Aktuality

Pionýři v Techmánii – PS Safír Kdyně

8.12. vyrazili pionýři z PS Safír Kdyně oddíl Elektronci a z PS Hrádek u Rokycan oddíl Rakováček na výlet do plzeňské Techmánie.

Sraz jsme měli v 10 hodin před Techmánií. Po zakoupení vstupenek jsme se rozutekli po celé expozici. Vyzkoušeli jsme si ovládání bagru, jak se tvoří tornádo, Ohmův zákon v praxi, Archimedův zákon, co udělají bublinky pod lodí, start raketoplánu, rýžování zlata, plazmovou kouli, jak fungují kladky, šíření zvuku, rezonanci zvuku v kapalině a další… Ti odvážnější si vyzkoušeli, jaké to je být nabití na 50 000 V přes Van de Graaffův generátor. 

Odpoledne jsme si dopřáli procházku Plzní až na Americkou třídu, kde jsme se rozdělili. Rakováček pokračoval na náměstí a Elektronci spěchali na vlak.

Všichni si výlet patřičně užili. Bylo to prostě senzační a už nyní plánujeme další společný výlet!

 

Vojta Horvát

 

 

Andělská stezka – PS Hrádek u Rokycan

Pionýrská skupina Hrádek připravila pro všechny děti andělskou stezku a návštěvu v pekelné jeskyni . Účastníci museli přijít do potemnělého lesa u přírodního kina. Procházeli trasu označenou světýlky a anděly. U jeskyně ,v bývalém pískovcovém lomu , je u ohně čekal Mikuláš s doprovodem. Zpěv a básničky byly poplatkem za dárečky. Náhle se otevřelo peklo , které chrlilo plameny a dým. Dokonalá iluze probudila dětskou fantazii.Pohlazení po duši bylo závěrečné zpívání koled pod oblohou plnou hvězd. Díky za přípravu a organizaci patří členům vedení skupiny a oddílu Tykadla!

 

Jestliže máte zájem jaké další akce připravujeme, tak se podívejte na náš kalendář:  Vánoční čas 2018   

 

Vlasta Vasková

 


Pozvánka na Vánoční akce – PS Nepomuk

Upoutávky na akce Pionýra Nepomuk, které se uskuteční v nejbližším období:

  • úterý 27.11.2018 –  Adventní dílna pro rodiče a přátele pionýra – klubovna od 19 h., budeme vytvářet adventní věneček. Napište přes mail nebo sms 721746812, aby jsme zajistili dostatek materiálu.
  • úterý 4.12.2018 – Nebe-peklo a pohádková půda, naše již tradiční akce před Mikulášem. V čase mezi 17 a 18,30h. můžete navštívit s dětmi naši klubovnu, kde bude připravené peklo s čertíky, nebe s Mikulášem a anděli a na pohádkové půdě budu naše oblíbené postavičky a soutěže. Nebude chybět i čertovské občerstvení. Pozvete své známé.
  • 8.-9.12.2018 – Vánoční turnaj ve stolním tenisu ve sportovní hale v Nepomuku od 9 h. V sobotu děti do 15 let a v neděli ti starší.

 

Pokud budete mít čas podívejte se na naše stránky: www.nepomuk.pionyr.czwww.pusikovci.estranky.cz/

                                                                                    Miroslav Dvořák

Oslavy 100 let republiky – PS Hrádek u Rokycan

Období začátku nového školního roku už pominulo. Pionýrský život se rozjel na plné obrátky. V Hrádku u Rokycan je propojený se životem celého města. Koncem října jsme byli jedni z organizátorů oslav sta let naší republiky. V akci 72 hodin pro druhé jsme upravili okolí pamětních stromů ve městě a po úklidu, jsme položili květiny k pomníčkům padlých z I. a II. světové války. Připravili jsme důstojné místo pro zasazení „Lípy republiky“ u domu dětí. Odhalením pomníčku u nové lípy v pátek 26.10., jsme zahájili oslavy. V neděli jsme se zúčastnili koncertu „Hrádeckého big-bandu“, který byl oslavou naší republiky. Následující čtyři dny byla v sále domu kultury výstava organizací a spolků z jejich historie a činnosti. Pionýrská skupina měla největší expozici a byla obležená zájemci o kroniky, fotografie a různé pionýrské předměty. Veřejnost žasla, co vše děláme a na jakých projektech se podílíme. V tomto důstojném prostředí také proběhlo volební jednání nového zastupitelstva, kde byla zvolena starostka Mgr.Marcela Sobotková. Poděkovala za úspěšnou práci končícímu starostovi Jaroslavu Perlíkovi, který tuto funkci vykonával 24 let. Děkujeme mu i za Pionýrskou skupinu, protože s námi spolupracoval a je naším členem. Přejeme mu hodně štěstí , zdraví a radosti do „civilního“ života.

Vlasta Vasková

Sloučení Plzeňské a Karlovarské KOP

V úterní podvečer 6.11. proběhlo zasedání KRP PLKOP. V důstojném prostředí zasedací místnosti krajského úřadu v Plzni došlo k podpisu smlouvy o fúzi sloučením Karlovarské KOP a Plzeňské KOP za přítomnosti obou předsedů – Martina Mlynáříka i Františka Kováče. Akt fúze byl jednohlasně podpořen 88 mandáty (z 97).

 

Ivana Mochurová

 

 

Mladí zdravotníci z PS Safír Kdyně

Práce s dětmi je pro mladé instruktory především radost, ale také velká zodpovědnost. Aby se naučili správně reagovat i v případě ohrožení zdraví svých svěřenců, absolvovali v neděli 4. listopadu čtyřhodinový kurz první pomoci s paní Romanou Kazdovou, která se specializuje na zážitkové metody učení. Na účastníky tedy čekaly reálné simulace skutečných událostí, které často doprovázely i výkřiky a spousta umělé krve. Odvážní instruktoři si tak mohli vyzkoušet přístup k bezvědomému, zastavení krvácení, ošetření popálenin i masáž srdce.

Zkušený lektorský tým často upozorňoval na možná úskalí při poskytování první pomoci, představil aplikaci záchranka a zopakoval náležitosti volání na linku 155. Právě autentické nahrávky z tísňové linky na účastníky velmi zapůsobily. V prostředí maličké klubovny U Čápa celé nedělní odpoledne velmi rychle uteklo i díky několika výukovým videím, která názorně ilustrovala probíraná témata. Pro tuto aktivitu byl úplně poprvé využit nový projektor, který byl hrazen z příspěvku Plzeňského kraje.

Závěrečná část byla už věnována dotazům, zpětné vazbě a rozdání certifikátů i malých dárečků v podobě chytře zabalených ochranných rukavic. Celému lektorskému sboru patří velký dík za jejich obětavou práci a trpělivost při výuce. Všichni instruktoři sice doufají že nabyté dovednosti nebudou nikdy potřebovat, pokud ale tato situace nastane, jsou na ni nyní perfektně připraveni.

Pavla Hrubá

Halloweenský průvod strašidel – PS Safír Kdyně

Pionýrská skupina Safír Kdyně pořádala v sobotu 3. listopadu další ročník Halloweenského průvodu strašidel. V šest hodin večer se na kdyňském náměstí sešlo více než 250 dětí převlečených za upíry, kostlivce a jiná strašidelná stvoření. Každý dostal barevný svítící náramek a mohl směle následovat bílého ducha, který se nesl v čele průvodu. Kostýmy měla dokonce i většina rodičů, takže celý průvod působil opravdu hrůzostrašně a jistě některé kolemjdoucí vylekal. Velmi originální byl nafukovací oblek asi dvoumetrového tyrannosaura, který bavil celé okolí.

Po krátké procházce městem všichni dorazili do potemnělého parku, kde bylo připravené žonglérské vystoupení souboru Veletoč. Ten předvedl parádní ohňovou a audiovizuální show, která se zejména dětem tak líbila, že neváhaly tleskat do rytmu a hlasitě fandit.

Jakmile skončilo představení, dostaly děti barevné kartičky a jejich úkolem bylo vyhledat celkem 8 stanovišť a získat od místních strašidel jejich symbol. A nebyla to strašidla jen tak ledajaká – v tmavých koutech se schovávali černokněžníci, smrtky, kostlivci, zombie, čarodějnice, padlí andělé a dokonce i strašidelní klauni. Děti ale brzy poznaly, že obludy nejsou opravdové a skoro vůbec se jich nebály. Všichni malí nebojsové si pak vyplněné kartičky vyměnili za lízátko, svítící hopík a figurku hmyzu. Celá akce se uskutečnila za podpory Plzeňského kraje. 

