostech. Po obědě je čekalo hledání částí šifry, která jim prozradila konečnou polohu krystalu.Večer v průběhu diskotéky odcházely jednotlivé týmy do lesa, kde musely sebrat krystal proměněnému Johnnymu, a za pomoci Drákulovi dcery Mavis přeměnit všechny zpátky.V neděli ráno je čekalo konečné vyhlášení a odjezd zpátky domů.Všem zúčastněným děkujeme a budeme se těšit zase příště.

 

Petr Dikan
23.5.2022

 

 


 

Kytičkový den – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýři pomáhají, jak jen mohou, a proto se letos opět zapojili do prodávání žlutých kytiček, které symbolizují měsíček lékařský, v rámci 26. ročníku celonárodní veřejné sbírky, Českého dne proti rakovině. Proto i  naše pionýrská skupina Habartov nezahálela a zúčastnila se ve středu 11.5.2022 Kytičkového dne, aby pomohla lidem a dětem nemocným rakovinou. Sešli jsme se již brzy ráno, připravili jsme si kytičky, kasičku, oblékli žlutá trička a vyrazili do „terénu“ prodávat. Tato akce je hodně známá i v našem malém městě a někteří lidé nás dokonce sami vyhledali, aby si kvítek od nás zakoupili. Postupně jsme prošli skoro celé město Habartov a snažili se vybrat co nejvíce peněz na činnost Ligy proti rakovině.  Dopoledne jsme zašli na Městský úřad a pohybovali se po náměstí. V odpoledních hodinách jsme se vydali prodávat k místnímu Tescu. Společně se zakoupenou kytičkou jsme rozdávali leták zaměřený výhradně na nádorové onemocnění děložního čípku a varlat. I Letos se kytičky opět prodávali ještě do neděle 15.5. v kamenných obchodech. Nám s prodejem pomohli v prodejně potravin u Pňáčků na náměstí a moc jim za to děkujeme. Společně jsme prodali všech 450 kytiček a vybrali za ně úžasných 11 062 korun. Děkujeme všem, kteří si kytičku  zakoupili a že tato částka pomůže alespoň trochu zlepšit kvalitu života onkologických pacientů a vybavení onkologických center.

Anna Kováčová
17.5.2022

 


 

Čarodějnice v Dobřanech – PS Dobřany

Po třech letech jsme konečně mohli vyvětrat svá „košťata“ a letět. A zvládli jsme to. Čarodějnický rej pořádaný Pionýrskou skupinou se konal 30. dubna za podpory zahrádkářů a města. Malé, větší i velké čarodějnice a čarodějové se sešli na startu a na sedmi stanovištích si postupně vyzkoušeli skok přes koště, lovit pavouky, hledat mezi brouky v pilinách bonbony, házet kroužky na čarodějný klobouk případně plechovky, projít na obřích šlápotách nebo se trefit koštětem do kruhu. Na závěr každý získal malou odměnu, mohl si čarodějnici vybarvit a pak si jít ke klubovně zahrádkářů opéct buřta A kolik se nás slétlo? Nepočítáme-li dospělácký doprovod tak skoro 120. A pak přišla volba Miss Kanimůra, na kterou ale nepočkali všechny čarodějnice nebo čarodějové, ale porota nakonec ocenila všechny alespoň malým dárkem. Tak zase za rok….

 

Libuše Nejedlá
11.5.2022

 


 

Slet čarodějnic  – PS Safír Kdyně 

Náměstí ve Kdyni se v neděli 1. 5. odpoledne doslova hemžilo velkými i malými čarodějnicemi a čaroději. Více než dvě stovky dětí se sešly na Sletu čarodějnic a čarodějů, který již tradičně pořádá Pionýrská skupina Safír. Každé z dětí dostalo hned na začátku hrací kartu, se kterou se vydalo hledat dvanáct čarodějnických stanovišť, kde byly připraveny úkoly. Úkoly, které děti musely splnit, byly různé – prolézaly pavučinou, házely polínka do pece, poznávaly jedovaté rostliny, skákaly v pytlích, skládaly obrázky apod… Soutěžily malé i větší děti. Na každém stanovišti dostaly po splnění úkolu od čarodějnic do své hrací karty razítko. Po splnění všech úkolů mohly hrací kartu vyměnit u čarodějnického stánku za odměnu. Během celé akce si děti také mohly zaskákat na trampolíně.

Všem účastníkům moc děkujeme a těšíme se opět na viděnou na Pohádkovém lese, který se uskuteční v sobotu 4. června.

 

Blanka Praisová
3.5.2022
 

 

 


 

Turistické závody – PS des. St. Roubala Habartov

Habartovští pionýři se letos přihlásili na turistické závody, které se konaly v Bukovanech. Pořadatelem byl turistický oddíl Tuláci Bukovany z Asociace TOM ČR. Vydali jsme se tedy v sobotu 23. dubna odhodláni vyzkoušet si své nabyté znalosti na turistických závodech s ostatními závodníky.

Sešli jsme se ráno na autobusovém nádraží a nechali se dovézt autobusem do  Bukovan. Závodilo se od tamní základní školy. V deset hodin byl slavnostní nástup, kde jsme si vyslechli popis trasy a slíbili, že budeme závodit čestně a podle pravidel.  Poté již započal samotný závod.  Na těchto závodech probíhá trasu každý sám, kromě přípravky, která běží ve dvojicích.  První stanoviště, na které jsme doběhli, byl hod na cíl. Házelo se z mety deseti metrů a zde většina z nás ze tří pokusů uspěla pouze jednou. Dále byly uzle, orientace mapy, překážka a také znalostní úkoly. Jako je poznání šesti druhů dřevin, dvanácti hradů a zámků a  topografických  značek. Pro starší kategorie nechyběl ani azimutový úsek, který nám dal  trochu zabrat, ale zvládli jsme ho. Když jsme doběhli do cíle, pořádně jsme si odpočinuli a následné čekání na výsledky jsme si krátili hrami na dětském hřišti. Nastalo vyhodnocení. Za naší pionýrskou skupinu nás závodilo deset. Získali jsme 2 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile. A naši nejmenší  předškolní mrňata získali páté a šesté místo, což je obrovský úspěch. 

Protože to z Bukovan do Habartova není daleko a jsme zdatní turisté, vydali jsme po skončení závodů domů pěšky. Cesta okolo jezera Medard nám umožnila jít krásnou a klidnou cestou a nemuseli jsme se trmácet po silnici.  Za necelou hodinu jsme byli doma a určitě se turistických závodů opět zúčastníme. 

Anna Kováčová
                                                                                    27.4.2022

Velikonoční bystřina – PS des. St. Roubala Habartov

O velikonočních prázdninách vyrazili habartovští pionýři na pionýrskou základnu „Bystřina“, která se nachází nedaleko Kostelní břízy, aby se zdokonalili v  zálesáckých dovednostech a znalostech. 

Hned po příjezdu a nachystání všech potřebných věcí jsme se ubytovali a udělali si malou procházku po okolí srubu. Po té jsme byli rozděleni do tří družstev a dostali první úkol. Měli jsme nařezat a nasekat dřevo. Ze začátku se nám tento úkol zdál docela těžký, ale za chvilku bylo hotovo. Než bude večeře, hrajeme na vyzývanou, mrkanou a poté vybíjenou. Po dobré večeři jsme se pořádně teple oblékli, a šli si zahrát naši velice oblíbenou noční pikolu, při které pro lepší hledání používáme baterku. Za tmy jsme vyrazili po jednom do lesa až k připraveným světýlkům, odkud jsme se poté vraceli zpět a dokázali hlavně sami sobě, že se v noci nebojíme. Ten, kdo tuto stezku úspěšně zvládl, získal svého Brontíka odvahy. Zanedlouho už se ve srubu ukládáme ke spánku a posloucháme při tom pohádku na dobrou noc.

Ráno, po snídani na nás čekal další důležitý zálesácký úkol. Na srubu byl vyvěšen seznam ze čtyřiceti názvy rostlin a stromů. Naším úkolem bylo, jich co nejvíce vypátrat a donést. Měli jsme na to určený limit hodinu a půl. Ze začátku jsme trochu tápaly, ale nakonec jsme zvládli nalézt celkem dvacet sedm rostlin. Po zvládnutí tohoto úkolu šlo jedno družstvo pomáhat do kuchyně vařit oběd a ostatní si zatím ve srubu hráli společenské hry nebo si prohlubovali své zálesácké znalosti. Po obědě nás čekala nejtěžší zálesácká zkouška. Tentokrát máme za úkol my menší, sami rozdělat oheň a uvařit na něm čaj z lesních plodů.  Pro veškeré dřevo si musíme zajít do lesa. Máme štěstí v tom, že dlouho nepršelo a dřevo je suché. Vzpomněli jsme si, jak jsme si na schůzce povídali o tom jak rozdělat oheň a za chvíli, pod dozorem vedoucího, škrtáme první sirkou a během chvilky už oheň hoří. Netrvalo dlouho a čaj už se vařil. Opatrně sundáváme ešus a necháváme ho vychladnout. Poté naši vedoucí ochutnali, jak se nám čaj povedl, a ohodnotili naše snažení. Starší a zkušenější z nás mají za úkol uvařit  v kotlíku guláš. Na stůl dostali deset surovin, ze kterých si mohli vybrat jen pět a s těma vařit. Vybrali si správně a guláš byl super. Večer si hrajeme ve srubu a pak už jen hup do spacáků a jdeme spát. 

V sobotu odpoledne se vydáváme na znalostní stezku, kde si vyzkoušíme své znalosti v praxi. Nachystáme se na start a postupně v tříminutových intervalech vyrážíme na trať . Běžíme po cestě, která je značena táborkami a do startovních průkazů zaznamenáváme odpovědi na otázky. Při doběhnutí do cíle musíme ještě uvázat vylosovaný uzel, a máme to za sebou.   

V neděli než odjedeme domů, uklízíme srub a hrajeme ještě různé hry. Opět jsme prožili zajímavé velikonoční prázdniny a doufáme, že příště pojedeme zas.

 

Anna Kováčová
27.4.2022

 


 

Hrabání listí – PS des. St. Roubala Habartov

Hrabání listí v Mateřské škole v Okružní ulici se pro nás habartovské pionýry stalo již tradicí. Každý rok se tak na jaře a na podzim snažíme dětem  trochu zvelebit jejich zahradu u školky. Tentokrát se scházíme v sobotu 2. dubna, abychom douklízeli listí, které zde ještě po podzimu zůstalo. Bereme si do rukou hrábě, rozmísťujeme se po zahradě a už shrabujeme listí na pěkné hromádky. Moc listí zde nezbylo a tak máme brzy hotovo. Ti rychlejší z nás ještě sbírají spadané větvičky a klacky, aby dětem nepřekážely při hraní.  Starší kluci se nakonec chopili velkých plachet, aby do nich nahrabané listí nabírali a mohli je odnést na jednu velkou hromadu. Práce nám šla docela od ruky a za hodinu  bylo veškeré listí shrabané a uklizené. Pak ještě pomáháme roztřídit hračky na písek, nafukujeme kola u koloběžek, míče a máme hotovo.

 

Anna Kováčová

9.4.2022

 


 

Každoroční úklid lesa – PS des. St. Roubala Habartov

Již 25 rokem uklízejí habartovští pionýři část lesa nad Habartovem. Vždy na jaře se vydáváme uklidit to, co lidé nanosí a nahází do lesa a aspoň tím trošinku lesu ulehčit. 

Sešli jsme se pod Baníkem, rozebrali si pytle na odpad, navlékli rukavice a pustili se do sbírání. Pokaždé na samém začátku lesa nacházíme nejvíce nepořádku okolo Baníku. Letos zde bylo kupodivu uklizeno. Odtud postupujeme a sbíráme směrem k velkému kameni. Další oblastí, kde se vyskytuje nejvíce odpadků, je také okolo lavičky kousek od velkého kamene. Na tomto místě nalézáme letos spoustu nepořádku, jako krabic od vína a Pet lahve od piva, které jsou většinou naházené  v okolí lavičky. Od velkého kamene, kde je také spoustu nepořádku, jdeme nahoru na cestu, která vede okolo pole a dále sbíráme především plastové lahve, papírky a plechovky. Občas nalézáme třeba také boty nebo kusy oblečení. Ty tu určitě nikdo nemůže jen tak ztratit, musí je cíleně do lesa odnést a zahodit. Vždyť to snad nedá tolik práce odnést si s sebou zpět vše, co jsme si do lesa donesli a nepohazovat to jen tak po zemi.

Letos odnášíme z lesa jediný pytel odpadků. Za celou dobu co tento úsek lesa uklízíme, je to nejméně nalezeného odpadu. Těší nás, že je v našem městě stále více lidí, kterým není příroda lhostejná.

Anna Kováčová
21.3.2022

 

Laser game – PS des. St. Roubala Habartov

V sobotu 19.února jsme se vydali do Sokolova zahrát si naší oblíbenou super adrenalinovou zábavu  Laser game. Po příchodu na místo, jsme se rozdělili do dvou družstev a vyslechli  si krátkou instruktáž, jak vše funguje. Před vstupem do arény si každý z nás na sebe navlékl speciální elektronickou vestu, na kterou byla napojena laserová pistole. Pomocí této zbraně jsme se snažili zasáhnout čidla na vestě protihráčů. V případě zásahu byl hráč na několik vteřin vyřazen ze hry. Během této doby se snažil ukrýt a setřást tak své pronásledovatele. Po uplynutí krátké doby se vesta samočinně aktivovala a hráč byl opět zapojen do hry. Za každý přesný zásah se hráči započítávalo padesát bodů. Cílem hry bylo získat co nejvíc bodů za zásahy protivníků pro sebe i pro svůj tým. Celkem jsme si zahráli tři hry. V první hře jsme ještě všichni opět trochu seznamovali s arénou a se zbraněmi. Ve druhé a třetí hře jsme již hráli naplno. Tyto hry už byly zábavnější a napínavější. V obou hrách nakonec zvítězilo vždy jen o pár bodů družstvo žlutých. To ale nikomu nevadilo, protože jsme si vše náramně užili, a slíbili jsme si, že si  tuto akci opět brzy zopakujeme.

 

Anna Kováčová
3.3.2022

 


Jedeme dál – PS Dobřany

Ještě před prázdninami jsme na schůzkách připravovali krmení pro ptáky. První pokus byl na vystřižená srdíčka nanést nožem tuk a pak otisknout do směsi semínek a srdíčka jsme pak pověsili na keře. Podruhé jsme semena spojili tukem a nandali do kelímků, doplnili klacíkem, aby si měli ptáci na co sednout, a po ztuhnutí jsme je navěsili na stromy kolem klubovny. Pak byly prázdniny a po nich jsme se sešli opět ve větším počtu. A protože si pamatujeme, že před 2 roky jsme slavili 30. narozeniny skupiny, tak jsme se rozhodli je oslavit i letos. A zatímco naši mladší kamarádi zkoušeli modrotisk pomocí inkoustu a skládali z papíru lodičky a čepice ve druhé klubovně, tak my jsme se rozdělili na 4 skupinky. Každá dostala rohlíky, máslo, salám a klobásu, nože, tácky a tác na hotové jednohubky. A pak se ukázalo, kdo doma pomáhá, ale zvládli jsme to a tak nakonec jsme měli 4 tácy jednohubek, uklidili jsme stoly, pozvali jsme i menší kamarády a vedoucí a všechno jsme snědli, protože nám to chutnalo víc, než kdyby nám to někdo připravil.

 

Libuše Nejedlá
21.2.2022

 


 

Pionýři se baví celý rok – PS Dobřany

proto ani prosinec nebyl v oddílech Delfíňata a Delfíni výjímkou. Na jedné schůzce jsme v šesti skupinkách z letáků vystříhali, co bychom chtěli najít pod stromečkem. Ten jsme nejdřív vybarvili a ozdobili. Měli jsme také soutěž v šipkách – turnaj o Vánočního kapra a tak si vítězové obou věkových kategorií odnesli sladkou odměnu. Pravda v rouškách se nám nehrálo moc dobře, ale pak jsme ještě hráli stolní hry, vyrobili vánoční ozdoby a řetěz a nazdobili stromeček před klubovnou, zvládli jsme i přáníčka  a krabičky. Ozdobili jsme si papírovou tašku, do které nám přes týden Ježíšek nadělil dárky, které jsme pak našli pod stromečkem v klubovně. Vybarvovali jsme vánoční omalovánky a pak jsme si popřáli a šli domů.  Také se nám podařilo do parku vyvěsit „Vánoční stezku“, tak, aby si ji mohli projít i ostatní děti a třeba s rodiči. Tu jsme nechali v parku až do 6.ledna a další týden zúčastněným předali drobné dárky. No a pak začal leden, kdy jsme zase tvořili, tentokrát z pěnovky jsme vystřihovali různá zvířátka, třeba koně, želvu, sovu a další týden mrože. Menší děti vyráběli sněhuláka, „malovali“ solí nebo skládali „lyžaře“. Jinak jsme si hráli stolní hry v klubovně, protože venku nebylo zrovna teplo.

 

Libuše Nejedlá
17.2.2022

 


 

Svátek dýní – PS Hrádek u Rokycan

Svátek dýní, který jsme organizovali ve spolupráci se zástupci zahrádkářů , včelařů a školní jídelnou, se 21.10.21 vydařil . Celé páteční odpoledne bylo v okolí Domu dětí stále plno. Děti i „dospělci“ nedbali chladnějšího počasí a přišli. Slibovaný program se naplnil mírou vrchovatou. Soutěže, vyrábění, malování na obličej, poklad u svítící dýně s pionýrským maskotem, posezení u ohně, ochutnávky moštu a medu v moštárně, prodej podzimních dekorací, občerstvení. Prostě bylo tu vše. Podle vydaných odměn zde bylo přes150 soutěžících, další byly malé děti, rodiče, pionýrští vedoucí, příznivci naší skupiny nebo prostě návštěvníci.  Radost nám udělala i paní starostka, která si na nás našla chvilku volna, přišla mezi nás a akci nám pochválila.

Jsme rádi, že naše práce má dobré výsledky a má smysl.

Vlasta Vasková

 


 

Drakiáda – PS Dobřany

Tak se letos podařilo to, že vítr většinou foukal, sluníčko hřálo a tak se draci, v rukou zhruba 60 soutěžících i nesoutěžících mohly prohánět ve vzduchu. I letos si rodiče zaběhali společně s dětmi, aby jim ukázali, jak se to dělá. Na stromě přesto jeden z draků ukončil svoji pouť. Ale to se stává. Závody začaly poté, co soutěžící zaregistrovali své draky, dostali startovní čísla a každý si nanečisto vyzkoušel, zda mu to bude létat. Pak přišel společný nástup soutěžících a start. Ten první nejvíc nedočkavý drak, aby byl co nejdřív ve vzduchu, měl na konci provázku Toníka Pikunu. Ten drak, co vyletěl nejvýš a byl i nejdelší patřil Adamovi Šinaglovi. Největší domácí měl Tomáš Ryšavý, nejmenšího domácího draka měla Adéla Korotvičková a nejmenšího kupovaného Karolína Černá. No a ke každému hodnocení patří i odměny a očekávané pečení uzenin. Zájem byl velký, nejen o uzeniny, ale byla i to popovídat si – tedy hlavně rodiče, a i tady bylo vidět, že společné akce po covidvém půstu lidem chybí. A něco z historie – na Drakiádě se nás někdo ptal odkdy se akce pořádá, takže z podkladů zjištěno, že poprvé to bylo ve spolupráci s MKS a Českým nakladatelstvím 18.10.1998 v areálu bývalých kasáren a následující rok 16.10.1999 na louce za garážemi.

 

 

 

 

 

Kytičkový den – PS Dobřany

Díky tomu, že se ani letos nemohla konat sbírka ve prospěch Ligy proti rakovině, která přispívá nejen na léčení, ale i prevenci v boji proti rakovině, díky covidu v květnu, tak jak bylo celé roky zvykem, byla stejně jako v loňském roce přesunuta sbírka na září. Tento rok byla zaměřena na prevenci nádorů ledvin, prostaty a močového měchýře. A tak bylo možné ve dnech 29. a 30. září a někde až do 3. října vidět ty, kteří většinou ve žlutých tričkách prodávali za cenu 20 Kč žlutý kvítek “kytičku“. Nejinak tomu bylo i v Dobřanech, kde je prodávali pionýři, kterým pomáhaly i maminky a další příznivci. Naše „kytičky“ prodávaly i naše vedoucí s kamarádkami v Plzni. Patří jim naše poděkování, A nejen jim, ale všem těm, kteří si „kytičku“ koupili a přispěli tak k tomu, že bylo prodáno 550 kytiček. Celkový výsledek tak byl 15 590 Kč.  

 

 

 

 

Libuše Nejedlá

 

 

 


 

Čtyřlístek v létě – PS Čtyřlístek Domažlice

 

Většinou hledáme čtyřlístek již na jaře, kdy se zazelenají naše zahrádky a pole. Za naším Čtyřlístkem, tedy pionýrskou skupinou jsme se díky Covidu museli vypravit až v létě. Na jaře se naši pionýři zapojili do akce „Pionýři letí na Měsíc“, při kterém jsme nechodili 11 955 km.  Červenec byl již na naši činnost bohatší. Uskutečnil se letní pionýrský tábor, tentokrát na téma HOLLYWOOD aneb Újezdské filmové léto. V druhé polovině měsíce jsme zorganizovali dva letní vyučovací kempy. Ty byly zaměřené především na pobyt v přírodě, poznávání zvěře dalekohledem nebo podle stop, vaření v přírodě, bivakování, ale i na rukodělnou činnost či zpěv při karaoke. V měsíci srpnu hned po Chodských slavnostech, jsme dětem nabídli vzdělávací dny zaměřené především na historii a současnost Domažlic. Domažlickým městským úřadem nás provedl místostarosta Ing. Radek Wiesner. O Klenčí a jejich Domu přírody Českého lesa děti besedovaly se starostou městyse Klenčí Ing. Janem Bozděchem Ph.D. Při těchto dnech nechyběla ani návštěva nového kulturního centra v Domažlicích včetně knihovny. Děti se setkaly i s rybáři, kde se dozvěděly mnoho zajímavého o chovu ryb a při kytaře si opekly vuřty. Nezapomnělo se ani na zábavu na dětském školním hřišti či na lasergamu.

Hned od prvního zářijového týdne začaly pravidelné schůzky v klubovně Dřevák. Ještě jednou jsme vyrazili do Újezda na táborovou základnu na víkendovou akci „Cesta na Xapatán – Memoriál Lucinky Mrvíkové“. Soutěžní družstva tentokrát absolvovala trasu z Draženova přes Dobrou vodu, Hrádek zpět na základnu PS Mír. Cestou soutěžní družiny plnily řadu úkolů, při kterých si nejlépe vedli „Malé čarodějnice“ v čele s Karolínou Zrůstovou.

Další sobotu čekal na děti v Domažlicích na Škarmaně Pohádkový les. Dětí přišlo cca 160 a na 15 stanovištích se mimo jiné setkaly s beruškami, námořníkem, medvědem a dalšími pohádkovými bytostmi. Odpoledne zpestřili hasiči, kteří předvedli svoji techniku a umožnili dětem ale i rodičům vyzkoušet si, jak je těžké ovládat hadici s proudnicí. Oběma zářijovým akcím přálo počasí, a tak všichni účastníci i pořadatelé byli spokojeni.

Fotogalerie ze všech pořádaných akcí je na adrese www.psctyrlistek.cz

                                                                                     Jan Pangrác

 


Kytičkový den – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýři pomáhají, jak jen mohou, a proto se letos opět zapojili do prodávání žlutých kytiček, které symbolizují měsíček lékařský, v rámci 25. ročníku celonárodní veřejné sbírky, Českého dne proti rakovině. Proto i naše pionýrská skupina Habartov nezahálela a zúčastnila se ve středu 29.9.2021, již po šestnácté, Kytičkového dne, aby pomohla lidem a dětem nemocným rakovinou. Sešli jsme se již brzy ráno, připravili jsme si kytičky, kasičku, oblékli žlutá trička a vyrazili do „terénu“ prodávat. Tato akce je hodně známá i v našem malém městě a někteří lidé nás dokonce sami vyhledali, aby si kvítek od nás zakoupili. Postupně jsme prošli skoro celé město Habartov a snažili se vybrat co nejvíce peněz na činnost Ligy proti rakovině.  Dopoledne jsme zašli na Městský úřad a pohybovali se po náměstí. V odpoledních hodinách jsme se vydali prodávat k místnímu Tescu. Společně se zakoupenou kytičkou jsme rozdávali leták zaměřený výhradně na nádorové onemocnění ledvin, močového měchýře a prostaty. Letos se mohly opět kytičky prodávat ještě do neděle 3.10. v kamenných obchodech. Nám s prodejem pomohli v prodejně potravin u Pňáčků na náměstí a moc jim za to děkujeme. Společně jsme prodali 425 kytiček a vybrali za ně rekordních 10 318 korun. Doufáme, že tato částka pomůže alespoň trochu zlepšit kvalitu života onkologických pacientů a vybavení onkologických center.

 

 

Anna Kováčová

 

 

 

 


Léto s Jitřenkou – PS Jitřenka Kdyně

O letošních prázdninách si děti s Pionýrskou skupinou Jitřenka mohly užít skvělé prázdniny. Opravdu jsme toho zažili hodně.
Na naší táborové základně v Zelené Lhotě jsme postupně vystřídali dva letní kempy a týdenní tábor – oba v duchu Kung Fu Pandy, následoval čtrnáctidenní tábor a hned po něm dva týdenní letní kempy – celotáborovou hrou byly „SNY“, ve Kdyni jsme uspořádali jeden příměstský tábor a na samý závěr prázdnin jsme odjeli ještě na jeden týdenní tábor na zelené Lhotě. Na těchto dvou táborech se odehrával program „Cestování v čase.
Na všech našich táborech se vystřídalo celkem 150 dětí a o jejich zábavu, zdraví a dobré jídlo se postaralo 40 dobrovolníků.
Všem moc děkujeme !! Příště zase.
 
