Pietní akt u pomníku padlých četníků – PS des. St. Roubala Habartov

Letos jsme si 14. září připomněli již  86. výročí smutných událostí v našem městě. V Habartově (tehdejším Haberspirku) stejně jako jinde v pohraničí v r. 1938 řádily davy henleinovců. Štvavý puč rozpoutaly jako reakci na Hitlerův projev přenášený ze sjezdu NSDAP v Norimberku.

Obrazek

U nás se sudetští Němci srotili před četnickou stanicí, kterou chtěli obsadit. Poté, co se četníci odmítli vzdát, došlo k divoké dvouhodinové přestřelce. Jako první padl velitel stanice. Nakonec skupina německých ordnerů přivlekla zlynčovanou a těžce zraněnou manželku jednoho z četníků a vyhrožovala, že ji zavraždí. To donutilo četníky ke kapitulaci. Poté, co vyšli zranění s rukama nad hlavou ven, jeden z nich se pokusil o útěk. Byl dostižen a hordou zfanatizovaných nacistů zabit.

V té chvíli do města přijíždí posila z četnického pohotovostního oddílu ve Falknově (nynější Sokolov). Ihned je uvítá palba ze zálohy a ještě v autokaru umírají 2 četníci. Jedním z mladých, kteří přijeli na pomoc a byli zákeřně zabiti, byl desátník Stanislav Roubal, který přijel sloužit do pohraničí z Prahy. Většina nacistických vzbouřenců uprchla na území Německa. Čtyřem padlým četníkům byl po válce v Habartově postaven pomníček, u kterého se každý rok scházejí členové Svazu bojovníků za svobodu, představitelé města, dnešní „četníci“ – tedy policisté, armáda, naše pionýrská skupina i občané města.    

Tuto vzpomínku jako každý rok organizovali  členové Praporu SOS Falknov nad Ohří, kteří se pietního aktu zúčastnili v dobových uniformách a na počest padlých četníků dokonce vypálili čestnou salvu. Je pro nás ctí, že naše pionýrská skupina nosí jméno desátníka Stanislava Roubala, a proto rádi každý rok v září položíme kytičku k uctění jeho památky.

Anna Kováčová

29. 9. 2024, Michal Rejzek