Pavla Hrubá

 


Drakiáda – PS Safír Kdyně

V sobotu 20. října pořádala pionýrská skupina Safír tradiční drakiádu. Ještě ráno se válela v celém kdyňském údolí hustá mlha a rozhodně nevypadala, že by se chtěla rozplynout. Až v době, kdy organizátoři připravovali zázemí drakiády, rozdělávali oheň a vítali první příchozí, sluníčko se konečně prodralo skrz mraky a vyčistilo drakům oblohu. Krásné počasí a lehký vánek pak přilákal asi 120 lidí a louka nad Kdyní se tak velmi rychle zaplnila. Po celou dobu se mohli účastníci drakiády občerstvit teplým čajem z várnice, opéci si buřta na ohni nebo si ze žhavých uhlíků vyhrábnout pečený brambor. Na děti pak čekaly pěkné tematické ceny v podobě barevných větrníků a bublifuků. Dvě hodiny na čerstvém vzduchu utekly jako voda a když sluneční paprsky začaly pomalu slábnout, vydali se i poslední účastníci do svých domovů. Všechny fotky z příjemně stráveného sobotního odpoledne najdete ve fotogalerii na webu https://safir.pionyr.cz nebo na facebooku PS Safír. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje.

Pavla Hrubá

 


Pionýrský sedmikvítek – PS Jitřenka Kdyně

V uplynulém víkendu proběhlo u nás na základně Krajské kolo Pionýrského Sedmikvítku rukodělná část a 27 účastníků se přijelo bavit, zavytvářet a společně spolu pobýt. Díky, že jste přijeli – oddíl Mikulka Plzeň, Pionýrská skupina Jitřenka, Pionýrská skupina Tuláci z Klatov a Pionýrská skupina Delfíni z Dobřan 🙂
Děti si v pátek ozdobily trička, v sobotu pak pracovaly podle kategorií dle návodu a v odpoledních hodinách pracovaly na společném díle. Mezi jednotlivé práce jsme zařadili hry na čerstvém vzduchu a na sluníčku. Večer patřil tanci – ať již Just dance nebo Stardance.
Nedělní dopoledne patřilo malbě čímkoliv na cokoliv 🙂.
Nezapomněli jsme ani na závěrečné foto, vyhodnocení ani na rozdání pěkných cen, které určitě rukodělné oddíly nadchly.
Bylo to příjemně strávených pár dní, díky a za rok zase !! 

Ivana Mochurová

Airsoftový víkend GREEN II – PS Mír Domažlice a PS Hrádek u Rokycan

Už třetím rokem se na podzim naše táborová základna Újezd proměnila ve vojenskou základnu a její okolí v bojiště. Konala se tu airsoftová operace s názvem „Green II“ (nenechte se zmást názvem, úplně první akce se jmenovala „Firework“). Na tuto podzimní víkendovku vždy zveme i další airsoftové oddíly. Bohužel letos dorazil pouze oddíl Task Force Hrádek, ale zato v hojnějším počtu, takže spolu s našimi členy bylo na akci přes 40 lidí!

Původně to nevypadalo nějak extra, v pátek příjezd, večeře a porada k programu, ale to by náš nepřítel nesměl disponovat biologickými zbraněmi, které se nezdráhal použít! Těsně před večerkou zazněly sirény a táborem se roznesl černý kouř. „Poplach! Všichni do krytu!“ křičeli důstojníci a naštěstí se všichni dostali do krytu do půl minuty. Kouř se rozplynul, nikomu nic nebylo…přežili jsme první den.

Ráno jsme zjistili, že onen černý kouř skutečně byla biologická zbraň! Přesněji virus, který mění lidi na zombie. Z běžné vojenské operace se náhle stal boj o přežití. Během soboty jsme se zúčastnili několika bojových operacích. Při jedné se nám podařilo získat lék pro nakažené, při další zlikvidovat nepřátelského generála. Večer zbyly i síly na noční hru.

O víkendu se oba oddíly dohodly na bližší spolupráci v rámci airsoftových akcí, což znamená společné akce, tréninky, ale i výlety a jiná dobrodružství, která se v budoucnu pokusíme organizovat alespoň jednou měsíčně.

V neděli dopoledne proběhla další airsoftová akce. Pak už následovalo jenom balení a odjezd domů. Takže teď je to na našich bratrech ve zbrani – Task Force Hrádek, aby si připravili nějakou společnou akci na listopad a my v 301. se na ni už hrozně těšíme!

Jakub Čech

 


Ohlédnutí za prázdninami – Krajská organizace Pionýra Plzeňského kraje

Léto je nenávratně pryč a s ním i tábory. A že jich bylo! Jenom v našem kraji zorganizovaly pionýrské skupiny celkem 47 táborů pro 2460 dětí. Tábory byly pobytové i příměstské, stanové, chatkové i v budovách. Krásné číslo, viďte? Díky stovkám dobrovolníků, kteří tábory připravují, mohou děti každé léto prožít  dobrodružství, na která ještě po letech rády vzpomínají. 

