Osvědčilo se nám

Chcete rozlišit děti při týmovce jako třeba fotbal či bojovka – rozlišovací vesty jsou ideální – jsou vidět i v lese.

Nejlepší hry

Upraveno
10. 5. 2022
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P23, botanické znalosti, jemná motorika, spolupráce
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Environmentální
Náročnost na materiál
Malá
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Klíčové kompetence
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, sociální a personální.

Nácvik jemné motoriky, procvičení botanických znalostí.

Motivace

Kouřové otisky listů představují snad nejstarší formu tisku, protože listy se mohou samy otisknout, když náhodou spadnou za vlhkého počasí třeba na kámen. Pomocí této techniky můžeme vytvořit krásné obrázky pro dekoraci klubovny.

Potřeby

Svíčka, sádlo (jiný tuk např. máslo není vhodný), listy papíru, listy ze stromů či keřů.

K tomuto metodickému listu je k dispozici jeden pracovní list P23A.

Provedení

List papíru z jedné strany namastíme máslem nebo sádlem. Potom ho opatrně přidržujeme mastnou stranou nad plamenem svíčky, dokud nebude celá plocha začerněná. Obarvený list papíru položíme na stůl (začerněnou stranou vzhůru) a na černou plochu položíme list stromu nebo keře (nejsnáze se otisknou ostružinové nebo jilmové listy nebo kapradí). List přikryjeme dalším papírem a přes ten ho prsty hladíme, dokud se celá plocha listu nepřitiskne k začerněnému podkladu. Pro lepší výsledek můžeme použít váleček nebo prázdnou skleněnou lahev. Pak svrchní papír sejmeme, opatrně zvedneme list a položíme ho na čistý papír nebo čtvrtku, kam chceme vytvořit otisk. Opět list přes jiný papír vyhladíme prsty. Sundáme papír a na bílém podkladu zůstane kouřový otisk listu.

Varianta: Otisky listů lze vytvořit i pomocí barev. Voskovými, vodovými nebo temperovými barvami obarvíme jednu stranu listu a touto stranou list otiskneme na čistý papír. Reliéf listů lze získat i technikou frotáže: list vložíme pod papír a měkkou tužkou nebo uhlem přejíždíme po papíře – podobně jako si každé dítě obkresluje mince.

Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda a Poznání.

Pozor na

Při začerňování papíru pomocí svíčky dbáme na bezpečnost, tento moment je z hlediska bezpečnosti nejkritičtější a je opravdu nutný zvýšený dohled! Je nutné mít po ruce stále kýbl s vodou, popř. mokrý hadr na uhašení.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

U dětí neklidných, hyperaktivních, je potřeba být nablízku, usměrňovat a případně řídit činnost slovním pokynem, např. jak držet papír daleko od svíčky, nemávat hořícím papírem apod. Jinak nemá aktivita předvídatelnější rizika pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami.