KoPr 2020
KoPr aneb konec prázdnin
Pomozme společně dětem i jejich rodičům!
Jak?
Uspořádejme v srpnu na co nejvíce místech nejlépe týdenní cykly nepobytových aktivit pro děti ze základních škol. Cílem je zmírnit dopady koronavirové pandemie a přispět k přípravě dětí na nástup do školy. Tomu pomůžeme zavedením pravidelného režimu a také připomenutím učiva základních předmětů (čeština, matematika) i dalších dle potřeby (zeměpis, přírodopis…) zábavnějšími formami. Nemá jít o náhražku klasické školní výuky, ale o hravé aktivity, kterými si děti znalosti připomenou. Přímo se tak nabízí využití metodických listů z výchovných programů Výpravy za poznáním (jsou členěné dle obsahu i věkových kategorií).
Dalšími přínosy jsou zajištění smysluplného využití času dětí v pracovních dnech tak, aby rodiče mohli chodit do práce, příhodné zakončení prázdnin a impuls k rozběhu nového pionýrského roku.
Základní parametry
- Rozsah: ideálně 5 pracovních dní, min. 8 hodin denně (děti přichází ráno a odchází odpoledne). Vhodný je tak průběh v jednom pracovním týdnu od pondělí do pátku, ale možné jsou i kratší úseky.
- Předpokládaný průběh: v srpnu (logicky se nabízí vzhledem k návaznosti na nástup do školy, cykly aktivit ale mohou proběhnout i v červenci).
- Účastníci: Žáci základních škol, věkové rozmezí dle vašeho uvážení (možno využít starších dětí k pomoci mladším).
- Rozložení aktivit: Polovina času má být věnována vzdělávání, druhá polovina volnočasovým aktivitám (např. dopoledne/odpoledne).
- Personální zajištění: Není nezbytná přítomnost kvalifikovaného pedagoga, postačí kvalifikace oddílového vedoucího, je také možno zapojit např. studenty pedagogických škol.
- Prostorové zajištění: pro aktivity lze využít například vlastní klubovny nebo v případě vhodných podmínek i prostory základních škol apod.
- Stravování: dle možností lze zajistit, nebo si děti mohou nosit jídlo z domova.
Možnosti financování
- Na aktivity lze získat dotace MŠMT jako na jednodenní akce (do 150 Kč na účastníka a den) – z dotace lze hradit náklady a stravování a zajištění programu, naopak nelze hradit mzdové náklady (pro to lze využít prostředky z účastnických poplatků), občerstvení, vstupy a provoz motorových vozidel.
- Aktivity lze (samozřejmě při naplnění podmínek) zapojit také do projektu Zlepšovadlo – jako tzv. tandemové vzdělávání vedoucích či projektové dny v klubovně, blíže zde.
- Z akce nelze vytvářet zisk!
Přehled metodických podkladů, které můžete využít pro přípravu vzdělávacích dnů
- Aktivity z cyklu námětů Výpravy za poznáním, které jsou rozdělené do věkových kategorií:
- Nejmladší – Mláďátka a Zvířátka – Mláďátka jsou pro děti, které nepíší a nečtou, Zvířátka jsou určena pro děti z 1. a 2. tříd, které již psát a číst umějí.
- Mladší – Putování se psem – aktivity jsou určené pro děti ze 3. – 5. tříd ZŠ.
- Starší – Tajemství staré truhly – aktivity jsou určené pro děti ze 6. – 8. tříd ZŠ.
- Kategorie 15plus – Osmá planeta – aktivity jsou vhodné pro žáky 9. tříd a mladé lidi 15+. Některé z aktivit lze využít i pro starší věkovou kategorii.
- Případně se můžete inspirovat náměty, které vycházely v Mozaice.
Na jednotlivých odkazech najdete zazipované soubory s metodickými listy a soubory s pracovními listy pro děti.
- Pokud můžete pouštět videa, vyzkoušejte portál České televize ČT edu. Videa jsou přehledně rozdělená pro jednotlivé školní stupně i předměty.
- Pořad Učítelka nabízí ve svém archivu jednotlivé díly, které byly odvysílány v ČT. Tento pořad je určený pro děti z 1. – 5. tříd.
- Ucelenou nabídku vzdělávacích zdrojů roztříděnou podle předmětů najdete na stránkách nadalku.msmt.cz. Také zde najdete stránku pro Rodiče (kde je i naše Buď Ideální! – hezká propagace :-)).
- Celou řadu materiálů lze najít i na Metodickém portálu RVP, kde je vše zase přehledně roztříděno podle stupně vzdělávání a vzdělávacích oblastí.
Máte nějaký tip na zdroj aktivit vhodných pro vzdělávací dny? Napište o něm na anna.novakova@pionyr.cz.