 

 

 

KOP

 

 


Léto na vodáckém táboře – PS Safír Kdyně

Není nic lepšího než horké dny strávené s kamarády u vody. Pionýrská skupina Safír Kdyně proto opět uspořádala letní vodácký tábor pro děti od 6 let, které se o prázdninách rozhodně nenudily. Na konci července společně vyrazily sjíždět řeku Ohři v úseku Kynšperk – Sokolov – Loket. Letošním tématem bylo cestování časem po boku tajemného Doktora, který je s pomocí svého časostroje přenesl například do starověké Sparty, Egypta, k Vikingům, do pravěku nebo středověku. S Kryštofem Kolumbem děti pozorovaly zatmění měsíce, za socializmu se snažily sehnat džíny v Tuzexu, v pravěku překreslovaly jeskynní malby a užily si i prohlídku hradu Loket. Na závěr se stroj času trochu porouchal a přenesl děti do budoucnosti, kde se obyvatelstvo evakuuje ze zničené Země. Skupinky si tedy musely postavit vlastní raketu, aby mohly sehnat potřebné součástky a stroj času opravit. To se jim nakonec podařilo v závěrečné noční hře, která rozhodla o vítězné skupině. Vyhlášení proběhlo tradičně u slavnostního ohně a věříme, že si děti odnesly nejen pěkné ceny, ale hlavně nezapomenutelné zážitky. Děkujeme všem účastníkům a na viděnou se budeme těšit zase příští rok tentokrát na řece Otavě. Všechny fotografie najdete na webu https://safir.pionyr.cz/ nebo na facebooku PS Safír Kdyně.

Pavla Hrubá

 


Odpoledne plné her – PS Safír Kdyně

K začátku nového školního roku již tradičně patří Odpoledne plné her, které ve Kdyni pořádala Pionýrská skupina Safír. Děti se tak mohly vyřádit na kdyňském sídlišti Na Koželužně při jízdě na koloběžce, chůzi na slacklině, prolézání tunelem, střelbě z luku, skákání panáka, srážení plechovek, hodech na koš a mnoha dalších úkolech, doplněných o nácvik první pomoci se záchrannou službou. Ten měl velký úspěch nejen u dětí, ale i u jejich rodičů, kteří se také dozvěděli mnoho nového. V areálu klubovny U Čápa pak děti získávaly další body vyrobením papírových motýlků, zdoláním lezecké stěny a svezením na lanové dráze. Získané body pak mohly utratit jednak na trampolíně a jednak ve stánku s pěknými cenami. Díky krásnému počasí a více než třiceti dobrovolníkům se celé odpoledne povedlo na jedničku a navštívilo jej asi 170 dětí. Akce se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje, děkujeme. Všechny fotografie, informace o pořádaných akcích a oddílech najdete na webu https://safir.pionyr.cz/

 

Pavla Hrubá

 


Letní táborová rukodělná škola  – PS Jitřenka Kdyně

Už se stalo tradicí, že se v srpnu na základně Jitřenka v Zelené Lhotě sejdou zájemci o tvoření a zkouší si nové rukodělné a výtvarné techniky, které potom mohou využít ve své oddílové praxi a nejinak tomu bylo i tento rok.

Letošní LTŠka, kterou pořádala naše Plzeňská krajská organizace Pionýra 12. – 17. 8., nebyla výhradně dámskou jízdou, ale našel se i odvážný mladík, který se vůbec nenechal zahanbit, a pod rukama mu vznikaly krásné výrobky. Zkušené lektorky, ale i oddílové vedoucí, nabídly účastníkům přes 30 různých aktivit s rozdílnou náročností na materiál a obtížností na výrobu. Letos byla na programu například výroba holubičky a panenky ze šustí, výroba mazajky z papírových ruliček, šití velikonočních zajíčků, háčkování soviček, ale došlo i na korálky, kouzelná přání z papírů a textilní obaly na sešity a knihy. A už teď vám můžeme slíbit, že některé z nich najdete i v Mozaice.

Pokud byste se chtěli zúčastnit v roce 2019 a máte námět na výtvarnou techniku nebo rukodělku, nabídněte jí pro příští ročník nebo nám o ní napište na i.mochurova@gmail.com.