 
Ivanka Mochurová
 
 
 
 

Operace TAJFUN 2021 – PS Mír Domažlice

Oddíl 301. Pionýrská strávil třetí zářijový víkend na Republikovém setkání airsoftových oddílů, který nesl název TAJFUN 2021. Akci pořádali pionýři z Mladé Boleslavi za což jim patří velké díky, protože celý loňský rok jsme se nemohli jako oddíl scházet a jít si zahrát, ale tahle akce nám to všechno vynahradila. Sice jsme byli ubytováni v 6. ZŠ Mladá Boleslav, ale tentokrát dětem nevadilo být i o víkendu ve škole, alespoň přes noc, protože samotná akce probíhala v bývalém vojenském prostoru Milovice. V sobotu trvala akce osm hodin, proto se všichni po návratu vrhli na servis svých zbraní, protože v neděli nás čekala další šesti hodinová hra. Zpestřením celé akce byl i funkční obrněný transportér, který jsme museli zneškodnit. Po ukončení bojů měli děti možnost se v tomto transportéru svézt. Celé akce se zúčastnila 100 hráčů. Pro některé členy našeho oddílu to byla první takhle velká akce, ale měli jsme s sebou i úplného nováčka. Všem se nám akce líbila a už se těšíme na další republikové setkání, které bude zase za rok. 

Vláďa Čech

 

 

 


 

Habartovské toulky – PS des. St. Roubala Habartov

Letošní podzim zahájila naše Pionýrská skupina Habartov jubilejním 30. ročníkem Habartovských toulek a 21.ročníkem Pohádkového lesa, které se pořádají za finanční podpory Města Habartova. Odměnou za naše velké přípravy bylo částečně pokažené počasí, ale naši věrní turisté nás nezklamali a jako každý rok přijeli a protáhli si své tělo. Měli na výběr z několika turistických a cyklistických tras. Připravili jsme několik nových turistických tras, které měly společnou kontrolu na hradě Hartenberk na Hřebenech, kde čekalo na turisty občerstvení a odpočinek před další cestou. Poté se podle zvolených kilometrů vydali buď   stejnou trasou zpět (12 km), přes Krajkovou (15 km) a nebo přes rozhlednu Cibulka (20 a 30 km)  do cíle. Po návratu dostal každý turista účastnický list a pár drobností na památku. Společně s Toulkami jsme pořádali dvacátý první ročník Pohádkového lesa, kterého se zúčastnilo 121 účastníků ( dětí a jejich rodičů).Na děti čekala na lesní cestě spousta soutěží. Hned na začátku ukázali svou zručnost u krmení zelené chobotnice. Dále po cestě přišli k  princezně, u které si zahráli maxi pexeso, Jindy zase došli na stanoviště, kde měli za úkol shodit alespoň pár plechovek, u draka se snažili trefit prostředek velkého terče a čarodějnici pomohli lovit rybičky na oběd. O kus dál pak ještě házeli míčky pejskovy do košíku. Na hřišti na Rádě si poté ještě zahráli piškvorky a zajezdili slalom na koních. V cíli si mohli ještě popovídat s pionýrským maskotem (pejskem Davídkem) a vyfotit se s ním. Po absolvování všech stanovišť a prokázání statečnosti si děti přišly pro glejt a malou odměnu do cíle. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se zase napřesrok. 

Anna Kováčová

 

 


 

Škola za školou – PS Dobřany

Kdo by si myslel, že se probíralo nějaké učivo, tak chyba lávky. To si jen účastníci příměstského tábora, který připravil Pionýr v Dobřanech v týdnu 9. – 13. srpna letošního roku, hravou a soutěživou formou ověřovali a doplňovali informace z doby, kdy nemohli sedět v lavicích.    Pondělí začali vycházkou na Šlovický vrch, hledali chráněné živočichy a rostliny a měli je vyfotit cestou na rozhlednu a zpět. Žádnou kuňku žlutobřichou ale nanašli. Na fotkách, které udělali byli ale třeba poníci. Odpočinuli si pak při zdobení kamenů. Nejdříve kreslením a pak ubrouskovou technikou a následoval obraz se stromem, který zdobili  knoflíky – tedy kámen a knoflíky jako odpadový materiál. A nechyběla ani vybíjená. V úterý autobusem do Techmánie, kdo tam byl ví, co tam asi našli a viděli. Tedy vrátili se spokojení, jen je zarazila cena vstupného. Aby si odpočinuli zdobili hrnečky novým druhem fixů na porcelán a pak si vyzkoušeli házet frisbee na cíl. Středa byl výlet do ZOO Plzeň. Radost měly nejen děti, ale i zvířata, která ještě nedávno neviděla ani živáčka. Nejoblíbenější letos byla panda, kterou by jste našli na některých našich hrnečcích a tak ji máme v klubovně i v plyšové podobě. Přes únavu z chození po ZOO po malém odpočinku došlo na míč a jízdu na koloběžkách, ale i na stolní hry, nejoblíbenější – Abalone. Čtvrtek to byla historie – návštěva Národního technického muzea v Plasích. Všichni si zopakovali co si pamatují o Plasích, kde byla většina z nich i vloni. Všem se tam líbilo, nejen exponáty, ale i to, že si mohli sami vyzkoušet, jak se například stavělo klenuté okno, nebo jak se dělají různé vazby cihel. Navíc tam našli i výstavu starých kol  Favorit. Odpoledne si všichni zopakovali ubrouskovou techniku, tentokrát na nepotřebné sklenici, ze které dozdobením např. papírového výřezu vznikl svícen. A stejně jako jindy míč, koloběžky a stolní hry než všichni odešli domů.   Poslední dopoledne tábora jsme se šli projít na Martiňák, kde jsme si zacvičili na překážkách, udělali pár fotek a vzhledem k množství komárů jsme park opustili a šli si zacvičit raději na hřiště v sídlišti. Po obědě jsme dozdobili svícen ze sklenice, vyrobili „skřítka“ z podpalových dřívek a protože venku bylo velké teplo zdobili jsme ještě tašku, buď obtisky, nebo jsme kreslili fixy. A jako vždy na třech z nich byla panda. Pak ještě rozdání upomínkových listů, odměn, úklid a konec.

 

Náš „Robinsonův ostrov“ – PS Dobřany

Dne 18. 7. jsme zahájili již 21. ročník našeho tábora v Újezdu u Plánice. Po ubytování míčové hry, procházka do okolí a opékání si uzenin. Ráno jsme oškrabali brambory, rozdělili se do oddílů – vymysleli názvy a pokřik a vyrobili vlajku. Červení – Rudí draci, zelení Zeleňáci, modří Mořští delfíni a žlutí Ostrovní vlci. Následovaly hry např.Hututu a odchod do lesa, kde jsme se učili ohně. Díky balonkům s barvou jsme zjistili, který vedoucí je u kterého oddílu a pak jsme hledali věci dané barvy, kdo jich bude mít co nejvíc a večer hlasovali, kdo je největší silák oddílu. V úterý byla soutěž „siláků“ v páce a hra Planetky a večer hlasování o týmového stavitele. Ve středu bylo hodnocení pokřiků a vlajek, pak soutěž stavitelů, kteří stavěli stavby z karet a soutěže v hodu šipkami, střílení z luku, házení míčkem na cíl a další. Následovaly znalosti rostlin a odpoledne hra v lese Navigátor. Večer diskotéka na počest Dominika, který slavil 15.narozeniny a po ní noční hra Majáky. Ve čtvrtek přijela první návštěva – Hygiena, poté hry na zahradě a vycházka do lesa, po večeři zkoušky chuti a dalších smyslů a losování, kdo je v oddílu vůdcem. V pátek byl turnaj s kalimatkami a hra „Hututu“ a po obědě vycházka k rybníkům a večer učení morseovky. V sobotu soutěž ve sběru kartiček se zvířátky, nácvik 1.pomoci, hry s vodou na zahradě a v klubovně „šátkovaná“. Pravidelné sledování bodů na našich „palmách“ ukázalo, že nejmíň mají žlutí a tak se rozdělili do zbývajících tří oddílů. Další den spolu soutěžili vedoucí, abychom se zasmáli, my pak hráli židličkovanou. V pondělí jsme psali potřebné potraviny na soutěžní bramborový salát, zahráli si „Hajzlbábu“ a odpoledne měla děvčata svoji „Miss“ a kluci „Siláka“. Vyhráli Ema a Patrik. Večer byla Hawai párty a po ní noční hra. V úterý jsme stavěli „domečky“, pak byla stopovačka s úkoly a po ní společná večeře u ohně a zpěv. Středa patřila výrobě bramborového salátu a soutěž v 1.pomoci a nácvik choreografie společného tance oddílů. Další den v lese jsme hráli slovní fotbal, kdy zvítězili červení a modří, kteří měli nejméně bodů se rozdělili mezi červené a zelené, ti se pak utkali v souboji o šnečí ulity a pak hry s vodou např.přenášení na lžíci. V pátek jsme začali balit, zahráli si na zahradě s vodou, třeba přenášení na létajícím talíři a předvedli choreograii. No a pak jsme si všichni zatancovali  a šli spát. Celotáborová hra skončila remízou a tak v sobotu jsme spokojeni odjížděli domů.

                                                                                   Libuše Nejedlá

 

Jarní akce – PS Safír Kdyně

Pionýři ze Safíru vyhlásili jarní fotosoutěž

Koncem března vyhlásila pionýrská skupina Safír ze Kdyně soutěž o nejhezčí jarní fotku. Přihlásit se do ní mohli mladí fotografové do 15 let a na vyfocení a poslání svého díla měli celý měsíc.  Nakonec se soutěže zúčastnilo patnáct dětí, jejichž nejpovedenější snímky byly umístěny na facebookové stránky PS Safír. Zde pak také probíhalo hlasování veřejnosti a rozhodoval počet „To se mi líbí“ u fotky. Hlasovat bylo možné do půlnoci 28. dubna a hodnotilo se v kategoriích do 8 let a od 9 do 12 let. A že to bylo opravdu napínavé! Starší kategorii celkem suverénně vyhrála devítiletá Natálka N., jejíž fotka sněženek získala celkem 70 hlasů. Druhá byla s odstupem 45 hlasů Karolínka M. (10 let) a třetí Jirka K. (11 let) a jeho fotka zakrslého králíčka. V mladší kategorii do 8 let probíhal napínavý souboj do poslední chvíle a vítězem se nakonec stal šestiletý Matyášek M. s 57 body a fotkou rozkvetlých ladoněk. Pouze 7 bodů dělilo od prvního místa Carmen N. a její fotku sedmikrásky a třetí se umístil Tomáš F. se 14 body. První tři z každé kategorie si vysloužili odměnu v podobě profesionální úpravy, tisku a zarámování své fotografie ve Fotoateliéru Kdyně, který byl partnerem soutěže. Všem zúčastněným moc děkujeme!

 

 

 

 

 

 

Odrazková stopovačka měla úspěch

Sice už pomalu dochází k rozvolňování a rozbíhá se také činnost dětských oddílů, ale vedoucí z pionýrské skupiny Safír Kdyně se ještě pustili do přípravy poslední bezkontaktní hry pro veřejnost. Tentokrát to byla hra noční, jejíž trasa byla vyznačená pomocí odrazek. Děti se tedy vybavily baterkami a mohly se vydat na cestu, která začínala u cyklostezky ke Starému Dvoru. Bylo pro ně připraveno celkem devět zastavení, kde bylo třeba odpovědět na tematické otázky nebo splnit jednoduché úkoly. Děti například hledaly pavouky pomocí hmatu, čichem rozeznávaly různé vůně v lahvičkách, poslepu postupovaly pomocí provázku nebo si zkusily zavýt jako vlk. Čekaly je také různé otázky se zaměřením na noční zvířata a posledním úkolem bylo bez dotyku prolézt pavučinou a najít bedýnku s pokladem. Ten si nakonec vyzvedlo 104 šikovných dětí.  Všem účastníkům moc děkujeme a těšíme se na setkání na Pohádkovém lese. 

 

 

Pavla Hrubá

 

 


 

Čarodějnická stezka – PS Dobřany

Stezka Duben, ještě tam budem,  byla připravena na dny 20. – 29. dubna s vyhodnocením do 6. 5., kdy byly zpracovány  výsledky a předány odměny. Stezka se skládala z 19 karet s otázkami a úkoly pro děti a kreslenými  příslovími k luštění pro rodiče. Zapojilo se 30 dětí a 20 dospělých, z toho 7 jich poslalo vyluštěná přísloví. Děti odpovídaly např. na otázky:  Jaký je správný název stromu kaštanu  a z odpovědí dle jednotlivých písmen jim vznikla tajenka. K tomu plnily i doplňkové úkoly např. zkus jít chvíli pozadu. Mezi příslovími, připravenými pro dospěláky bylo např. lež má krátké nohy, ve víně je pravda nebo láska prochází žaludkem.  No a ze správných odpovědí od dětí  byli vylosováni na 1. – 3.místě Dominik Konšal, Tereza Živná a Dominik Silovský. Odměny převzali všichni zúčastnění včetně zapojených dospěláků.

Čarodějnická stezka byla připravena na dny 30. dubna – 2. května v parku pod nádražím v Dobřanech s tím, že výslednou tajenku, případně fotky zasílali účastníci až do  5. května a 6. května pak byly předány odměny všem zúčastněným dětem. Do stezky se zapojilo 30 účastníků.

Čarodějnice připravujeme každý rok, ovšem s ohledem na nařízení vlády se akce v původní podobě konat nemohla, takže žádná stanoviště v prostoru bývalých kasáren ani opékání uzenin,  stejně jako v r. 2020. Proto, aby akce nezanikla,  jsme připravili výše zmíněnou stezku. Na jednotlivých kartách s otázkami či úkoly bylo možné získat kreslený symbol. Na závěr dosazením písmen za symboly  vyšla tajenka Malí  čarodějové.  Někteří účastníci přišli v čarodějnickém úboru a s koštětem, někdo v „civilu“ a klackem místo koštěte. Z účastníků byli na 1. -3. místě Filip Königsmark, Hana Němcová a Markéta Jacková.  Propagace obou akcí byla zajištěna skupinou na sociálních sítích a naše poděkování patří i IC města Dobřany, které v rámci FB i webu města a kulturního kalendáře nám s propagací pomohlo.

Libuše Nejedlá

 


 

Akce pořádané v roce 2020 – PS Hrádek u Rokycan

Hodnotící zpráva PS za rok 2020Vážení přátelé, dovolte mi abych vás seznámila s průběhem činnosti naší pionýrské skupiny Hrádek během roku 2020. Měl to být rok oslav 30.výročí Pionýra. Bohužel pandemie koronaviru téměř vše zničila. Přesto jsme „nehodili vidle do slámy“ a po celý rok jsme o sobě dávali vědět.

Na naší skupině pracovalo 18 oddílů a měli jsme 334 registrovaných členů.

Na začátku roku jsme se sešli na výroční Radě PS, kde jsme hodnotili starý rok a připravovali nový, s oslavami Pionýra. Schůzky oddílů se rozběhly. Oddíly začaly  plnit úkoly k našemu výročí a začali jsme připravovat letní činnost. Uskutečnili jsme autobusový výlet na akci“ Ledová Praha“ s oslavou 30.výročí Pionýra na koncertu „Děti dětem“. V únoru jsme se sešli při  masopustním „vynášení basy“v tělocvičně. Ještě jsme úspěšně zajistili třídenní školení pro 24 zájemců z naší skupiny a okolí. Všichni získali kvalifikaci instruktora. To byl velký úspěch. V jiných skupinách to nestihli. Na začátku března celý článek

 

Vlasta Vasková

 

 


 

Pionýrská čtenářská výzva – PS Jitřenka Kdyně

Tato nelehká doba znepříjemnila život snad každému člověku. Někomu méně, někomu více. My, pionýři, bohužel spadáme do té druhé kategorie. Od počátečního jakž takž zvládnutelného omezování jsme dospěli k obávanému zrušení činnosti. Mohli jsme být smutní, mohli jsme být naštvaní, ale ničemu by to nepomohlo. Nebudu vám říkat, že jsme si oběma fázemi neprošli, tím bych porušila jedno ze 7P správného pionýra. Spíše než „PROČ?“ jsme si ale pokládali otázku „JAK?“. Jak můžeme zajistit, abychom s dětmi zůstali v kontaktu? Jak bychom mohli dětem předávat informace o naší online činnosti, když se nemůžeme scházet? Jak docílíme toho, aby v dětech přetrvávala chuť být pionýrem a těšili se na den, kdy se zase budeme moct shledávat na každotýdenních schůzkách? Jak?!

Po nemalém přemýšlení jsme se rozhodli přejít na systém tzv. výzev. Věděli jsme, že rodiče a téměř všichni naši puberťáci, kteří jsou již aktivní na všelijakých sociálních sítích, se stanou našimi klíčovými přenašeči informací k menším či ostatním dětem, jež tyto sítě nemají. 31.1. 2021 nám po čtyřech měsících skončila Čtenářská výzva – zatím naše nejdelší. Hlavním cílem bylo zaplnit dvě tabulky – první byla řazena dle názvu knihy, druhá dle jména autora. A víte, co bylo na celé výzvě nejlepší? Tato výzva nebyla určena jen pro děti, ale mohli se zapojit i jejich rodiče, prarodiče, vedoucí a instruktoři, a dokonce se zapojilo i pár jedinců z ostatních pionýrských skupin, které se o naší výzvě dozvěděli a zapojit se chtěli (vidíte, kam až dosahuje vliv sociálních sítí). Dveře byly otevřené komukoliv, kdo rád čte a chce se s námi o to podělit. Veškeré pokyny byly více než jednoduché – Přečti, vyfoť, pošli. Nic víc!

Průběžně jsme zveřejňovali tabulky s nově přečtenými knihami, a tak mohli všichni vidět, jak na tom sami jsou a samozřejmě jak na tom jsou jejich ostatní „soupeři“. Kdo to poctivě sledoval, viděl nevyřčené (pod)soutěže mezi pár maminkami nebo mezi rodiči a vedoucími.

Knihy přibývali a za posledních 14 dní do konce výzvy jsme zvládli neskutečné… Nejen, že jsme překonali náš cíl 200 knížek, ale dokonce jsme překonali hranici 300 knížek! Tyto dva týdny k nám přicházeli knihy ze všech stran – od dětí, rodičů a vedoucích. Na našem finálním umístění jsme vyhlásili jednak první 3 místa v každé kategorii (děti, rodiče, vedoucí), jednak celkové umístění všech dětí a všech rodičů a vedoucích. Děti – 1. místo: Natálka Nováková (18), 2. místo: Carmenka Nováková (14), 3. místo: Adélka Koutníková a Terka Soběhartová (10); Rodiče a prarodiče – 1. místo: Martina Vaníčková a Jana Růtová (12), 2. místo: Marie Mochurová (11), 3. místo: Radka Vaňková (8); Vedoucí a instruktoři – 1. místo: Verča Šperlová (8), 2. místo: Jana Mochurová, Ivana Mochurová, Fanda Mužík, Petr Vogeltanz (6), 3. místo: Petra Slámová, Kiki Bendová, Anna Steinbergerová, Sabča Lukášová a Pavel Sauer (5). Společnými silami jsme dosáhli neuvěřitelných 336 přečtených knih. Velké díky patří všem 84 zapojeným čtenářům – malých i velkých.

Co dodat, jsou to krásná čísla a byli jste úžasní! Na březen chystáme další výzvu, tak se těšte. Společně táhneme za jeden provaz a díky tomu přelezeme tenhle velký balvan, jenž nám ztěžuje naší normální činnost. Vydržte, společně to dáme!

Jana Mochurová

 

 


 

Vánoční stopovačka – PS Safír Kdyně

Stejně jako jiné organizace, musela i Pionýrská skupina Safír Kdyně přerušit svojí činnost. Vedoucí ale neseděli doma se založenýma rukama a v prosinci připravili pro děti bezkontaktní Vánoční stopovačku. Na cestě směrem k houpačkám bylo ukryto sedm schránek s jednoduchými úkoly, které bylo možné najít podle nakreslených plánků. Děti cestou zpívaly oblíbenou koledu, daly si novoroční předsevzetí, dělaly deset dřepů pro zahřátí a také si musely vzpomenout na tři vánoční zvyky, jména tří králů a na ptáčky, které v zimě přilétají na krmítko. Posledním úkolem bylo stopování divokého prasete, jehož stopy bylo třeba rozeznat od stop liščích a bažantích.

Správná cesta zavedla děti do lesa, kde už snadno našly ukrytou truhlu s pokladem. Vedle ozdob, bonbonů a vánočních pohlednic udělaly dětem asi největší radost svíticí rohy. Kousek od pokladu byl také krmelec, kam děti nosily jablíčka, mrkev, seno, kukuřici, kaštany nebo třeba lojové koule pro ptáčky.

Hru bylo možné navštívit od sobotního odpoledne až do Štědrého večera, největší nával byl ale o víkendu. Děti se vydaly na trasu bez ohledu na ošklivé počasí, často za doprovodu rodičů, prarodičů nebo psích kamarádů. Celkem se rozdalo 148 cen a na facebook PS Safír dorazily desítky fotografií a spokojených komentářů. Všem moc děkujeme za účast a podporu a v novém roce se těšíme na setkání na některé z našich pravidelných akcí.

Pavla Hrubá

 


 

Z PS Dobřany nám přišlo několik podzimních článků

 

Začali jsme v září…

Stejně jako každý rok jsme se podíleli na akci 1. zvonění na Kotynce a mimo to připravily děti z Pionýrské skupiny v Dobřanech – oddílů Delfíni i Delfíňata na začátku měsíce otevřenou akci pro širokou veřejnost „Začínáme“ – sportovní odpoledne, tentokrát díky Covidu 19 bez výtvarné dílny. Stanoviště i materiál připraveny – šipky, kladivo, hod gumovkou na cíl, hod na cíl diskem, trohranné domino, Stiga hokej, Kubb a další, plakáty v novinách i jinde, hlášení v rozhlase. Netušili jsme ovšem co nám s akcí udělá onen zmíněný Covid 19. Účastníků málo, obsluha stanovišť smutná, že nemá skoro komu pomáhat i když počasí nádherné. Jinak oddíly se začaly scházet na svých pravidelných schůzkách – od té třetí v rouškách v klubovně, někteří členi odešli do jiných zájmových kroužků, aby místo nich přišli noví.

A k dovršení všeho jsme byli nuceni odložit plánovaný výlet do Fajn parku v Chlumci nad Cidlinou na jaro příštího roku. My se ale nedáme.

 

 

 

 

 

Říjen a my

Konec září, přesněji 30.tého se konal Český den proti rakovině. Díky vám všem, kteří si od našich prodejců koupili „kytičku“ jsme na konto Ligy proti rakovině mohli za prodej 550 „kytiček“ odeslat 14 382 korun. Děkujeme vám, stejně jako prodejcům.

A pak nastal říjen. Ještě než jsme stejně jako ostatní spolky přerušili činnost, tak jsme na schůzkách spolu s volnočasovým klubem Dominik, který běží z časových důvodů současně se schůzkami, hráli hry venku, tvořili z přírodin a zdobili papírové tašky. Naplánované akce např. Drakiádu, účast na Krajském kole pionýrského Sedmikvítku na Zelené Lhotě jsme postupně rušili a pravděpodobně stejně dopadne oddílový Halloween, podzimní prázdniny a Večer se světýlky 28.října, na kterém jsme se chtěli podílet s MC Budulínek a Městským kulturním střediskem. Přesto plánujeme dál, např. akci pro veřejnost Andělské tvoření 21.listopadu a účast na Mikulášském jarmarku. Držme si proto palce, ať se můžeme opět setkávat.

 

 

 

 

 

Nedáme se!

Poslední schůzku jsme měli 8. října a pak byla činnost všech spolků pozastavena. Jenže kampak na nás. Pravidelně každý týden pro nás vedoucí připravovali soutěž, jejíž plnění (fotky) jsme mailem posílali vedoucím, kteří je pak hodnotili, protože ne všichni bychom zvládli oddílové schůzky on-line. Každé soutěžní kolo mělo 5 úkolů. První týden jsme se snažili najít co nejvíce pohádkových dvojic, např.Spejbl a Hurvínek. Pak jsme podle obrázků zvířátek hledali tajenku – kaštan, z přírodnin tvořili podzimní dekoraci, místo Drakiády malovali draky a další úkol byl podle počtu hozených bodů na hrací kostce plnit úkoly. Druhý týden jsme podle obrázků hádali lidové písničky, počítali kolik barev je ve znaku města, místo lampionového průvodu namalovat lampion, tvořili otisky listů a ze skládaného papíru vytvořili ptáčka. Třetí týden nás čekaly další 3 lidové písničky v obrázcích, při procházce najít, kdy byla postavena naše radnice, třídili jsme 3 dny odpad a odnesli ho do patřičných kontejnerů, z ruličky od toaleťáku vyrobili krabičku kam jsme dali dárek nebo vzkaz a posledním úkolem týdne bylo přečíst knížku a poslat fotku.  Na od pondělí 16.listopadu nás čeká 4.kolo, kde podle obrázků zvířátek, kdy známe jen pár písmen máme z chybějících písmen složit tajenku. Dalším úkolem je zjistit kolik oken má restaurace a pivovar Modrá hvězda oken, dál máme z odpadového materiálu vyrobit „mimozemšťana“ , přeskočit 20 x švihadlo a jako poslední úkol dokázat, že umíme přišít knoflík.

