NAVIGACE: Inspiruj se / Hry a aktivity / Odlévání stop

Osvědčilo se nám

Staré gumovky, kterým vaše děti odrostly, nevyhazujte. Na táboře se vždy najde někdo, kdo je nemá a komu budou.

Další...

Odlévání stop

Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
5 minut 1 hodina venku celý rok 10

AutorPionýr
Vytvořeno17. 10. 2014, 00.21
Upraveno17. 4. 2017, 16.49
Klíčová slovaTajemství staré truhly, Příroda, P6
Věková kategorie 12 let – 14 let
(6. třída – 8. třída)
Typ aktivitypoznávací
Náročnost na materiálstřední
Výchovný programTajemství staré truhly
Pracovní listyNe
Klíčové kompetence Sociální a personální
Pracovní
Zatím nehodnoceno.
Pro hodnocení se přihlaste.

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální, pracovní.

Poznávání stop, cvičení v trpělivosti, jemné motorice.

Motivace

Stopy otisknuté do bahna či do sněhu jsou krásné. Ale pomíjivé. A co takhle vyrobit si památku na takový otisk? Kolik různých zvířat se nám takhle podaří „ulovit“?

Potřeby

Sádra, nádoba na rozdělání sádry, voda, 3—5 cm široký proužek tvrdého papíru, kancelářské sponky.

K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Nejlépe se odlévají otisky stop v zaschlém bahně na cestě, u potoka nebo na poli. Stopu, kterou chceme odlévat, je třeba očistit (vyfouknutím) od jehličí, písku, větviček a podobně. Kolem stopy vytvoříme rámeček z tvrdého papíru, který spojíme sponkami. Stopu je vhodné ještě před samotným odlitím lehce zaprášit sádrou. V nádobě rozděláme sádru s vodou (vždy přidáváme sádru do vody) a umícháme středně hustou kaši, kterou opatrně nalijeme do stopy a vyplníme prostor rámečku. Nyní necháme stopu asi 30 minut schnout a poté odlitek opatrně vyjmeme a dosušíme. Je vhodné každou takto odlitou stopu opatřit „razítkem“ (datum a místo nálezu, druh zvířete).

Pomocí takového odlitku je následně možné vytvořit stopy do hlíny při dalších hrách. Nebo lze odlít tzv. mrtvou stopu (tedy tu, kterou jsme našli a odlili původně). Sádrový odlitek potřeme voskem nebo tukem a obtiskneme do měkké sádry připravené v rámečku.

Je vhodné s sebou sádru při některých výletech nosit a zajímavé stopy odlévat. Vznikne tak sbírka odlitků stop zvířat, která žijí v našem okolí.

Varianta: Pro děti bývá velmi zábavné odlévat si vlastní stopy. Na takové odlitky je třeba vlhké a nepříliš řídké bahno (lze jej také nabrat do lavoru a odlitky tvořit v něm). Každé dítě otiskne svou bosou nohu do bahna, kam poté nalijeme rozdělanou sádru. Necháme ztuhnout (cca 30 minut) a opatrně vyjmeme a dosušíme. Odlitky opět opatříme datem a jménem dítěte. Atraktivní a velmi zábavnou soutěží je následně jen podle velikosti a tvaru nohy odhadovat, komu který otisk patří.

Na tuto činnost lze navázat v soutěži Pionýrská stezka.

Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda a Poznání.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky

Soubory

Diskuse

Pro přidání příspěvku se přihlaste.