 

Ivana Mochurová

Airsoftový CAMP – PS Mír Domažlice

Bohužel nastal konec prázdnin, ale poslední týden této nejlepší části roku jsme s oddílem strávili na táborové základně v Újezdě u Domažlic, kde se uskutečnil již pátý ročník Airsoftového campu.

Už po příjezdu v neděli jsme si ukázali, jak správně přepadnou nepřátelskou jednotku a jak se takovému přepadení bránit, v případě, že by tuto taktiku na nás někdo použil. A co je třeba umět, když někoho chcete přepadnout? No přece se zamaskovat…takže soutěž v maskování!

A co kdyby z laboratoře unikl zombie virus? I na tuto situaci jsme se připravovali. V pondělí jsme si takový scénář vyzkoušeli a i když „horda zombie“ byla silným protivníkem, pár přeživších vždy zbylo.

V noci na úterý se nám nepřátelští záškodníci pokusili podminovat základnu, takže rychle do vybavení a pokusit se jim v tom zabránit! I pře to, že byla tma a nedalo se vidět dál než metr před sebe, někteří se rychlím, výbojným přestřelkám nebránili. Jenže to jsme netušili, že nám nepřítel vyraboval zásoby jídla, a tak jsme si museli uvařit sami na ohni (nutno podotknout, že nikdo nic nespálil a všichni se dobře najedli). Odpoledne rychlá bitva o kopec, kde bylo zřízeno kulometné postavení.

Středa byla spíše odpočinková, nějaké ty hry přes síť, stolní tenis, hry v lesíku, prostě pohoda. Ale tu pohodu přes den jsme si vynahradili večer (nebo by bylo lepší napsat v noci?), protože jsme museli přes nepřátelské území propašovat tři předměty. Opět tma jako v pytli a k tomu nepřátele, kteří číhali kolem cest. Došlo celkem ke dvěma přepadům a bohužel jsme ztratili dva předměty ze tří, ale co už…procházka při měsíčku stála za to.

Poslední den jsme věnovali úklidu, skvělému obědu a (překvapivě) kartám a ping-pongu. A abychom toho neměli málo, tak nám v pátek 7. 9. opět začínají pravidelné schůzky v klubovně a doufáme, že se k nám připojí nějací ti nováčci.

Jakub Čech

 

„100py času“ – Pion.skupina Dobřany

to bylo téma příměstského letního tábora, který pořádala Pionýrská skupina v Dobřanech ve dnech  30. 7. – 3. 8. 2018 za finanční pomoci z Grantu města Dobřany a jehož fotky naleznete na www.dobrany.pionyr.cz. ve fotogalerii.

První den si 19 účastníků připomnělo historii města Dobřany, vzhledem k tomu, že ne všichni v něm žijí. Poté následovala fotosoutěž, kdy se děti rozdělily na dvě party a šly fotit budovy dávné i nedávné historie ve městě, např. budovy škol, kostely, poštu, radnici, starý most a další. A zatímco jedna skupina šla fotit, druhá si zdobila trička a pak se děti vystřídaly. Vítězi fotosoutěže se stali Kája Davídková za své foto budovy ZŠ l. stupně a Ondra Folk se snímkem pošty. Jako každý rok jsme se pak dál při vytváření snažili naučit pracovat s odpadovými surovinami. Naším úkolem bylo ozdobit připravený květináč ubrouskovou technikou. Díky velkému horku jsme nestíhali vyrobit vše, co jsme chtěli, ale než jsme šli domů, zvládli jsme ještě nazdobit čajovými sáčky obrys konvičky a hrnečku, které jsme pak měli nalepit na předpřipravenou desku z obrázku, která byla zdobená strukturou papírové utěrky, obarvená jako podklad a na ní byla přilepená konvička a to celé pak bylo vloženo do rámu od starého obrazu. A abychom jen nevyráběli tak jsme stříleli z foukačky, hráli stolní hry, jezdili na koloběžkách a hráli hokej.

V úterý jsme jeli autobusem do Mariánských Lázní, kdy jsme si v parku Boheminium prohlédli makety hradů a zámků, no a aby to bylo zajímavější, tak jsme se rozdělili na tři skupiny, dostali jsme obrázky hradů a zámků a měli jsme vypátrat jejich jména a vyfotit se u nich. A opět horko a tak jsme se šli občerstvit, bavili jsme se na místním hřišti a stavěli si z lega a pak nás autobus odvezl domů. Ó jak by to bylo krásné, kdyby nebylo takové horko. Pan řidič Šváb, kterému moc děkujeme, s námi měl velkou trpělivost. Po návratu sice v klubovně nebyl chládek, ale ne zase takové horko jako venku a tak jsme si dali stolní hry a pak šli domů.

