Kocourkovský herbář

Čas přípravy
5 minut
Čas realizace
2 hodiny
Místo
místnost, klubovna, les
Roční období
jaro - podzim
Počet účastníků
do 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
10. 5. 2022
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P21, rostliny, herbář
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Environmentální
Náročnost na materiál
Malá
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální, pracovní.


Poznávání přírody a rostlin.

Motivace

Květin a rostlin roste kolem nás velké množství. Rostou, kvetou, odkvetou a jejich krása povadne. Není na škodu zkusit ji uchovat déle. K tomu je lisování květin do herbáře takřka ideální. Ovšem klasické herbáře jsou příliš obyčejné, zkusme si s jednotlivými rostlinami trochu pohrát.

Potřeby

Čtvrtky, izolepa, nůžky, popř. klíč k určování rostlin.


K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

 

Na některé výpravě nasbíráme s dětmi různé rostliny, které budeme následně sušit a lisovat. Zkusíme však vytvořit zcela „nové druhy“, rostliny zkrátka rozstřiháme a pomícháme – ke kořenu mateřídoušky přidáme kousek kopřivy a na vršek přidáme například jahodník. Spoje se snažíme navázat nenápadně. Následně rostliny překryjeme ještě dalším papírem a zatížíme.

Po usušení a vylisování uspořádáme výstavku, při níž se děti snaží určovat, ze kterých částí se která rostlina skládá. Na závěr si každý ke své naroubované rostlině vymyslí také vhodný název.

Varianta: Lze samozřejmě vyrobit klasický herbář s označením rostliny.


Výroba přáníčka

Podobně jako herbář lze vyrobit i dárek pro kamaráda (rodiče, prarodiče apod.), takové ručně vyrobené přání potěší. Na přehnutou čtvrtku nalepíme vylisovaný list (např. javoru), který můžeme ještě ozdobit kresbou okolo. Dovnitř pak napíšeme samotné přání.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda, Poznání a Paměť.

 

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.