 

 

 

 

 

 

 

Ani vir ani výr

Tak se jmenoval připravený týdenní program, který připravila Pionýrská skupina Dobřany nejen pro své členy.

V pondělí rozdělení do 3 skupin – ty doledne s mapou hledaly odpovědi na zašifrované otázky o našem městě. Současně pořizovaly fotky o plnění úkolů. Odpoledne je pak čekaly šipky, Spin Ladr a tvoření z „recyklovatelných“ odpadů. Dekorace látkového  batohu pomocí šablon, obtisky na hrnečky a plstění z ovčího rouna – berušky a včelky. Před odchodem stolní hry a luštění šifry jaký program je čeká další den.

V úterý povídání o přírodě, domino a karty s faunou a florou kolem nás. Pak výlet do Domažlic s připravenou poznávací hrou, kdy výsledkem byla tajenka se jmény dvou kostelních zvonů – Zikmund a Marie. Po obědě si v místní Aréně zahráli všichni Laser Game – střílení světelnými paprsky. Opět všechny skupinky fotily, včetně nejmenších dětí. Po návratu vyluštění programu na další den.

Ve středu výlet autobusem do Plas, kde si v místní ZOO zahráli všichni minogolf a pak opět plnili různé úkoly jako např.vyfotit bílá zvířata, rarity některých světadílů – pyramidu v Africe, amfiteátr v Řecku, Budhu v Japonsku, kaktusy v Mexiku. Fotky byly moc hezké. Po návratu nová šifra a zjištění, co bude další den.

Ve čtvrtek vyrobení motýla z pedigu a odjezd do Parku Boheminium v M.Lázních, kde bylo opět připraveno pár otázek a fotoúkolů, např.vyfotit všechny makety zámků a hradů v plzeňském kraji, dopravní prostředky apod., nebo zjistit např.jak vysoká je Černá věž v Č.Budějovicích, která řeka teče kolem hradu Loket a další. Po návratu vyhodnocení „hledaček“ z úterý v Domažlicích a ve středu ze ZOO Plasy včetně fotek.

V pátek výšlap na Kamínek, cestou na louce hry s tříděním odpadu, aby si děti odpočinuly. Výstup ke kapličce a cestou lesoparkem Martinská stěna pátrání po tom, kdo je čeho patronem na jednotlivých zastaveních. Opět soutěž mezi skupinami a fotky.

Po obědě tvoření – dozdobení  připravených sklenic tak, že vznikla váza, dozdobení kytkou skleničky na víno – svícen, šperková sklíčka nazdobená smaltovým práškem, vypálení – šperk, dekorace pomocí žehličky a obtisků na látkovou tašku. Pak si děti vyzkoušely malování voskem, obrázek dozdobily a za pomoci vedoucí ho zarámovaly. Posledním výrobkem byl obrázek malovaný pískem. Hodnocení dětí – parádní týden až na to horko. Na závěr upomínkový list a přívěšek na klíče – placku s logem – výrem.

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a zajištění programu podíleli – instruktorům, vedoucím, městu i MŠMT za finanční zázemí i za zajištění dopravy na výlety p.Koubovským.

Libuše Nejedlá

 


 

Poklad skřítka Všeználka – PS Safír Kdyně

Protože jsou zavřené školy a děti tráví svůj den zavřené doma, rozhodli se vedoucí z Pionýrské skupiny Safír Kdyně pro přípravu další bezkontaktní hry, která začínala u odbočky na zříceninu hradu Rýzmberk. Tentokrát si děti ale také zopakovaly své znalosti z přírodovědy, protože trasa byla složená z desítky jednoduchých otázek o zvířatech, rostlinách i houbách. U každé z možností bylo v závorce uvedené písmenko a ze správných odpovědí si pak děti poskládaly heslo. To pak stačilo říct u výdejního okénka Rýzmberské hradní hospůdky a ochotná obsluha jim předala zaslouženou odměnu. Pokud si někdo nemohl nebo nechtěl ceny vyzvednout v otevírací době hospůdky, bylo možné také zadat výsledné slovíčko na webu PS Safír. Slovem „MUCHOMŮRKA“ se odemkla fotonápověda k pokladu, který byl ukrytý v uzavíratelném boxu pod hradním mostem. Této možnosti ale využilo jen 26 dětí, což je jen malá část z celkového počtu 195 soutěžících.

Hrát bylo možné už od soboty 24. října, takže se rodiny s dětmi příliš nepotkávaly a nebyl tedy problém dodržovat aktuální vládní opatření. Všichni si také pochvalovali pěknou procházku podzimní krajinou a zvláště o prvním herním víkendu také slunečné počasí. Za podporu patří dík městu Kdyně – díky tomu bylo možné hru připravit a nakoupit ceny pro děti. Děkujeme!

V listopadu pak na soutěž navázaly online Výzvy skřítka Všeználka, které mohou děti plnit z pohodlí svých domovů. Tento měsíc mají za úkol vyfotit výzdobu svého pokojíčku, vydlabanou dýni, nakresleného kamaráda pro veverku Rozárku a vlastnoručně udělaný výrobek z podzimních přírodnin. Všechny fotky je možné vkládat přímo pod plakátek na Facebooku PS Safír Kdyně, nebo na Instagramu pod hashtagem #vseznalkovavyzva. Skřítek Všeználek pak vybere ty nejlepší a odmění je pěknou cenou.

Na období kolem Vánoc se aktuálně připravuje ještě jedna venkovní bezkontaktní hra, ale už teď se všichni vedoucí z PS Safír těší, až se vše zase vrátí do starých kolejí a opět začnou fungovat pravidelné oddíly a společné akce pro veřejnost. 

Pavla Tochorová

 

Víkendovka Mimoňů a Rafanů – PS Mír Domažlice

Letošní letní prázdniny pro některé trvaly vlastně už od jara. A právě proto, se řada z nás již nemohla dočkat září, na které byla naplánovaná víkendovka oddílů Mimoni a Rafani. Všudypřítomná virová hrozba nás naštěstí nedostihla, a tak jsme si mohli užít víkend 18. – 20. září téměř podle plánu.

Nevyjeli jsme nikam daleko. Máme svoji táborovou základu rádi, a každý z nás se do ní rád vrací. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Jelikož jsou naši Mimoni a Rafani již celkem odrostlí, program tentokrát nebyl provázán žádným příběhem, ale to neznamená, že jsme se jen tak flákali. Celý víkend se nesl v duchu týmových a především pohybových her. Kde kdo si možná sáhl tak trochu na dno. Oba dva večery jsme si užili noční hry a přes den soutěžili, ať už v dřepování nebo například ve hře kámen, nůžky, papír.

A víte, co bylo na tom všem nejlepší? Že jsme strávili téměř 3 dny venku, což znamená na čerstvém vzduchu a to je poslední dobou docela složité. Všichni jsme ve zdraví přežili a už teď vyhlížíme, jak se situace vyvrbí, abychom si něco podobného mohli užít na jaře, popřípadě v létě na táboře.

A takto nám to spolu sluší (viz foto).

Zdar

Jana Antošová

 


 

Kytičkový den – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýři pomáhají, jak jen mohou, a proto se letos opět zapojili do prodávání žlutých kytiček, které symbolizují měsíček lékařský, v rámci 24. ročníku celonárodní veřejné sbírky, Českého dne proti rakovině.

Proto i  naše pionýrská skupina Habartov nezahálela a zúčastnila se v náhradním termínu dne 30.9.2020 Kytičkového dne, aby pomohla lidem a dětem nemocným rakovinou.

Sešli jsme se již brzy ráno, připravili jsme si kytičky, kasičku, oblékli žlutá trička a vyrazili do „terénu“ prodávat. Tato akce je hodně známá i v našem malém městě a někteří lidé nás dokonce sami vyhledali, aby si kvítek od nás zakoupili.     

Postupně jsme prošli skoro celé město Habartov a snažili se vybrat co nejvíce peněz na činnost Ligy proti rakovině.  Dopoledne jsme zašli na Městský úřad a pohybovali se po náměstí. V odpoledních hodinách jsme se vydali prodávat k místnímu Tescu. 

Společně se zakoupenou kytičkou jsme rozdávali leták zaměřený výhradně na nádorové onemocnění ledvin a močového měchýře. Letos poprvé se kytičky mohly prodávat ještě pár dnů po termínu sbírky v kamenných obchodech. Nám s prodejem pomohli v prodejně potravin u Pňáčků na náměstí a moc jim za to děkujeme.

Společně jsme prodali 376 kytiček a vybrali za ně 9014 korun. Doufáme, že tato částka pomůže alespoň trochu zlepšit kvalitu života onkologických pacientů a vybavení onkologických center.

Anna Kováčová

 


 

Agentura McGill – PS Mír Domažlice

Prodloužený sváteční víkend byl pro oddíl Pegas detektivní. Byli jsme na chatě Spartak v Caparticích a zahájili jsme naši celoroční hru s velkou parádou! Děti splnily zkoušku tím, že na základě rekonstrukce loupeže odhalily pachatele. Byla to sice velká dřina, ale díky tomu každý z oddílu podepsal smlouvu a stal se stážistou v detektivní agentuře McGill Co. A hned jsme se zapojili do prvního případu. Úplně náhodou se v okolí Capartic pohyboval dlouho hledaný zločinec. Nejen, že jsme ho vystopovali, chytili a předali ho policii, ale získali jsme tajemný kufřík, který měl být předán neznámé osobě. Kufřík byl plný informací, které se nám budou určitě ještě hodit. Už se moc těšíme, co nás čeká dál!

 

Dáša Čechová

 

 

 


 

Pohádkový les – PS Čtyřlístek Domažlice

Pionýrská skupina Čtyřlístek uspořádala 19. září 2020 po několika letech v Domažlicích Pohádkový les. K pohádkovému lesu patří také pohádkové bytosti, a tak se vedoucí a instruktoři převlékly za Makovou panenku, pirátku, Berušky, Ferdu mravence a brouka Pytlíka, čarodějnici, červenou Karkulku, medvěda, indiánku a mnoho dalších. Pro příchozí byla připravena trasa s 10 zajímavými stanovišti jako např. střelba z pistole, hod do koše, jízda na koloběžce atd. a dále si mohly děti vymalovat obrázek, zkusit zahrát deskové hry, zatancovat či si prohlédnout fotoknihy z táborů pořádaných pionýrskou skupinou. Po zdolání pohádkové trasy dostalo každé dítě odměnu a diplom. Počasí nám přálo, a tak se sešla spousta dětí a jejich rodičů a všichni jsme si slunečné odpoledne velmi užili. 

 

Vendy Pangrácová

 

 


 

 

Habartovské toulky – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýrská skupina Habartov letos pořádala již 29. ročník Habartovských toulek. Babí léto se letos opravdu vydařilo a teplé sluneční počasí v sobotu 12. září vylákalo na „Habartovské toulky“ podzimní přírodou 30 turistů, čtyři pejsky a jednoho cyklistu.  

Účastníci si mohli zvolit různě dlouhé trasy pochodu od 5 do 32 km pěšky, nebo 18 až 32 km na kole. Trasu si mohl každý zvolit sám dle chuti i svých možností. Všechny trasy vedly od startu k pomníku padlých četníků u náměstí, kde se napojily na zelenou turistickou značku, která vede přes Habartov na zříceninu hradu Hartenberk v Hřebenech.  Všichni turisté si zde mohli na připraveném ohništi upéct buřtíka, koupit si občerstvení nebo nějaký suvenýr a hlavně si zajít na skoro hodinovou prohlídku opravovaného hradu i s průvodcem.  Odtud už se trasy rozcházely. Nejzdatnější turisté se vydali na trasu 32 kilometrů. Nejvíce turistů ovšem volí menší trasy 12 nebo 18 kilometrů. V cíli cesty pak získali všichni účastníci diplom a pár předmětů na památku.  Většina turistů se už těší, že si příští rok půjdou opět protáhnout své nohy na náš pochod.

 

Anna Kováčová

 

 


 

XAPATÁN_Memoriál Lucinky Mrvíkové – PS Čtyřlístek Domažlice 

Každoročně druhý víkend v září patří na PS Čtyřlístek akci „Cesta na Xapatán – Memoriál Lucinky Mrvíkové“.

V pátek byly děti rozděleny do soutěžních družstev a následovalo povídání o historii i současnosti Čerchova. Před vlastním závodem v sobotu proběhl pietní akt k uctění památky naší bývalé vedoucí a kamarádky Lucinky Mrvíkové. Po obědě pro nás přijel autobus, který nás vyvezl na Čerchov. Zde jsme vystoupili na Kurzovu věž, odkud byl znamenitý výhled. Pak již jednotlivá družstva vycházela na trať po modré turistické cestě přes Pec do Újezda. Na trase byla připravena řada soutěžních úkolů, a protože rostlo spoustu hub, došlo i na jejich sběr. Než byly spočteny výsledky, zahrály si děti oblíbenou hru „svíčky“. Na závěr dne bylo připraveno to nejočekávanější – vyhlášení výsledků. Zvláštní ocenění získaly děti z družstva předškoláků a prvňáků. Z ostatních si nejlépe vedlo družstvo „Růženky“ ve složení Simona Černá, Karin Soukupová, Klára Maříková, Martin Marek, Zuzana Rýdlová a Sára Wiesnerová.

 

Vendy Pangrácová

 


 

 

Pohádkový les 2020 – PS des. St. Roubala Habartov

Dvacátý ročník Pohádkového lesa, který pořádají habartovští pionýři, dal opět šanci nejmenším turistům, vydat se za pohádkovými bytostmi.    

Těch, kteří společně se svými rodiči přišli na start, bylo opravdu dost. Každý dostal na startu papírovou letenku na razítka za splněné úkoly a pak už mohli vyrazit na trasu dlouhou necelé tři kilometry do společnosti pohádkových bytostí.     

Hned na začátku lesa na ně čekala Liška, u které měly děti za úkol donést mravenčí vajíčka zpět do mraveniště.  Dále po cestě děti došly k dvěma loupežníkům, kteří si pro ně nachystali pyramidu z plechovek, a děti měli za úkol, na tři pokusy ji pokud možno celou shodit. Všichni se moc snažili, a některým se to i povedlo. Pak pomohli dalším pohádkovým bytostem naházet spoustu šišek do pejskova košíku, pochytat rybičky, nebo se trefit do středu velkého terče.

V cíli cesty na ně ještě čekala kočička se svými koňmi. Děti měli za úkol na koně nasednout a dojet na konec dráhy, kde musely hodit podkovu na zapíchnutý kolík.

Pak si už jen přišli do cíle pro diplom a sladkou odměnu za splnění všech úkolů, které si na ně pohádkové bytosti přichystali.

 Na Rádském hřišti nemohl, ovšem jako již tradičně, chybět ani náš  pionýrský maskot pejsek Davídek.     

Doufejme, že si děti procházku pohádkovým lesem moc užili a příště se opět za pohádkovými bytostmi vydají.

 

Anna Kováčová

 

 

Odpoledne plné her – PS Safír Kdyně

Po dlouhé koronavirové pauze se děti konečně dočkaly svého odpoledne, které mohly strávit na čerstvém vzduchu po boku rodičů i kamarádů. V areálu kdyňského sídliště Na Koželužně si pro ně připravili program vedoucí a instruktoři z pionýrské skupiny Safír, která v sobotu 5. září Odpoledne plné her pořádala. Byla to první velká akce pro veřejnost v tomto roce, jelikož už březnové Deskohraní muselo být kvůli vládním opatřením bez náhrady zrušeno. Až na konci školního roku se začala pomalu rozbíhat činnost oddílů a v létě s plnou parádou konečně proběhly i tábory včetně toho vodáckého putovního. 

V sobotu se vydařilo počasí a všichni s napětím sledovali, jestli kvůli zhoršené epidemiologické situaci vůbec nějaké děti dorazí a kolik jich vlastně bude. Ve dvě hodiny odpoledne se začal celý areál plnit a brzy bylo jasné, že se akce účastní stovky dětí. Čekalo na ně dvanáct stanovišť, kde nechybělo ani ježdění na koloběžkách, skákání v pytlích, prolézání tunelem, Spin Ladder , kop do brány nebo chůze po slackline. Přírodovědný oddíl Všeználků si pro děti připravil malou poznávačku a nově také možnost nahlédnout do binolupy. Tam si děti prohlédly různé přírodniny včetně peříček, ještěří kůže, čmeláka, mravence a několika brouků. Střelbou z luku zase lákal na svojí činnost nový Středověký oddíl, který začíná už 3. října a bude fungovat na klubovně U Čápa každou sobotu od 12:30 do 14:00.

Pozvání na akci také přijali všechny složky IZS, kterým patří velké poděkování za trpělivost a nápaditost při práci s dětmi. U záchranné služby si děti mohly na vlastní kůži vyzkoušet první pomoc a prohlédnout si vybavení jejich vozidla. Velký zájem byl také o výklad Policie ČR a prohlídku jejich auta, kde stála fronta dětí, které se chtěly posadit za volant. Místní dobrovolní hasiči také přistavili svojí nablýskanou tatrovku, kterou si děti mohly prohlédnout uvnitř, vlézt si do kabiny a dokonce i na střechu.

Další tři stanoviště byly připravené v areálu klubovny U Čápa, kde byla postavená velká trampolína, lanová dráha a uvnitř také malá rukodělná dílna. Zde si děti mohly vyrobit papírovou zavařovací sklenici plnou natisknutých barevných jablíček.

U každého stanoviště nechyběla dezinfekce na ruce, kterou mohli využívat pořadatelé i soutěžící děti. Málo kdo o ní ale měl zájem a většina si hlavně užívala sluníčka a povedené akce. Za splnění soutěžního úkolu získávaly děti body do své kartičky, které pak vyměnily ve stánku s cenami za pěkné hračky, obrázky, sladkosti nebo za pomůcky do školy.

Velké díky patří městu Kdyně a jeho představitelům, díky jejichž podpoře se akce mohla uskutečnit, dále pak firmě Strojírny Kohout, spol. s r.o. a v neposlední řadě také Plzeňskému kraji. Těšíme se na vás na další venkovní akci, kterou bude Drakiáda v sobotu 17. 10. 2020.

Pavla Tochorová

 

 

LPT 2020 – PS des. St. Roubala Habartov

Konec loupežníků v Čechách

 

Letošní táborový příjezd byl pro nás trochu jiný než obvykle. Přijet na tábor jsme museli totiž v rouškách. Zdravotnice nám nejdříve změřila teplotu. Vše bylo v pořádku a tak si nás vedoucí odvedli do tábora, kde jsme se ubytovali.

Do večera máme spoustu času a tak hned máme za úkol postavit slavnostní táborák. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. První skupina řezala dřevo a druhá vyrazila na klestí. Oheň jsme stavěli menší, takže nebylo potřeba velké množství dřeva. Za chvíli bylo hotovo a my si ještě stačili zahrát několik společných her. Večer po zapálení slavnostního táboráku za námi přišel mladý Lotrando a poprosil nás o pomoc. Potřeboval od nás, abychom mu pomohli ukončit vládu zlých loupežníků v Čechách a získat mu zpět území jeho předků. Za odměnu nás naučí vše, co zná.  

Každé dopoledne, jsme se v Lotrandově škole učili nějakou zálesáckou dovednost. Jednou to byly třeba rostliny, jindy zase stopy, uzly, vyzkoušeli jsme si i obvazovou techniku, kdyby se někdo náhodou zranil.

Odpoledne nás většinou čekal boj s loupežníky o území. Našli jsme třeba starou zašifrovanou zprávu Lotrandova pradědečka Lotranda I. Rozluštit ji bylo docela namáhavé, ale zvládli jsme to. Následovali jsme pokyny zanechané ve
zprávě, kde bylo psáno: „Uřízněte si každý jedno dřevěné kolečko, budete jej potřebovat.“ Jindy naše soupeření o lup se skupinou zlých a proradných loupežníků skončilo se „zraněním“, které naše cvičná lékárnička svižně vyřešila.

I loupežničtí učni si rádi hrají, a tak nás čekaly všeloupežnické olympijské hry. Disciplíny byly vskutku loupežnické. Praní špinavých peněz, přetahování se o lup, zbavování se důkazů, plížení se na lup a další.

Olympiáda byla velice vydařená, všichni splnili veškeré disciplíny a večer odešli s medailí! Celý týden nám počasí přálo a my si mohli vyzkoušet, jak se spí pod širákem. Spali jsme na venkovní terase u srubu, ale i to bylo pro většinu z nás velké dobrodružství. Poslední den jsme chytili obávaného vůdce loupežníků Sarka Farku, získali jeho poklad a nadobro vyhnali zlé loupežníky z našeho území. V sobotu dopoledne jsme se rozloučili a slíbili si, že se za rok opět vydáme na naše již 30-té táborové dobrodružství.

Anna Kováčová

 

LPT 2020 – PS Mír Domažlice

Letošní pidi tábory už máme za sebou. I když díky okolnostem to byly jen dva pětidenní turnusy, užili jsme si i tak spoustu srandy, máme plno zážitků a vzpomínek.
První turnus pro mladší děti ovládli Vikingové, na druhém turnusu se starší děti snažily přežít Apokalypsu. Bivak, vaření na ohni, bojovky, hledání pokladu… slaňování, horský výstup, noční výsadek… bylo by to dlouhé vyprávění.

Dáša Čechová

 

 

 

 


 

Ledová Praha 2020 – PS Skřítkové Blížejov

Něco málo o PS Skřítkové Blížejov..Náš starší oddíl Průzkumníci se v letošním roce zúčastnil poprvé pověstné LEDOVÉ PRAHY. 
V pátek 31.1.2020  si naši vedoucí oddílu  sbalili batoh a nás čtrnáct odvážných členů oddílu. Poté vyrazili vlakem směr Praha hlavní nádraží. Po ubytování na Pražském Chodově, přišla první naplánovaná prohlídka noční Prahy. Prošli jsme si Václavské náměstí a poté zamířili na Staroměstské náměstí, kde jsme si  zahrály první vědomostní soutěž. V sobotu ráno jsme se vydali na prohlídku Policejního muzea, kde byl Policií ČR zajištěn i doprovodný program o jejich činnosti.  Aby jsme při prohlídce  nelenili, dostali jsme  druhou  vědomostní soutěž.  Prohlídka  muzea se všem hodně líbila. Přišel čas oběda a tak jsme zašli na objednané jídlo na Smíchově. Sníst , tak velkou obědovou porci bylo nad naše síly. Povedlo se to jen málo komu. Po odpočinkové prohlídce smíchovského anděla, jsme vyrazili pěšky na Petřín a poté směr Pražský hrad. Prohlídka hradu a všech nádvoří se líbila. To by nebyl náš vedoucí Kája, aby nám opět nedal vědomostní soutěž o Pražské hradu. Výzva byla velká a lákavá, soutěžili jsme o večeři. Jak to dopadlo? Zase ušetřil..Kdo umí umí , my jen koukali 🙂 . Jak jsme se tak toulali Prahou, tak jsme navštívili pomalovanou zeď na Pražské Kampě s obrázkem se zpěvákem Lennona, Karlův most a Zlatou uličku. Než jsme se nadáli byl večer a očekávaný rozchod s večeří. Po večeři jsme  odjeli na Chodov. V neděli ráno nás čekala naplánovaná prohlídka zemědělského muzea v pražských Holešovicích a pak odjezd domů. Myslím, že se všem hodně líbilo. Byla dobrá parta a výborný vedoucí.
Míša Tomášková

 


 

Ledová Praha 2020 – PS Mír Domažlice

Letošní Ledové Prahy se zúčastnily dva oddíly z naší PS.

Oddíl Pegas: 

Ledovou Prahu v sobotu navštívili i Pegasové. V Národním filmovém muzeu jsme se dozvěděli něco o tom, jak se dělá film – vyzkoušeli jsme optické klamy, nahrávali jsme zvuky k němému snímku a dokonce jsme vytvořili krátké animáky. V Muzeu fantastických iluzí jsme fotili a fotili a fotili… Navštívili jsme také Mořský svět a Hamleys. No jasně, že nechybělo ani KFC a McDonald – bez toho se přece žádný výlet neobejde! Cesta domů se malinko protáhla (ČD nezklamaly), ale to nám vůbec nezkazilo náladu. Tak za rok jedem zas! 

Oddíl Umpalumpové:

Umpalumpové se zúčastnili v sobotu Ledové Prahy. Stihli se podívat do muzea Lega, Mořského světa, Království železnic a do hračkářství Hamleys. Užili si to, jak děti, tak i doprovod a vrátili se plný zážitků domů. Těšíme se na příští rok, Praho. 

Kamila Tauerová

 


 

Sčítání káňat – PS des. St. Roubala Habartov

Letos je to již osmnáct let, co se habartovští pionýři přihlásili do zajímavého programu. Začalo to tím, že jsme si v roce 2002 v novinách přečetli výzvu ochránců přírody z Klatov, kteří hledali osoby, popř. organizace ke spolupráci při sčítání káňat. Tento program spočívá v tom, že se třikrát za zimu vydáme na stejnou pětikilometrovou trasu, na které se střídá les a pole a přitom pozorujeme oblohu a stromy. Cílem našeho pozorování a hledání jsou samozřejmě káňata. My jsme si vybrali trasu od Habartova směrem na Krajkovou a zpět na Hrádek. 

Poprvé jsme vyrazili v listopadu vyzbrojeni dalekohledy, ostřížím zrakem a trpělivostí. Do svých sčítacích notýsků jsme si zaznamenali výšku sněhu, směr větru a nabrali jsme kurz nad Baník po cestě směrem k Velkému kameni. U lesa jsme zatočili směrem na Krajkovou. Když jsme vyšli z lesa na pole, jedno káně si hovělo nedaleko na stromě.  Po pár desítkách metrů jsme zahlédli ještě jedno káně létat na obloze.