Ve středu jsme měli jet do ZOO, ale zvítězil návrh jet se koupat na koupaliště do Líní. Nikdo se neutopil a tak jsme se v pořádku vrátili do klubovny, kam si pro nás přicházeli postupně rodiče.

Ve čtvrtek jsme původně měli jet na zámek Kozel, ale změna je život a tak jsme jeli – opět busem – do ZOO. Vzali jsme to pomalu od shora dolů, nejvíc nás ale asi bavila domácí zvířátka – prase, kozy, králíčci, jen kůň nám chyběl. No a pak jsme si koupili zmrzlinu, pití a něco na památku a jelo se zpět do klubovny. A opět bylo vedro. Částečně jsme si odpočinuli a šli jsme domů.

No a pátek to bylo samé překvapení. Učili jsme se využití a zdobení vosku – tedy zdobili jsme svíčku plátky vosku, pak jsme odlévali plovoucí svíčku, abychom uměli využít zbytky svíček, a pak jsme lili vosk do malých hrnečků, což vypadalo moc hezky. Čtvrtá svíčka byla gelová, ale nejdřív jsme si skleničku ozdobili voskovými konturami, obrázky vybarvili fixy na sklo a pak do nich nalili gel. A abychom si výrobky měli v čem odnést, učili jsme se ozdobit papírovou tašku tak, aby byla krásně dárková. Co ale bylo zajímavější než tvoření, byla hra se stolními hokeji, tzv. Stiga hokeji, které přivezl pan Martin Ženíšek a když jsme to jakž takž uměli, dali jsme si turnaj, tak jak se hraje na soutěžích, které Martin organizuje. Turnaj ale nakonec vyhrála vedoucí Míša. Všichni jsme se lekli, když uprostřed turnaje, zaujati hrou, z ničeho nic začalo doutnat a hořet světlo. No to bylo smradu, že se to ani vyvětrat nedalo. Tak jsme turnaj přerušili a vedoucí Medulka sháněla opraváře a řešila další věci s tímto spojené.  No a pak jsme šli ven foukat šipky, ale tam bylo takové horko, že jsme šli raději do klubovny. Na závěr jsme si rozdali upomínkové listy a věci na památku.

Průběžně jsme s vedoucími hodnotili program, aby z toho mohli organizátoři vyjít při přípravě dalších příměstských táborů, nejen letních. S programem připraveným na toto léto byli rodiče i děti spokojené. Takže na příště to vyhrálo koupání a Techmánie.  Jediné co jsme již několikátý rok neovlivnili, byly vysoké teploty za okny klubovny.

Libuše Nejedlá

 

Letní tábor Superhrdinové 2018 Újezd u Plánice – Pion.skupina Dobřany

Co se dělo?

Tak v sobotu 30. června jsme přijeli na táborovou základnu do Újezda, všichni jsme se ubytovali, nasvačili a šli na procházku po okolí, seznamovali se a cestou zpět jsme vzali z lesa dříví na oheň, abychom si mohli k večeři upéct buřty, pak jsme si u něj i zazpívali a než jsme šli spát, zvládli jsme i malou noční hru.

Nedělní ráno jsme začali rozcvičkou, k snídani jsme měli vánočku a kakao. Pak jsme se rozdělili do týmů a představili si hru – o čem to celé vlastně bude, vymýšleli si název našeho týmu a a pokřik. Abychom zvládli všechny soutěže učili jsme se před obědem morseovku, šifry a práci s buzolou. K obědu jsme měli frankfurtskou polévku a boloňské špagety. Po obědě jsme šli hrát stopovačku a na konci získali nápovědu pro hru na další den. Pak jsme si zahráli Thanosův fotbal a celý den vyhodnotili na nástupu a než jsme šli spát zahráli jsme si ještě hry „Deka“ a „Maso“.

V pondělí dopoledne jsme běhali po lese a sbírali lístečky s názvy surovin k výrobě séra pro Hulka a jeden tým bránil ve sbírání ostatním. Po svačině jsme pak hráli hry na zahradě. Po poledním klidu jsme šli na stopovačku s úkoly a měli jsme sebou i buzolu, abychom nesešli z cesty. Navíc už zvládáme luštění morseovky a tak pro nás úkoly nebyly problém. Hlavním úkolem bylo najít a přinést Hulkovi modrý kámen a vyhrál tým, který přišel první. Po odpolední svačině jsme pak šli na louku, kde jsme postavili hřiště a úkolem bylo porazit tenisákem lahve naplněné vodou. Pak byly opět hry na hřišti a pak za tmy noční hra „Světlušky“, kdy jsme chytali vedoucí, kteří blikali baterkami. No a pak už jsme šli spát.

