Víte, že?

Podle respondentů v projektu Umačkáni dětmi musí být dobrovolník pracující s dětmi především hodný, trpělivý a přátelský.

Co dělat v Kroměříži

Kroměříž (německy Kremsier), pro svůj kulturní význam přezdívaná Hanácké Athény, je druhé největší město ve Zlínském kraji. Leží na řece Moravě při jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižním cípu úrodné Hané. Žije zde přibližně 29 tisíc obyvatel.

V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Určitě stojí za návštěvu

Expozice Karla Kryla

 

Kroměříž s GPSkou

Toto krásné město si můžete projít jen tak, nebo například milovníci geocachingu mohou jít s GPSkou v ruce. Přinášíme vám zde pár tipů, kam zajít.

 

Tradiční kešky

Zamek Kromeriz (GC66KVD) sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých biskupů. Nyní je zde umístěna druhá nejvýznamnější sbírka obrazů v České republice, dále si zde návštěvníci mohou prohlédnout unikátní sbírky mincí a medailí, hudební archiv a velkolepou knihovnu. Kešku typu small najdete v Podzámecké zahradě.

Tradička Kvetna zahrada (Flower Garden) (GC1ECC0) je ukryta uvnitř nádherné zahrady, která je součástí světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Abyste keš odlovili, je třeba navšítivit zahradu a zaplatit vstupné. Nevšedním architektonickým prvkem v této zahradě je Barokni kasna s klikovou hrideli (GC2QE5V). Jak vzniklo toto poněkud neobvyklé spojení, se dočtete v listingu keše. A pozor, i když je samotná kašna v Květné zahradě, pro odlov této kešky není třeba vstupné platit.

Další keškou, kterou stojí za to v Kroměříži nevynechat, jsou Lunety Maxe Svabinskeho (GC4PK4J). Původně byly tyto mozaikové lunety určené pro výzdobu Národního divadla v Praze. V roce 1999 byly přeneseny do míst, kde kroměřížský rodák Max Švabinský prožil své dětství.

Kostel Blahoslavené Panny Marie (GC14YM4) má ve svém listingu informace k historii kostela i k tomu, jak probíhaly jeho nedávné opravy a pár informací k faře, kde i dnes bydlí kněží.

Psychiatricka lecebna KM (GC1YD6J) zavede naše piokačery k dalšímu historicky i architektonicky zajímavému objektu města Kroměříže. Keška typu micro se nachází uvnitř objektu léčebny a je doporučeno ji odlovit během dne, kdy je objekt otevřen pro veřejnost a není problém se do něj (i z něj ;-)) dostat.

Tahakova cache / Cache of cribs (GC1MM85) může sloužit jako inspirace pro všechny, kteří chodí do školy, nebo jako vzpomínka pro ty, kteří už mají svá školní léta dávno za sebou. Takže máte-li nějaké povedené dílko, nezapomeňte si ho přibalit do svého geozavazadla.

Za zmínku určitě stojí Kvantova kes/Quantum cache (GC14DB9), která patří do Zlatého fondu českých keší.

Další tradiční keše, které v Kroměříži můžete odlovit, jsou například zastavka Oskol (GC39J0P), Biocentrum Hraza (GC6M57P), Barborina (GC1AFJ8), Frantisek Taufer (GC5AAV8), Medkovy rybníky (GC1V0DN), PP Stonac (GC6YJHC)Bilansky cholerak (GC4PK85).

 

Mysterky, multiny a letterboxy

Úvodní souřadnice pro letterbox Podzamecka zahrada (GC66KVT) vedou k informačnímu plánu zahrady, který pomůže při dohledávání jednotlivých indicií. Pak už jen stačí procházet se zahranou dle popsané cesty a všímat si a počítat.

Mysterykeš TB hotel Kromeriz (GC1C9EK) je dle ownera keše hotelem pro geocoiny a travel bugy. Pro to, aby se vaše trackovatelné předměty do hotelu dostaly, je třeba zjistit číselný kód a navštívit Květnou zahradu. Samotná keš je uložená v infocentru v Kroměříži.

Další jednodušší mysterkou je Stara Kromeriz (GC1YX2B), úvodní souřadnice vás zavedou na Velké náměstí a pak už je to jen na vás, zda přiřadíte správně historické a současné fotografie a zjistíte tak souřadnice ke krabičce. Kromeriz obycejna neobycejna (GC2HMFD) je zase určena pro ty, kdo se umí dívat okolo sebe a mají smysl pro detail. Při odlovu této mysterky si můžete vybrat ze dvou tras, které vás dovedou k finálce.

Piokačeři, při odlovu Synagogue (GC3VYJ4) začnete v blízkosti Domu kultury, kde byl v roce 1994 odhalen památník vyvrácené židovské komunity a synagogy od sochaře Olbrama Zoubka. K výsledným souřadnicím uložení kešky pak dospějete pomocí informací z listingu.

Pokud vás zajímá, co dělali Švédové v Kroměříži nebo se chcete dovědět více o Židovském pokladu, Hastrmanské škole či fajermónovi, určitě nevynechejte mystery keš Kromerizske povesti (GC5J1WX).

V Kroměříži je celá řada keší věnována osobnostem, které odtud pocházely nebo zde působily. Například Letterbox Robert Land (GC68X4J) nás seznámí s kroměřížským rodákem, který byl filmovým režisérem a v jehož němých filmech hrála třeba Marlene Dietrich.

Pocta Karlu Krylovi (GC3KXX5) je věnována tomuto geniálnímu básníkovi a písničkáři. V Kroměříži můžete také navštívit stálou expozici věnovanou Karlu Krylovi, kterou najdete na souřadnicích N 49°17.859′, E 17°23.615′. Opravdu stojí za to, se tam vypravit.

Významný kroměřížský spisovatel, autor vlastivědných knih, společenských a historických románů, ale i knih pro děti, Jindrich Spacil (GC52X1W) bydlel ve Fügnerově ulici. Finální souřadnice vás zavedou do míst, kde bývala škola pro ženská povolání, kde Spáčil působil jako pedagog.

Multi keš general Ludvik Svoboda (GC43WJM) je věnována památce jednoho z Československých prezidentů. Mezi náročnější mysterky v Kroměříži patří například Cepicka (GC55AQ7), která je věnována JUDr. Alexejovi Čepičkovi.

Mystery keš Bratr Jaroslav Kozlik (023) (GC6JDNR) je součástí série *100 sokolských keší republice*, kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot.

Mezi další zajímavé kešky, které zde najdete, patří například Forgotten murder (GC2WBE1). Kdy se společně s jejím autorem vydáte na pátrání po jedné zapomenuté vraždě, která se v Kroměříži stala na začátku 20. století. A pokud se chcete pocvičit v genetice, zkuste mystery keše Adamova kletba (GC5FN2X) nebo Sedm dcer Evinych (GC4RJEW), obě jsou však náročné jak obtížností, tak i terénem.

 

Všechny kešky v Kroměříži určitě nestihnete odlovit za jeden víkend. Proto stojí za to, se do Kroměříže, která má své nezaměnitelné kouzlo, vrátit. Další možnost máte na příštím ročníku Dětské Porty. 🙂