Výroční zpráva Pionýr 2018 – Příprava

 

Jak bude výroční zpráva vypadat?

Výkonný výbor ČRP schválil pojetí výroční zprávy coby klasických novin (formát, papír, sazba), které budou obsahovat zprávy o činnosti Pionýra v roce 2018, a to jak na úrovni celorepublikové, tak dle prostorových možností i krajské a místní. Celkově by měly noviny být pojaty s lehkou nadsázkou a vtipem, ale zároveň musí nést potřebné informace.

Výroční zpráva bude jako noviny členěna do tematických rubrik:

 

Sport: turnaje (ringo, vybíjená, florbal a další), sportovní setkání, vodácké výpravy…

Aktuality, události: Fazole se vrací, Kamínka, LTŠ a další vzdělávací akce, Český den proti rakovině, 72 hodin…

Z regionů: krajská setkání a další akce, které nezapadají do tematických rubrik.

Ze zahraničí: Mezinárodní výměny, výpravy za hranice, účast na mezinárodních táborech, zastoupení Pionýra na jednáních…

Kulturní rubrika: Informace o Pionýrském Sdemikvítku – včetně oblastních kol, Koncertu Děti dětem, Ledové Praze…

Společenská rubrika: Výročí oddílů, narození „pionýrských“ miminek, kulaté narozeniny členů, společenské události (jako např. setkání oddílových pamětníků apod.)

Turisticko-branná rubrika: BHCO, Setonův závod, Air-soft, Běh na Michalovickou Putnu, pochody atd.

Politika: informace o obsazení orgánů a o jednáních…

Ekonomika: Informace o hospodaření Pionýra (závěrka)

Inzerce: jak reálná – nabízíme základnu, tak s nadsázkou – hledáme dobrovolníky, počet volných pozic neomezen.

 

Zapojte se i vy!

Výroční zpráva bude složena z mnoha převážně krátkých textů, mj. půjde i o zprávy z vašich akcí (a další dle rubrik výše). Některé texty již máme, protože byly zaslány například do Mozaiky. V tom případě není nutné zasílat tentýž podklad znovu.

Pokud máte nápad na zprávu, inzerát, společenské oznámení (jako např. narození miminka) nebo další tipy, posílejte je, prosíme na adresu pionyr@pionyr.cz – do konce roku 2018.

 

Jak by měly texty vypadat?

Texty do výroční zprávy mají být krátké a výstižné – jako novinové zprávy bývají. Nejde o to zahltit čtenáře textem, ale nastínit pestrost činnosti a doložit, že Pionýr je živý a činorodý spolek. Zde uvádíme několik příkladů:


Sport:

GOTHIA CUP 2018

482 týmů ze sedmi zemí, 13 věkových kategorií (7x kluci, 6x dívky), 27 florbalových hal s 45 hřišti, 1480 zápasů a 9650 gólů. To vše byl mezinárodní světový turnaj mládeže ve florbalu Gothia cup 2018 ve Švédsku. Starší žačky Pionýrské skupiny Florbalová akademie na něm vybojovaly stříbrné medaile a titul vicemistryň!

Všechna družstva odehrála ve skupinách čtyři utkání. Zatímco mladším se dařilo střídavě, starší žačky svoji skupinu vyhrály bez jediné porážky. Pak již následovaly vyřazovací boje. Mladší žáci vypadli v prvním kole, mladší žačky se probojovaly do osmifinále. V kategorii starší žačky se naše družstvo PS FA MB probojovalo až do finále turnaje, kde podlehlo švédskému mistrovi, družstvu Pixbo, 7:2. Stalo se tak nejúspěšnějším českým dívčím týmem na tomto turnaji. 

Tomáš Suchý


Společenská rubrika:

Setkání pionýrských veteránů

U Pionýrské skupiny Hrádek se již po mnoho let schází pionýrští veteráni našeho okresu. Letos v lednu jich bylo čtrnáct. Trochu méně, ale to vůbec nic neměnilo na přátelské atmosféře pozdního odpoledne. Někteří účastníci se mohou vidět právě jen při tomto setkání, takže povídání nebere konce. Je čas i na pohoštění. Vzpomíná se, ale i plánuje. Po pěti hodinách se ještě nikomu nechce domů, ale je třeba připravit klubovnu zase pro děti – na pondělní oddílové schůzky.

Vlasta Vasková


Kultura:

Pionýrský Sedmikvítek – MELODIE

Každý, kdo šel v sobotu 13. ledna kolem divadla U Kapličky v Českých Budějovicích a nahlédl dovnitř, mohl vidět, jak vypadá soutěžní klání mladých zpěváků a muzikantů. Konalo se zde totiž republikové finále Pionýrského Sedmikvítku v oblasti Melodie. O prestiži soutěže svědčí i to, že někteří účastníci sem cestovali stovky kilometrů – ti nejvzdálenější až ze Vsetína. Porotu výkony soutěžících ve 24 vystoupeních potrápily, protože byly skvělé a hodnotit je byl těžký úkol. Nakonec se ale podařilo vybrat vítěze:

Kategorie ZA (Jednotlivci a dua, reprodukovaná hudba): Tereza Nová

Kategorie ZP (Jednotlivci a dua, živý doprovod): Duo 2Ká

Kategorie VIS (Vokální a vokálně instrumentální soubory): kapela Docela

Kategorie IA (hra na hudební nástroj nar. 2002 a mladší): Jan Kolář

Kategorie IB (hra na hudební nástroj nar. 1997–2001): Radomír Kolář

Anička Nováková