Úterní dopoledne jsme věnovali výrobě Superhrdinů z libovolného materiálu no a v hodnocení byli na prvním místě modří. Do oběda jsme ještě stihli hru Jungle a Housenka. Odpoledne jsme běhali a získávali části šifry s indiciemi, kde ve středu najdeme další kámen do hry. No a pak jsme zvládli dvě „opičí dráhy“ kdy na konci jedné jsme házeli šipkami na terče se superhrdiny a v druhé potvrzovali své superschopnosti – např.lítání, rychlost, rentgenové vidění apod.

A pak rychle do hajan, protože středa to je výlet do Plánice.

Ve středu 4.července jsme šli na výlet do Plánice, kde jsme si nakoupili nějaké sladkosti nebo hračky na památku a odpoledne jsme se byli koupat v lesních rybnících. A po svačině jsme šli hledat kamen času. No a protože jsme se zdrželi byla později i večeře a pak jsme si hráli na zahradě.

V rámci Spidermanova čtvrtku jsme hráli hru „Pavučina“, kdy jsme navigovali poslepu s tím, že bylo zakázáno říkat dopředu,dozadu nebo pravá či levá a „Pašování pavouků“, kdy jeden tým bránil své území a ostatní jim tam pašovali pavouky. K tomu jsme se ještě učili uzlovat. A další hra byla „Sbírej kde se dá“ kdy podle seznamu měl každý tým donést různé věci např. šupinu z kapra, přesličku, kaštan, tampon nebo záchodové prkénko. Ani sami vedoucí nevěřili tomu, kolik toho přineseme. Pochváleni budiž místní obyvatelé, kteří nám vyšli vstříc a tro prkénko věnovali či zapůjčili. Po večeři pak byla krátká diskotéka a noční hra, kdy jsme hledali potmě Kámen reality.

V pátek jsme si povídali o mistru Janu Husovi a pak jsme vyplňovali malý kviz. V lese jsme se pak povídali o tom jak vypadá jaký oheň a mimo to jsme plnili různé soutěže, za které jsme získávali body a za ně část těla Ultrona, kterého jsme večer na hranici upálili. To co se nám nepovedlo byly střelby protože začalo dost pršet a tak jsme výsledky za střelby ze vzduchovky, flusačky, luku a hod šipkami museli nahradit jinými soutěžemi, ale povedlo se. Když přestalo pršet tak jsme poseděli u ohně, upálili Ultrona, zazpívali si a šli spát.

V sobotním dopoledni jsme se v rámci putování po planetách nejdřív vystřídali na 2 stanovištích – přenášení vody na lžíci, stříkání na svíčky vodní pistolí a další 2 stanoviště jsme nestihli. K planetě Zemi jsme vyplnili i malý kviz o naší planetě. Poté jsme odešli na stopovačku při které jsme našli čtvrtý kámen. Odpoledne jsme soutěžili ve střelbách, které jsme nezvládli v pátek a hráli hru „Pavučina“. Večer jsme pak poslouchali písničky, hráli fotbal a psali dopisy vedoucím.

Dopoledne v neděli jsme vyráběli bramborový salát na společnou večeři a přáníčka Ivě a Medulce k narozeninám. Po obědě jsme vyráběli ještě piňáty a připravovali klubovnu na společnou večeři. Po ní jsme se ještě na zahradě dívali na rozbíjení piňát Ivou, Medulkou a Petrem a po chvíli volna šli spát, abychom byli čilí na pondělní výlet do Plánice.

A je tady pondělí. Nasnídat, sbalit a jít. Cesta do Plánice spojená s odpočinkem na svačinu a hrou s lístečky proběhla vcelku rychle. O něco pomaleji pak nákupy v místních prodejnách a ještě pomaleji cesta zpět do tábora na oběd. Po hrachové polévce a těstovinovém salátu jsme měli polední klid a po něm promítání filmů a pak hry na zahradě. Unaveni jsme šli i dřív spát.

V úterý jsme po nástupu škrábali brambory a pak jsme měli další „Opičí dráhu“, kdy jsme zatloukali hřebíky, puzzle, strkání míče hlavou po čtyřech a praskání balonků tělem. Pak byla stopovačka s azimuty, kdy jsme našli Thorovo kladivo. A protože začalo pršet hráli jsme hry v klubovně – Medvěd brum, milá malá kočička a slovní fotbal. No a pak jsme luštili veselé hádanky v týmech. Po večeři byla diskotéka a noční hra, kdy jsme hledali Thanosovu rukavici.