Lednové sčítání se proměnilo spíše na procházku krásně ojíněnou krajinou. Protože byla mlha, neviděli jsme pořádně ani na vrcholky stromů. Když už jsme se vraceli zpět domů, zahlédli jsme přeci jen jedno káně přeletět kousek nad cestou. A na stromě u Baníku zrovna tloukl do stromu strakapoud.

Třetí a poslední letošní sčítání nás čeká opět v březnu.  

Při těchto výpravách jsme se již několikrát přesvědčili o tom, že i příroda kousek za městem je krásná a plná života. 

 

Anna Kováčová

 


 

Slavíme výročí!

V lednu 2020 uběhne už třicet let od rozhodnutí o obnovení samostatné činnosti Pionýra, takže nás čeká rok plný oslav!

Obrazek

Obnovená činnost

Slavíme třicet let od významné události v historii naší organizace. 20. ledna 1990 na Mimořádné celostátní konferenci pionýrských pracovníků bylo rozhodnuto obnovit samostatnost Pionýra. Obnovit samostatnost bylo možné, protože Pionýr již jednou ve své historii samostatnost (tedy nezávislost na politické straně či nadřízené organizaci mládeže) měl, bylo to v letech 1968-70.

Rozhodnutím z roku 1990 započalo nejdelší období nepřerušené pionýrské činnosti v Čechách a na Moravě. Třicet let naplněných oddílovými schůzkami, výpravami, soutěžemi, tábory, akcemi všeho druhu – bez ideologické kurately. Třicet let báječných dobrodružství s kamarády.

Co se chystá

Kulaté výročí budeme slavit především činností, o tu přece v Pionýru jde. Všechny pionýrské skupiny a oddíly si mohou připravit k výročí vlastní aktivity (viz například toto povídání s ostravskou PS Miloše Sýkory), zároveň je ale připravováno několik společných celopionýrských akcí, o kterých se dozvíte více na této stránce.

Výročí si samozřejmě budeme připomínat i při tradičních akcích, nejblíže před námi je Ledová Praha a koncert Děti dětem.

Dejte nám k „obnoveninám“ dárek a přijďte se na některou z akcí podívat. 🙂

2. 1. 2020, Jakub Kořínek

 


Laser Game – PS des. St. Roubala Habartov

V sobotu 16. října jsme se vydali do Sokolova zahrát si novou super adrenalinovou zábavu Laser game.

Po příchodu jsme si vyslechli krátkou instruktáž, jak vše funguje.

Před vstupem do arény si každý z nás na sebe navlékl speciální elektronickou vestu, na kterou byla napojena laserová pistole. Pomocí této zbraně jsme se snažili zasáhnout čidla na vestě protihráčů. V případě zásahu byl hráč na několik sekund vyřazen ze hry. Během této doby se snažil ukrýt a setřást tak své pronásledovatele. Po uplynutí krátké doby se vesta samočinně aktivovala a hráč byl opět zapojen do hry. Za každý přesný zásah se hráči započítával určitý počet bodů. Cílem hry bylo získat co nejvíc bodů za zásahy protivníků pro sebe i pro svůj tým.

Celkem jsme si zahráli tři hry. Rozdělili jsme se do dvou družstev po pěti a bojovali proti sobě. V První hře zvítězilo jen o pár bodů družstvo modrých. V druhé a třetí hře už ale vyhrálo červené družstvo. To ale nikomu nevadilo, protože jsme si vše náramně užili, a slíbili jsme si, že si určitě tuto akci brzy zopakujeme.                                                                

                                                                                    Anna Kováčová

 

Andělské tvoření – PS Dobřany

Na Andělském tvoření v sobotu 16.listopadu se nás v pionýrské klubovně sešlo přes dvacet. Vyráběli jsme ozdoby na stromeček z papíru i korálků, papírový věnec, vánoční přáníčka jako každý rok a k tomu si mohl každý vyrobit sněhuláčka a andílka. Některé děti vyráběly za pomoci maminek, ale objevil se i  šikovný tatínek, vedoucích a instruktorů.  Poděkování za příjemné dopoledne patří všem, kteří přišli a pomohli – rodičům i lektorkám, kteří dětem pomáhali a MKS za finanční příspěvek. Další fotky mimo zde přiložené najdete na www.dobrany.pionyr.cz  ve fotogalerii, nebo na facebooku Pionýrská skupina Dobřany.

Na schůzkách nás čeká ještě výroba přáníček pro akci „Ježíškova vnoučata“ a dalších drobných dekorací k prodeji na Vánoční jarmark, ale také pomoc při akci s Mikulášem v místním kině. No a v prosinci ještě střelecká soutěž O vánočního kapra.

 

 

 

Libuše Nejedlá

 

 

 

 


 

„Hrr na list” neboli úklid zahrady v MŠ – PS des. St. Roubala Habartov

Hrabání listí ve školce se pro nás habartovské pionýry stalo již tradicí. Každý rok se tak na jaře a na podzim snažíme dětem z  MŠ Okružní trochu zvelebit jejich zahradu u školky.

Scházíme se v sobotu 2. listopadu a dáváme se do práce. Bereme si do rukou hrábě, rozmísťujeme se po zahradě a shrabujeme listí na pěkné hromádky. Když máme shrabáno, bereme si velké plachty, abychom do nich nahrabané listí nabírali a mohli je odnést do připraveného kontejneru. Práce nám šla docela od ruky a za dvě a půl hodiny bylo veškeré listí shrabané a uklizené. Pak už jen uklízíme nářadí a máme radost z dobře odvedené práce.

Tentokrát se k nám přidali na úklid i jedna maminka, dva tatínkové a paní učitelka. Moc jim za to děkujeme.

 

Anna Kováčová

 

 

 

 

 

 


Zoopark Chomutov – PS des. St. Roubala Habartov

Poslední říjnový víkend se již tradičně vydali Habartovští pionýři do chomutovského  Zooparku na poslední podzimní výpravu. I tentokrát se do Zooparku vydáváme pro nás již tradičně vlakem. Již třetím rokem si sem jezdíme vybrat zvíře k adopci. Předloni jsme si vybrali sovu pálenou a loni burunduka páskovaného. Svou cestu za dobrodružstvím začínáme čekáním na autobus, který nás doveze do Sokolova a odtud vlakem do Chomutova. Cesta vlakem nám rychle ubíhá a již vystupujeme v Chomutově na nádraží. Po pár metrech chůze už stojíme u vstupní brány do ZOO.   

Po příchodu k bráně čekáme na vstupenky a pak hurá dovnitř. Kvůli podzimnímu počasí je v Zooparku jen pár lidí. Tím líp pro nás, alespoň si všechna zvířata můžeme v klidu prohlédnout.  Jako první se jdeme podívat k výběhu rosomáka. Máme štěstí, zrovna se válí kousek od kraje výběhu. Pokračujeme dále po cestě k medvědům. Jeden ještě nespí a prochází se. Podařilo se nám si ho krásně vyfotit. Odtud jdeme kolem losů, kteří už netrpělivě vyhlíží, jestli je náhodou nejdou ošetřovatelé nakrmit, na statek, kde vidíme pár domácích ovcí, koz, králíků a slepice s kohoutem. Poté je čas si dát menší pauzu a posilnit se svačinkou. Dále jdeme ke Kamennému rybníku. Je zde spousta vodního ptactva.   Na břehu rybníka se procházelo hejno hus, kterým ani nevadilo, že stojíme jen pár centimetrů od nich.  Odtud se jdeme podívat na výběhy s rysy, koukáme na nezbedné opice a procházíme kolem výběhu kozorožce alpského k výběhu pandy červené.

Odpoledne si nezapomínáme jako vždy zakoupit nezbytné suvenýry, což u většiny z nás jsou plyšáci a pak už nám zbývá se jen podívat k voliérám s dravci a už je čas na cestu zpět na vlak. Celí unavení ale šťastní z tak hezkého dne odjíždíme zpět domů.

Anna Kováčová

 


 

Výlet do Aquapalace Praha – PS Čtyřlístek Domažlice

Dne 20. 10. 2019 uspořádala PS Čtyřlístek Domažlice pro své členy a jejich rodiče zájezd do Prahy do aquaparku v Čestlicích.

Odjezd byl v 9 ráno. Všech 35 účastníků dorazilo včas, tak výlet mohl začít. Cesta autobusem uběhla rychle a tak jsme se brzy dočkali toho, na co jsme se velice těšili – velkého množství vodních atrakcí, jako jsou tobogány, divoká řeka, vlnobití a mnoho dalších.

Bohužel 3 hodiny utekly jako ,,voda“? a my se vydali zpět domů. Bylo to ale prima a my se těšíme, že si to zase někdy zopakujeme.

 

Kateřina Jírovcová

 

 


 

Slavnost světel 2019 – PS Mír Domažlice

V sobotu 26.10.19 pořádala naše pionýrská skupina tradiční akci Slavnost světel. Krásné počasí vytáhlo na strašidelnou procházku víc než 200 dětí v doprovodu rodičů i prarodičů. Děti plnily úkoly na stanovištích, kde od strašidel získaly kouzelné fazolky pro čarodějnici Agátu. Ta je za to odměnila malou sladkostí nebo dárečkem. Pak už si všichni mohli opékat buřty a užívat si krásný slunečný podvečer v lese. Po setmění si děti rozsvítily lampióny a vyrazily na cestu k domovu. Děkujeme všem za účast a dobrou náladu, bylo nám s vámi hezky. Koukněte na fotky do naší fotogalerie na www.pionyrdomazlice.cz a za rok na viděnou! 

 

 

Dáša Čechová

 

 

 

 

Výtvarná činnost – PS Dobřany

O víkendu 11. až 13. října se v Zelené Lhotě konalo krajské kolo Pionýrského Sedmikvítku v oblasti Výtvarná činnost. Své zástupce zde měla i Pionýrská skupina Dobřany. 
Zástupci z 8 skupin plzeňského kraje si v pátek zdobili látkové tašky a poté pomocí výstřižků z časopisů a novin představili svoji skupinu, co dělá a místo, kde působí.

V sobotu dopoledne byli účastníci rozděleni do 3 věkových kategorií a tvořili z ovčího rouna – nejmladší obrázek, starší tvořili převážně berušky a nejstarší tvořili šperk ze zipu. V rámci poledního klidu všichni vymýšleli obrázky, které si představují pod pionýrskými ideály. Pak následovala společná hra venku – logické pexeso. No a pak následovaly pískové obrázky.

A pak samostatná práce, kdy tématem letošního roku je tabulka pionýrských prvků a tak jsme za Dobřany vytvořili prostorový model, kde jsme použili i městský znak. Každá skupina si navíc vylosovala druh materiálu, my hliníkový drát, který při tvoření měla použít. A tak jsme jím pospojovali naše červené a modré „kostky“ v barvách vlaštovky z pionýrského znaku. Večer nás pak lektorka seznámila s technikou akvarelového malování, které bylo připraveno na nedělní dopoledne a pak byl volný večer.

 Nedělní dopoledne bylo věnováno razítkům a akvarelové malbě. Obrázky pak byly použity na přáníčka, z jejichž prodeje půjde výžek na nákup věcí pro onkologicky nemocné děti. Následovalo hodnocení víkendu. Jako skupina jsme dostali tašku s výtvarným materiálem a diplom a další diplom + odměnu za pomoc ostatním získal Lukáš. Pak už jen oběd a cesta domů. A protože počet účastníků byl omezen velikostí základny a nemohlo nás jet víc děkuji tímto za podařený víkend a reprezentaci skupiny a města Dobřany Alence, Janě, Áje a Lukášovi.

 

Libuše Nejedlá

 


 

Dobřanská Drakiáda 2019 – PS Dobřany

Byla sobota 12. října. Počasí nám přálo, na obloze sluníčko a dokonce i vítr foukal. Na louce za starým mostem se konala stejně jako jiné roky Drakiáda, kterou pořádala ve spolupráci s MC Budulínek a MKS Dobřany místní Pionýrská skupina. Zápis účastníků byl ve 13 hodin, start naplánován na 14 hodin. Na startu dostali soutěžící své číslo a pomalu se připravovali na  start. Akce byla odstartována, děti i dospělí se rozběhli po louce a snažili se dostat draky nahoru. Draků se sešlo 31. Kategorie stejné jako v minulých letech – tedy nejmenší, domácí, kupovaný, který vyletí nejvýš atd. Nejmenšího draka měl Dominik Silovský, nejmenšího který létal Adélka Korotvičková a první byl ve vzduchu drak Štěpána Davídka. Domácích draků se sešlo 6. Během drakiády pro děti byly připraveny i doprovodné disciplíny, jako například jízda na koloběžce, hod na cíl a obrstopy. Po vyhlášení výsledků a rozdání cen, si děti mohly upéct buřty a nalít si limonádu.  Na Drakiádu se přišel podívat i zástupce Plzeňského deníku a tak jsme fotku z ní našli i na titulní stráce pondělního vydání. Věříme, že se všem zúčastněným akce líbila. Za spolupráci děkujeme všem, kteří se na přípravě a průběhu akce ať již finančně či technicky podíleli – MC Budulínek a Městskému kulturnímu středisku. A tak nám nezbývá než se těšit na příští rok a další dobrou spolupráci.   

 

Libuše Nejedlá

 

 


 

Nový školní rok s Otaváky – PS Prácheň Horažďovice

6.9.2019 proběhla již po několikáté naše úvodní akce Hry s Otaváky na zámku, jejíž cílem je zahájení pionýrského roku a zároveň i získání nových členů do našeho sdružení. Děti si zde mohly vyzkoušet např. hod míčkem do “dračí tlamy” nebo střelbu z luku. Ta děti opravdu bavila, možná z důvodu nového, modernějšího vybavení. Za splnění všech úkolů se získávala sladká odměna. Také zde bylo připraveno občerstvení v podobě špekáčků, které si mohly děti, případně dospělí, opéci nad ohněm. Letošní den otevřených dveří považujeme za velmi radostný, protože na následující schůzku se dostavil rekordní počet nových členů. Ani tentokrát jsme nelenili a vyzkoušeli nové lezecké vybavení, zakoupené z finančního grantu ústředí Pionýra. Děti se rozdělily na dvě skupiny. První si zkoušela slaňovat a lézt, druhá skupina mezitím hrála různé hry, např. Rybičky, rybičky, rybáři jedou nebo přetahovanou provazem. Lezení mělo takový úspěch, že některé děti chtěly zkoušet hned několikrát, proto se schůzka skoro o hodinu protáhla. Své lezecké dovednosti dokonce vyzkoušela i jedna z maminek.

V průběhu následujících schůzek jsme hráli různé hry po městě a okolí. Myslíme si, že základem je dobře znát své město a jeho okolí.

Další, pro nás významnou akcí je možnost připravit hnětynky na výstavu, která je součástí Havelského jarmarku. Je nám velkou ctí mít výrobky naší skupiny mezi takovým množstvím nápaditých a krásných kousků.

První velká výjezdová akce na sebe dlouho nenechala čekat. Již podle počtu přihlášených bylo vidět, že chuť přespat v klubovně Nepomuckých Pionýrů s následným pochodem, byla ohromná. V pátek 18.10. odpoledne se na vlakovém nádraží sešlo téměř 40 účastníků a mohlo se vyrazit. Pro některé nové členy to bylo vůbec první přespání mimo domov s partou kamarádů. Po příchodu do klubovny následovalo rychlé zabydlení, hra společenských her a před usnutím pěkný film, aby se nám ráno dobře šlo. Sobotní ráno nás přivítalo sluníčkem a poté, co se k nám připojili další členové naší skupiny jsme mohli vyrazit směr Sokolovna. Tam si každý mohl vybrat délku trasy (6 km nebo 10 km) a dle výběru následně vyrazit se svou skupinou na cestu. My, co jsme vybrali delší trasu, jsme nastoupili do autobusu, který nás dovezl na určené místo, ze kterého jsme se vydali po značené trase směr Nepomuk. Na kontrolním stanovišti s občerstvením jsme dostali nejen razítko a něco dobrého na zub, ale získali jsme i nového psího kamaráda a vůdce smečky, který získal láskyplnou přezdívku „SLINT“. Náš nový pastevecký přítel velikosti koně zřejmě nabyl dojmu, že jsme ta pravá parta pro jeho další putování a směle se vydal s námi na cestu. Jak jsme se blížili k Nepomuku, bylo nám čím dál víc jasné, že se nás náš nový člen jen tak nevzdá a situaci jsme museli urychleně vyřešit. Za pomoci hodných obyvatel obce Prádlo jsme našeho kamaráda s těžkým srdcem zanechali za námi a pokračovali k místu, kde v minulosti žil poustevník. Po dalším putování pod Zelenou Horou jsme dorazili na stanoviště, kde na nás čekala druhá parta z kratší trasy, zahráli jsme pár veselých her a vyrazili společně do cíle. Odměnou nám byl pamětní list turistického pochodu Podzim pod Zelenou Horou a občerstvení v cíli.

Teď už nezbývalo nic jiného než zabalit věci v klubovně, rozloučit se a vyrazit vláčkem zpět k domovu, kde na nás unavené, ale spokojené, čekali rodiče.

Těšíme se na další akci, protože být s Vámi, nás zkrátka baví. Tak ahoj každý pátek v naší klubovně na zámku…. 

 

Markéta Nováková a Martina Kladívková

 


Kdyňská drakiáda – PS Safír Kdyně

Pionýrská skupina Safír Kdyně pořádala v sobotu 19.10.2019 oblíbenou drakiádu. Hezké počasí nalákalo na louku pod vrchem Škarmanem přes 150 nadšenců. Na rozdíl od sluníčka se ale vítr příliš nesnažil, takže drakiáda byla spíše přehlídkou jejich pobíhajících pilotů, kteří se snažili své draky dostat do povětří. Ale tu a tam se našli takoví, kterým se to podařilo, a ve větších výškách se pak již udrželi. O co obtížnější ale bylo létat v téměř dokonalém bezvětří, o to příjemnější bylo následné posezení u ohníčku, kde bylo možné si opéct buřta nebo brambor ve žhavých uhlících. Všichni, kdo přišli, dostali také teplý čaj a pěknou odměnu ve formě létajících vrtulek. Organizátoři moc děkují všem šikovným dětem a trpělivým rodičům, fotky z akce najdete na webu https://safir.pionyr.cz/ nebo na facebooku PS Safír Kdyně. 

 

 

Pavla Hrubá

 


 

Dobrodružství s Vikingy – PS Mír Domažlice

Pegasové se na víkendovce poprvé setkali s bájnými Vikingy a tím začalo jejich celoroční dobrodružství.
Místo očekávaného pokladu jsme našli deník zmizelého archeologa a runové amulety, které prolomily bránu času a umožnily nám setkat se s vikingskými bojovníky z dob dávno minulých. Když nám nabídli, že z nás vycvičí posádku drakkaru, neváhali jsme ani chvilku. Rozdělili jsme se do dvou družin (bratrstev) a s výcvikem začalo i vzájemné soupeření. Během víkendu jsme splnili hned několik úkolů, získali materiál na stavbu lodi, podstoupili zkoušku odvahy a tím vším získali body pro svá bratrstva. A už v pondělí na schůzce bude náš výcvik pokračovat. Moc se těšíme! ?

 

Dáša Čechová

 

 

 

 

GREEN III – PS Mír Domažlice

Slyšeli jste někdy o konfliktu o Náhorní Karabach? Na naší již tradiční podzimní víkendovce, která nese název „Green“ (letos šlo už o III. ročník), jsme se přenesli do fiktivního scénáře, kdy Ázerbájdžán a Arménie znovu válčí o území Náhorního Karabachu. Po krátkém vysvětlení situace se jednotka rozdělila na dva týmy reprezentující jeden strany konfliktu a bitva mohla začít!

Při prvním střetu byl úkol zajistit důležité vysílače a po těžkém boji se to modrému týmu (reprezentující Arménii) podařilo a tím ovládli území. To si červený tým (reprezentující Ázerbájdžán) nenechal líbit a druhý den zahájil útok jižně od místa prvního střetu. Zde chtěli červení obsadit bunkr, který celou oblast kontroluje. Bohužel to se jim nepovedlo a opět ztratili kus území.

Celkově vzato to byl skvělý víkend plný adrenalinu a skvělého jídla (náš kuchař Dave se opravdu předvedl). A co bude dál? V říjnu nás čeká přátelské utkání s dalším airsoftovým týmem, takže se jdeme připravovat!

 

Jakub Čech

 

 


Chlubíme se, chlubíme_výstava – PS Nepomuk

Na zahájení pionýrského roku jsme připravili v Rodném domě malíře Augustina Němejce výstavu výtvarného tvoření oddílu Pusík a Knoflíci.  Bylo vystaveno 162 výrobků dětí a 12 panelů dokumentující činnost oddílu Pusík, který má již 23 letou tradici. Byl zde rovněž vystaven putovní pohár předsedy vlády ČR, který jsme získali za naše tvoření v roce 2018 a také oceněné výrobky ze soutěže Pionýrský sedmikvítek. Výstava byla přístupná veřejnosti od 14.-18.9.2019. Poslední den výstavy se zde sešli děti z oddílu Pusík a Knoflíci, aby zde zahájily pionýrský rok 2019/2020. Všichni jsme si připomněli, co jsme všechno vytvořili, promítli jsme si prezentaci našeho oddílu Jsem Pionýr , jsem vidět. Domluvili jsme se na akcích, které uskutečníme mimo výtvarku. Příští středu už to bude s penálem a nůžkami. Můžete mezi nás také přijít.

Fotografie na: www.pusikovci.estranky.cz/fotoalbum/obrazky-2019/vystava-a-zahajeni-pionyrskeho-roku/

 

Miroslav Dvořák

 

 


Začali jsme v září…PS Dobřany 

Stejně jako každý rok jsme se podíleli na akci 1. zvonění a mimo to připravily děti z Pionýrské skupiny v Dobřanech – oddílů Delfíni i Delfíňata na začátku měsíce otevřenou akci pro širokou veřejnost „Začínáme“ – sportovní odpoledne a výtvarnou dílnu v klubovně. Stanoviště i materiál připraveny, plakáty v novinách i jinde. A tak jste v okolí klubovny v bývalých kasárnách 12.září mohli potkat nejen děti, ale i rodiče, kteří na startu házeli kroužky, kladivem do kruhu, zkoušeli své štěstí při střílení foukačkou, nebo na prut lovili delfíny. Navíc bylo ještě třeba se trefit ringo kroužkem do bedničky, nebo létajícím talířem do krabice. No a v cíli si bylo možno vyrobit záložku do knížky, hezky ji nazdobit a nebo přilepit magnet, aby vznikla magnetická záložka. Vzhledem k tomu, že byl všední den a počasí nic moc nebyla účast tak velká jak jsme čekali. Jinak oddíly se začaly scházet na svých pravidelných schůzkách, někteří členi odešli do jiných zájmových kroužků, aby místo nich přišli noví. Hráli jsme si venku, vytvářeli v klubovnách, nebo hráli stolní hry.

V říjnu nás čeká výroba pískových obrázků, dekorování papíru či látky a mimo to hry všeho druhu a účast na krajském kole pionýrského Sedmikvítku na Zelené Lhotě. Navíc připravujeme pro ostatní ve spolupráci s MěKS i Drakiádu a lampionový průvod, tedy Večer se světýlky.

 

Libuše Nejedlá

 

 


Pohádkový les – PS des. St. Roubala Habartov

V sobotu 14. září pořádali Habartovští pionýři již devatenáctý ročník Pohádkového lesa, kterého se zúčastnilo 116 dětí a 87 rodičů.

Na děti čekala na lesní cestě spousta soutěží, které si pro ně připravili pohádkové bytosti. Hned na začátku ukázaly svou zručnost při shazování obřích kuželek, Poté pomáhaly pirátům nakrmit ošklivou vodní příšeru, u elfa skákaly v pytlích, s papouškem a dalším elfím bojovníkem lovily rybičky, o kus dál u princezny a Batmana házely míčky pejskovy do košíku, a u další princezny si vyzkoušeli hod na cíl.

Na hřišti na Kluči čekal na děti kovboj se svými koňmi. Děti měli za úkol na koně nasednout a dojet na konec dráhy, kde musely do připravené nádoby vhodit kostku ledu, aby roztála a koně se mohly napít.

Po splnění všech úkolů si u motýlí víly vyzvedly sladkou odměnu. Mezi dětmi se opět pohyboval i náš pionýrský maskot (pejsek Davídek), se kterým si děti mohly popovídat, nebo se nechat vyfotit.    

Doufáme, že se dětem Pohádkový les líbil a těšíme se zase napřesrok.

 

Anna Kováčová

 


 

Habartovské toulky – PS des. St. Roubala Habartov

Pionýrská skupina Habartov letos pořádala již 28. ročník Habartovských toulek.

Babí léto se letos opravdu vydařilo a teplé sluneční počasí v sobotu 14. září vylákalo na „Habartovské toulky“ podzimní přírodou 65 turistů, pět pejsků a pět cyklistů.    

Účastníci si mohli zvolit různě dlouhé trasy pochodu od 5 do 32 km pěšky, nebo 18 až 70 km na kole. Trasu si mohl každý zvolit sám dle chuti i svých možností. Všechny trasy vedli od startu k pomníku padlých četníků u náměstí, kde se napojily na zelenou turistickou značku, která vede přes Habartov na zříceninu hradu Hartenberg v Hřebenech.  Všichni turisté si zde mohli na připraveném ohništi upéct buřtíka, koupit si občerstvení nebo nějaký suvenýr a hlavně si zajít na skoro hodinovou prohlídku opravovaného hradu i s průvodcem.       

