Dobrodružství na míru
Akce pro veřejnost Akce pro veřejnost Oddíly a kluby Oddíly a kluby OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL
Přihlásit se
NAVIGACE: Inspiruj se / Hry a aktivity / Medvídě - Vycházka do parku

Osvědčilo se nám

Vytváříte z čajových sáčků? Stříhejte a třiďte si je rovnou do pytlíků, pak to jde rychleji vybírat.

Další...

Náhodná hra

Hrníčkárna

Více...
 

Medvídě - Vycházka do parku

Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
1 hodina 45 minut místnost, klubovna zima 2-15

AutorPionýr
Vytvořeno27. 8. 2014, 13.36
Upraveno30. 3. 2015, 08.47
Klíčová slovapark, krmítko, ptáci, P3, Příroda, Medvídě, Mláďátka a Zvířátka
Věková kategorie nejmenší – 7 let
(předškoláci – 1. třída)
Typ aktivitypoznávací, rukodělná, oddílová schůzka
Náročnost na materiálstřední
Výchovný programMláďátka a Zvířátka
Pracovní listyAno
Klíčové kompetence K učení
K řešení problémů
Ke komunikaci
Občanská
Pracovní
Hodnocení
Zatím nehodnoceno.
Pro hodnocení se přihlaste.
Medvídě - Vycházka do parku

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, k řešení problému, ke komunikaci, občanská, pracovní.

Konkrétní cíl: Seznámit se s ptačími „domečky“. Získávat vztah k přírodě a pomáhat zvířátkům (ptáčkům). Rozlišování tvarů, nácvik práce s nůžkami. Zlepšování pracovních dovedností.

Motivace

Vycházka do parku může být pro děti vítaným zpestřením odpoledne. Za pomoci poznávání obydlí zvířat a jejich způsobu života si uvědomí, že i oni jsou součástí přírody, kterou je potřeba chránit.

Potřeby

Pastelky, nůžky s kulatou špičkou, lepidlo, dopředu nasbírané borové šišky, drátky, štípačky, hrnec, plotýnka, měchačka, tuk, různá semínka, ořechy, apod.

K tomuto metodickému listu je pracovní list P3A.

Provedení

Po převyprávění úvodní legendy rozdáme dětem pracovní listy.

Pracovní list – Kde ptáčci bydlí

Úkoly:

1. Najdi ptáčkům jejich obydlí. Pokud si nevíš rady, pomohou ti tvary rámečků,

2. ve kterých jsou ptáčci nakreslení.

3. Víš, jak se ptáčci jmenují? (vlaštovka, sova, vrabec, straka)

4. Vybarvi si obrázky.

5. Popovídejte si o tom, kteří z těchto ptáčků na zimu odlétají do teplých krajin.

6. Z čeho si ptáčci stavějí hnízda?

Popovídejte si o tom, jak ptáčci přečkávají u nás zimu, co dělají pro to, aby nezahynuli, čím se v zimě živí a zda jim můžeme nějak pomoci. Když dojdete k tomu, že jim můžeme přilepšit například sypáním zobu do krmítek, navrhněte dětem výrobu takového jednoduchého krmítka.

Výroba závěsného krmítka pro ptáčky

Ukažte dětem již hotové krmítko ze šišky. A začněte vysvětlovat postup. Do rozehřátého tuku mohou děti přidávat různá semínka (ale je třeba dát pozor, aby děti nemanipulovaly s teplým a nedošlo tak k úrazu) slunečnice, proso, mák, obilí, strouhanku, ořechy. Vedoucí potom směs zamíchá. Mezitím děti kolem šišek omotají drátky. Za tyto drátky pak namáčejí opatrně jeden po druhém šišky do připravené směsi. Hotové potom zavěsíme na tyčku a dáme ztuhnout do chladu. Hotová krmítka můžete na další schůzce zavěsit na vhodné místo, kam nesvítí slunce.

Pokud se necítíte na výrobu tukového krmítka, je možné s dětmi smíchat pouze semínka a jít je společně nasypat na krmítko v blízkosti klubovny.

Všechno lítá, co peří má

Děti se postaví do kruhu, aby na sebe dobře viděly. A vedoucí začne říkat: „Všechno lítá, co peří má … vrána lítá.“ Na vrána lítá zvedne ruce nad hlavu. Všechny děti také zvednou ruce nad hlavu. Pak dají všichni ruce zase dolů. A vedoucí pokračuje: „Všechno lítá, co peří má … auto lítá“ a zase zvedne ruce nad hlavu. Tentokrát by měly ruce dětí zůstat podle těla a děti by se neměly nechat strhnout příkladem vedoucího. Když děti hru pochopí, začneme hrát od začátku. Děti, které se spletou, hru končí a jdou si sednout stranou nebo můžeme dětem na začátku rozdat např. 3 kartičky (tzv. životy) a ty při každé chybě odebírat. Pokud vítěz chce, může v další hře předříkávat.

Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda a Pomoc.

Pozor na

Při práci s nůžkami musí být děti v klidu, aby se nezranily.

Při výrobě krmítka pozor při práci s drátem. Je vhodnější dětem pomoci.

Opatrně při práci s rozehřátým tukem.

Nabídková legenda

Jednoho dne se medvídě ….. vypravilo na výlet do parku. Vidělo tam stromy, keře, lavičky a pak zahlédlo malé domečky přidělané na stromech. „Kdopak tam asi bydlí?“ — ptalo se samo sebe. Už vědělo, že sovík …… bydlí v dutině stromu. Tak vysoko budou bydlet asi ptáčci. Potkalo straku — ta má černobílé peří — a zeptalo se jí, kde bydlí. Straka odpověděla, že si staví hnízdo na stromě. Vlaštovka, která letěla okolo, povídala, že si staví hnízdo pod střechami lidských domů. Ale že tam bydlí jen přes léto. V zimě je tady na ni moc chladno, a tak odlétá do teplých krajin, aby se pak na jaře mohla zase vrátit. Také by tady měla hlad. Živí se lovem hmyzu a ten v zimě nelétá. Medvídě se zamyslelo nad tím, co dělají ptáčci, kteří u nás zůstávají v zimě. Co asi jedí? Bude si o tom muset popovídat se sovíkem.

Odpoledne, když se medvídě se sovíkem ….. sešli, našli v jeho knihovně knihu o ptačích krmítkách a v knize se dočetli, že ostatním ptáčkům, kteří na zimu neodlétají, můžeme v zimě přilepšit tím, že jim sypeme krmení do ptačích krmítek nebo jim vyrobíme závěsné dobroty na strom. Pomůžete medvíděti …… vyrobit takovou zimní dobrotu pro ptáčky?

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Těmito dětmi si klidně nechte vaše instrukce zopakovat, aby vám bylo jasné, zda zadání pochopily. Některé děti budou potřebovat při prvním úkolu pomoc od některého zdatnějšího a sociálně vnímavějšího kamaráda. Barevně nevhodné vymalování ptáčků hned nekritizujte, ale vysvětlete dítěti, že daný ptáček takovou barvu v přírodě nemá (můžete využít názornou ukázku – obrázek z atlasu ptáků), a i nedokonalou kresbu pochvalte. Pozor na hyperaktivní děti při stříhání nůžkami a při práci s drátkem – raději jim s přípravou závěsných krmítek pomozte.


Soubory

Galerie

Diskuse

Pro přidání příspěvku se přihlaste.