Ve středu dopoledne jednotlivé oddíly bavily tábor hrami, které samy připravily. Po obědě následoval hod Thorovým kladivem, hledání a sbírání obrázků zvířat a výběr z her na hřišti – fotbal, ringo apod. No a pak ještě běhací hra v lese se životy Thorova loď a přes spaním jsme luštili hádanky.

A byl tu předposlední den. Dopoledne jsme hráli hru na obchodování ve Vesmíru, pak jsme stříleli na Thanosovu loď a hráli fotbal. Odpoledne byla stopovačka za Kamenem duší a po návratu hra Nalep život na loď, která se nám tak líbila, že jsme si ji v pátek zopakovali. No a pak ještě poslední diskotéka a noční hra Majáky pro ty co na táboře zbyli, protože někteří naši kamarádi onemocněli a se svými sourozenci pak odjeli domů.

A v pátek poslední hry, balení, úklid a odjezd domů.

Libuše Nejedlá

 

Letní tábor PS Mír Domažlice – Cesta kolem světa

Táborová Cesta kolem světa skončila, všichni už jsou doma a zbývají jen vzpomínky. Bylo to 14 dní plných zážitků, dobrodružství, občas strachu, ale také sluníčka, pohody, legrace a kamarádů. Procestovali jsme celý svět. V Itálii jsme vařili špagety a chytali mafiány, v USA jsme rapovali, poznali moudrost indiánů a vyzkoušeli své štěstí v kasinu. V Jižní Americe jsme dopadli drogový gang a pobavili se na karnevalu v Riu. Zastávka Papua-Nová Guinea byla dost nebezpečná, ale s místními domorodci jsme se nakonec také skamarádili. Japonsko nás okouzlilo svými technickými vymoženostmi, v Číně jsme se zúčastnili náročného terénního běhu Dragon Run. V Indii jsme pomáhali čistit řeku a třídit odpad, vyzkoušeli jsme i meditaci. Nehoda letadla v Rusku nás trochu zdržela a zkomplikovala nám další cestu. Museli jsme přistát v Sýrii, kde právě probíhala občanská válka – tak tak jsme vyvázli. Zachránili jsme se rychlým odjezdem do Rumunska, což ovšem nebyla zrovna výhra, neboť jsme na vlastní kůži zažili, že pověsti o upírech asi nejsou jen pověsti… V Africe jsme si mysleli, že už máme vyhráno, ale nastaly další komplikace… se všemi těžkostmi jsme se ale dokázali vypořádat, a tak nakonec všechno dobře dopadlo. Velké díky patří všem, kdo se na přípravě a chodu tábora podíleli. A také velká pochvala všem dětem – byli jste skvělá parta! 

Dáša Čechová

 

Republikové airsoftové setkání Valhalla

Konečně to přišlo! 3. pionýrské airsoftové setkání, na které jsme se už od začátku školního roku těšili a připravovali, se konalo 4. 5. – 6. 5. 2018. Naše jednotka obdržela dopis, který nás povolával na obranu hranic Česka proti vnějším agresorům. Tak jsme si sbalili výbavu a vydali se do Lišic, kde se celá operace s označením „Valhalla“ odehrávala.

Po ubytování a slavnostním zahájení nás čekala noc plná napětí, protože jsme museli držet hlídku v sektoru základny, které hrozilo napadení. Konečně se poplach ozval kolem půl druhé v noci, ale hlídky se měly na pozoru a žádný nepřítel do základny nepronikl.

Druhý den ráno jsme vstali, rychlá snídaně a hned znovu do akce, tentokrát dobývat základnu. A i když byl náš útok neúspěšný, byla to sranda a užili jsme si to. Odpoledne si pro nás organizátoři připravili několik soutěží, jako například střelba z luku, střelba ze vzduchovky, hod kládou a střelba za pohybu, ve kterých si i naše jednotka vydobyla několik prvních míst!

Po zkušenosti z předchozího dne jsme se v neděli dopoledne vydali na akci mnohem lépe připravení a tentokrát jsme nejen přežili, ale v přestřelce týmů „všichni proti všem“ jsme pár týmů zlikvidovali, a tak jsme se s klidným svědomím a spoustou skvělých hlášek a zážitků mohli vrátit domů.

Co nás za další velkou akci čeká teď? No přeci náš letní airsoftový camp!

Jakub Čech