Odtud už se trasy rozcházely. Nejzdatnější turisté se vydali na trasu 32 kilometrů. Nejvíce turistů ovšem volí menší trasy 12 nebo 18 kilometrů.

V cíli cesty pak získali všichni účastníci diplom a pár předmětů na památku.  Většina turistů se už těší, že si příští rok půjdou opět protáhnout své nohy na náš pochod.

Anna Kováčová

 


 

Budeme slavit 30. výročí – PS Čtyřlístek Domažlice

Pionýrská skupina Čtyřlístek zakončila loňský školní rok táborem v Újezdě. Devadesát účastníků tábora bylo v zajetí stoje času.

První akcí v novém školním roce byla akce „Otevřené klubovny“, která proběhla v úterý 10. září v okolí klubovny Dřevák na Kozinovo poli. Děti si zahrály různé hry a soutěže. Mezi nejoblíbenější patřilo malování na obličej, vybarvování papírového hradu či souboje v bumper ballových koulích. Rodiče naopak zaujaly fotoknihy pořizované z jednotlivých táborů. Celá akce byla startem do celoročních oslav třicátého výročí znovuobnovení činnosti Pionýra.

Hned o následujícím víkendu se uskutečnila další akce, a to v sobotu 14. září. Jednalo se o tradiční akci, Cesta na Xapatán – Memoriál Lucinky Mrvíkové. V dopoledních hodinách účastníci uctili památku své bývalé kamarádky a vedoucí Lucie Mrvíkové. V odpoledních hodinách deset soutěžních družstev prokazovalo svoji dovednost na osmikilometrové trati v Zelenově. Večer následovalo vyhodnocení celé soutěže, v níž si nejlépe vedla skupina Mohykáni ve složení Martin Široký, Renata Muhrová, Eliška Havlová a Barbora Štichová. Sladké odměny ale čekaly na všechny účastníky soutěže.

V následujících týdnech již začaly pravidelné úterní a středeční schůzky, o kterých naleznete informace na webových stránkách www.psctyrlistek.cz.

 

Jan Pangrác

 

 

 


 

CAMP 2019 – PS Mír Domažlice

Prázdniny už jsou bohužel za námi, ale my jsme je pořádně zakončili! Náš letošní airsoftový Camp byl ve znamení kurzu „Commandos“, při kterém si účastníci osvojili nové dovednosti. Rozdělat oheň? Samozřejmost. Uvařit si na ohni? Umíme. Najít ztraceného a zraněného kamaráda v lese? Pro nás žádný problém! Zahráli jsme si airsoft a dokonce jsme si i vyzkoušeli bitvu vyzbrojeni jen luky a šípy!

A i když nás bylo jen pár, pořádně jsme si Camp užili (a přežili). Nyní nás už čekají pravidelné schůzky začínající tento pátek od 17:00 v naší klubovně Dřevák.

 

 

 

Jakub Čech

 


 

LPT 2019 „Harry Potter” – PS Dobřany 

Tak to byl název letošní celotáborové hry. A ještě něčím byl letošní rok jiný. Byl to již jubilejní dvacátý tábor v Újezdu. V sobotu 29.června tak účastníci mohli obdivovat výzdobu základny, protože Harry a ostatní hrdinové, obrázky a vlajky z filmů byly kam oko dohlédlo. No a pak stejně jako jindy se všichni ubytovali, prohlédli si okolí, zahráli seznamovací hry a po nástupu následovalo ve Velké síni rozdělení do jednotlivých kolejí – Havraspár, Nebelvír, Mrzimor a Zmijozel. Následovala společná slavnostní večeře a po ní  l.díl filmů o Harry Potterovi, abychom všichni věděli o čem to bude. Další den dopoledne probíhalo studium čar a kouzel –  morseovka, buzola, barevné spektrum a kouzla Alohomora. To jsme pak využili při hře stejného názvu. Dostali jsme také studijní skripta, šátky v barvách kolejí, kouzelnické hůlky,mazlíčka, koště, hůlku a další věci potřebné ke studiu. Po obědě jsme hráli další hru, jejímž cílem bylo získání strun v barvách duhy k harfě a pokud jsme to zvládli tak se neozvalo štěkání a pes Chloupek spal dál. Pak jsme se šli na koupaliště vykoupat a po večeři hráli hru Kámen mudrců. Nejvíc bodů za celý den získal Nebelvír. 

V pondělí jsme poprvé škrábali brambory, pak následovalo další studium – výroba talismanu, mapové značky a další. Odpoledne jsme za pomoci šifer lovili Baziliška. Cestou jsme stříleli z flusačky a za splnění úkolů jsme po návratu zničili první viteál – knihu Vy víte koho. A pak protože byla venku bouřka a pršelo hráli jsme hry v klubovně.

Další den jsme hráli hru Planety, pokračovali studiem rostlin, stromů, ohňů a práce s pilou. To byla legrace! A ještě jsme se učili věštit z ruky. Pak jsme sbírali přírodniny a za získané body z hry Planety jsme získali potřeby na rozdělání ohně a uvaření čaje z donesených bylinek. Nejvíce bodů za tento den získal Havraspár, ale Nebelvír dál vede.

A je tu středa a výlet do Plánice, vlastně Prasinek, abychom si nakoupili dobrůtky. Po obědě jsme si vyrobili každý svoji sovu a hráli si na zahradě a na nástupu jsme každý prozradil jméno svého mazlíčka.

Další den začal jako vždy rozcvičkou, snídaní a po ní hra na louce Stavíme Bradavice. Následovalo opět studium – uzly na spoutání draků, opakování morseovky, další šifry a kytky. Po obědě stopovačka a večer diskotéka pod širým nebem. Bodování za tento den vyhrál Zmijozel.

Páteční dopoledne bylo opakování všeho, co už jsme se učili a  odpoledne až do večera jsme byli na slavnostním otevření místního koupaliště, kde byla připravena řada aktivit – střílení, překážky, poznávačky apod. Na stanovištích jsme dostávali odměny, pak si opekli buřt a cestou zpět jsme si zahráli pár her. Po ní jsme hráli vybíjenou a kuchař Petr nám ukazoval různá kouzla a triky.

Sobota den „vánoční“ – před obědem výroba bramborového salátu, po obědě nástup, na kterém hlavní vedoucí L. Nejedlá od hostů převzala dort za 20 let, kdy jezdí na tábor do Újezda a beseda  nad fotokronikami s vedoucími, kteří jezdili na tábor v uplynulých letech – Eva Sýkorová, Katka Šrámová a Veronika Löschová, Zdeněk a Patrik Roule, Lukáš a Tomáš  Korelus, Martin Krýzl. A pamětníky nebyli jen oni, ale i někteří účastníci např.Matěj Maday, který je tu už podeváté, z vedoucích Iva, Lenka, Šárka, Míša a další, kteří sem jezdili třeba už jako děti. Pak jsme společně s nimi šli na koupaliště a zahráli jsme si tam s nimi různé hry. Po vánoční večeři následoval Vánoční ples, na kterém jsme předali dárky Medulce a Ivě k narozeninám a po něm noční hra  „Bludičky“, kdy cestou na louku jsme v lese měli najít a zlomit hůlku Bellatrix.

V neděli dopoledne jsme se snažili poznávat věci a suroviny podle hmatu, čichu a chuti, odpoledne jsme měli turnaj v pexesu a večer jsme šli na stopovačku a pátrali po druhém viteálu – prstenu.

V pondělí jsme na louce plnili sportovní discipliny, jako např. hod bowlingovou koulí na kuželky (lahve), hod létajícím talířem skrz kruh, hod vlaštovkou a další. Odpoledne jsme luštili další zprávu morseovkou, abychom šli najít další viteál, hráli jsme hry na zahradě a večer jsme opékali uzeniny a poseděli u ohně.

V úterý byla další stopovačka o viteál a odpoledne soutěž o Miss pro děvčata s ukázkou co umí, promenáda ve slavnostním oblečení a v plavkách a o „siláka“ pro kluky  ve 4 disciplinách – zatloukání hřebíku atd.

Středeční dopoledne bylo střelecké – všichni soutěžili ve střelbě lukem, foukačkou, hod šipkami a míčkem na pavouka. Odpoledne jsme

zdobili smaltem krabičky a tašky obrázky pomocí šablon.

Čtvrtek byl předposledním, zato nejdůležitějším dnem. Dnem, kdy se mělo rozhodnout v poslední hře o tom, kdo si odnese pohár za 1.místo. Celá hra byla postavena na rychlosti v luštění morseovky na rozstříhané zprávě, určení azimutů a rychlosti běhu i luštění další šifry. Jak to dopadlo – konečné pořadí v celotáborové hře: l.místo červení – Nebelvír, 2.místo zelení – Zmijozel, 3.místo modří – Havraspár a na 4.místě žlutí – Mrzimor. Dostali jsme vysvědčení a odměny, společně se vyfotili a tak.

Pak jsme začali pomalu balit a večer nás čekala pyžamová párty.

Pátek 12. července byl den poslední. Balení, úklid, hry na zahradě. Ještě poslední nástup, rozdání diplomů, odměn a pak oběd a čekání na rodiče. Při loučení pár slziček no a za rok možná na jiné základně a v jiném termínu.

Libuše Nejedlá     

 

 

Příměstský tábor „Kouzlo života” – PS Dobřany

Byl již osmým v pořadí, který pořádala Pionýrská skupina v Dobřanech ve dnech 5. – 8.srpna

ve své klubovně nejen pro své členy, ale i ostatní zájemce z řad dětí.

V pondělí po seznámení jsme si hráli stolní hry, kdy se nám nejvíc líbilo Abalone a Stiga hokej. Pak jsme si zdobili trička a skleničky na svícny a vyráběli jsme sovy z papíru. Co se nám ale z tvoření líbilo nejvíc byly pískové obrázky. A abychom jen neseděli, jezdili jsme na koloběžkách a hráli si s míči. Zajímavý program i na další dny pro nás připravily Medulka, Míša a Ája.

Dopoledne v úterý jsme jeli na výlet do Plas, kde jsme hráli minigolf. Rozdělili jsme se na tři skupiny, dostali jsme hole, míček a startovní kartičku. Postupně jsme zdolali všech 18 jamek. V jednotlivých skupinách vyhráli Kristýna, Nina a Tomáš Marek. Moc se nám líbilo i prostředí, kdy všude kolem nás byla krásná zahradní úprava a zvířátka nejen umělá, ale i živá, např.sovy, tygři, opice a další. Po návratu jsme měli ještě turnaj ve flusačce a opět přišly na řadu koloběžky.

ZOO v Plzni jsme jeli navštívit ve středu. Tam bylo zvířat mnohem více než v Plasích a hlavně na větším prostoru a i měla větší výběhy. No a po návratu do klubovny jsme ještě vyrobili podložky pod skleničky ze starých CD pomocí samolepící fototapety a dodělali jsme do již dříve ozdobených skleniček pomocí písku, mušlí a gelu – svíčky. Moc se nám povedly.

Ve čtvrtek jsme jeli do Techmánie, kde byly oproti minule další nové expozice a tak jsme si všechno vyzkoušeli a ani se nám zpět do klubovny nechtělo. Jenže autobus přijel a tak jsme se vrátili. No a v čase než jsme šli domů jsme ještě stihli s pomocí šablon a barev ozdobit látkové tašky tak, abychom je stihli v pátek vyžehlit a mohli si je vzít domů.

Pátek jsme věnovali opět tvoření. Dokončili jsme tašky, vyrobili smaltovaný šperk, přívěšky ze smršťovací folie a zatímco kluci sportovali, tak si děvčata vyráběla čelenky ozdobené umělými květinami. Moc se jim povedly. A protože venku bylo velké teplo tak jsme sice dali další turnaj ve flusačce a jezdili na koloběžkách, ale hlavně jsme hráli stolní hry. Došlo i na hodnocení tábora, předávání odměn a upomínkových listů a pak už jsme šli domů. Naše poděkování patří nejen vedoucím, ale i městu, protože větší část nákladů byla z Globálního dotačního titulu města Dobřany, ale i firmě Koubovský, která nám ochotně poskytla autobus na všechny tři výlety. A když všechno dobře dopadne sejdeme se zase příští rok.

Libuše Nejedlá

 

Vodácký tábor – PS Safír Kdyně

Dolní tok řeky Otavy v úseku Katovice – Slaník – Putim vybrali pro svůj vodácký tábor vedoucí z Pionýrské skupiny Safír Kdyně. Všech 36 malých vodáků si tak užilo parádní prázdniny na vodě.

Hned po příjezdu se děti jako obvykle rozdělily do šesti družinek a ještě během čtvrtečního večera se mohly setkat s první postavou příběhu, který letošní tábor doprovázel – Kryštůfkem Robinem. Již druhý den se začalo se čtením příběhů o medvídkovi Pú z knihy pana A. A. Milneho a hraním her, které s počínáním hloupoučkého medvěda a jeho přátel ze Stokorcového lesa souvisejí – děti se pokoušely stejně jako ztloustlý Pú dostat z Králíčkovy nory, unášely Klokánka, přetlačovaly se v mydlinkách jako Klokanice, když umývala malé Prasátko. Po náročném vodáckém výcviku následoval pěší výlet do Střelských Hoštic a zpáteční cesta lodí do Katovic.

V pondělí se pak celý tábor úspěšně přesunul po vodě na další vodácké tábořiště, do Slaníku. Hned po ubytování zahnal děti zpět do stanů vydatný déšť, který pokračoval bez přestávky až do pozdních nočních hodin. Následující den se počasí se umoudřilo a po nezbytném sušení věcí následovaly opět hry. Děti pomohly postavit dům pro oslíka Ijáčka a do Stokorcového lesa zavítal nový obyvatel – Tygr. Stejně jako on se děti pokoušely rozeznat tekutiny podle chuti a stejně jako Tygr se s pomocí buzoly a dalších dovedností úspěšně neztratily v lese a na vodě. Ve čtvrtek se tábor přesunul na poslední tábořiště na soutoku Blanice s Otavou u Putimi a hned v pátek následovala expedice do Písku, kde děti podle Púova vzoru hledaly Severní tyčnu.

Po západu slunce se skupinky postupně vydaly na noční hru, jejímž cílem bylo splnit úkoly od zvířátek a na konci správně rozeznat nový dům pro Sovu. To se nakonec všem podařilo a mohli se těšit na sobotní slavností oheň, vyhlášení výsledků a pěkné ceny. V neděli proběhlo už jen balení a odjezd vlakem zpět do Kdyně, kde už na malé táborníky čekali natěšení rodiče.

Všem dětem i vedoucím a instruktorům patří velké díky za pohodový tábor. Fotografie najdete na facebooku PS Safír Kdyně nebo na webu https://safir.pionyr.cz/

 

Pavla Hrubá

 

Na Zelené Lhotě – PS Čtyřlístek Domažlice

V pátek 7. 6. večer jsme s PS Čtyřlístkem jeli na Zelenou Lhotu. Převážně jely malé školkou povinné děti a my jsme z nich byli nejstarší. Cesta utekla rychle a my dorazili na místo. Seznámili jsme se s budovou a šli jsme se ubytovat do svých pokojů. Později večer jsme šli hrát seznamovací hry a pár dětem jsme vymysleli přezdívky. Hry jsme hráli do setmění a poté jsme se přemístili dovnitř, kde jsme si mohli malovat, hrát stolní hokej, který byl celý víkend velmi oblíben.

V sobotu jsme se probudili docela brzy. Dopoledne pro nás byly připraveny štafetové závody, kterých se zúčastnili i rodiče a vedoucí. Po obědě jsme šli po skupinách na krátkou procházku, během které jsme plnili různé úkoly. Po příchodu zpět jsme si opekli vuřty. Když se začalo stmívat, byla připravena noční hra. My jsme šli mezi posledními, když už byla velká tma. Noční hru jsme si všichni užili a unaveni jsme všichni rychle usnuli.

V neděli jsme jen už balili a uklízeli. Čekali jsme na autobus a jeli domů. Všichni jsme si víkend moc užili a doufáme, že se na Zelenou Lhotu ještě někdy vrátíme.

 

Simona Černá, Karolína Zrůstová, Tereza Veverková

 

 


Výlet, Den dětí a další – PS Dobřany

Po akci Čarodějný rej máme opět pravidelné schůzky na kterých tvoříme, sportujeme a tak. Další akcí byl výlet:

Pionýrská skupina Dobřany pořádala pro své členy v sobotu 4.5.2019 výlet do Farmaparku Soběhrdy. V 8:00 ráno se všichni sešli u autobusu a vyrazili vstříc novým zážitkům. Po cestě jsme udělali zastávku u McDonalda, kde si děti daly něco na zub. Po 2 hodinách jsme dorazili do cíle. Ve Farmaparku žije ve velkých výbězích přes 300 zvířat, která jsme si mohli nejen prohlédnout, ale i pohladit nebo i nakrmit. A mimo zvířat jsme se mohli podívat i na hřiště a různé zábavní atrakce, například turbingová dráha, farmavláček, skákací trampolíny a další, což se nám moc líbilo a užívali jsme si to. Po 5 hodinách maratonu jsme pak park opustili a vraceli se pomalu domů, po cestě opět zastávka s občerstvením. Všichni jsme se vrátili  v pořádku a plni zážitků. Děkuji všem zúčastněným za příjemně prožitý den a těšíme se na podzimní výlet. Vaše vedoucí zájezdů Petra.

PS: Opět chybí 1 podšálek, prosím vrátit.

Další akcí na které jsme se podíleli byl Den proti rakovině 15. května – tzv.Kytičkový den, kdy 8 sběračů prodalo celkem 571 kytiček a vybralo 14 895 Kč. Patří jim naše poděkování, protože letošní počasí nebylo nic moc.

No a co by byl Den dětí bez naší účasti? Takže jsme 1.června zajistili jedno ze stanovišť na akci, kterou pořádalo Městské kulturní středisko spolu se spolky atd.

A teď již finišují přípravy na letní tábor v Újezdu na téma Harry Potter a v srpnu pak příměstský tábor na téma Kouzlo života.

 

Petra Mašková

 

Opravdu dobrý tábor – PS Čtyřlístek Domažlice

Nejedná se o jeden dobrý tábor, nýbrž o krajskou akci Plzeňské KOP k propagaci našich táborů. Celá akce se uskutečnila 31. května letošního roku v odpoledních hodinách v domažlickém letním kině. Organizačně akci zabezpečovaly všechny tři domažlické pionýrské skupiny – Čtyřlístek, Mír a Ptáčata. Na 500 přítomných dětí se seznámilo s činností v Pionýru a sami si mohly vyzkoušet své znalosti a dovednosti na připravených stanovištích. Děti nejvíce lákala střelba ze vzduchových pistolí, slalomy na chůdách a s pingpongovou pálkou a míčkem, skákání v pytli, stavění pionýrského puzzle a mnoho dalších. Každé zúčastněné dítě si odneslo v pionýrské tašce propagační materiály o Pionýru, přehled připravovaných táborů skupinami Plzeňského a Karlovarského kraje, ale samozřejmě i sladkou odměnu.

 

Vendula Pangrácová

 

 

 

 

 


 

Prčice 2019 – 87. PS Javor

 

Po zdolání předloňské trasy 31 km a loňské 33 km jsme si letos vybrali trasu 36 km. Jako start jsme zvolili Mladou Vožici. Vyrazili jsme v klasickém složení Adélka, Michálek, Verča, Anička a jako nováčci se k nám přidali Sandra a Milda. Nedílnou a nepostradatelnou součástí týmu byl pak řidič doprovodného vozidla, který vezl svačiny, obědy a nezbytný pitný režim.

Navzdory popularitě pochodu jsme prvních 17 km šli úplně sami, pak jsme došli k prvnímu kontrolnímu bodu a přidali se k dalším chodcům, kteří vyráželi z jiného startu.. Trasa vedla krásnými lesy, podél potoků a rybníků. Když už jsme měli v nohách přes 20 kilometrů, tak nás čekal výstup na nejvyšší bod České Sibiře. Napnuli jsme všechny svaly a s úsměvem jsme to zvládli. Dál jsme pokračovali dle trasy a ve 20:00 jsme si mohli konečně říct: „Jsme v Prčici“.

Cestou jsme se vsázeli o to, jakou barvu bude mít památeční botička. Tipovací soutěž vyhrál Milda. Úplně utahaní jsme pak byli šťastní, že na nás v cíli čekalo autíčko, které nás odvezlo domů. Někteří z nás druhý den našli na nohách připomínky krásně strávené soboty. No co, to se zahojí a alespoň máme na příští rok rozšláplé botky. 🙂

Tak zas za rok, třetí květnovou neděli, na jednom ze startů 🙂

 

Anička

Mafiánské dobrodružství – PS Mír Domažlice

Poslední mafiánské dobrodružství si o víkendu užily děti z oddílu Pegas na naší táborové základně v Újezdě. Bylo to dobrodružné, napínavé, zábavné a hlavně – dobře to dopadlo! Páteční skvělou zábavu v kasinu nám překazil gang španělských mafiánů. Unesli Steva a nám nezbývalo, než se druhý den vydat na nebezpečnou výpravu, abychom ho zachránili. Po dlouhém pátrání jsme našli místo, kde ho drželi v zajetí a podařilo se nám ho za výkupné získat zpět. No, měl trochu pochroumaný obličej, ale zvládl to. Po večeři šéf Fredy všem oznámil, že gang Red Hand končí s nelegální činností a celá rodina odjíždí na dlouhou dovolenou. Než jsme se rozloučili, měly děti šanci prokázat svou odvahu při nočním úkolu. Opět to všichni zvládli a na památku tak získali symbol gangu. Škoda, že už to celé skončilo, bude se nám stýskat. Ale ne nadlouho, před sebou máme tábor a v září na nás bude čekat další, úplně nové dobrodružství! Tak mrkněte na fotky a buďte trpěliví, z tábora se vám určitě zase ozveme.

 

Dáša Čechová

 


 

Kytičkový den – PS Hradec

Již osmým rokem se naše Pionýrská skupina Hradec zapojila do celostátní sbírky „Český den proti rakovině“.V rámci dlouhodobého programu prevence onkologických onemocnění bylo ústřední téma sbírky „Nádorové onemocnění plic“.

Česká republika patří k pěti „nejprokouřenějším“ zemím Evropy. V posledních letech ubývá kuřáků mužů, za to roste počet kouřících žen a mladistvých. Kromě hrozby rakoviny plic trpí notoričtí kuřáci  častým výskytem dalších těžkých chorob: nádory ústní dutiny a jícnu, močového měchýře, chorobou dolních končetin, infarkty a mrtvicí.
Sbírka byla organizována podobně jako v minulých letech prodejem žlutého kvítku měsíčku lékařského, minimální částka 20,-Kč.
Naše Pionýrská skupina tato kvítka prodávala v Hradci a Stodě. Celkem se vybralo 15 211,-Kč, děkujeme všem, kteří přispěli. Za PS Hradec bych chtěla poděkovat našim instruktorům a starším pionýrům, kteří se této akce zúčastnili dobrovolně.
NEZAČÍT KOUŘIT JE STOKRÁT SNAZŠÍ NEŽ PŘESTAT!   NA POSLEDNÍHO ŠLUKA OVŠEM  NIKDY NENÍ POZDĚ!

Danuše Heřmanová

 


Kytičkový den – PS Dobřany

Kytičkový den 15.května 2019
Prodali jsme celkem 571 kytiček a získali 14 896 Kč.
 
 
Libuše Nejedlá
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 

Kytičkový den – PS des. St. Roubala Habartov

Jedním z ideálů Pionýra je POMOC, a proto jsme se i my, členové pionýrské skupiny Habartov, opět účastnili ve středu 15. května 2019 dalšího ročníku celostátní sbírky Český den proti rakovině tzv. Kytičkového dne. Účelem bylo vybrat co nejvíce peněz na léčbu rakoviny. Letos budou peníze určeny na pomoc při léčbě rakoviny plic. Na prodej byly opět kytičky znázorňující měsíček lékařský. 

Po celý středeční den jsme prodávali tyto kytičky po celém městě a snažili se vybrat co nejvíce peněz. Zašli jsme do obchodů, na Městský úřad a hlavně se v odpoledních hodinách pohybovali u místního Tesca, kde pravidelně prodáme nejvíce kytiček. Někteří lidé byli hodně štědří a našli se i tací, kteří pouze přispěli peníze do kasičky a nic si za to nekoupili.  

Kytičkový den je už v našem malém městečku natolik známý, že nás lidé i sami vyhledávají, aby si od nás kytičku mohli zakoupit. Kvůli nepříznivému počasí jsme letos prodali jen 326 kytiček ale i tak jsme za ně vybrali krásných 7512 Kč.

Doufáme, že vybraná částka pomůže nemocným lidem k brzkému uzdravení.

 

                                                                                     Anna Kováčová

 

Den proti rakovině – PS Hrádek u Rokycan

 

V Hrádku u Rokycan patří prodej kvítků měsíčku lékařského k tradiční události. Pionýrská skupina organizačně spolupracuje s městem i základní a mateřskou školou. Start byl ve školní jídelně, kam se chodili pionýři ohřát a posilnit. Ono celý den drobně pršelo a byla zima. Ale dárci byli vstřícní. Ať už to bylo ve městě, v obchodech, ve školách nebo na městském úřadu. Tam děti přijala i paní starostka.
Letos kytičky nabízelo 10 děvčat a chlapců , kterým se podařilo prodat 900 kusů za 21 346,- Kč.

