Dobrodružství na míru
Akce pro veřejnost Akce pro veřejnost Oddíly a kluby Oddíly a kluby OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL
Přihlásit se
NAVIGACE: Inspiruj se / Hry a aktivity / Malířství

Osvědčilo se nám

Do lodě vždy všechno přivažte, hlavně houbičku, neuplave.

Další...
 

Malířství

Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
30 minut 1 hodina místnost, klubovna, venku celý rok 15

AutorPionýr
Vytvořeno17. 10. 2014, 00.21
Upraveno21. 1. 2018, 11.27
Klíčová slovaTajemství staré truhly, Umění, U23, jemná motorika, estetické cítění, tvořivost, malba, barvy, vědomosti, plošná představivost, kresba
Věková kategorie 12 let – 14 let
(6. třída – 8. třída)
Typ aktivitypoznávací, rukodělná, oddílová schůzka
Náročnost na materiálstřední
Výchovný programTajemství staré truhly
Pracovní listyAno
Klíčové kompetence K učení
Ke komunikaci
Sociální a personální
Pracovní
Hodnocení
Zatím nehodnoceno.
Pro hodnocení se přihlaste.

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, sociální a personální, komunikativní a pracovní.

Děti se naučí orientovat se v malířství, prohlubují si estetické cítění.

Motivace

Chtěl bys umět malovat jako opravdový malíř? Umíš poznat nějaké malířské dílo? Znáš ve svém okolí nějakého malíře?

Potřeby

Plátna, štětce, obrázky malířů, reprodukce známých malířských děl.

K tomuto metodickému listu je pracovní list U24A, na který děti doplní, že se zúčastnily výstavy.

Provedení

Oddílový vedoucí s dětmi uspořádá diskusi o malířství světovém i českém. Naučí děti základní pojmy v malování, kresbě… Seznámí děti s nejznámějšími malíři, k tomu může uskutečnit návštěvu výstavy, a to kdekoliv. Malíři jsou v každém koutu republiky, jsou známí celonárodně nebo jen místně. Vedoucí se musí na schůzku předem připravit zodpovědně, zvlášť v případech, kdy o místním malíři třeba děti nevědí.

Vedoucí může s dětmi a s místním malířem naplánovat diskuzsi no kresbách či malbách dětí, aby jim malíř řekl, kde dělají chyby, co mají správně, jak dále pokračovat. Vysvětlit si, že ne každý umí malovat.

Tento metodický list může být velmi obdobný metodickému listu Foto, video – protože i v této části si můžeme udělat s dětmi povídání nad jejich vlastními výrobky, můžeme kreslit na schůzce všichni společně, a to v klubovně nebo můžeme vyrazit na procházku do přírody a malovat přímo tam. Dneska se dají např. na www.brydova.cz koupit plátna už napnutá na rámu, taktéž i akvarelové, akrylové nebo olejové barvy, které jsou pro malbu na plátně nejlepší.

Takto zakoupená hotová plátna mají velmi praktický význam, protože je kdykoliv můžete kamkoliv přenést, ať už do přírody nebo na tábor, kde je na takovouto aktivitu více času. Pokud vedoucí k této činnosti přistoupí, doporučujeme nastudovat si základy malby, aby mohli dětem poradit, jak malbu na plátno začít, pokud nebudou mít odborný výklad od profesionálního malíře.

Dále vedoucí může udělat s dětmi a z jejich kreseb či maleb výstavku, která může být oddílová nebo i pro veřejnost. Můžete takovou výstavu spojit s oddílovou akcí pro veřejnost.

Vedoucí může s dětmi také dělat různé kvízy, přiřazovat malíře a jeho nejznámější dílo, nebo jen jméno malíře a k tomu správné příjmení, jako například: Alfons Mucha – Slovenská epopej;

Mikoláš Aleš – maloval hodně fresky a sgrafity na domech, cykly Živly a Smysly;

Josef Lada – ilustrace pohádek, zimní krajina…

Přiřazování malířů a jejich děl se může uskutečnit také jako „běhačka“ v lese, kdy na startu mají děti obrázky děl s čísly a po volném prostoru jsou rozházené obrázky malířů s písmenky a děti vybíhají ze startu a snaží se najít autory s písmeny, aby si mohly doplnit kartičku a získaly tak tajenku. Po prostoru se mohou pohybovat vedoucí a děti chytat, popřípadě jim můžou sbírat „životy“.

Vedoucí si najde na internetových stránkách vše, co by jeho děti mohlo zajímat.

Můžete použít hru na malíře, která je již obsažena v oblasti člověk a společnost – ML C10.

Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání, Pomoc, Paměť, Překonání.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky. Upozornění na vývojové zvláštnosti staršího školního věku, kdy výrazně stoupá kritičnost ke svým výtvorům. Pokud nejsou děti na malování šikovné, většinou tuto činnost odmítají. Snáze přijmou abstraktní tvorbu nebo kresbu či malbu dle předlohy.


Soubory

Diskuse

Pro přidání příspěvku se přihlaste.