Akce pro veřejnost Akce pro veřejnost Oddíly a kluby Oddíly a kluby OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL OPRAVDU DOBRÝ ODDÍL
NAVIGACE: Inspiruj se / Hry a aktivity / Tvorba chráněných rezervací

Osvědčilo se nám

Neberte si korálky jako rukodílo do přírody, ani na deku ne, nikdo je z té trávy nevysbírá.

Další...

Tvorba chráněných rezervací

Čas přípravy Čas realizace Místo Roční období Počet účastníků
1 hodina venku jaro-podzim 10-15

AutorPionýr
Vytvořeno17. 10. 2014, 00.21
Věková kategorie 9 let – 11 let
(3. třída – 5. třída)
Výchovný programPutování se psem
Pracovní listyNe
Klíčové kompetence K řešení problémů
Ke komunikaci
Sociální a personální
Zatím nehodnoceno.
Pro hodnocení se přihlaste.

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k řešení problémů, ke komunikaci, sociální a personální.

Porozumí problematice chráněného území. Rozvíjí fantazii. Rozvíjí schopnost pozorovat.

Motivace

Ve své fantazii se proměníme na „pidilidi“ a staneme se součástí „minikrajiny“, kterou mají obyčejní lidé jinak pod nohama. V této krajině si vyhledáme kousek zajímavého místa a založíme si svůj vlastní „minipark“.

Činnost je vhodná ke Dni Země.

Potřeby

Provázek, zvětšovací krabička (lupa), papírové lístečky, špejle, lepicí páska, lepidlo, nůžky, fixy, pastelky, čtvrtky A4.

Tento metodický list nemá k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Skupinky dětí (po 2—4) si najdou svou „minikrajinu“ a ohraničí si ji provázkem. Vytvoří si své území. Podrobně se s ní seznámí, pozorují živé i neživé přírodniny, popřemýšlí o jejich vztazích a souvislostech. Je dobré, aby skupinky byly tvořeny dětmi různého věku a u každé skupinky pracoval instruktor nebo vedoucí.

Ve své „minikrajině“ nebo „miniparku“ navrhnou „ministezku“ pro návštěvníky a na jednotlivých zastaveních umístí „minisloupky“ s popisem. Park by měl dostat i své výstižné jméno.

Po uplynutí předem stanovené doby by měly jednotlivé skupinky představit své „miniparky“ s pozoruhodnostmi.

Dětem můžeme pomáhat návodnými otázkami např. Co vás přimělo k tomu, že jste dali vašemu parku právě tento název? Proč jste vybrali pro vaši stezku právě toto místo? Co jste našli zajímavého, na co chcete upozornit návštěvníky?

Pokud budeme mít ještě čas, můžeme dětem zadat, aby vytvořily nákresy svých „miniparků“ s popisem. Z jednotlivých nákresů můžeme vytvořit výstavu a uspořádat anketu o nejzajímavější, nejveselejší nebo nejfantastičtější „minipark“.

Tato aktivita přibližuje Ideál Pionýra: Příroda, Poznání, Pomoc, Paměť.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.

Diskuse

Pro přidání příspěvku se přihlaste.