 

Vlasta Vasková

 

 


 

Pietní akt Svatava – PS des. St. Roubala Habartov

Ve čtvrtek 9. května se ve Svatavě u pomníku konal vzpomínkový akt k 74. výročí osvobození koncentračního tábora Zwodau a ukončení 2. světové války.

Již před šestnáctou hodinou se u pomníku začali scházet lidé. Při zahájení se ujal slova pan starosta Městyse Svatava Vladimír Adamec, aby přivítal  přítomné  a pionýry z pionýrské skupiny des. St. Roubala Habartov, kteří již po páté stáli u pomníku čestnou stráž.  . Poté v krátkosti připomněl, co se zde před sedmdesáti čtyřmi lety odehrávalo. V roce 1943 byl ve Svatavě vybudován ženský koncentrační tábor, jako pobočka Ravensbrücku. Ženy mnoha národností pracovaly v továrně na letecké přístroje. Ke konci dubna 1945 nacisté vyhnali ženy na tzv. pochod smrti, kdy hladové a vyčerpané ženy pěšky putovaly až stovky kilometrů, aby je blížící se americká armáda nenašla. Do tábora Američané dorazili 8. května 1945 a postarali se o zbytek žen, které na místě zůstaly. Nakonec zástupci všech organizací položili k pomníku květiny a uctili tak památku umučených žen.

 

Anna Kováčová

 

Velikonoční Bystřina – PS des. St. Roubala Habartov

 

O velikonočních prázdninách vyrazili habartovští pionýři na pionýrskou základnu „Bystřina“, která se nachází nedaleko Kostelní břízy, aby se zdokonalili v  zálesáckých dovednostech a znalostech.

Hned po příjezdu a nachystání všech potřebných věcí jsme se ubytovali a udělali si malou procházku po okolí srubu. Po té jsme byli rozděleni do dvou družstev a dostali první úkol. Měli jsme si vybarvit velikonočního zajíčka nebo kuřátko.  Za chvilku na to už byla večeře. Po dobré večeři jsme se pořádně teple oblékli a šli si zahrát naši velice oblíbenou noční pikolu, při které pro lepší hledání používáme baterku. Za tmy jsme vyrazili po jednom do lesa až k připravenému světýlku, odkud jsme se poté vraceli zpět a dokázali hlavně sami sobě, že se v noci nebojíme. Ten, kdo tuto stezku úspěšně zvládl, získal svého Brontíka odvahy. Zanedlouho už se ve srubu ukládáme ke spánku a posloucháme při tom pohádku na dobrou noc.

Ráno po snídani na nás čekal první důležitý zálesácký úkol. Na srubu byl vyvěšen seznam  třiceti názvů rostlin a stromů. Naším úkolem bylo co nejvíce jich vypátrat a donést. Měli jsme na to určený limit hodinu a půl. Ze začátku jsme trochu tápali, ale nakonec jsme zvládli nalézt celkem dvacet dvě rostliny. Po zvládnutí tohoto úkolu šlo jedno družstvo pomáhat do kuchyně vařit oběd a ostatní si zatím hráli společenské hry nebo jen odpočívali a vyhřívali se na sluníčku. Po obědě nás čekala nejtěžší zálesácká zkouška. Tentokrát máme za úkol my menší, sami rozdělat oheň.  Pro veškeré dřevo si musíme zajít do lesa. Máme štěstí v tom, že dlouho nepršelo a dřevo je suché. Vzpomněli jsme si, jak jsme si na schůzce povídali o tom, jak rozdělat oheň a za chvíli, pod dozorem vedoucího, škrtáme první sirkou a během chvilky už oheň hoří.  Starší a zkušenější z nás mají za úkol nám ukázat, jak na ohni uvařit čaj z lesních plodů a lístků. Netrvalo dlouho a čaj už se vařil. Opatrně sundáváme ešus a necháváme ho vychladnout. Poté naši vedoucí i my jsme ochutnali, jak se nám čaj povedl a ohodnotili naše snažení.

Než nastane tma, hrajeme na vyzývanou, vybíjenou a poté ještě na pikolu. Pak už jen hup do spacáků a jdeme spát.

V sobotu dopoledne za námi přijel náš kamarád a dovezl s sebou pár pušek a pistolí a my si z nich mohli zastřílet na terče.  Odpoledne se vydáváme na procházku. Kousek od srubu narážíme na podivnou šipku a rozhodneme se vydat tím směrem, kam nám ukazuje. Cestou narážíme i na obálky s úkoly. V každé obálce je kousek skládačky a pohádková otázka se třemi odpověďmi. Na některé zvládáme odpovědět bez zaváhání a u některých váháme. Šipky nás nakonec dovedly zpět do tábora akorát na svačinu. Poté se dozvídáme, že se nám naši zajíčci a kuřátka rozutekli po lese. Abychom věděli, kterým směrem je jít hledat, museli jsme slepit jednotlivé kousky skládačky na papír, obrázek vybarvit a z odpovědí u otázek seskládat tajenku. Všichni jsme to zvládli a pro naše nezbedné zajíčky si došli. 

V neděli než odjedeme domů, uklízíme srub a hrajeme ještě různé hry. Opět jsme prožili zajímavé velikonoční prázdniny a doufáme, že příště pojedeme zas.

Anna Kováčová

 


 

Hrátky pro velké v Přebudově – PS Nepomuk

Již potřetí se na táborové základně Přebudov uskutečnila jarní víkendová akce skupiny P2 pro dospělé. Účel sešlosti byl jednoznačný, poznat své přátele ze skupiny ještě více, trochu si sáhnout na fyzické dno a nejednou potrápit mozkové závity. Organizace programu se ujali dva bývalí, ale o to zkušenější vedoucí Vlastík V. a Pája T.

Jen co přijel poslední opozdilec a padla tma, začala hra Smugglers na jasně vymezeném území od vesničky Přebudov po velkou louku za tak zvaným „táborem archeologů“. Tříčlenné skupiny měly za úkol se na hrací ploše schovat, rozdělat oheň a uvařit co nejvíce vajíček natvrdo. Vajíčko první si po vyluštění šifry vyzvedly u celníka a každé další vajíčko musely směnit u obchodníka, své uvařené vajíčko natvrdo za obchodníkovo vajíčko naměkko. Mezitím, co jeden člen hlídal ohýnek a druhý směňoval zboží u obchodník a, třet í běhal po hracím poli a odhaloval skryté varny ostatních týmů. Po asi dvou hodinách vaření se týmy setkaly a sdělily si dojmy. Poslední hra večera pro tříčlenné týmy byla jednoduchá, do vyčerpání chodit po okolí Přebudova a u sakrálních staveb se jako tým vyfotit. Většina týmů zvolila přebudovskou kapličku, a pak raději spánek, jen jeden tým to přes Kladrubce dotáhl až do Dožic.

S ránem přišel hlad, ale po jídle ani památky. To si musely, teď už jen dva týmy spojené z těch tříčlenných, ulovit v lese za rybníkem a z hladiny rybníka. Dopoledne se neslo v duchu cestovatelském, oba týmy se mezi stanovišti přepravovaly jako jedno auto, tedy nesly či valily čtyři nemalé pneumatiky – Trophythlon, a na stanovištích například stavěly kamenný most, pod kterým bylo možné podlézt, nebo z jeden a půl metrů dlouhých tyček a provázků vytvořily dvanáctistěn – nejlépe pravidelný. Oběd si týmy vyhrály v souboji jeden na jedno ho jako kdysi dávno Velký Vlk a Old Shatterhand u kůlu. Po výborném obědě sestavily oba týmy přistávací rampu pro Apollo 11, syrové vajíčko hozené z výšky dva a půl metru. Každý tým sestavil přistávací rampu odlišné konstrukce, ale obě byly úspěšné a Apollo 11 mohlo slavit úspěch po návratu z kosmu. Program završily Sázky a dostihy. Týmům byl vždy vysvětlen následující úkol, který je čeká, a na ten si tým vsadil vyhrané body z minulých her. Nesázelo se jen na vítězství, ale také na čas, za který tým úkol splní. Jak bláhové byly odhady na snězení suchého rohlíku nebo kostičky tvarohu na strouhání. Posled n&iacute ; hra byla sice dobrovolná, ale pustili se do ní všichni s vervou a odhodláním zvítězit. Hrála se hra Formule 1, kde všichni nechali zbylé síly, které ještě po náročném dnu měli. Večer proběhl v duchu hodnocení her, vyhlášení vítězného týmu a nakonec zpívání a hraní na kytaru.

Neděle se nesla v duchu odpočinkovém, trochu se poklidilo okolí jídelny a nakonec nastal čas se rozloučit s přáteli a zase na pár dní dát sbohem přebudovské základně. Víkend byl sice fyzicky náročný, ale o to více si ho všichni účastníci užili. Tak tedy příští rok opět na shledanou. Ahóóój Pája R.

Miroslav Dvořák

 


 

Opět se máme čím chlubit – PS Nepomuk

Naše pionýrské oddíly Pusík a Knoflíci, zaměřené na výtvarnou činnost opět dokázaly, že pohár předsedy vlády ČR, který obdržely v únoru jim patří zaslouženě. Po dvou měsících se nám vrátilo naše tvoření z republikového finále výtvarné činnosti Pionýrského Sedmikvítku, které se uskutečnilo v Holešově.  Námětem letošního ročníku bylo „Místo, které máme rádi“. Do soutěže jsme odeslali deset  našich výrobků a získali jsme dvě první a dvě druhá místa z celkového počtu 300 vystavených výtvarných prací. Úspěšní byli ježkov&ea cute;, l es Obora, tučňáci v ZOO, koupaliště. I ostatní naše výtvory se zřejmě také líbily. Chlubíme se jak máme šikovné děti v oddílech a také šikovné vedoucí Alenu a Moniku.

 

Miroslav Dvořák

 

 

 


 

Čarodějné hry v Dobřanech – PS Dobřany

Akce, kterou připravili vedoucí, rodiče a děti pořádající Pionýrské skupiny v Dobřanech odpoledne 30. dubna 2019 v prostoru bývalých kasáren. Počasí dobré, čarodějnice u startu rozdávala startovní kartičky, aby bylo kam zapisovat splněné úkoly. Čarodějnice a čarodějové menší i větší kam se podíváš, ale hlavně zhruba sto dětí v doprovodu dospělých si prošlo od startu do cíle 7 stanovišť. Na nich si děti mohly vyzkoušet hod kroužky na klobouk staré čarodějnice, skok v pytli, chytání na prut jedovatých pavouků, hledání bombonů v pilinách mezi pavouky, hod míčkem na pavučinu, hod šipkami do terče s netopýrem, sovou, koštětem a pavoukem. V cíli si pak mohly zejména menší děti, za pomoci rodičů vybarvit obrázek čarodějnice. Tentokrát nečekala odměna na každém stanovišti ale až v cíli – bombony, placka a perníček. Připraveno bylo i pití a jak bylo vidět všem se akce líbila. A na závěr bylo možné si před klubovnou zahrádkářů, kteří s pionýry na akci spolupracují opéci  buřtíka. Myslíme si, že se akce povedla, alespoň to tak podle slov a výrazů obličejů dětí vypadalo.

Poděkování za hezkou akci patří vedoucím, maminkám, které přišly na pomoc a i dětem z oddílu Delfíni, zahrádkářům, městu a MěKS Dobřany, které   akci podpořilo finančně a pomohlo s její propagací.

 

 

Libuše Nejedlá

 

 


 

Airsoftové setkání JAVOR 2019 – PS Mír Domažlice

O víkendu jsme se zúčastnili IV. Republikového setkání pionýrských airsoftových oddílů. Konečně přišla chvíle pro uplatnění dovedností a postupů, které jsme trénovali už od září! Téma akce: konflikt mezi zeměmi Hescuarské království a Demokratickou Republiku Hescuador.

Hlavní akce se konala v sobotu, kdy jsme po celý den bojovali v zalesněných kopcích v okolí TZ Javor. Náš oddíl byl přiřazen k červenému týmu (Hescuarské království) společně s oddíly Task Force Hrádek a Sokoli. Následně nám byl přidělen generál, který naši stranu vedl. Jeho rozkazy se nám kolem poledne přestaly líbit, tudíž jsme na naší straně vyvolali revoluci, svrhli generála a začali si velet sami. A vyplatilo se nám to, protože jsme bitvu vyhráli!

Druhý den jsme už jen vyhnali zbytky nepřátelských sil a naše revoluční garda zlomila i poslední zbytky odporu na opevněných (a vysokých) kopcích. Po tomto završení vítězství červeného týmu jsme se odebrali na ubikace si sbalit a vyrazili domů. No a co nás čeká dál? Příprava na letošní letní Camp! 

Jakub Čech

 


 

Čarodějné odpoledne – PS Hrádek u Rokycan

Čarodějné odpoledne 30.4.19 se v Hrádku vydařilo

U hasičské zbrojnice bylo v úterý velké hemžení. Bylo to díky nenucené spolupráci města, pionýrů, hasičů, májovníků  ale i několika sponzorů.
Dospěláci táhli za jeden provaz. Symbolicky ale i doslova. To hlavně při vztyčování májky, kterou v pondělí přinesla parta májovníků.  Děti se bavily a zároveň se na zábavě podílely. Po sletu čarodějnic a jejich zapsání , začaly soutěže. Po vyhodnocení následovalo posezení u táboráků s pohoštěním. Kluci uhlídali májku , což je každoroční úkol, který sleduje široké okolí. Nejodolnější trojice   skončila s hlídáním ráno v šest hodin. Potom se už májky navzájem krást nesmí. Letos bylo hlídání docela hrdinským činem. Ráno byl jen +1 stupeň!

Vlasta Vasková

 

 


 

O velikonočního zajíčka – PS Dobřany

Na poslední schůzku před Velikonocemi bylo pro děti z Pionýra v Dobřanech připraveno barvení vajíček – jedno v košilce, jedno tavnou pistolí a barvou a to třetí mramorovacími barvami. A pak začala soutěž O velikonočního zajíčka. Děti střílely šipky foukačkou na terč se zajíčkem a házely šipky. Rozdělily se na mladší a starší. Z mladších byla na 3.místě Šárinka, na 2.místě Julinka a na 1.místě Rozárka. V šipkách pak na 3.místě opět Šárinka, na 2.místě Rozárka a na 1.místě Šimon. Za své výkony dostali soutěžící sladkou odměnu, stejně jako všichni vítězové z kategorie starších. Odměnu si ale za snahu a výsledky zasloužili a dostali všichni. A abychom nezapomněli na kategorii starších tak ve střelbě foukačkou šipkami byla na 3.místě Lucka, na 2.místě Dan a na 1.místě Dominik. V šipkách se do terče se zajíčkem nejlépe, tj.na 1.místě strefoval Dan, na 2.místě byl Dominik a na 3.místě Alenka. Soutěž se dětem moc líbila a s chutí se pustily do získaných sladkostí. No a pak už jen rozloučení a odchod domů.

 

Libuše Nejedlá

 


 

Pionýrská stezka – PS Hrádek u Rokycan

Sobota 13.4.2019  Hrádek u Rokycan

Přes dvacet organizátorů z Pionýrské skupiny Hrádek, připravilo krajské kolo turisticko branného závodu Pionýrská stezka. Přestože bylo ráno mrazivé počasí, přišlo téměř šedesát dětí. Ty závodily po dvou a tříčlenných hlídkách ve čtyřech kategoriích. Proti chladnu se bojovalo pohybem, besedním ohněm a vytopenými klubovnami. Pro všechny závodníky byly připraveny účastenské diplomy, odměny a pohoštění u táboráku. Ovšem všichni bojovali o medaile, které jsou tradičně velkým lákadlem. Ty předával náš maskot pionýrský pes Tobík. V době, kdy děti musí překonávat nechuť k pohybu , musíme konstatovat, že při této akci na ně byla radost pohledět. Organizátorům patří dík za profesionální přístup k celému závodu i vyhodnocení a závěrečnému úklidu. Dík také patří Krajské radě Pionýra, která tento závod financovala.

Vlasta Vasková

 

 


 

Country bál – PS Hrádek u Rokycan

Country bál 6.dubna 2019 od 18,00 hod. v sále DK Hrádek.
Pořadatelé –Pionýrská skupina Hrádek, májovníci, tanečníci SH Dance, hudební skupina Bodlák.

Tak takhle byl připravený program.
Sraz v 17,00 hodin na přípravu sálu po utkání oddílu stolního tenisu.
V 18,00 hod. zahájení bálu především pro děti – úvod Bodláci a předtančení SH Dance.
Tanec některého country tanečku s dopomocí. Při hudbě Bodláků.
 Soutěž pro děti s odměnami. Tanec při hudbě Bodláků.
Ve 20,00 hod. vystoupení májovníků s Besedou a rozloučení s dětmi, které budou chtít odejít.
Průběžně stylové focení ve westernovém městečku. Ve 20,30 hod. zahájení především pro dospělé s SH Dance.
Tanec při hudbě Bodláků,
 Soutěže s odměnami.
Tanec některého country tanečku s dopomocí. Při hudbě Bodláků.. Ve 23,00 vystoupení májovníků s Besedou.
Průběžně tombola.
Ukončení ve 24,00 hod./úklid sálu/

A tahle to dopadlo.

Country bál 6.4.2019 se uskutečnil i bez těch, kdo nepřišel. Díky za SH Dance Péťovi Tichému a Terce Tiché, kteří udělali bezva doprovodný program, za Bodláky Pepínovi Machatému . Tomovi Tycovi za průběžnou hlídku na chodbě. Májovníkům za dvojí vystoupení, které mohlo být o kus větší, kdyby přišla většina. Za Pionýra Monče, Rosťovi Cinertových za vystoupení dětí s Českou besedou, bylo to první veřejné vystoupení. Petrovi Piskačovi a Vaškovi Křovinovi za fotodokumentaci. Jardovi Petrtýlovi, Vaškovi Ochovi a Iloně Rychlé za pořadatelskou pomoc.
Ivče ,Zdeňce a Vlastě Vaskových za propagaci, organizaci, převozy materiálu, odměny, úklid atd.

Vlasta Vasková

 


 

Jaro u nás a v nás – PS Dobřany

Jsou za námi jarní prázdniny, kdy nejzajímavější z tvoření bylo zdobení tašek, prostírání, porcelánu, plechovek, svíček i kraslic. Zajímavá byla i výroba magnetek, tužkovníku, šperků, přáníček nebo panenky. Z technik jsme si vyzkoušeli malování voskem a smaltování. A nezůstalo jen u tvoření. Házeli jsme šipky, stříleli z foukačky, jezdili na koloběžkách a hráli si piškvorky nebo s míčem. A zapomenout nemůžeme ani na bezva výlet do plzeňské Techmánie.

No a pak pro sebe i veřejnost připravili dobřanští pionýři akci Jarohraní, kdy si děti samy nebo spolu s maminkami vyráběly či dozdobily ovečku a slepičku, jarní věnečky, nazdobily přáníčka a kraslice – tentokrát obtisky, pěnou na holení a tavnou pistolí a barvou. To samé budou dělat děti postupně i na schůzkách, protože do  klubovny se při těchto činnostech všichni nevejdeme a chceme být na svátky jara – Velikonoce – připraveni. A co dál? Do konce dubna nás ještě čeká střelecká soutěž O velikonočního zajíce a výroba obrázků malovaných voskem. A na konci dubna Čarodějný slet, který připravujeme i pro veřejnost našeho města a okolí a hned na začátku května výlet do Farmaparku v Soběhrdech. Že toho není málo?

Lubuše Nejdlá

 

 


 

Velká reportáž o malých Delfíňatech – PS Dobřany

Než delfín vyroste je delfínětem. V Dobřanech na pionýrské skupině ale Delfínětem. A nemají tu jen jedno, ale několik. Na začátku školního roku jich bylo 7 a do dnešního dne jich přibylo dalších 5. Mé jméno je Lenka a dovolte mi pozvat vás mezi nás.

Scházíme se každý čtvrtek v naší klubovně, která už nám začíná být malá, ale občas je někdo nemocný, tak to zatím celkem jde. Delfíňata jsou předškoláci a prvňáci, kterým se věnují  tři instruktoři – Týna, Ája a Lukáš. No a já jako vedoucí.

A co všechno s nimi podnikají? Především jim vysvětlují to, co budou do života potřebovat – o přírodě a její ochraně, o zvířátkách, o městě, jak ošetřit poranění a další. V tom jim pomáhá Zápisník Mláďátek, se kterým pravidelně pracují a k tomu další hry a tvoření. A co se jim nejvíce líbí? No tak rádi mají Pexetrio – kde dohledávají stopy třeba zvířátek, nebo plody stromů. Dál je to hra „Budík“ a oblíbené jsou i hry venku – např. “Piškvorky“, případně ježdění na koloběžkách. No a při tvoření rádi vystřihují a nalepují, nebo vybarvují obrázky v zápisníku. Pravdou je, že jim třeba při práci s tavnou pistolí a někdy i nůžkami pomáhají instruktoři, protože některým z nich to zatím moc nejde. Ale o to větší radost pak mají z výrobků. A to víme nejen od nich, ale i od rodičů, kteří si pro ně na schůzky chodí.

A co pro ně připravujeme  na další schůzky? Vzhledem k tomu, že jsou za dveřmi Velikonoce – tak výrobu dekorací, jinak třeba střeleckou soutěž O velikonočního zajíce, opékání uzenin a pak třeba účast na akci, kterou pořádá skupina pro veřejnost na konci dubna Čarodějné hry a hned na začátku května výlet pro ně a rodiče fo Farmaparku Soběhrdy.

 

Lubuše Nejdlá

Reportáž o Delfínech – PS Dobřany

Dnes 14.března 2019 Vás zvu mezi Delfíny. Ne není to chyba, je to název pionýrského oddílu, který již od vzniku Pionýra před skoro 30 lety pracuje na skupině v Dobřanech. Zeptám se proto Medulky, která to asi jako jediná přítomná pamatuje, ne co historie, ale co současnost? A její odpověď?: „V tomto roce máme celkem 14 členů – dětí a dospělých, i když ne všichni chodí pokaždé a tak tu nejsme všichni ani dnes“.

Dál se ptám vedoucí Petry: Co všechno děláte a co se Ti z toho nejvíc líbí? Petra k tomu: „Tak jako v jiných oddílech hrajeme hry v klubovně i venku, nebo tvoříme. Dnes například kluci hrají Stiga hokej a děvčata Abalone. No a vyrábět budeme šperk zdobený smaltem. Jinak nejvíc se mi líbí akce jako např. Čarodejnický slet, který skupina připravuje pro veřejnost a jarmarky ať již Velikonoční nebo Vánoční, kde prodáváme naše výtvory a část zisku věnujeme na charitu“.

No, a abych se neptal jen vedoucích, tak se zeptám i dětí. Jak dlouho už chodíš do oddílu? Co se nejvíc líbí Tobě a jak bys obodoval(a) schůzky (max. počet bodů 5)?  Míša:  „Chodím už 5 let a nejvíc se mi líbil výlet do Mirákula, jinak 5 bodů“. Dalším je Dan: „I já už chodím 5 let, bodů 5 a nejvíc se mi líbil výlet na Laser Game“. A co Ty Štěpánko? „No já chodím druhý rok, bodů 5 a jinak vyrábění a tábor, letos pojedu podruhé“. Můj jmenovec Dominik : „Chodím třetí rok, jinak bodů bych chtěl dát tisíc, i mně se nejvíc líbil Laser Game“. No a za sebe – chodím pátým rokem, rád tvořím a hraju hry a i mně nejvíc zaujal Laser Game.

Fotky ze schůzek a akcí a další informace můžete najít na našem webu : dobrany.pionyr.cz, nebo facebooku Pionýrská skupina Dobřany.

Ptal se: Dominik Silovský

 


Kouzelná noc – PS des. St. Roubala Habartov

V pátek 1. 3. 20019 se naši nejmladší pionýři sešli po 18:00 hodině v pionýrské klubovně, kterou máme v DDM Habartov, aby si mohli prožít Kouzelnou noc. Na děti čekala velká spousta zábavy a dobrodružství, které si na ně vedoucí přichystali.      

Po příchodu do klubovny jsme se ubytovali a už nás čekal první úkol. Aby tato noc mohla být opravdu kouzelná, vyrobili jsme si strašidýlko z vlny. Práce nám šla řádně od ruky a svá strašidýlka jsme měli za chvilku hotová.  

Pak už jsme se převlékli do pyžam a mohla konečně začít pořádná pyžamová párty. Mezi tancem na nás čekalo i pár zábavných her.  První mezihra byla Na mumie. Rozdělili jsme se do dvojic a každá dostala toaletní papír. Naším úkolem bylo omotat jednoho z dvojice jako mumii. Chvilku nám trvalo přijít na to, jak omotávat, aby se nám papír netrhal. Nakonec se to povedlo a my měli krásné mumie.  Po této hře a dalším tanci jsme si udělali Pohádkový kvíz. Vyslechli jsme si vždy krátkou hudební ukázku z pohádky a museli říct, o jakou pohádku se jedná. Občas nás to pěkně potrápilo, než jsme si vzpomněli, ale myslíme si, že se můžeme pochválit, protože naše pohádkové znalosti jen tak někdo nemá.  V devět hodin večer nás čekala stezka odvahy. Naším úkolem bylo jít potmě do tělocvičny a zde si najít odměnu v podobě plyšového kamaráda. Každý z nás stezku úspěšně zvládl. Když jsme se pořádně vyřádili a vytancovali, rozbalili jsme si spacáky a šli spát.

Ráno po probuzení na nás čekala snídaně v podobě bábovky a muffinů, které pro nás připravili vedoucí. Po snídani jsme si v klidu sbalily, chvilku si ještě pohráli a poté spokojeně a s úsměvem na rtech se rozešli domů.

 

Anna Kováčová

 

Masopustní karneval – PS Čtyřlístek Domažlice 

Konec února a začátek března je věnován všeobecným masopustním radovánkám. Ne jinak tomu je na pionýrské skupině Čtyřlístek v Domažlicích.

Ve středu 27. února se v klubovně Dřevák scházejí děti z oddílů Koťátka a Čmeldové, aby i ony oslavily Masopust. Krátce po 16. hodině vchází do slavnostně vyzdobené klubovny na čtyři desítky maskovaných dětí a jejich vedoucí a instruktoři. Nejprve probíhá promenáda. Mezi maskami vidíme princezny, piráty, žirafy, kostlivce, čarodějnice a mnoho dalších. To ale již začíná instruktorka Terka Jindřichová pouštět první písničky a děti se pouštějí do tance. Tedy do tance? Spíše skotačení, protože se jedná o děti od 4 do 7 let.  

V nejlepším je třeba přestat, a proto je pro děti připraven oddechový program. Děti usedají ke dvěma dlouhým stolům a každý dle své fantazie vyrábí či maluje jakousi masopustní maškaru. Ani to netrvá dlouho a Terka opět vybízí přítomné na taneční parket.  Všichni jsou plně zaměstnáni tancem i tanečními hrami a soutěžemi, které jsou pro ně připraveny.

Ale co to? Vše nejednou končí a děti usedají na koberec a vytváří kroužek. Nikdo netuší, co bude následovat. To již přicházejí instruktorky a rozdávají hudební nástroje – činely, bubínek, triangl, píšťala, xylofon… Děti pod vedením Ilony Krbcové vytvářejí třicetičlenný orchestr a pěvecký sbor. Společně zpívají několik známých písniček. Ne všichni. Některé nejmladší chlapce zpěv neláká a pokračují ve svém křepčení po klubovně.  Je konec „koncertu“ a děti se odměňují potleskem. To již opět hraje Terka a začíná poslední taneční šou. Mezi děti se přidává i několik maminek.

Je konec Masopustu, doby hojnosti a veselí. Nastává období půstu. Aby si to děti řádně užily, instruktorky jim předávají sladké odměny. Někdo neodolá a ochutnává ihned, někteří si odměnu odnášejí domů.

Skončilo všeobecné veselí a i do práce našich oddílů vstupuje doba střídmosti. Proto je na příští středu mezi děti pozvána tisková mluvčí Policie ČR územního pracoviště Domažlice por. Mgr. Dagmar Brožová, která zde bude přednášet o prevenci.

Vendy Pangrácová

 


Víkendovka oddílu Mimoni – PS MÍR Domažlice

Oddíl Mimoni z PS Mír Domažlice strávil víkend 8. – 10. 3. 2019 na chatě v Mezholezích u Kdyně. Jejich víkendová akce byla zaměřena především na stmelení kolektivu, sportovní hry a kreativní činnosti. Děti si vyzkoušely několik her, kde šlo převážně o spolupráci týmů a jejich fyzickou zdatnost. Ve volném čase mezi aktivitami si zahrály deskové hry nejen mezi sebou, ale i se svými vedoucími. Tento víkend jsme si všichni užili a těšíme se na další společně strávený čas.

 

Jana Antošová

 

 

 

 


Na horách s pionýry – PS Šťáhlavy

Poslední únorový týden patřil v letošním roce jarním prázdninám a my jsme znovu vyrazili na zimní tábor s výukou lyžování a jízdy na snowboardu do známého krušnohorského městečka Boží Dar, kde jsme společně strávili osm prázdninových dnů. Oproti loňskému roku vzrostl počet účastníků na 41, takže chata byla zcela zaplněna a lyžařští a snowboardoví instruktoři stejně tak jako náš kuchař se museli pořádně otáčet.

Jediným opozdilcem na autobusovém nádraží v Plzni, kde jsme měli sraz, byla plyšová panda, bez které jsme ale nesměli odjet, a tak čekáme, až se rodiče vrátí i s naším maskotem a pak již vyrážíme. Boží Dar nás přivítal neuvěřitelným množstvím sněhu a slunečným počasím.

V neděli ráno se společně vydáváme na svah. Ze skiareálu Plešivec, kam budeme celý týden jezdit, nám každé ráno posílají dva skibusy, kterými se dopravujeme na místo i zpět. Je krásně, všichni se rychle učí a všechny to moc baví. A večer? Večer to rozjíždíme při show Boží Dar má talent. Moderátor je nepřekonatelný, jednotlivé skupinky se předhánějí ve vymýšlení vystoupení, porota má plnou hlavu starostí, kdo že je ten nejlepší, bavíme se celý večer. A kdo vyhrál? To není podstatné, vítězem byli všichni.

A máme tu pondělí a vyrážíme, tentokrát už všichni, na Plešivec. Čeká nás opět krásný slunečný den, kdy se budeme zdokonalovat ve svém lyžařském či snowboardovém umění. A večer je tu kvíz pro chytré hlavy s Diankou a Eliškou a film.

Úterní odpočinkový den vyhlížejí hlavně naši lyžařští instruktoři, kterým výuka dala zabrat.  Společně s dětmi vyrážejí do Jáchymova, kde se nachází lázeňské centrum Agricola a v něm i malý aquapark s atrakcemi.  Zde se vyřádili malí i velcí, někteří vedoucí pak čerpali energii v sauně.

A po dni odpočinku už středa i čtvrtek opět patří lyžím a snowboardům. Všichni si krásně odpočinuli, načerpali síly, a tak vzhůru na kopec. Stále nám neuvěřitelně přeje počasí, neustále svítí sluníčko, teploty dosahují až 15O nad nulou. Je potřeba toho využít, a proto oba dny pilujeme na svazích Plešivce naše dosud nabyté dovednosti. A čtvrteční večer malujeme, kreslíme, vybarvujeme….

Je tu pátek, poslední den, kdy vyrazíme na sjezdovku. První den z celého pobytu, kdy nesvítí sluníčko a dokonce občas drobně prší. Ani to nás ale neodradilo a vyrazili jsme, abychom si ještě užili. Než jsme se nadáli, je tu sobota, poslední den našeho prázdninového pobytu na Božím Daru. Dnes už nejdeme lyžovat, musíme totiž všechno sbalit, naložit do auta, uklidit si pokoje a slavnostně celý pobyt zakončit. Byl to parádní týden plný legrace a zážitků, který opět utužil náš kolektiv. Skládáme hold našim vedoucím za trpělivost při výuce, přípravu programu na chatě, klobouk pak smekáme před naším kuchařem a těšíme se na další společné zážitky.

Petra Vošahlíková

 


Krajský turnaj v RINGU – PS Horní Bříza

Ten, kdo činnost naší pionýrské skupiny sleduje již delší čas, ví, že každý nový rok rádi začínáme sportem. Rok 2019 jsme započali již 24. ročníkem krajského turnaje ve hře RINGO, a to v sobotu 12. 1. 2019. Společně s MP Obora jsme připravili den plný sportu a doprovodných soutěží, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 172 soutěžících. Přijeli velcí i malí, z daleka i z blízka, aby se utkali ve čtyřech věkových kategoriích. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit doprovodných soutěží (kloboučku hop, střelba ze vzduchovky a foukačky, puzzle) a nebo krajského kola uzlařské regaty, kterou již tradičně pořádala právě MP Obora. Samotného turnaje ve hře RINGO se zúčastnilo celkem 35 týmů a boj to byl opravdu vyrovnaný. K vidění byly neuvěřitelné fyzické výkony, ale hlavně zdravý sportovní duch. Celý turnaj se nesl ve znamení přátelství a legrace. Nesmíme opomenout, že ve hře byl i každoroční putovní pohár naší pionýrské skupiny, který tento rok zůstal doma a to díky týmům ve složení Jiří Begala, Karolína Motyčkový, Jakub Šulda (2. místo kategorie D), Matyáš Janda, Tereza Šuldová, Milan Kolář (1. místo kategorie D) a Anna Gergorová, Anna Glazerová, Gita Pokorná a Tomáš Krob (1. místo kategorie B). Jsme moc rádi, že se vždy sejdeme v tak hojném počtu a uděláme pro sebe něco dobrého a ještě se u toho pobavíme. Doufám, že příští rok tomuto netradičnímu sportu přijde na chuť ještě mnohem více lidí a začneme zase další nový rok sportem. Fotografie z akce najdete ve fotogalerii PS: Foto 1, 2.

 

                                                                                    Václav Kubec

 


Chlubíme se… – PS Nepomuk

Pohár předsedy vlády ČR je u pionýrů v Nepomuku.
Zástupci Pionýrské skupiny Nepomuk převzali ocenění za výtvarnou činnost oddílů Pusík a Knoflíci, které převzali na koncertu Děti dětem v sobotu 2.2.2019 v Praze. Putovní pohár předsedy vlády za výtvarnou a rukodělnou práci nám předala ministryně financí vlády ČR Alena Schillerová. Pohár převzala Alena Březáková a Monika Týmlová, děkujeme jim za celoroční výtvarnou práci s dětmi a blahopřejeme. Pohár jsme předali našim pionýrům na oddílové schůzce 6.2.2019 na naší klubovně. Určitě z něj měli velkou radost a s chutí se dali do dalšího tvoření. Přišel nám poděkovat i vedoucí Pionýrské skupiny Václav „Kašík“. Pochlubili jsme se také starostovi města Nepomuk ing.J. Švecovi a pohár je vystaven na Městském úřadě v Nepomuku.

Míra Dvořák

 


Ledová Praha 2019 – PS Mír Domažlice

V sobotu 2.2.19 jsme si s oddílem Pegas zajeli na výlet do Prahy na akci s názvem Ledová Praha. Moc jsme si to užili – prošli jsme se po Karlově mostě, projeli se na lodi Pražskými Benátkami (takže jsme Karlův most viděli i zespodu) a stihli jsme navštívit 3 muzea – Muzeum Karlova mostu, Galerii ocelových figurín a Muzeum Policie ČR. Zbyla nám i necelá hodinka na nákupy a hamburger na nádraží a v osm večer už jsme byli zase zpátky doma. Utahaní, ale spokojení.

 

Dáša Čechová

 

 


 

Startuje krajská soutěž: Jsem Pionýr, jsem vidět!

,,Tato krajská soutěž je určena pro pionýrské skupiny a jejich registrované oddíly v Plzeňském a Karlovarském kraji. Hlavním účelem soutěže je propagace spolku Pionýr z.s. a jeho pobočných spolků v Plzeňském kraji.“

Na soutěžící oddíly, které se přihlásily do soutěže čekají čtyři soutěžní kola. Každé kolo je zaměřeno na určitou oblast propagace: reportáž, reprezentace, rozhovor a prezentace. Jak se s těmito tématy poperou oddíly z PS Nepomuk, PS Jitřenka Kdyně, PS Otava Sušice, PS Čtyřlístek Domažlice, PS Safír Kdyně a PS Tuláci Klatovy? Sledujte náš facebook a webové stránky. Soutěž probíhá od 1.2. do 31.9.2019.

 

Vojta „Hipík“ Horváth

 

 

 

 


 

Výročka – PS Nepomuk

Jednání Rady Pionýrské skupiny Nepomuk se uskutečnilo v pátek 25.1.2019 na klubovně pionýra. Je to vlastně naše výročka, tak jsme hodnotili, připravovali a plánovali. Slyšeli jsem od vedoucího skupiny zprávu o činnosti za rok 2018. Dvě stě pionýrů v Nepomuku se celoročně činilo šest dětských oddílů (dva výtvarné, stolní tenis, 2 florbalové a jeden všeobecný). Pět táborových klubů během celého roku se schází na akcích, kde se baví, seznamují a zejména připravují letní tábory. O prázdninách připravili šest táborů, kterých se zúčastnilo 363 dětí a staralo se o ně 118 dospělých. V průběhu roku bylo připraveno 74 akcí pro členy a ostatní děti a mládež. Zapojili jsme se do charitativní akce Český den proti rakovině a na konto jsme zaslali částku 9128 Kč. Oddíl Pusík a Knoflíci se zúčastnil republikové výtvarné soutěže Sedmikvítek a získali šest ocenění.

Pro rok 2019 jsme připravili opět zajímavé a naše již tradiční akce. Můžete se v březnu těšit na pionýrské bály, velikonoce a čarodějnice na klubovně, dračáky na Přebudově, kuličkiádu , drakiádu, dýňování a prosincové nebe, peklo a pohádku. Opět pro vás v období prázdnin připravíme šest táborů. Na táborové základně připravujeme novou výstavbu budovy, plány už máme,ale chybí nám ty peníze. Na výročce byli odměněni vedoucí, kteří pracují celoročně s dětmi A.Březáková, M.Týmlová,M.Svejkovské, K.Brejcha, M.Hons,M.Dvořák a hlavní vedoucí táborů. Poděkování patří hospodářce L.Strolené a vedoucímu naší skupiny Václavu“ Kašíkovi“ Horníkovi. Pro letošní rok máme zaregistrováno 197 členů. Nezbývá nám nic jiného než zase na plno zabrat a bavit se s dětmi po celý rok.

Míra Dvořák

Pozvánka na akce – PS Trojlístek Strašice

Ve Strašicích si pro Vás připravili mnoho zajímavých akcí. Kompletní kalendář si můžete prohlédnout zde. Pozvánky na ty nejbližší si můžete prohlédnou v odkazech na jednotlivé akce.

 

   

Petra Sládková

Mikulášská nadílka – PS Hradec u Stoda

Letos se na Mikulášské nadílce, která se konala v sobotu, 8. prosince v KD Hradec, sešlo opravdu hodně dětí. Navštívily nás i děti z dětského domova Robinson ve Stodě. Celým odpolednem provázeli 3 malí čertíci, kteří se starali o zábavu.

Hned na úvod se dělal průzkum hodných a zlobivých dětí a kupodivu tam byly samé hodné děti. První soutěží bylo házení míčku na cíl, někdo by si řekl, že je to taková stará klasika, ovšem některé děti, i rodiče, se u této disciplíny pěkně zapotili. Mezi jednotlivými soutěžemi se dětem pouštěla muzika, tančilo se a zpívalo. Největší zábavou ovšem byly balónky, kdyby mělo každé dítě 10 balónků na hraní, bylo by to málo. Během toho, co se nesoutěžilo, mohly děti namalovat, nebo vybarvit obrázek, který se pak vyvěsil a děti si tak mohly nasbírat plusové body u čertů. Další soutěží byl slalom, kde děti musely kličkovat mezi kužely se lžící, na které byl pingpongový míček. Kdo splnil, mohl si přijít pro sladkou odměnu. Rodiče se pak mohli občerstvit v bufetu, kde byly na výběr mimo jiné i domácí, vynikající muffiny.

Těsně před příchodem čertů čekalo děti kouzelnické vystoupení. Děti si tak mohly vyzkoušet známá zaříkadla, viděly spoustu kouzel a triků, a dokonce i zmizení živé holubice. Kouzelník si vybral několik dobrovolníků a děti se náramně bavily, a tak si myslím, že z nich trochu té nervozity opadlo.

Najednou se ale ozvalo burácení, hluk…setmělo se a už tam byli! 3 čerti, Mikuláš a anděl. Najednou se prostor v kulturním domě vyprázdnil a všechny děti byly schované u maminky, nebo tatínka a ani nedutaly. Asi neměly čisté svědomí, tak, jako na začátku. Sem tam byl slyšet i pláč, ale důvěrný slib „já už budu hodný, hodná“ se ozýval z každého koutu. Za básničku, či písničku si pak děti vysloužily u Mikuláše balíček sladkostí. Nakonec si čerti nikoho neodnesli, ale některá zlobidla unikla jen o vlásek.

Na závěr se, ač někteří nevěřícně, vyfotili s celou partou a odnesli si spousty zážitků z prosincového odpoledne. My doufáme, že se příští rok zase sejdeme v minimálně stejném počtu, jako letos.

Marin Mlynářík

Laser Game – PS Mír Domažlice

V sobotu 15.12. jsme si s oddílem 301.Pionýrská zajeli do Plzně na jednu akcičku. Airsoftové zbraně jsme vyměnili za laserové pistole v Laser centru na Slovanech. Děti se rozdělily na čtyři týmy.  Dva mladší a dva starší. První hru vždy hrály týmy proti sobě. Druhou hru si starší zahráli všichni proti všem. Mladší zůstali věrni modelu tým proti týmu. I když každá hra trvala „jen“ 15 minut herního času, každý se při ní pořádně zapotil. Dětem se akce líbila a určitě si ji zase někdy zopakujeme.

 

Vláďa Čech

 

 


Pionýři v Techmánii – PS Safír Kdyně

8.12. vyrazili pionýři z PS Safír Kdyně oddíl Elektronci a z PS Hrádek u Rokycan oddíl Rakováček na výlet do plzeňské Techmánie.

Sraz jsme měli v 10 hodin před Techmánií. Po zakoupení vstupenek jsme se rozutekli po celé expozici. Vyzkoušeli jsme si ovládání bagru, jak se tvoří tornádo, Ohmův zákon v praxi, Archimedův zákon, co udělají bublinky pod lodí, start raketoplánu, rýžování zlata, plazmovou kouli, jak fungují kladky, šíření zvuku, rezonanci zvuku v kapalině a další… Ti odvážnější si vyzkoušeli, jaké to je být nabití na 50 000 V přes Van de Graaffův generátor. 

Odpoledne jsme si dopřáli procházku Plzní až na Americkou třídu, kde jsme se rozdělili. Rakováček pokračoval na náměstí a Elektronci spěchali na vlak.

Všichni si výlet patřičně užili. Bylo to prostě senzační a už nyní plánujeme další společný výlet!

Vojta Horvát

 


Andělská stezka – PS Hrádek u Rokycan

Pionýrská skupina Hrádek připravila pro všechny děti andělskou stezku a návštěvu v pekelné jeskyni . Účastníci museli přijít do potemnělého lesa u přírodního kina. Procházeli trasu označenou světýlky a anděly. U jeskyně ,v bývalém pískovcovém lomu , je u ohně čekal Mikuláš s doprovodem. Zpěv a básničky byly poplatkem za dárečky. Náhle se otevřelo peklo , které chrlilo plameny a dým. Dokonalá iluze probudila dětskou fantazii.Pohlazení po duši bylo závěrečné zpívání koled pod oblohou plnou hvězd. Díky za přípravu a organizaci patří členům vedení skupiny a oddílu Tykadla!

 

Jestliže máte zájem jaké další akce připravujeme, tak se podívejte na náš kalendář:  Vánoční čas 2018   

 

Vlasta Vasková

 


Pozvánka na Vánoční akce – PS Nepomuk

Upoutávky na akce Pionýra Nepomuk, které se uskuteční v nejbližším období:

  • úterý 27.11.2018 –  Adventní dílna pro rodiče a přátele pionýra – klubovna od 19 h., budeme vytvářet adventní věneček. Napište přes mail nebo sms 721746812, aby jsme zajistili dostatek materiálu.
  • úterý 4.12.2018 – Nebe-peklo a pohádková půda, naše již tradiční akce před Mikulášem. V čase mezi 17 a 18,30h. můžete navštívit s dětmi naši klubovnu, kde bude připravené peklo s čertíky, nebe s Mikulášem a anděli a na pohádkové půdě budu naše oblíbené postavičky a soutěže. Nebude chybět i čertovské občerstvení. Pozvete své známé.
  • 8.-9.12.2018 – Vánoční turnaj ve stolním tenisu ve sportovní hale v Nepomuku od 9 h. V sobotu děti do 15 let a v neděli ti starší.

 

Pokud budete mít čas podívejte se na naše stránky: www.nepomuk.pionyr.czwww.pusikovci.estranky.cz/

                                                                                    Miroslav Dvořák

Oslavy 100 let republiky – PS Hrádek u Rokycan

Období začátku nového školního roku už pominulo. Pionýrský život se rozjel na plné obrátky. V Hrádku u Rokycan je propojený se životem celého města. Koncem října jsme byli jedni z organizátorů oslav sta let naší republiky. V akci 72 hodin pro druhé jsme upravili okolí pamětních stromů ve městě a po úklidu, jsme položili květiny k pomníčkům padlých z I. a II. světové války. Připravili jsme důstojné místo pro zasazení „Lípy republiky“ u domu dětí. Odhalením pomníčku u nové lípy v pátek 26.10., jsme zahájili oslavy. V neděli jsme se zúčastnili koncertu „Hrádeckého big-bandu“, který byl oslavou naší republiky. Následující čtyři dny byla v sále domu kultury výstava organizací a spolků z jejich historie a činnosti. Pionýrská skupina měla největší expozici a byla obležená zájemci o kroniky, fotografie a různé pionýrské předměty. Veřejnost žasla, co vše děláme a na jakých projektech se podílíme. V tomto důstojném prostředí také proběhlo volební jednání nového zastupitelstva, kde byla zvolena starostka Mgr.Marcela Sobotková. Poděkovala za úspěšnou práci končícímu starostovi Jaroslavu Perlíkovi, který tuto funkci vykonával 24 let. Děkujeme mu i za Pionýrskou skupinu, protože s námi spolupracoval a je naším členem. Přejeme mu hodně štěstí , zdraví a radosti do „civilního“ života.

Vlasta Vasková

Sloučení Plzeňské a Karlovarské KOP

V úterní podvečer 6.11. proběhlo zasedání KRP PLKOP. V důstojném prostředí zasedací místnosti krajského úřadu v Plzni došlo k podpisu smlouvy o fúzi sloučením Karlovarské KOP a Plzeňské KOP za přítomnosti obou předsedů – Martina Mlynáříka i Františka Kováče. Akt fúze byl jednohlasně podpořen 88 mandáty (z 97).

 

Ivana Mochurová

 

 


Mladí zdravotníci z PS Safír Kdyně

Práce s dětmi je pro mladé instruktory především radost, ale také velká zodpovědnost. Aby se naučili správně reagovat i v případě ohrožení zdraví svých svěřenců, absolvovali v neděli 4. listopadu čtyřhodinový kurz první pomoci s paní Romanou Kazdovou, která se specializuje na zážitkové metody učení. Na účastníky tedy čekaly reálné simulace skutečných událostí, které často doprovázely i výkřiky a spousta umělé krve. Odvážní instruktoři si tak mohli vyzkoušet přístup k bezvědomému, zastavení krvácení, ošetření popálenin i masáž srdce.

Zkušený lektorský tým často upozorňoval na možná úskalí při poskytování první pomoci, představil aplikaci záchranka a zopakoval náležitosti volání na linku 155. Právě autentické nahrávky z tísňové linky na účastníky velmi zapůsobily. V prostředí maličké klubovny U Čápa celé nedělní odpoledne velmi rychle uteklo i díky několika výukovým videím, která názorně ilustrovala probíraná témata. Pro tuto aktivitu byl úplně poprvé využit nový projektor, který byl hrazen z příspěvku Plzeňského kraje.

Závěrečná část byla už věnována dotazům, zpětné vazbě a rozdání certifikátů i malých dárečků v podobě chytře zabalených ochranných rukavic. Celému lektorskému sboru patří velký dík za jejich obětavou práci a trpělivost při výuce. Všichni instruktoři sice doufají že nabyté dovednosti nebudou nikdy potřebovat, pokud ale tato situace nastane, jsou na ni nyní perfektně připraveni.

Pavla Hrubá

Halloweenský průvod strašidel – PS Safír Kdyně

Pionýrská skupina Safír Kdyně pořádala v sobotu 3. listopadu další ročník Halloweenského průvodu strašidel. V šest hodin večer se na kdyňském náměstí sešlo více než 250 dětí převlečených za upíry, kostlivce a jiná strašidelná stvoření. Každý dostal barevný svítící náramek a mohl směle následovat bílého ducha, který se nesl v čele průvodu. Kostýmy měla dokonce i většina rodičů, takže celý průvod působil opravdu hrůzostrašně a jistě některé kolemjdoucí vylekal. Velmi originální byl nafukovací oblek asi dvoumetrového tyrannosaura, který bavil celé okolí.

Po krátké procházce městem všichni dorazili do potemnělého parku, kde bylo připravené žonglérské vystoupení souboru Veletoč. Ten předvedl parádní ohňovou a audiovizuální show, která se zejména dětem tak líbila, že neváhaly tleskat do rytmu a hlasitě fandit.

Jakmile skončilo představení, dostaly děti barevné kartičky a jejich úkolem bylo vyhledat celkem 8 stanovišť a získat od místních strašidel jejich symbol. A nebyla to strašidla jen tak ledajaká – v tmavých koutech se schovávali černokněžníci, smrtky, kostlivci, zombie, čarodějnice, padlí andělé a dokonce i strašidelní klauni. Děti ale brzy poznaly, že obludy nejsou opravdové a skoro vůbec se jich nebály. Všichni malí nebojsové si pak vyplněné kartičky vyměnili za lízátko, svítící hopík a figurku hmyzu. Celá akce se uskutečnila za podpory Plzeňského kraje. 

Pavla Hrubá

 


Drakiáda – PS Safír Kdyně

V sobotu 20. října pořádala pionýrská skupina Safír tradiční drakiádu. Ještě ráno se válela v celém kdyňském údolí hustá mlha a rozhodně nevypadala, že by se chtěla rozplynout. Až v době, kdy organizátoři připravovali zázemí drakiády, rozdělávali oheň a vítali první příchozí, sluníčko se konečně prodralo skrz mraky a vyčistilo drakům oblohu. Krásné počasí a lehký vánek pak přilákal asi 120 lidí a louka nad Kdyní se tak velmi rychle zaplnila. Po celou dobu se mohli účastníci drakiády občerstvit teplým čajem z várnice, opéci si buřta na ohni nebo si ze žhavých uhlíků vyhrábnout pečený brambor. Na děti pak čekaly pěkné tematické ceny v podobě barevných větrníků a bublifuků. Dvě hodiny na čerstvém vzduchu utekly jako voda a když sluneční paprsky začaly pomalu slábnout, vydali se i poslední účastníci do svých domovů. Všechny fotky z příjemně stráveného sobotního odpoledne najdete ve fotogalerii na webu https://safir.pionyr.cz nebo na facebooku PS Safír. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje.

Pavla Hrubá

 


Pionýrský sedmikvítek – PS Jitřenka Kdyně

V uplynulém víkendu proběhlo u nás na základně Krajské kolo Pionýrského Sedmikvítku rukodělná část a 27 účastníků se přijelo bavit, zavytvářet a společně spolu pobýt. Díky, že jste přijeli – oddíl Mikulka Plzeň, Pionýrská skupina Jitřenka, Pionýrská skupina Tuláci z Klatov a Pionýrská skupina Delfíni z Dobřan 🙂
Děti si v pátek ozdobily trička, v sobotu pak pracovaly podle kategorií dle návodu a v odpoledních hodinách pracovaly na společném díle. Mezi jednotlivé práce jsme zařadili hry na čerstvém vzduchu a na sluníčku. Večer patřil tanci – ať již Just dance nebo Stardance.
Nedělní dopoledne patřilo malbě čímkoliv na cokoliv 🙂.
Nezapomněli jsme ani na závěrečné foto, vyhodnocení ani na rozdání pěkných cen, které určitě rukodělné oddíly nadchly.
Bylo to příjemně strávených pár dní, díky a za rok zase !! 

Ivana Mochurová

Airsoftový víkend GREEN II – PS Mír Domažlice a PS Hrádek u Rokycan

Už třetím rokem se na podzim naše táborová základna Újezd proměnila ve vojenskou základnu a její okolí v bojiště. Konala se tu airsoftová operace s názvem „Green II“ (nenechte se zmást názvem, úplně první akce se jmenovala „Firework“). Na tuto podzimní víkendovku vždy zveme i další airsoftové oddíly. Bohužel letos dorazil pouze oddíl Task Force Hrádek, ale zato v hojnějším počtu, takže spolu s našimi členy bylo na akci přes 40 lidí!

Původně to nevypadalo nějak extra, v pátek příjezd, večeře a porada k programu, ale to by náš nepřítel nesměl disponovat biologickými zbraněmi, které se nezdráhal použít! Těsně před večerkou zazněly sirény a táborem se roznesl černý kouř. „Poplach! Všichni do krytu!“ křičeli důstojníci a naštěstí se všichni dostali do krytu do půl minuty. Kouř se rozplynul, nikomu nic nebylo…přežili jsme první den.

Ráno jsme zjistili, že onen černý kouř skutečně byla biologická zbraň! Přesněji virus, který mění lidi na zombie. Z běžné vojenské operace se náhle stal boj o přežití. Během soboty jsme se zúčastnili několika bojových operacích. Při jedné se nám podařilo získat lék pro nakažené, při další zlikvidovat nepřátelského generála. Večer zbyly i síly na noční hru.

O víkendu se oba oddíly dohodly na bližší spolupráci v rámci airsoftových akcí, což znamená společné akce, tréninky, ale i výlety a jiná dobrodružství, která se v budoucnu pokusíme organizovat alespoň jednou měsíčně.

V neděli dopoledne proběhla další airsoftová akce. Pak už následovalo jenom balení a odjezd domů. Takže teď je to na našich bratrech ve zbrani – Task Force Hrádek, aby si připravili nějakou společnou akci na listopad a my v 301. se na ni už hrozně těšíme!

Jakub Čech

 


Ohlédnutí za prázdninami – Krajská organizace Pionýra Plzeňského kraje

Léto je nenávratně pryč a s ním i tábory. A že jich bylo! Jenom v našem kraji zorganizovaly pionýrské skupiny celkem 47 táborů pro 2460 dětí. Tábory byly pobytové i příměstské, stanové, chatkové i v budovách. Krásné číslo, viďte? Díky stovkám dobrovolníků, kteří tábory připravují, mohou děti každé léto prožít  dobrodružství, na která ještě po letech rády vzpomínají. 

 

 

 

KOP

 

 


Léto na vodáckém táboře – PS Safír Kdyně

Není nic lepšího než horké dny strávené s kamarády u vody. Pionýrská skupina Safír Kdyně proto opět uspořádala letní vodácký tábor pro děti od 6 let, které se o prázdninách rozhodně nenudily. Na konci července společně vyrazily sjíždět řeku Ohři v úseku Kynšperk – Sokolov – Loket. Letošním tématem bylo cestování časem po boku tajemného Doktora, který je s pomocí svého časostroje přenesl například do starověké Sparty, Egypta, k Vikingům, do pravěku nebo středověku. S Kryštofem Kolumbem děti pozorovaly zatmění měsíce, za socializmu se snažily sehnat džíny v Tuzexu, v pravěku překreslovaly jeskynní malby a užily si i prohlídku hradu Loket. Na závěr se stroj času trochu porouchal a přenesl děti do budoucnosti, kde se obyvatelstvo evakuuje ze zničené Země. Skupinky si tedy musely postavit vlastní raketu, aby mohly sehnat potřebné součástky a stroj času opravit. To se jim nakonec podařilo v závěrečné noční hře, která rozhodla o vítězné skupině. Vyhlášení proběhlo tradičně u slavnostního ohně a věříme, že si děti odnesly nejen pěkné ceny, ale hlavně nezapomenutelné zážitky. Děkujeme všem účastníkům a na viděnou se budeme těšit zase příští rok tentokrát na řece Otavě. Všechny fotografie najdete na webu https://safir.pionyr.cz/ nebo na facebooku PS Safír Kdyně.

Pavla Hrubá

 


Odpoledne plné her – PS Safír Kdyně

K začátku nového školního roku již tradičně patří Odpoledne plné her, které ve Kdyni pořádala Pionýrská skupina Safír. Děti se tak mohly vyřádit na kdyňském sídlišti Na Koželužně při jízdě na koloběžce, chůzi na slacklině, prolézání tunelem, střelbě z luku, skákání panáka, srážení plechovek, hodech na koš a mnoha dalších úkolech, doplněných o nácvik první pomoci se záchrannou službou. Ten měl velký úspěch nejen u dětí, ale i u jejich rodičů, kteří se také dozvěděli mnoho nového. V areálu klubovny U Čápa pak děti získávaly další body vyrobením papírových motýlků, zdoláním lezecké stěny a svezením na lanové dráze. Získané body pak mohly utratit jednak na trampolíně a jednak ve stánku s pěknými cenami. Díky krásnému počasí a více než třiceti dobrovolníkům se celé odpoledne povedlo na jedničku a navštívilo jej asi 170 dětí. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme. Všechny fotografie, informace o pořádaných akcích a oddílech najdete na webu https://safir.pionyr.cz/

 

Pavla Hrubá

 


Letní táborová rukodělná škola  – PS Jitřenka Kdyně

Už se stalo tradicí, že se v srpnu na základně Jitřenka v Zelené Lhotě sejdou zájemci o tvoření a zkouší si nové rukodělné a výtvarné techniky, které potom mohou využít ve své oddílové praxi a nejinak tomu bylo i tento rok.

Letošní LTŠka, kterou pořádala naše Plzeňská krajská organizace Pionýra 12. – 17. 8., nebyla výhradně dámskou jízdou, ale našel se i odvážný mladík, který se vůbec nenechal zahanbit, a pod rukama mu vznikaly krásné výrobky. Zkušené lektorky, ale i oddílové vedoucí, nabídly účastníkům přes 30 různých aktivit s rozdílnou náročností na materiál a obtížností na výrobu. Letos byla na programu například výroba holubičky a panenky ze šustí, výroba mazajky z papírových ruliček, šití velikonočních zajíčků, háčkování soviček, ale došlo i na korálky, kouzelná přání z papírů a textilní obaly na sešity a knihy. A už teď vám můžeme slíbit, že některé z nich najdete i v Mozaice.

Pokud byste se chtěli zúčastnit v roce 2019 a máte námět na výtvarnou techniku nebo rukodělku, nabídněte jí pro příští ročník nebo nám o ní napište na i.mochurova@gmail.com.

 

Ivana Mochurová

Airsoftový CAMP – PS Mír Domažlice

Bohužel nastal konec prázdnin, ale poslední týden této nejlepší části roku jsme s oddílem strávili na táborové základně v Újezdě u Domažlic, kde se uskutečnil již pátý ročník Airsoftového campu.

Už po příjezdu v neděli jsme si ukázali, jak správně přepadnou nepřátelskou jednotku a jak se takovému přepadení bránit, v případě, že by tuto taktiku na nás někdo použil. A co je třeba umět, když někoho chcete přepadnout? No přece se zamaskovat…takže soutěž v maskování!

A co kdyby z laboratoře unikl zombie virus? I na tuto situaci jsme se připravovali. V pondělí jsme si takový scénář vyzkoušeli a i když „horda zombie“ byla silným protivníkem, pár přeživších vždy zbylo.

V noci na úterý se nám nepřátelští záškodníci pokusili podminovat základnu, takže rychle do vybavení a pokusit se jim v tom zabránit! I pře to, že byla tma a nedalo se vidět dál než metr před sebe, někteří se rychlím, výbojným přestřelkám nebránili. Jenže to jsme netušili, že nám nepřítel vyraboval zásoby jídla, a tak jsme si museli uvařit sami na ohni (nutno podotknout, že nikdo nic nespálil a všichni se dobře najedli). Odpoledne rychlá bitva o kopec, kde bylo zřízeno kulometné postavení.

Středa byla spíše odpočinková, nějaké ty hry přes síť, stolní tenis, hry v lesíku, prostě pohoda. Ale tu pohodu přes den jsme si vynahradili večer (nebo by bylo lepší napsat v noci?), protože jsme museli přes nepřátelské území propašovat tři předměty. Opět tma jako v pytli a k tomu nepřátele, kteří číhali kolem cest. Došlo celkem ke dvěma přepadům a bohužel jsme ztratili dva předměty ze tří, ale co už…procházka při měsíčku stála za to.

Poslední den jsme věnovali úklidu, skvělému obědu a (překvapivě) kartám a ping-pongu. A abychom toho neměli málo, tak nám v pátek 7. 9. opět začínají pravidelné schůzky v klubovně a doufáme, že se k nám připojí nějací ti nováčci.

Jakub Čech

 

„100py času“ – PS Dobřany

to bylo téma příměstského letního tábora, který pořádala Pionýrská skupina v Dobřanech ve dnech  30. 7. – 3. 8. 2018 za finanční pomoci z Grantu města Dobřany a jehož fotky naleznete na www.dobrany.pionyr.cz. ve fotogalerii.

První den si 19 účastníků připomnělo historii města Dobřany, vzhledem k tomu, že ne všichni v něm žijí. Poté následovala fotosoutěž, kdy se děti rozdělily na dvě party a šly fotit budovy dávné i nedávné historie ve městě, např. budovy škol, kostely, poštu, radnici, starý most a další. A zatímco jedna skupina šla fotit, druhá si zdobila trička a pak se děti vystřídaly. Vítězi fotosoutěže se stali Kája Davídková za své foto budovy ZŠ l. stupně a Ondra Folk se snímkem pošty. Jako každý rok jsme se pak dál při vytváření snažili naučit pracovat s odpadovými surovinami. Naším úkolem bylo ozdobit připravený květináč ubrouskovou technikou. Díky velkému horku jsme nestíhali vyrobit vše, co jsme chtěli, ale než jsme šli domů, zvládli jsme ještě nazdobit čajovými sáčky obrys konvičky a hrnečku, které jsme pak měli nalepit na předpřipravenou desku z obrázku, která byla zdobená strukturou papírové utěrky, obarvená jako podklad a na ní byla přilepená konvička a to celé pak bylo vloženo do rámu od starého obrazu. A abychom jen nevyráběli tak jsme stříleli z foukačky, hráli stolní hry, jezdili na koloběžkách a hráli hokej.

V úterý jsme jeli autobusem do Mariánských Lázní, kdy jsme si v parku Boheminium prohlédli makety hradů a zámků, no a aby to bylo zajímavější, tak jsme se rozdělili na tři skupiny, dostali jsme obrázky hradů a zámků a měli jsme vypátrat jejich jména a vyfotit se u nich. A opět horko a tak jsme se šli občerstvit, bavili jsme se na místním hřišti a stavěli si z lega a pak nás autobus odvezl domů. Ó jak by to bylo krásné, kdyby nebylo takové horko. Pan řidič Šváb, kterému moc děkujeme, s námi měl velkou trpělivost. Po návratu sice v klubovně nebyl chládek, ale ne zase takové horko jako venku a tak jsme si dali stolní hry a pak šli domů.

Ve středu jsme měli jet do ZOO, ale zvítězil návrh jet se koupat na koupaliště do Líní. Nikdo se neutopil a tak jsme se v pořádku vrátili do klubovny, kam si pro nás přicházeli postupně rodiče.

Ve čtvrtek jsme původně měli jet na zámek Kozel, ale změna je život a tak jsme jeli – opět busem – do ZOO. Vzali jsme to pomalu od shora dolů, nejvíc nás ale asi bavila domácí zvířátka – prase, kozy, králíčci, jen kůň nám chyběl. No a pak jsme si koupili zmrzlinu, pití a něco na památku a jelo se zpět do klubovny. A opět bylo vedro. Částečně jsme si odpočinuli a šli jsme domů.

No a pátek to bylo samé překvapení. Učili jsme se využití a zdobení vosku – tedy zdobili jsme svíčku plátky vosku, pak jsme odlévali plovoucí svíčku, abychom uměli využít zbytky svíček, a pak jsme lili vosk do malých hrnečků, což vypadalo moc hezky. Čtvrtá svíčka byla gelová, ale nejdřív jsme si skleničku ozdobili voskovými konturami, obrázky vybarvili fixy na sklo a pak do nich nalili gel. A abychom si výrobky měli v čem odnést, učili jsme se ozdobit papírovou tašku tak, aby byla krásně dárková. Co ale bylo zajímavější než tvoření, byla hra se stolními hokeji, tzv. Stiga hokeji, které přivezl pan Martin Ženíšek a když jsme to jakž takž uměli, dali jsme si turnaj, tak jak se hraje na soutěžích, které Martin organizuje. Turnaj ale nakonec vyhrála vedoucí Míša. Všichni jsme se lekli, když uprostřed turnaje, zaujati hrou, z ničeho nic začalo doutnat a hořet světlo. No to bylo smradu, že se to ani vyvětrat nedalo. Tak jsme turnaj přerušili a vedoucí Medulka sháněla opraváře a řešila další věci s tímto spojené.  No a pak jsme šli ven foukat šipky, ale tam bylo takové horko, že jsme šli raději do klubovny. Na závěr jsme si rozdali upomínkové listy a věci na památku.

Průběžně jsme s vedoucími hodnotili program, aby z toho mohli organizátoři vyjít při přípravě dalších příměstských táborů, nejen letních. S programem připraveným na toto léto byli rodiče i děti spokojené. Takže na příště to vyhrálo koupání a Techmánie.  Jediné co jsme již několikátý rok neovlivnili, byly vysoké teploty za okny klubovny.

Libuše Nejedlá

 

Letní tábor Superhrdinové 2018 Újezd u Plánice – PS Dobřany

Co se dělo?

Tak v sobotu 30. června jsme přijeli na táborovou základnu do Újezda, všichni jsme se ubytovali, nasvačili a šli na procházku po okolí, seznamovali se a cestou zpět jsme vzali z lesa dříví na oheň, abychom si mohli k večeři upéct buřty, pak jsme si u něj i zazpívali a než jsme šli spát, zvládli jsme i malou noční hru.

Nedělní ráno jsme začali rozcvičkou, k snídani jsme měli vánočku a kakao. Pak jsme se rozdělili do týmů a představili si hru – o čem to celé vlastně bude, vymýšleli si název našeho týmu a a pokřik. Abychom zvládli všechny soutěže učili jsme se před obědem morseovku, šifry a práci s buzolou. K obědu jsme měli frankfurtskou polévku a boloňské špagety. Po obědě jsme šli hrát stopovačku a na konci získali nápovědu pro hru na další den. Pak jsme si zahráli Thanosův fotbal a celý den vyhodnotili na nástupu a než jsme šli spát zahráli jsme si ještě hry „Deka“ a „Maso“.

V pondělí dopoledne jsme běhali po lese a sbírali lístečky s názvy surovin k výrobě séra pro Hulka a jeden tým bránil ve sbírání ostatním. Po svačině jsme pak hráli hry na zahradě. Po poledním klidu jsme šli na stopovačku s úkoly a měli jsme sebou i buzolu, abychom nesešli z cesty. Navíc už zvládáme luštění morseovky a tak pro nás úkoly nebyly problém. Hlavním úkolem bylo najít a přinést Hulkovi modrý kámen a vyhrál tým, který přišel první. Po odpolední svačině jsme pak šli na louku, kde jsme postavili hřiště a úkolem bylo porazit tenisákem lahve naplněné vodou. Pak byly opět hry na hřišti a pak za tmy noční hra „Světlušky“, kdy jsme chytali vedoucí, kteří blikali baterkami. No a pak už jsme šli spát.

Úterní dopoledne jsme věnovali výrobě Superhrdinů z libovolného materiálu no a v hodnocení byli na prvním místě modří. Do oběda jsme ještě stihli hru Jungle a Housenka. Odpoledne jsme běhali a získávali části šifry s indiciemi, kde ve středu najdeme další kámen do hry. No a pak jsme zvládli dvě „opičí dráhy“ kdy na konci jedné jsme házeli šipkami na terče se superhrdiny a v druhé potvrzovali své superschopnosti – např.lítání, rychlost, rentgenové vidění apod.

A pak rychle do hajan, protože středa to je výlet do Plánice.

Ve středu 4.července jsme šli na výlet do Plánice, kde jsme si nakoupili nějaké sladkosti nebo hračky na památku a odpoledne jsme se byli koupat v lesních rybnících. A po svačině jsme šli hledat kamen času. No a protože jsme se zdrželi byla později i večeře a pak jsme si hráli na zahradě.

V rámci Spidermanova čtvrtku jsme hráli hru „Pavučina“, kdy jsme navigovali poslepu s tím, že bylo zakázáno říkat dopředu,dozadu nebo pravá či levá a „Pašování pavouků“, kdy jeden tým bránil své území a ostatní jim tam pašovali pavouky. K tomu jsme se ještě učili uzlovat. A další hra byla „Sbírej kde se dá“ kdy podle seznamu měl každý tým donést různé věci např. šupinu z kapra, přesličku, kaštan, tampon nebo záchodové prkénko. Ani sami vedoucí nevěřili tomu, kolik toho přineseme. Pochváleni budiž místní obyvatelé, kteří nám vyšli vstříc a tro prkénko věnovali či zapůjčili. Po večeři pak byla krátká diskotéka a noční hra, kdy jsme hledali potmě Kámen reality.

V pátek jsme si povídali o mistru Janu Husovi a pak jsme vyplňovali malý kviz. V lese jsme se pak povídali o tom jak vypadá jaký oheň a mimo to jsme plnili různé soutěže, za které jsme získávali body a za ně část těla Ultrona, kterého jsme večer na hranici upálili. To co se nám nepovedlo byly střelby protože začalo dost pršet a tak jsme výsledky za střelby ze vzduchovky, flusačky, luku a hod šipkami museli nahradit jinými soutěžemi, ale povedlo se. Když přestalo pršet tak jsme poseděli u ohně, upálili Ultrona, zazpívali si a šli spát.

V sobotním dopoledni jsme se v rámci putování po planetách nejdřív vystřídali na 2 stanovištích – přenášení vody na lžíci, stříkání na svíčky vodní pistolí a další 2 stanoviště jsme nestihli. K planetě Zemi jsme vyplnili i malý kviz o naší planetě. Poté jsme odešli na stopovačku při které jsme našli čtvrtý kámen. Odpoledne jsme soutěžili ve střelbách, které jsme nezvládli v pátek a hráli hru „Pavučina“. Večer jsme pak poslouchali písničky, hráli fotbal a psali dopisy vedoucím.

Dopoledne v neděli jsme vyráběli bramborový salát na společnou večeři a přáníčka Ivě a Medulce k narozeninám. Po obědě jsme vyráběli ještě piňáty a připravovali klubovnu na společnou večeři. Po ní jsme se ještě na zahradě dívali na rozbíjení piňát Ivou, Medulkou a Petrem a po chvíli volna šli spát, abychom byli čilí na pondělní výlet do Plánice.

A je tady pondělí. Nasnídat, sbalit a jít. Cesta do Plánice spojená s odpočinkem na svačinu a hrou s lístečky proběhla vcelku rychle. O něco pomaleji pak nákupy v místních prodejnách a ještě pomaleji cesta zpět do tábora na oběd. Po hrachové polévce a těstovinovém salátu jsme měli polední klid a po něm promítání filmů a pak hry na zahradě. Unaveni jsme šli i dřív spát.

V úterý jsme po nástupu škrábali brambory a pak jsme měli další „Opičí dráhu“, kdy jsme zatloukali hřebíky, puzzle, strkání míče hlavou po čtyřech a praskání balonků tělem. Pak byla stopovačka s azimuty, kdy jsme našli Thorovo kladivo. A protože začalo pršet hráli jsme hry v klubovně – Medvěd brum, milá malá kočička a slovní fotbal. No a pak jsme luštili veselé hádanky v týmech. Po večeři byla diskotéka a noční hra, kdy jsme hledali Thanosovu rukavici.

Ve středu dopoledne jednotlivé oddíly bavily tábor hrami, které samy připravily. Po obědě následoval hod Thorovým kladivem, hledání a sbírání obrázků zvířat a výběr z her na hřišti – fotbal, ringo apod. No a pak ještě běhací hra v lese se životy Thorova loď a přes spaním jsme luštili hádanky.

A byl tu předposlední den. Dopoledne jsme hráli hru na obchodování ve Vesmíru, pak jsme stříleli na Thanosovu loď a hráli fotbal. Odpoledne byla stopovačka za Kamenem duší a po návratu hra Nalep život na loď, která se nám tak líbila, že jsme si ji v pátek zopakovali. No a pak ještě poslední diskotéka a noční hra Majáky pro ty co na táboře zbyli, protože někteří naši kamarádi onemocněli a se svými sourozenci pak odjeli domů.

A v pátek poslední hry, balení, úklid a odjezd domů.

Libuše Nejedlá

 

Letní tábor PS Mír Domažlice – Cesta kolem světa

Táborová Cesta kolem světa skončila, všichni už jsou doma a zbývají jen vzpomínky. Bylo to 14 dní plných zážitků, dobrodružství, občas strachu, ale také sluníčka, pohody, legrace a kamarádů. Procestovali jsme celý svět. V Itálii jsme vařili špagety a chytali mafiány, v USA jsme rapovali, poznali moudrost indiánů a vyzkoušeli své štěstí v kasinu. V Jižní Americe jsme dopadli drogový gang a pobavili se na karnevalu v Riu. Zastávka Papua-Nová Guinea byla dost nebezpečná, ale s místními domorodci jsme se nakonec také skamarádili. Japonsko nás okouzlilo svými technickými vymoženostmi, v Číně jsme se zúčastnili náročného terénního běhu Dragon Run. V Indii jsme pomáhali čistit řeku a třídit odpad, vyzkoušeli jsme i meditaci. Nehoda letadla v Rusku nás trochu zdržela a zkomplikovala nám další cestu. Museli jsme přistát v Sýrii, kde právě probíhala občanská válka – tak tak jsme vyvázli. Zachránili jsme se rychlým odjezdem do Rumunska, což ovšem nebyla zrovna výhra, neboť jsme na vlastní kůži zažili, že pověsti o upírech asi nejsou jen pověsti… V Africe jsme si mysleli, že už máme vyhráno, ale nastaly další komplikace… se všemi těžkostmi jsme se ale dokázali vypořádat, a tak nakonec všechno dobře dopadlo. Velké díky patří všem, kdo se na přípravě a chodu tábora podíleli. A také velká pochvala všem dětem – byli jste skvělá parta! 

Dáša Čechová

 

Republikové airsoftové setkání Valhalla

Konečně to přišlo! 3. pionýrské airsoftové setkání, na které jsme se už od začátku školního roku těšili a připravovali, se konalo 4. 5. – 6. 5. 2018. Naše jednotka obdržela dopis, který nás povolával na obranu hranic Česka proti vnějším agresorům. Tak jsme si sbalili výbavu a vydali se do Lišic, kde se celá operace s označením „Valhalla“ odehrávala.

Po ubytování a slavnostním zahájení nás čekala noc plná napětí, protože jsme museli držet hlídku v sektoru základny, které hrozilo napadení. Konečně se poplach ozval kolem půl druhé v noci, ale hlídky se měly na pozoru a žádný nepřítel do základny nepronikl.

Druhý den ráno jsme vstali, rychlá snídaně a hned znovu do akce, tentokrát dobývat základnu. A i když byl náš útok neúspěšný, byla to sranda a užili jsme si to. Odpoledne si pro nás organizátoři připravili několik soutěží, jako například střelba z luku, střelba ze vzduchovky, hod kládou a střelba za pohybu, ve kterých si i naše jednotka vydobyla několik prvních míst!

Po zkušenosti z předchozího dne jsme se v neděli dopoledne vydali na akci mnohem lépe připravení a tentokrát jsme nejen přežili, ale v přestřelce týmů „všichni proti všem“ jsme pár týmů zlikvidovali, a tak jsme se s klidným svědomím a spoustou skvělých hlášek a zážitků mohli vrátit domů.

Co nás za další velkou akci čeká teď? No přeci náš letní airsoftový camp!

Jakub Čech